Silly season-listan är här igen med en summering över vad som har hänt på transfersidan de senaste dagarna – och med fokus på säsongen 2023.
***
Tipsa gärna om övergångar eller förlängningar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Gabrielle Carle och Maja Bodin lämnar Kristianstads DFF. Kanadensiska landslagsspelaren Carle kom från Florida State Seminoles i vintras, men vänder nu tillbaka västerut och ska spela i USA kommande säsong. Maja Bodin, som kom från Nättraby, fick nöja sig med tolv inhopp i år i damallsvenskan och lämnar nu klubben efter sex säsonger i jakten på mer speltid.
***
Ifö Bromölla IF har presenterat sina första nyförvärv inför andra säsongen i elitettan. 24-åriga forwarden Hanna Lundell, som gjorde 28 mål på 19 matcher i division 1 i år, har skrivit ett tvåårsavtal med klubben. Hanna kommer närmast från Södra Sandby IF, men har bland annat hunnit med tre matcher för Rosengård i damallsvenskan och spelat i elitettan med Uppsala, Kvarnsveden och Borgeby. Andra nyförvärvet är 17-åriga löftet Emmy Olofsson från BK Union i division 2.
***
20-årige mittfältaren Elliot Stroud är klar för Mjällby AIF och har skrivit ett kontrakt som sträcker sig till och med 2025. Stroud ansluter från IK Oddevold där han han noterades för sex mål och fyra assist i division 1 den gångna säsongen.
***
Förre Mjällby AIF-spelaren Axel Norén blev snabbt en supporterfavorit i Gais och nu har den 23-årige backen skrivit ett nytt tvåårsavtal med den klassiska Göteborgsklubben.
***
Förre Mjällby AIF-målvakten Alexander Lundin har flyttat hem till Blekinge och flirtar öppet med Mjällby. Lundin kommer närmast från Brommapojkarna där han stod fem matcher under året och har även representerat Akropolis, Västerås SK, Falkenberg och Husqvarna sedan han lämnade Mjällby AIF efter säsongen 2013.
***
Kristianstad FC har presenterat sina två första nyförvärv och det är 21-årige backen Gamal Al-Haqli (i Glimåkra IF 2020 och 2021) från Älmhults IF och 17-årige mittfältaren Casper Nilsson från Ystads IF som båda har skrivit ettårsavtal med KFC. Det är även klart att 19-årige målvakten Otto Larsson Wågert, som stod sju matcher i division 2 under den gångna säsongen, har skrivit ett nytt tvåårsavtal.
***
Calle Lindell, förstekeeper i Kristianstad FC sedan han kom från Landskrona BoIS inför säsongen 2021, avslutar sin spelarkarriär och blir assisterande tränare i KFC med fokus på målvakterna. Det är också klart att assisterande tränarduon Neven Ozegovic och Anton Olsson Aasen förlänger sina kontrakt och fortsätter vid Mladen Blagogevic sida.
***
Madueke Chinedu Stephen och Odunayo Ayonuga stod högst upp på Nosabys IF:s önskelista och nu är det officiellt att duon från Asarums IF flyttar till Kristianstad och återförenas med Mats ”Matte” Andersson på Nya Vallbjörka.
***
Efter tre säsonger i Tollarps IF ser målvakten Ufuk Tahtali ut att vara på glid till Nosaby IF som målvaktstränare/backup.
***
Kraftfulle yttern Elias Karimi, som gjorde åtta mål i division 2 i år, har förlängt sitt avtal med Hässleholms IF.
***
19-årige forwarden Erjon Rama byter omklädningsrum på Österås och går från Hässleholms IF till IFK Hässleholm. Amir Ramanovski, född 2005, har skrivit A-kontrakt med IFK Hässleholm och återvänder till gulsvart efter juniorspel i Hässleholms IF.
***
Unga Kristianstad FC-duon Alexander Hansson och William Kilis är högaktuella för en flytt till division 2-nykomlingen VMA IK.
***
Elliot Nilsson, som gjorde en match från start och nio inhopp för IFK Hässleholm i division 2 i år, lämnar Österås och är klar för Mala IF i division 5.
***
Oskar Kieninger är nyförvärv nummer två i Sölvesborgs GIF och mittfältaren, som tidigare har representerat IFK Karlshamn och Karlshamn United, kommer närmast från Jämshögs IF.
***
Daniel Nilsson går in på sin fjärde säsong som huvudtränare i Sölvesborgs GIF och får sällskap i ledarstaben av Markus Ekenberg (sportchef), Gustav Svensson (ass tränare/U-lagstränare), Amel Hrnjic (ass tränare), Martin Lundborg (ass tränare/målvaktstränare), Jan Berggren (lagledare/materialare), Fredrik ”Texas” Björn (lagledare) och Anders Cassel (lagledare).
***
Rutinerade allroundspelaren Emil Rydh lämnar Broby IF och återvänder till seriekonkurrenten i Glimåkra IF i division 4. Rydh spelade i Glimåkra 2012 och 2013 och har sedan hunnit med sejourer i IFK Osby, Hjärsås/Värestorps IF, IFK Knislinge och senast två säsonger i Broby IF.
***
Melker Svensson och Didrik Nilsson går från Glimåkra IF till Sibbhults IF och byter plats med Alaa Snowbar och Trad Al Jamous som går andra hållet.
***
15-årige Wille Ljunggren har skrivit på för Broby IF och kommer närmast från VMA IK. Broby IF kan även glädja sig åt att ytterbacken Filip Carlsson har bestämt sig för att vända hem till moderklubben efter tre säsonger i IFK Knislinge.
***
Lovisa Nordh Axelsson återvänder till IFK Osby efter två säsonger i Ifö Bromölla IF. Lovisa fick nöja sig med tre inhopp i elitettan och var under hösten utlånad till Älmhults IF i division 1.
***
Moa Johansson (Åhus IF) och Ebba Görbring (Lönsboda GoIF) är presenterade för Sibbhults IF.
***
Matilda Freij är klar för Broby IF och ansluter från Sibbhults IF.
***
Teo Persson, som även funnits på Hanaskogs radar, lämnar IFK Knislinge och är klar för Sibbhults IF.
***
Mohammed Kawaf (IFK Hässleholm P19) och Rasmus Lillhage (IFK Knislinge) är klara för Hanaskogs IS och Linus Isaksson (Glimåkra IF) uppges vara på ingång. Hanaskog bekräftar att Filip Haak går till Balsby SK och Erik Jönsson till Glimåkra IF.
***
David Berg är tillbaka i IFK Osby efter två säsonger i Broby IF och från Liatorps IF/Eneryda IF i Smålandsfyran ansluter även Mohamad Khaled Kharbo.
***
Trepca FCH, nykomling i division 5, kryddar truppen med Filip Klarinsson från Glimåkra IF och Nderim Shuti från Höörs IS.
***
Förre Degeberga GoIF-spelaren Tommy Henriksen är presenterad för Vittskövle IF och kommer närmast från en ettårig sejour i Linderöds IF.
***
Jacob Helgesson, senast i Åsums BK, blir Ovesholms IF:s femte nyförvärv.
***
Everöds IF:s första nyförvärv blir duon Hannes Roth och Hugo Arvidsson som kommer från seriekonkurrenten Degeberga GoIF.
***
Christian Jochmus-Stöcke, som inledde säsongen i Glimåkra IF och avslutade i Sösdala IF, är klar för Wisseltofta IF och får sällskap av Max Dahl och målvakterna Niklas Borgström (Mala IF) och Robin Nordgren (Hörja IF/Röke IF).
***
Viby IF presenterar sina första nyförvärv och förstärker med kvartetten Adnan Becirovic (Fjälkinge IF), Måns Åstedt (återvänder från Kristianstad FC U), Marcus Adolfsson (Venestads IF) och Filip Krantz Martinsson (comeback, senast i Winnö IF).
***
Kiaby IF vässar truppen och kan presentera ytterligare tre nyförvärv. Skyttekungen Robin Moustafa, som gjorde 21 mål för Fjälkinge IF i år och bidrog starkt till seriesegern, byter hemmaplan till Sjölyckan och får sällskap av Emil Martinsson (comeback, senast Fjälkinge ungdom) och Oliver Fransson (tidigare i VMA IK och senast från IFK Knislinge).
***
Viggo Larsen och Daniel Stankovic blir Farstorps GoIF:s första nyförvärv inför nästa säsong. Larsen kommer närmast från två säsonger i Bjärnums GoIF och Stankovic återvänder efter en säsong i Vittsjö GIK.
***
Israel Chukwuzim är ett nytt namn Lönsboda i GoIF. Tidigare klubbadress är okänd.
***
Mittbacken Johan Hansson, med förflutet i Hässleholms IF, blir Tyringe IF:s första nyförvärv och ansluter från Perstorp Bälinge IK.
***
Målvakten Max Ljunggren återvänder till Vittsjö GIK efter en sejour i Markaryds IF på andra sidan länsgränsen.
***
16-årige Lukas Lundgren ansluter till Önneköps IF och hämtas från Hörby FF.
***
Allsvenskan
Mjällby AIF
In: Johan Persson Åhstedt, flyttas upp från egna leden, Taylor Silverholt, åter lån Falkenberg, Elliot Stroud, Oddevold, Anders Torstensson, comeback (tränare), Christofer Augustsson, Sverige P15-17 (ass tränare).
Ut: Enoch Kofi Adu, Noah Eile, Malmö FF (avslutat lån), Samuel Brolin, AIK (avslutat lån), Jetmir Haliti, AIK (avslutat lån), Amir Al-Ammari, IFK Göteborg (avslutat lån), Carlos Moros Gracia, Djurgården, Andreas Blomqvist, Heradi Rashidi, Jacob Bergström, Djurgården, Andreas Brännström, AIK (tränare).
Tränare: Anders Torstensson.
Truppen:
Målvakter: Noel Törnqvist (2026).
Backar: Jesper Adolfsson (2023), Ivan Kricak (2023), Johan Persson Åhstedt (2025).
Mittfältare: Viktor Gustafson (2024), Adam Ståhl (2024), David Löfquist (2023), Herman Johansson (2023), Ludvig Carlius (2023), Adam Petersson (2024), Jesper Gustavsson (2023), Otto Rosengren (2025), Noah Persson (2025), Elliot Stroud (2025).
Forwards: Mamudu Moro (2023), Silas Nwankwo (2025), Yusuf Abdulazeez (2025), Taylor Silverholt (2023).
Division 2 Södra Götaland
Kristianstad FC
In: Gamal Al-Haqli, Älmhult, Casper Nilsson, Ystads IF.
Ut: Melvin Franzén, Glimåkra, Johannes Konstantinou, Hanaskog, Calle Lindell, slutar.
På väg ut: Alexander Hansson, VMA, William Kilis, VMA.
Tränare: Mladen Blagojevic (kontrakt till och med 2024).
Truppen:
Målvakter: Rasmus Cederlund, Otto Larsson Wågert (2024).
Backar: Linus Svensson, Dino Nargilic, Colin Carlsson, Samuel Wikström, Erik Lindström, Gamal Al-Haqli.
Mittfältare: Hampus Källström, Albin Henningsson, Anton Bringsén, Saikou Jawneh (2024), Casper Nilsson.
Forwards: Omar Dampha, Teddy Bergqvist, Emil Fjällbrink (2024).
Nosaby IF
In: Casper Hägg, Hörviken, Madueke Chinedu Stephen, Asarum, Odunayo Ayonuga, Asarum, Jens Pettersson, Wä (ass tränare).
Ut: Axel Winberg, IFK Hässleholm, Oskar Andersson, Bromölla.
Tränare: Mats ”Matte” Andersson.
Truppen:
Målvakter: Ioannis Papoulidis, Leo Engkvist Qvarnström.
Backar: Armin Aganovic, Philip Persson, Joel Fasth, Philippe Edmonds.
Mittfältare: Ameer Naseer Naji Naji, Kevin Sjöström, Philip Bengtsson Hörnebrant, Armend Selimi, Roni Hajdari, Ahmed Yasin Hemande, Eldin Kofrc, Madueke Chinedu Stephen.
Forwards: Adrian Sutalo, Casper Hägg, Odunayo Ayonuga.
IFK Hässleholm
In: Linus Roslund, flyttas upp från egna leden, Axel Winberg, Nosaby, Axel Henriksson, Älmhult, Elmar Lindkvist, Helsingborgs IF P19/U21, Erjon Rama, Hässleholms IF, Amir Ramanovski, Hässleholms IF P19.
Ut: Armin Culum, AFC Eskilstuna, Teo Helm, North Park Vikings (USA), Max Sandberg, IFK Osby, Jacob Holmberg, Bjärnum, Hampus Rydh, Osby, Albin Ekström, Hässleholms IF, Jens Lynard, Torn, Elliot Nilsson, Mala.
På väg ut: Max Nilsson, Gais/Landskrona BoIS.
Tränare: Johan Persson.
Truppen:
Målvakter: Carl Lundahl Persson.
Backar: Isak Orajärvi, Hugo Arvidsson, Victor Ahlgren, Marcus Thuvesson, Wictor Willseus, Axel Winberg, Axel Henriksson, Elmar Lindkvist.
Mittfältare/forwards: Victor Holmberg, Olle Kjellman Olblad, Meraj Haidari, Jussi Tikkanen, Robin Strömberg, Isaac Holmberg, Linus Roslund, Erjon Rama, Amir Ramanovski.
Hässleholms IF
In: Albin Ekström, Hässleholms IF, Casper Burehed, Torn, Aldin Nedzibovic, Markaryds IF.
På väg in: Halil Peskovic, Hörby, Liam Bengtsson, Karlskrona.
Ut: Erjon Rama, IFK Hässleholm.
På väg ut: Theo Ekström.
Tränare: Burim Rexhepi (kontrakt till och med 2024).
Truppen:
Målvakter: Adam Larsson, Eliah Kronholm.
Backar: Anton Branting, Oscar Widmark, Emil Arvidsson, Aldin Nedzibovic.
Mittfältare/forwards: Vilmer Persson Åhstedt, Albin Andersson, Mustafa Owaid, Gustaf Winroth, Lucas Johnsson, Rahel Nader, Albin Ekström, Casper Burehed, Elias Karimi.
VMA IK
In: Oscar Hall, Hanaskog, Lukas Rundqvist, Fjälkinge.
På väg in: Alexander Hansson, Kristianstad FC, William Kilis, Kristianstad FC.
Ut: Max Aronsson, Österlen.
Tränare: Anton Nordfeldt.
Truppen:
Målvakter: Max-Ludwig Gustafsson Roslund, Lukas Rundqvist.
Backar: Jonathan Nyström, Mikey Carlsson, Rasmus Lundin, Liam Frick, Melker Lundin, Gabriel Ördén, Elliot Pramberg, Robin Olsson, Oliver Andersson.
Mittfältare/forwards: Adam Winnberg, Samuel Jonsson, Elliot Blennborn, Jimmy Rossander, Daniel Kardum, Elvis Rama, Robin Holmquist, Oscar Hall, Calle Nilsson.
Division 3 Sydöstra Götaland
Sölvesborgs GIF
In: Albert Thorén, Hörviken, Oskar Kieninger, Jämshög.
Ut:
Tränare: Daniel Nilsson.
Ifö Bromölla IF
In: Elias Gran, Näsum, Oskar Andersson, Nosaby, Herman Olsson, Åhus HBK.
Ut:
Tränare: Linus Rosenblad Nilsson.
Truppen: Gabriel Lindberg, Zack Riutta Chmiel, Tomas Andersson, Elliot Andersson, Robin Cederberg, André Stjärnstrand, Sebastian Carrblad, Joel Ottosson, Viktor Bjerstedt, Casper Rosenqvist, Jack Riutta Chmiel, Albin Lennartsson, Jacob Emilsson, Anton Edlund, Samuel Lindh, Kristian Önnervik, Oscar Lavesson, Elias Gran, Melvin Ljungqvist, Hugo Lindskog, Oskar Andersson, Herman Olsson.
Division 4 Östra
Bjärnums GoIF
In: Jacob Holmberg, IFK Hässleholm, Kevin Zenthio, Osby, August Westmark, Vittsjö, Soufyane Benameur, Tyringe, Gabriel Nilsson, Sibbhult.
Ut: Emil Nilsson, Vankiva, Viggo Larsen, Farstorp.
Tränare: Simon Reinholdsson och Jesper Lindell.
Broby IF
In: Pijus Valukonis, uppflyttad från egna leden, Emil Schild, uppflyttad från egna leden, Abdulrahman Hadri, uppflyttad från egna leden, Isac Ragnarsson, uppflyttad från egna leden, Alve Bolin, uppflyttad från egna leden, Tor Persson, uppflyttad från egna leden, Yousef Alsahoud, uppflyttad från egna leden, Rasmus Johansson, VMA, Wille Ljunggren, VMA, Filip Carlsson, Knislinge, Stefan Hansson (tränare), comeback.
Ut: Max Softberg, Vanneberga IF, Dennis Berg, Sibbhult, Emil Rydh, Glimåkra, David Berg, Osby, André Johansson, Nävlinge (tränare).
Tränare: Stefan Hansson (ny).
Glimåkra IF
In: Melvin Franzén, Kristianstad FC, Philip Nilsson, Älmhult, Viktor Ahlgren, Knislinge, Emil Rydh, Broby, Erik Jönsson, Hanaskog, Alaa Snowbar, Sibbhult, Trad Al Jamous, Sibbhult.
Ut: Jhonjairo Calderon Navarro, Trepca FC Hässleholm, Jesper Eriksson, Wisseltofta, Filip Klarinsson, Trepca FCH, Melker Svensson, Sibbhult, Didrik Nilsson, Sibbhult.
På väg ut: Linus Isaksson, Hanaskog.
Tränare: Joel Wedenell.
Hästveda IF
In: Hampus Nilsson, Nävlinge, Ludvig Dahlkvist, IFK Hässleholm P19, Arvid Petersson, Sösdala, Melvin Lindström, Farstorp, Andreas Nilsson, Sibbhult, Linus Lindfors, Älmhult, Oscar Skarp, Sibbhult (tränare).
Ut: Fredrik Jensen (tränare), Mikael Nilsson (tränare).
Tränare: Oscar Skarp (ny).
Vanneberga IF
In: Adam Lewin Käll, Wä, Kristian Ekstrand, Yngsjö, Max Softberg, Broby, Algot Najvik, Gärds Köpinge, Marcus Gullin, comeback, Lucas Yngvesson, Åhus HBK, Linus Axelsson, Åsum, Gustav Sigfrids, Kristianstad FC P19.
Ut: Johan Ohlsson, Vittskövle, Oliver Sigefjord, Linderöd, Robin Gunnarsson, Vittskövle, Lukas Nilsson, studier i Kalmar, Nils Löfquist, långtidsskadad, Tobias Carlsson, Vittskövle, Anton Persson, Brösarp.
Tränare: Jens Larsson.
Division 5 Nordöstra
Fjälkinge IF
In: Rasmus Ingvert, Huaröd, Amir Sadiq, Huaröd, Liam Wright, Kristianstad FC P19, Niclas Nilsson, Osby (tränare).
Ut: Armin Feratovic, Balsby, André Lundgren, Vanneberga FF, Lukas Rundqvist, VMA, Robin Moustafa, Kiaby, Adnan Becirovic, Viby.
Tränare: Niclas Nilsson (ny).
Hanaskogs IS
In: Jonathan Nilsson, Knislinge, Ahmed Jalil Hussein, senast i Winnö, Rodi Degirmenci, Gärds Köpinge, Johannes Konstantinou, Kristianstad FC, Berat Gjyrevci, Tollarp, Victor Vågemyr, Knislinge, Staffan Holgersson, Knislinge, Mohammed Kawaf, IFK Hässleholm P19, Rasmus Lillberg, Knislinge, Paschalis ”Nallen” Konstantinou (tränare), Kristianstad FC P19, Patrik Isaksson (tränare).
På väg in: Linus Isaksson, Glimåkra.
Ut: Oscar Hall, VMA, André Bengtsson, Wisseltofta, Vilhelm Karlsson, Sibbhult, Albin Karlsson, Sibbhult, Filip Haak, Balsby, Erik Jönsson, Glimåkra, Keijo Voutilainen (tränare).
Tränare: Paschalis ”Nallen” Konstantinou (ny).
IFK Knislinge
In: Akram Al-Sufyani, Sibbhult, Philip Isaksson (tränare), från egna leden.
Ut: Petter Andersson, Sibbhult, Oscar Schuller, Sibbhult, Jonathan Nilsson, Hanaskog, Viktor Ahlgren, Glimåkra, Victor Vågemyr, Hanaskog, Staffan Holgersson, Hanaskog, Oliver Fransson, Kiaby, Filip Carlsson, Broby, Rasmus Lillberg, Hanaskog, Teo Persson, Sibbhult, Jonas Modig (spelande tränare).
Tränare: Philip Isaksson (ny).
IFK Osby
In: Max Sandberg, IFK Hässleholm, Linus Persson, Älmhult, Robin Andreasson, Wisseltofta, Hampus Rydh, IFK Hässleholm, Anton Malm, Jägersborg/Verum, Gabriel Cehlin Svensson, Wisseltofta, Anthony Svenning, Lunds SK, Viktor Pettersson, Wisseltofta, Robel Haile, Jägersborg/Verum, Hampus Dahl, Jägersborg/Verum, David Berg, Broby, Mohamad Khaled Kharbo, Liatorp/Eneryda, Morgan Nilsson, Wisseltofta (tränare), Mattias Nilsson (tränare).
Ut: Algot Pramberg, Mala, Kevin Zenthio, Bjärnum, Ludwig Segerfur, Treby, Niclas Nilsson, Fjälkinge (tränare).
Tränare: Morgan Nilsson och Mattias Nilsson (nya).
Mala IF
In: Algot Pramberg, Osby, Kellan Al-Agagera, senast i Osby, Elliot Nilsson, IFK Hässleholm.
Ut: Niklas Borgström, Wisseltofta.
Tränare: Haris Crnalic.
Nävlinge IF
In: André Johansson, Broby (tränare).
Ut: Hampus Nilsson, Hästveda, Joel Brandin, Degeberga, Johan Hansson, Ovesholm (tränare).
Tränare: André Johansson (ny).
Sibbhults IF
In: Petter Andersson, Knislinge, Dennis Berg, Broby, Oscar Schuller, Knislinge, Vilhelm Karlsson, Hanaskog, Albin Karlsson, Hanaskog, Melker Svensson, Glimåkra, Didrik Nilsson, Glimåkra, Teo Persson, Knislinge, Tobias Thufvesson (tränare).
Ut: Johan Holmén, Jägersborg/Verum, Andreas Nilsson, Hästveda, Akram Al-Sufyani, Knislinge, Gabriel Nilsson, Bjärnum, Alaa Snowbar, Glimåkra, Trad Al Jamous, Glimåkra, Oscar Skarp, Hästveda (tränare).
Tränare: Tobias Thufvesson (ny).
Tollarps IF
In:
Ut: Ardit Stagova, Hörby FF, Berat Gjyrevci, Hanaskog, Fredrik Palm, Lunds SK, Mohammed Kweder, Hörby FF, Måns Nilsson, Balsby, Shpetim ”Tim” Husaj, Hörby FF (ass tränare).
På väg ut: Ufuk Tahtali, Nosaby.
Tränare:
Tosteberga/Nymölla IF
In:
Ut:
Tränare: Jesper Olsson (spelande tränare) och Måns Andersson.
Trepca FCH
In: Jhonjairo Calderon Navarro, Glimåkra, Filip Klarinsson, Glimåkra, Nderim Shuti, Höör.
Ut: Sakir Agusi, Venestad.
Tränare: Besnik Vilanca.
Vilan BoIS
In:
Ut: Ali Haidar, Kiaby, Walid Shehadeh, Venestad, Omid Shateri, Åhus HBK, Fati Rexha, Åhus HBK.
Tränare:
Vinslövs IF
In:
Ut:
På väg ut: Migel Broy, Hanaskog.
Tränare: Ivan Sebina och Anders Karlsson.
Division 5 Östra
Yngsjö IF
In:
Ut: Kristian Ekstrand, Vanneberga IF.
Tränare: Fredrik Lindeberg.
Åhus HBK
In: Omid Shateri, Vilan BoIS, Karl Ranstorp, Åsum, Fati Rexha, Vilan BoIS.
Ut: Lucas Yngvesson, Vanneberga, Herman Olsson, Bromölla, Jacob Andersson, Balsby.
Tränare: Mikael Bergqvist.
Åhus IF
In:
Ut: Mahmoud Hamdan, Venestad.
Tränare:
Division 6 Norra
Farstorps GoIF
In: Viggo Larsen, Bjärnum, Daniel Stankovic, Vittsjö, Magnus Widarsson, comeback (tränare).
Ut: Melvin Lindström, Hästveda, Fredrik Branting (tränare).
Tränare: Magnus Widarsson (ny).
Hörja IF/Röke IF
In:
Ut: Robin Nordgren, Wisseltofta.
Tränare: Ulf Henningsson.
Jägersborgs IF/Verums GoIF
In: Johan Holmén, Sibbhult.
Ut: Anton Malm, Osby, Robel Haile, Osby, Hampus Dahl, Osby.
Tränare: Johan Holmén och Viktor Nordkvist (nya).
Sösdala IF
In:
Ut: Arvid Petersson, Hästveda, Christian Jochmus-Stöcke, Wisseltofta.
Tränare: Christian Örn.
Treby IF
In: Ludwig Segerfur, Osby, Dan Drewes.
Ut:
Tränare: Ranko Dzabic.
Tyringe IF
In: Johan Hansson, Perstorp Bälinge, Jonas Wicander (tränare).
Ut: Soufyane Benameur, Bjärnum.
Tränare: Jonas Wicander.
Vankiva IF
In: Emil Nilsson, Bjärnum.
Ut: Hannes Wallin, Perstorp Bälinge IK.
Tränare: Peter Leo och Jimmy Holgersson.
Vittsjö GIK
In: Max Ljunggren, Markaryd.
Ut: August Westmark, Bjärnum, Daniel Stankovic, Farstorp.
Tränare:
Wisseltofta IF
In: Jesper Eriksson, Glimåkra (spelande tränare), André Bengtsson, Hanaskog, Robin Nordgren, Hörja/Röke, Christian Jochmus-Stöcke, Sösdala, Max Dahl, Niklas Borgström, Mala.
Ut: Robin Andreasson, Osby, Gabriel Cehlin Svensson, Osby, Viktor Pettersson, Osby, Morgan Nilsson, Osby (spelande tränare).
Tränare: Jesper Eriksson (ny).
Division 6 Nordöstra A
Balsby SK
In: Armin Feratovic, Fjälkinge, Måns Nilsson, Tollarp, Jacob Andersson, Åhus HBK, Filip Haak, Hanaskog.
Ut:
Tränare: Har ingen uttalad tränare. Matcherna leds av lagledare Gert Persson och manager Jonas Kajsson.
Edenryds IF
In: Simon Sjöblom, senast i Hörviken, Pontus Andersson, Bromölla, Daniel Bogren, Hörviken, Jonas Berg, senast i Sölvesborg United, Peter Lindquist, Ovesholm (tränare).
Ut: Stefan Johansson (tränare).
Tränare: Peter Lindquist (ny).
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Djengiz Shefkiu, Näsby, Hajriz Shefkiu, Näsby, Fisnik Zeka (tränare).
Tränare:
IK Kamp
In:
Ut:
Tränare:
Kiaby IF
In: Ali Haidar, Vilan, Robin Moustafa, Fjälkinge, Emil Martinsson, comeback, senast i Fjälkinge U, Oliver Fransson, Knislinge.
Ut:
Tränare: Johan Lindgren.
Lönsboda GoIF
In: Edvin Johansson, comeback, Arvid Johansson, comeback, Olle Bengtsson, comeback, Wille Wiking-Johansson, comeback, Israel Chukwuzim, klubb okänd.
Ut:
Tränare: Timmy Nilsson.
Näsby IF
In: Djengiz Shefkiu, Hjärsås/Värestorp, Hajriz Shefkiu, Hjärsås/Värestorp.
Ut: Arben Islami, Venestad.
Tränare: Djengiz Shefkiu (ny).
Näsums IF
In:
Ut: Elias Gran, Bromölla.
Tränare: Fredrik Palmgren.
Vanneberga FF
In: Johan Kullman, comeback, Fredrik Johansson, comeback, Emil Thorsén, comeback, Christoffer Ehlde, comeback, Henrik Grönvall, comeback, Andreas Stjernfeldt, comeback, André Lundgren, Fjälkinge, Lukas Nilsson, Vanneberga IF.
Ut:
Tränare: Joakim Persson (ny) och Anton Rosengren (ny).
Viby IF
In: Adnan Becirovic, Fjälkinge, Måns Åstedt, Kristianstad FC U, Marcus Adolfsson, Venestad, Filip Krantz Martinsson, comeback, senast i Winnö.
Ut:
Tränare: Peter Harrison.
Winnö IF
In: Adam Al Kurwi, klubb okänd, Emil Persson, Everöd, Sten-Inge Johansson (tränare).
Ut: Olle Nordström, Ovesholm.
Tränare: Sten-Inge Johansson (ny).
Division 6 Nordöstra B
Degeberga GoIF
In: Joel Brandin, Nävlinge, Christofer Månsson, Rörums SK.
Ut: Oliver Kjellkvist, Brösarp, Hannes Roth, Everöd, Hugo Arvidsson, Everöd.
Tränare: Johan Montan.
Everöds IF
In: Hannes Roth, Degeberga, Hugo Arvidsson, Degeberga.
Ut: Emil Persson, Winnö.
Tränare: Martin Basti.
Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Fatos Gashi, Wä, Mirnes Merdzic, Venestad, Adam Mahmud, Venestad, Algot Najvik, Vanneberga, Teo Björkqvist, Venestad, Edwin Merdzic, Venestad, Rodi Degirmenci, Hanaskog, Christoffer Siöström, Venestad, Pär Bendroth-Peper, Venestad, Lauin Mustafa, Venestad, Mohamed Hussein, Venestad.
Tränare: Christian Yañez (ny).
Huaröds IF
In:
Ut: Shpetim Sulejman, Venestad, Amir Sadiq, Fjälkinge, Rasmus Ingvert, Fjälkinge.
Tränare:
Linderöds IF
In: Oliver Sigefjord, Vanneberga IF, Björn Johnsson, senast i Ovesholm, Gustav Johnsson, senast i Ovesholm, Robert Johnsson, senast i Ovesholm, Isac Bondesson, senast skriven i Wä, Mohammed Hassoun, Ovesholm, Håkan Bondesson, Vilshult, Oscar Cedell, Teknologkårens IF.
Ut: Mattias Strandkvist, Vittskövle, Carl Svensson, Önneköp, Oscar Svensson, Önneköp, Mikael Törnström, Ovesholm, Nuralah Allawirdi, Ovesholm, Tommy Henriksen, Vittskövle.
Tränare: Stefan Bondesson och Sebastian Strömberg (nya).
Ovesholms IF
In: Mikael Törnström, Linderöd, Nuralah Allawirdi, Linderöd, Erik Svenstam, Kristianstad FC U, Olle Nordström, Winnö, Jacob Helgesson, senast i Åsum, Johan Hansson (tränare), Nävlinge.
Ut: Mohammed Hassoun, Linderöd, Tommy Börjesson (tränare), slutar.
Tränare: Johan Hansson (ny).
Skepparslövs IF
In:
Ut:
Tränare: Jimmy Björk (ny).
Svensköps IF
In: Valon Misimi (tränare), Bosna.
Ut: Anders Lindbergh, Önneköp.
Tränare: Valon Misimi (ny).
Venestads IF
In: Mirnes Merdzic, Gärds Köpinge, Adam Mahmud, Gärds Köpinge, Teo Björkqvist, Gärds Köpinge, Shpetim Sulejman, Huaröd, Edwin Merdzic, Gärds Köpinge, Walid Shehadeh, Vilan, Christoffer Siöström, Gärds Köpinge, Ernes Mehmeti, senast i Gualöv, Pär Bendroth-Peper, Gärds Köpinge, Guram Broy, senast i Gualöv, Emin Merdzic, senast i Åsum, Mahmoud Hamdan, Åhus IF, Kevin Broy, tidigare i Kristianstad FC U, Sakir Agusi, Trepca FC Hässleholm, Edin Sales, senast i Gualöv, Arben Islami, Näsby, Zilhad Zigovic, senast i Gualöv, Leith Abbas, senast i Vilan BoIS, Lauin Mustafa, Gärds Köpinge, Mohamed Hussein, Gärds Köpinge, Zain Kadim, tidigare i Kristianstad FC U.
Ut: Marcus Adolfsson, Viby.
Tränare: Mirnes Merdzic och Adam Mahmud (nya).
Vittskövle IF
In: Johan Ohlsson, Vanneberga IF, Måns Nilsson, Brösarp, Mattias Strandkvist, Linderöd, Robin Gunnarsson, Vanneberga IF, Tobias Carlsson, Vanneberga IF, Tommy Henriksen, Linderöd, Magnus Nilsson, Åhus HBK J (tränare).
Ut: Stefan Hjelm (tränare).
Tränare: Magnus Nilsson (ny).
Wä IF
In: Fatos Gashi, Gärds Köpinge, Marcus Gunnarsson (tränare), från egna leden.
Ut: Adam Lewin Käll, Vanneberga IF, Claes Magnusson (tränare), uppehåll.
Tränare: Marcus Gunnarsson (ny).
Åsums BK
In:
Ut: Linus Axelsson, Vanneberga IF, Karl Ranstorp, Åhus HBK.
Tränare: Robert Barsoum.
Division 6 Mellersta
In: Carl Svensson, Linderöd, Oscar Svensson, Linderöd, Admir Maletic, Hörby FF, Gustav Olofsson, Hörby FF, Anders Lindbergh, Svensköp, Hugo Ryft, comeback, Lukas Lundgren, Hörby FF.
Ut:
Tränare: Jesper Stenlundh.
***
Damallsvenskan
Kristianstads DFF
In: Maja Wangerheim, Älvsjö AIK, Elin Johansson, uppflyttad från F19-laget, Julia Andersson, uppflyttad från F19-laget, Hlin Eiriksdottir, Piteå, Carly Wickenheiser, KIF Örebro, Daniel Angergård, KIF Örebro (ass tränare).
Ut: Elin Sjöström, Halmia, DB Pridham, Gabrielle Carle, Maja Bodin.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.
Truppen:
Målvakter: Melina Loeck (2023), Moa Olsson (2023), Emmy Thyberg (2023).
Backar: Easther Mayi Kith (2023), Kajsa Törnkvist (2023), Maja Wangerheim (2025), Therese Ivarsson (2023), Julia Andersson, Alice Nordenberg, Mia Carlsson (2023).
Mittfältare: Amanda Andradottir (2023), Sheila van den Bulk (2023), Alice Nilsson (2023), Emmi Alanen (2023), Emma Petrovic (2023), Tilda Persson (2023), Emelia Oskarsdottir (2024), Elin Johansson, Carly Wickenheiser (2024).
Forwards: Tabby Tindell (2023), Evelyne Viens (2024), Tilda Sandén (2023), Hlin Eiriksdottir (2024).
Vittsjö GIK
In: Elin Vaughan, Bromölla, Lainey Burdett, Åland United.
Ut: Sabrina D’Angelo, Arsenal, Shannon Lynn, slutar.
Tränare: Thomas Mårtensson och Ulf Kristiansson.
Målvakter: Elin Vaughan, Lainey Burdett.
Backar: Lisa Klinga, Kayla Adamek, Clare Polkinghorne, Kajsa Lind.
Mittfältare: Katrina Gorry, Nellie Persson, Nova Karlsson, Hannah Sjödahl, Jutta Rantala.
Forwards: Clara Markstedt, Hanna Ekengren, Moa Karlsson (2024), Linda Sällström.
Elitettan
Ifö/Bromölla IF
In: Hanna Lundell, Södra Sandby, Emmy Olofsson, BK Union.
Ut: Elin Vaughan, Vittsjö, Ofelia Medhammar, Sofia Olsson, avslutat lån IFK Kalmar, Klara Nyberg, avslutat lån Vittsjö, Ebba Håkansson, IFK Karlshamn, Lovisa Nordh Axelsson, Osby.
Tränare: Pierre Persson.
Kontrakt: Wilma Karlsson, Elvira Olofsson, Valentina Metaj (2024), Amanda Olsson, Mathilda Holgersson, Tess Fridberg, Milla Larsson, Hanna Johansson, Tess Fridberg, Maja Järvensivu, Hanna Lundell (2024), Emmy Olofsson.
Division 2 Dam Sydvästra Götaland
Åhus IF
In:
Ut: Moa Johansson, Sibbhults IF.
Tränare:
Division 3 Dam Norra
Bjärnums GoIF
In:
Ut:
Tränare: Robert ”Lillen” Jönsson.
FC Hessleholm
In:
Ut:
Tränare: Rikard Svensson.
Hanaskogs IS
In:
Ut:
Tränare: Ronja Håkansson.
IFK Osby
In: Liv Kronqvist, Lönsboda, Izabella Lindqvist, Wisseltofta, Malva Erlandsson, Wisseltofta, Lovisa Nordh Axelsson, Bromölla.
Ut: Isabella Skagerholm, Sibbhult, Ellen Karlsson, Sibbhult, Ellen Malm, Sibbhult.
Tränare: Fredrik Olsson.
Röke IF
In: Julius Sjödahl (tränare), Markaryd.
Ut: Jenni Svärd Husu (tränare).
Tränare: Julius Sjödahl (ny).
Sibbhults IF
In: Isabella Skagerholm, Osby, Ellen Karlsson, Osby, Ellen Malm, Osby, Ebba Görbring, Lönsboda, Moa Johansson, Åhus IF.
Ut: Matilda Freij, Broby.
Tränare: Håkan Arvidsson.
Vinslövs IF
In: Joakim Nygren (tränare), FC Hessleholm.
Ut: Tommy Berglund (tränare).
Tränare: Joakim Nygren (ny).
Wä IF
In:
Ut: Jens Pettersson (tränare), Nosaby.
Tränare:
Division 4 Dam Nordöstra
Broby IF
In: Matilda Freij, Sibbhult.
Ut: Patrik Hammarlund (tränare).
Tränare:
Edenryds IF
In: Thea Kullberg, Lörby, Alva Hemmingsson, Mjällby AIF U, Maja Englund, Önnestad, Hanna Olin, Önnestad.
Ut:
Tränare: Cornelia Hägg.
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare: Amanda Alborn Lilja.
Lönsboda GoIF
In: Linn Nilsson, senast i Älmhult.
Ut: Liv Kronqvist, Osby, Ebba Görbring, Sibbhult.
Tränare: Therese Cederqvist.
Näsums IF
In:
Ut:
Tränare: Edona Karimani.
Ovesholms IF
In: Julia Andersson, Önnestad, Thilda Persson, Önnestad.
Ut: Peter Lindquist, Edenryd (tränare).
Tränare: Henrik Andersson och Anna Stoops.
Vanneberga IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik Andersson.
Winnö IF
In:
Ut: Christian Persson (tränare), slutar.
Tränare: Johan Carlsson och Mattias Gunnarsson.
VMA IK
In:
Ut:
Tränare: Emil Svensson och Andreas Silfverberg.
Wisseltofta IF
In:
Ut: Izabella Lindqvist, Osby, Malva Erlandsson, Osby.
Tränare:
Önnestad BoIF
In:
Ut: Maja Englund, Edenryd, Hanna Olin, Edenryd, Julia Andersson, Ovesholm, Thilda Persson, Ovesholm, Martina Sandström (spelande tränare), Mia Friedh (tränare).
Tränare:
Division 4 Dam Mellersta
Farstorps GoIF
In: Elin Forsberg, senast i FC Hessleholm.
Ut:
Tränare:
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF/Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare: Berndt Håkansson.