Ingen har väl missat att frimånaden drog igång under måndagen och därmed är Silly Season-listan tillbaka med en ny uppdatering med lite gott och blandat.
***
Den så kallade frimånaden innebär att amatörspelare kan byta förening fritt utan att behöva lämnande förenings godkännande. Månaden har i år skjutits fram och det är 29 november till 29 december som gäller.
Tipsa gärna om övergångar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Kristianstads DFF förstärker mittfältet med finska landslagsspelaren Emmi Alanen. Ett tvåårsavtal är signerat med KDFF och Alanen kommer närmast från Växjö, men hon har tidigare även gjort tre säsonger (2016-2018) i Vittsjö GIK.
***
Mexikanska landslagsmittfältaren Briana Campos lämnar Vittsjö GIK efter bara en säsong och återvänder till allsvenska nykomlingen Umeå IK. Campos ingick i Vittsjös startelva 16 gånger under den gångna säsongen.
***
Förre Mjällby AIF-yttern Mattias Håkansson, med Asarums IF som moderklubb, lämnar Trelleborgs FF efter sex säsonger och 170 matcher i klubben. Håkansson gjorde 45 allsvenska matcher under sin tid i Mjällby-tröjan.
***
Kristianstad FC lyfter upp ytterligare fem spelare från de egna leden till A-truppen nästa säsong. Det handlar om målvakten Otto Larsson Wågert, mittbacken Alexander Hansson, mittfältarna Anton Bringsén och Anel Zgalj och forwarden Joel Tawiah. Det är också klart att Anton Olsson Aasen och Neven Ozegovic (senast i Nosaby IF) går in som assisterande tränare till Mladen Blagojevic.
***
Henrik Fribrock, med långt förflutet i Kristianstadsfotbollen, lägger skorna på hyllan och blir tränare i Asarum i division 2. Fribrock spelade sju säsonger i Kristianstads FF/Kristianstad FC och två i Nosaby IF innan han 2019 hamnade i Asarums IF.
***
Ifö Bromölla IF fyller på med fler förlängningar inför omstarten i division 4. Joel Ottosson, målvakten Gabriel Lindberg och Anton Edlund fortsätter alla med Strandängen som sin hemmaplan.
***
Vilan BoIS har hämtat tillbaka vindsnabbe Andre Haidar från Åsums BK och man har även lockat till sig Firas Heeder, lillebror till skyttekungen Boddi Heeder, från Kristianstad FC U. Vilan har höga förväntningar på unge Heeder och ser honom som en dominerande spelare i division 5 kommande säsong.
***
Simon Olsson återvänder till Ovesholms IF och blir spelande assisterande tränare. Simon kommer närmast från två säsonger i Hanaskogs IS.
***
Malmötjejen Emma Paulsson är klar för IFK Osby och blir det första nyförvärvet inför säsongen 2022. Emma, som beskrivs som en teknisk mittfältare, spelade senast i Trelleborgs FF i division 1.
***
Daniel Nilsson fortsätter som tränare i Sölvesborgs GoIF och går in på sin fjärde säsong.
***
Stefan ”Sniff” Liljegren, som tränade Nosaby IF 2020, lämnar IFK Karlshamn och rundar av sin tränarkarriär i BK Union där han tidigare har varit ungdomsledare och suttit i styrelsen i 15 år.
***
Far och son-duon Peter och Johan Lindgren fortsätter som tränare i Kiaby IF och går in på tredje säsongen i klubben.
***
Degeberga GoIF ledartrojka blir intakt över 2022 och det innebär att Johan Montan fortsätter som tränare med Mats Svensson som assisterande och Kristoffer Jönsson som lagledare.
***
Everöds IF rekryterar internt och det blir inte helt oväntat Martin Basti som blir ny tränare efter Sten-Inge Johansson. Basti, som har ett förflutet som spelande tränare i Huaröd, får Pontus Löf som assisterande tränare.
***
Fatos Gashi fortsätter bygga vidare i Gärds Köpinge IF och plockar in Mirnes Merdzic som spelande assisterande tränare. Anders Eliasson fortsätter som lagledare.
***
Allsvenskan
Mjällby AIF
In:
Ut:
På väg ut/utgående kontrakt: Joel Nilsson, Hammarby/Norrköping, Carljohan Eriksson, Max Watson, Mamudu Moro, Amin Sarr (lån), Malmö FF, Elias Andersson (lån), Djurgården, Marc Tokich, Hampus Holgersson, Samuel Brolin (lån), AIK.
Tränare:
Kontrakt: Noah Persson (2025), Sam Johnson, Enoch Kofi Adu, Carlos Gracia, Jesper Gustavsson (2023), Viktor Gustafson, David Löfquist (2023), Adam Petersson (2024), Jacob Bergström, Kadir Hodzic (31/7 2022), Ivan Kricak (2023), Magnus Wörts (2023), Andreas Blomqvist, Josip Filipovic, Herman Johansson (2023), Ludvig Carlius (2023), Taylor Silverholt (2023), Noel Törnqvist (2023), Pontus Zvar.
Division 2
Kristianstad FC
In: Otto Larsson Wågert, Alexander Hansson, Anton Bringsén, Anel Zgalj, Joel Tawiah, alla från egna leden.
Ut:
Tränare: Mladen Blagojevic.
Kontrakt: Teddy Bergqvist, Kasper Månsson, Omar Dampha, Dino Nargilic, Rasmus Cederlund, Otto Larsson Wågert, Alexander Hansson, Anton Bringsén, Anel Zgalj, Joel Tawiah.
Nosaby IF
In:
Ut:
Tränare:
Kontrakt:
IFK Hässleholm
In:
Ut:
Tränare:
Kontrakt:
Hässleholms IF
In:
Ut:
Tränare:
Kontrakt:
Sölvesborgs GIF
In:
Ut:
Tränare: Daniel Nilsson.
Kontrakt: Marcus Ekenberg.
Division 3
VMA IK
In: Anton Nordfeldt (tränare), Knislinge.
Ut: Stefan Persson (tränare).
Tränare: Anton Nordfeldt (ny).
Division 4
Broby IF
In: André Johansson, FC Hessleholm (tränare).
Ut: Emil Rydh (tränare).
Tränare: André Johansson.
Glimåkra IF
In:
Ut: Patrik Johansson (tränare).
Tränare:
Ifö Bromölla IF
In: Linus Rosenblad Nilsson (tränare), Edenryd.
Ut: Fredrik Palmgren, Näsum, Mikael Bergqvist (tränare), Åhus HBK.
Tränare: Linus Rosenblad Nilsson (ny).
Vanneberga IF
In:
Ut:
Tränare: Jens Larsson.
Åhus HBK
In: Mikael Bergqvist (tränare), Bromölla.
Ut: Håkan Ohlsson (tränare).
Tränare: Mikael Bergqvist (ny).
Division 5
Bjärnums GoIF
In:
Ut:
Tränare: Simon Reinholdsson och Jesper Lindell.
Edenryds IF
In:
Ut: Linus Rosenblad Nilsson (tränare), Bromölla.
Tränare:
Hanaskogs IS
In:
Ut: Simon Olsson, Ovesholm.
Tränare:
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut:
Tränare:
Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik Bredvad-Jensen och Micke Nilsson.
IFK Knislinge
In:
Ut: Anton Nordfeldt (tränare), VMA.
Tränare:
IFK Osby
In:
Ut:
Tränare:
Mala IF
In:
Ut:
Tränare:
Nävlinge IF
In:
Ut:
Tränare: Johan Hansson.
Sibbhults IF
In:
Ut: Robert Lindecrantz (tränare).
Tränare: Oscar Skarp (ny, tidigare ass tränare).
Tollarps IF
In:
Ut:
Tränare: Tim Husaj.
Tosteberga/Nymölla IF
In:
Ut:
Tränare: Jesper Olsson och Måns Andersson.
Vilan BoIS
In: Andre Haidar, Åsums BK, Firas Heeder, Kristianstad FC U.
Ut:
Tränare:
Wä IF
In:
Ut:
Tränare: Claes Magnusson.
Yngsjö IF
In:
Ut: Stefan Reimer (tränare).
Tränare:
Division 6
Ballingslövs GoIF
In:
Ut: Jonas Osberg (tränare).
Tränare:
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik Branting.
IK Kamp
In:
Ut:
Tränare:
Jägersborgs IF/Verums GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In: Fredrik Palmgren, Bromölla.
Ut: Jesper Karlsson (tränare).
Tränare: Fredrik Palmgren (ny).
Strömsborg IF
In:
Ut:
Tränare:
Treby IF
In:
Ut:
Tränare:
Wisseltofta IF
In:
Ut:
Tränare:
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF/Röke IF
In:
Ut:
Tränare:
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare: Christian Örn.
Trepca FCH
In:
På väg in:
Tränare:
Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:
Vankiva IF
In: Jimmy Holgersson (tränare).
Ut:
Tränare: Peter Leo och Jimmy Holgersson.
Vinslövs IF
In:
Ut:
Tränare:
Balsby SK
In:
Ut:
Tränare:
Fjälkinge IF
In:
Ut:
Tränare: Armin Feratovic.
Kiaby IF
In:
Ut:
Tränare: Peter Lindgren.
Näsby IF
In:
Ut:
Tränare:
Rinkaby GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Skepparslövs IF
In:
Ut:
Tränare:
Vanneberga FF
In:
Ut:
Tränare: Sebastian Karlsson.
Viby IF
In:
Ut:
Tränare:
Winnö IF
In:
Ut:
Tränare:
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare: Andreas Svensson.
Önnestads BoIF
In:
Ut:
Tränare:
Degeberga GoIF
In:
Ut:
Tränare: Johan Montan.
Everöds IF
In:
Ut: Sten-Inge Johansson (tränare).
Tränare: Martin Basti (ny).
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare: Fatos Gashi.
Huaröds IF
In:
Ut:
Tränare:
Linderöds IF
In:
Ut:
Tränare:
Ovesholms IF
In: Simon Olsson, Hanaskog.
Ut:
Tränare: Tommy Börjesson.
Venestads IF
In:
Ut:
Tränare:
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare:
Åsums BK
In:
Ut: Andre Haidar, Vilan BoIS.
Tränare: Robert Barsoum.
In:
Ut:
Tränare:
***
Damallsvenskan
Kristianstads DFF
In: Klara Rybrink, IFK Kalmar, Tabby Tindell, IFK Kalmar, Sheila van den Bulk, Djurgården, Emmi Alanen, Växjö, Tilda Sandén, flyttas upp från egna leden, Alexander Fridlund, FC Hessleholm (ass tränare).
Ut: Sif Atladottir, Sveindis Jonsdottir, Wolfsburg, Björn Sigurbjörnsson, Selfoss (tränare).
På väg ut/utgående avtal: Evelina Summanen, Jutta Rantala, Therese Åsland, Miranda Nild, Amanda Edgren, Anna Welin, Josefin Harrysson.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.
Kontrakt: Delaney Baie Pridham, Josefine Rybrink, Elin Sjöström, Alice Nilsson (2023), Melina Loeck (2023), Kajsa Törnkvist (2023), Tilda Sandén (2023), Mia Carlsson, Klara Rybrink (2023), Tabby Tindell (2023), Emma Petrovic (2023), Evelina Duljan, Tilda Persson (2023), Moa Olsson, Nea Andersson, Sheila van den Bulk (2023), Emmi Alanen (2023).
Vittsjö GIK
In: Nova Karlsson, Borgeby.
Ut: Mie Leth Jans, Perth Glory FC, Tove Almqvist, Djurgården, Ebba Wieder, Djurgården (?), Briana Campos, Umeå, Robert Bergström (tränare).
Tränare:
Kontrakt: Sabrina D’Angelo, Clara Markstedt, Nova Karlsson (2023), Nellie Persson (2023), Clare Polkinghorn (2023).
Elitettan
Ifö/Bromölla IF
In:
Ut:
Tränare:
Kontrakt:
Division 2
Åhus IF
In:
Ut: Rikard Svensson, FC Hessleholm (tränare).
Tränare:
Röke IF
In: Ulf Johansson (tränare).
Ut: Olle Sjödahl (tränare), Mikael Nilsson (tränare).
Tränare: Ulf Johansson (ny).
IFK Osby
In: Emma Paulsson, senast i Trelleborgs FF.
Ut:
Tränare:
FC Hessleholm
In: Rikard Svensson, Åhus IF (tränare).
Ut: Alexander Fridlund, Kristianstads DFF (tränare).
Tränare: Rikard Svensson.
Vinslövs IF
In:
Ut: Tommy Berglund (tränare).
Tränare:
Division 3 Nordöstra
Bjärnums GoIF/Hästveda IF
In: Robert ”Lillen” Jönsson (tränare), Sösdala.
Ut:
Tränare: Robert ”Lillen” Jönsson (ny).
Broby IF
In: Patrik Hammarlund (tränare).
Ut: Stefan Bjerre (tränare).
Tränare: Patrik Hammarlund.
Edenryds IF
In:
Ut:
Tränare:
Farstorps GoIF
In:
Ut: Kent Mjärdestam (tränare).
Tränare:
Gärds Köpinge IF
In: Amanda Alborn Lilja (tränare), Martin Delin (tränare).
Ut: Malin Reinholdsson (tränare).
Tränare: Dan Olsson, Amanda Alborn Lilja (ny), Martin Delin (ny).
Hanaskogs IS
In:
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In: Edona Karimani (tränare).
Ut:
Tränare: Edona Karimani (ny).
Sibbhults IF
In:
Ut:
Tränare: Håkan Arvidsson.
Wä IF
In:
Ut:
Tränare: Jens Pettersson.
Önnestad BoIF
In:
Ut:
Tränare:
Division 4
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF/Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare: Berndt Håkansson.
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare: Therese Cederqvist.
Ovesholms IF
In:
Ut:
Tränare:
Sösdala IF
In:
Ut: Robert ”Lillen” Jönsson (tränare), Bjärnum/Hästveda.
Tränare:
Vanneberga IF/Kiaby IF
In:
Ut:
Tränare:
Winnö IF
In:
Ut:
Tränare:
Wisseltofta IF
In:
Ut:
Tränare: