Ingen har väl missat att frimånaden är i full igång och därmed är Silly Season-listan tillbaka med en ny uppdatering med lite gott och blandat – och med en hel del som går utanför själva frimånaden.
***
Den så kallade frimånaden innebär att amatörspelare kan byta förening fritt utan att behöva lämnande förenings godkännande. Månaden har i år skjutits fram och det är 29 november till 29 december som gäller.
Tipsa gärna om övergångar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Ifö Bromölla IF fortsätter att vara aktiva inför debuten i elitettan och nästa nyförvärv är Amanda Olsson från Borgeby FK. Den 19-åriga mittfältaren, som har skrivit ett tvåårsavtal med Bromölla, fick speltid i säsongens samtliga 26 matcher i elitettan och kan spela på många positioner.
***
Mittfältaren Olle Kjellman Olblad lämnar Nosaby IF och ser ut att hamna i Hässleholm där han just nu för samtal med både Hässleholms IF och IFK Hässleholm.
***
Backprofilen Armin Aganovic är nära en fortsättning med Nosaby IF och väntas bli helt klar inom kort.
***
Jacob Emilsson är klar för en fortsättning i Ifö Bromölla IF och har tecknat ett tvåårigt avtal med klubben.
***
Allsvenskan
Mjällby AIF
In:
Ut: Joel Nilsson, Hammarby, Elias Andersson, Djurgården, Anders Torstensson (tränare).
På väg ut/utgående kontrakt: Carljohan Eriksson, Max Watson, Mamudu Moro, Amin Sarr (lån), Malmö FF, Marc Tokich, Hampus Holgersson, Jasin Khayat, Samuel Brolin (lån), AIK.
Tränare:
Kontrakt: Noah Persson (2025), Sam Johnson, Enoch Kofi Adu, Jesper Gustavsson (2023), Viktor Gustafson, David Löfquist (2023), Adam Petersson (2024), Jacob Bergström, Kadir Hodzic (31/7 2022), Ivan Kricak (2023), Magnus Wörts (2023), Andreas Blomqvist, Josip Filipovic, Herman Johansson (2023), Ludvig Carlius (2023), Taylor Silverholt (2023), Noel Törnqvist (2023), Pontus Zvar, Carlos Gracia.
Division 2
Kristianstad FC
In: Hampus Källström, Limhamn Bunkeflo, Otto Larsson Wågert, Alexander Hansson, Anton Bringsén, Anel Zgalj, Joel Tawiah, alla från egna leden.
Ut: Rasmus Hedlin, Vanneberga IF.
Tränare: Mladen Blagojevic.
Kontrakt: Teddy Bergqvist, Kasper Månsson, Omar Dampha, Dino Nargilic, Rasmus Cederlund, Otto Larsson Wågert, Alexander Hansson, Anton Bringsén, Anel Zgalj, Joel Tawiah, Hampus Källström (2023), Albin Henningsson, Samuel Wikström, Colin Carlsson.
Nosaby IF
In:
Ut: Elliot Pramberg, VMA, Olle Kjellman Olblad.
Tränare: Mats ”Matte” Andersson.
Kontrakt:
IFK Hässleholm
In:
På väg in: Olle Kjellman Olblad, Nosaby.
Ut: Mustafa Owaid, Hässleholms IF, Daniel Kardum, VMA, Julian Grozdanovski, VMA.
Tränare:
Kontrakt:
Hässleholms IF
In: Mustafa Owaid, IFK Hässleholm.
På väg in: Olle Kjellman Olblad, Nosaby.
Ut:
På väg ut: Adi Terzic.
Tränare:
Kontrakt:
Division 3
Sölvesborgs GIF
In:
Ut:
Tränare: Daniel Nilsson.
Kontrakt: Marcus Ekenberg.
VMA IK
In: Daniel Kardum, IFK Hässleholm, Elliot Pramberg, Nosaby, Julian Grozdanovski, IFK Hässleholm, Anton Nordfeldt (tränare), Knislinge.
På väg in/rykte in: Viktor Ahlgren, Knislinge, Viktor Vågemyr, Knislinge, Albin Karlsson, Hanaskog, och Oliver Andersson, Asarum.
Ut: Oscar Hall, Hanaskog, David Winnberg, Ovesholm, Stefan Persson (tränare).
Tränare: Anton Nordfeldt (ny).
Division 4
Broby IF
In: André Johansson, FC Hessleholm (tränare).
Ut: Emil Rydh (tränare).
Tränare: André Johansson.
Glimåkra IF
In:
Ut: Patrik Johansson (tränare).
Tränare:
Ifö Bromölla IF
In: Elliot Andersson, Hörviken, Linus Rosenblad Nilsson (tränare), Edenryd.
Ut: Fredrik Palmgren, Näsum, Eric Ek, Yngsjö, Pontus Axelsson, Yngsjö, Mikael Bergqvist (tränare), Åhus HBK.
Tränare: Linus Rosenblad Nilsson (ny).
Vanneberga IF
In: Rasmus Hedlin, Kristianstad FC, Robin Gunnarsson, comeback, David Stefaniak, Nosaby J.
Ut: Albin Andersson, Hanaskog.
Tränare: Jens Larsson.
Åhus HBK
In: Mikael Bergqvist (tränare), Bromölla.
Ut: Håkan Ohlsson (tränare).
Tränare: Mikael Bergqvist (ny).
Division 5
Bjärnums GoIF
In:
På väg in: Simon Omari, Farstorp.
Ut:
Tränare: Simon Reinholdsson och Jesper Lindell.
Edenryds IF
In:
Ut: Linus Rosenblad Nilsson (tränare), Bromölla.
Tränare:
Hanaskogs IS
In: Oscar Hall, VMA, Albin Andersson, Vanneberga IF.
På väg in: Vilhelm Karlsson, Sibbhult.
Ut: Simon Olsson, Ovesholm, Albin Andersson, Ovesholm, Mohammad Nekzad, Vilan BoIS, Peter Lindquist (tränare), Ovesholm dam.
På väg ut/rykte ut: Albin Karlsson, VMA.
Tränare: Keijo Voutilainen.
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Robin Moustafa, Vilan BoIS.
Tränare:
Hästveda IF
In:
Ut: Hampus Nilsson, Nävlinge, Max Persson, Vankiva.
Tränare: Fredrik Bredvad-Jensen och Micke Nilsson.
IFK Knislinge
In:
Ut: Anton Nordfeldt (tränare), VMA.
På väg ut/rykte ut: Viktor Ahlgren, VMA, Viktor Vågemyr, VMA.
Tränare: Jonas Modig och Timothy Engel (ny).
IFK Osby
In:
Ut:
Tränare:
Mala IF
In: Muhamed Resulovic, Trepca, Omar Chehade, Trepca.
Ut:
Tränare:
Nävlinge IF
In: Hampus Nilsson, Hästveda, Emil Nilsson, Vinslöv, Joel Brandin, Strömsborg, Ludvig Gustafsson, Strömsborg, Noa Nikolic, ej tidigare registrerad i någon förening, Robin Elofsson, ej tidigare registrerad i någon förening, Felix Pettersson, Strömsborg.
Ut:
Tränare: Johan Hansson.
Sibbhults IF
In:
Ut: Robert Lindecrantz (tränare).
På väg ut: Vilhelm Karlsson, Hanaskog.
Tränare: Oscar Skarp (ny, tidigare ass tränare).
Tollarps IF
In: Erik Svensson, Winnö, Naim Zhegrova, Kristianstad FC U, Björn Hansson, Venestad.
Ut:
Tränare: Tim Husaj.
Tosteberga/Nymölla IF
In: William Andersson, Hörviken, Houssein Ali Hassan, Sölvesborgs GIF U.
Ut:
Tränare: Jesper Olsson och Måns Andersson.
Vilan BoIS
In: Andre Haidar, Åsums BK, Firas Heeder, Kristianstad FC U, Astrit Mehmeti, senast i Hjärsås/Värestorp, Emil Hamzic, senast i Hjärsås/Värestorp, Mohammad Nekzad, Hanaskog, Robin Moustafa, Hjärsås/Värestorp, Ali Haidar, Kiaby.
Ut:
På väg ut: Salah Ali, Åryd.
Tränare:
Wä IF
In:
Ut:
Tränare: Claes Magnusson.
Yngsjö IF
In: Eric Ek, Bromölla, Pontus Axelsson, Bromölla.
Ut: Bruno Tavares, Gärds Köpinge, Stefan Reimer (tränare).
Tränare: Kristian Ekstrand, Eric Ek (ny) och Fredrik Lindeberg.
Division 6
Ballingslövs GoIF
In:
Ut: Jonas Osberg (tränare).
Tränare:
Farstorps GoIF
In:
Ut:
På väg ut: Adrian Pop, William Andersson, Simon Omari, Bjärnum.
Tränare: Fredrik Branting.
IK Kamp
In:
Ut:
Tränare:
Jägersborgs IF/Verums GoIF
In:
Ut:
Tränare: Hampus Dahl.
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In: Fredrik Palmgren, Bromölla, Albin Wittzell.
Ut: Jesper Karlsson (tränare).
Tränare: Fredrik Palmgren (ny).
Strömsborg IF
In:
Ut: Joel Brandin, Nävlinge, Ludvig Gustafsson, Nävlinge, Felix Pettersson, Nävlinge.
Tränare:
Treby IF
In: Mikael Nilsson, Hästveda, Ahmad Shabir Safi, Liatorp/Eneryda, Ranko Dzabic (tränare), Älmhult.
Ut: Javid Mirzaei, Strömsnäsbruk, Charis Andris (tränare).
Tränare: Ranko Dzabic (ny).
Wisseltofta IF
In:
Ut:
Tränare:
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF/Röke IF
In:
Ut:
Tränare:
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare: Christian Örn.
Trepca FCH
In: Alexander Holgersson, Tyringe.
Ut: Muhamed Resulovic, Mala, Omar Chehade, Mala, Tony Boldur, Högaborg (?).
Tränare:
Tyringe IF
In:
Ut: Alexander Holgersson, Trepca.
Tränare:
Vankiva IF
In: Edvin Ipsen, Hässleholm P17, Kalle Olsson, IFK Hässleholm U, Hugo Grane, Hässleholms IF U, Max Persson, Hästveda, Jimmy Holgersson (tränare).
Ut:
Tränare: Peter Leo och Jimmy Holgersson.
Vinslövs IF
In:
Ut: Emil Nilsson, Vinslöv.
Tränare:
Balsby SK
In:
Ut:
Tränare:
Fjälkinge IF
In:
Ut:
Tränare: Armin Feratovic.
Kiaby IF
In:
Ut: Ali Haidar, Vilan BoIS.
Tränare: Peter Lindgren.
Näsby IF
In:
Ut:
Tränare:
Rinkaby GoIF
In:
Ut: William Palmé, Åsum, Mikael Törnström, Gärds Köpinge, Nuralah Allawirdi, Gärds Köpinge.
Tränare:
Skepparslövs IF
In:
Ut: Sigfrid Karlsson Vitestam, Gärds Köpinge.
Tränare:
Vanneberga FF
In:
Ut:
Tränare: Sebastian Karlsson.
Viby IF
In:
Ut:
Tränare:
Winnö IF
In:
Ut: Erik Svensson, Tollarp.
Tränare:
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare: Andreas Svensson.
Önnestads BoIF
In:
Ut:
Tränare:
Degeberga GoIF
In:
Ut:
Tränare: Johan Montan.
Everöds IF
In: Linus Jönsson, Brösarp, Christian Andersson, Åsum.
Ut: Sten-Inge Johansson (tränare).
Tränare: Martin Basti (ny).
Gärds Köpinge IF
In: Sigfrid Karlsson Vitestam, Skepparslöv, Mikael Törnström, Rinkaby, Nuralah Allawirdi, Rinkaby, Bruno Tavares, Yngsjö, Johannes Lorenz Stjernqvist, Gualöv.
Ut:
Tränare: Fatos Gashi.
Huaröds IF
In:
Ut:
Tränare:
Linderöds IF
In:
Ut:
Tränare:
Ovesholms IF
In: Simon Olsson, Hanaskog, Albin Andersson, Hanaskog, David Winnberg, VMA.
Ut:
Tränare: Tommy Börjesson.
Venestads IF
In:
Ut: Björn Hansson, Tollarp.
Tränare:
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare:
Åsums BK
In: William Palmé, Rinkaby.
Ut: Andre Haidar, Vilan BoIS, Christian Andersson, Everöd.
Tränare: Robert Barsoum.
In:
Ut:
Tränare:
***
Damallsvenskan
Kristianstads DFF
In: Klara Rybrink, IFK Kalmar, Tabby Tindell, IFK Kalmar, Sheila van den Bulk, Djurgården, Emmi Alanen, Växjö, Tilda Sandén, flyttas upp från egna leden, Alice Nordenberg, flyttas upp från egna leden, Alexander Fridlund, FC Hessleholm (ass tränare).
Ut: Sif Atladottir, Selfoss, Sveindis Jonsdottir, Wolfsburg, Josefine Rybrink, Häcken, Therese Åsland, Brann, Anna Welin, klubb ej klar, Jutta Rantala, Vittsjö, Björn Sigurbjörnsson, Selfoss (tränare).
På väg ut/utgående avtal: Evelina Summanen, Miranda Nild, Amanda Edgren, Josefin Harrysson.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.
Kontrakt: Delaney Baie Pridham, Elin Sjöström, Alice Nilsson (2023), Melina Loeck (2023), Kajsa Törnkvist (2023), Tilda Sandén (2023), Mia Carlsson, Klara Rybrink (2023), Tabby Tindell (2023), Emma Petrovic (2023), Evelina Duljan, Tilda Persson (2023), Moa Olsson, Nea Andersson, Sheila van den Bulk (2023), Emmi Alanen (2023), Maja Bodin.
Vittsjö GIK
In: Nova Karlsson, Borgeby, Linda Sällström, HJK Helsingfors, Jutta Rantala, Kristianstads DFF.
Ut: Mie Leth Jans, Perth Glory FC, Tove Almqvist, Djurgården, Ebba Wieder, Djurgården (?), Briana Campos, Umeå, Fernanda Da Silva, Robert Bergström (tränare).
Tränare:
Kontrakt: Sabrina D’Angelo, Clara Markstedt, Nova Karlsson (2023), Nellie Persson (2023), Clare Polkinghorne (2023), Linda Sällström, Lisa Klinga (2023), Sandra Adolfsson, Filippa Wallén, Julia Tunturi, Klara Nyberg, Hannah Sjödahl, Paulina Nyström, Kajsa Lind, Jutta Rantala.
Elitettan
Ifö/Bromölla IF
In: Elvira Olofsson, Kristianstads DFF F19, Tess Fridberg, Sjöstaden, Valentina Metaj, Kristianstads DFF F19, Patrycja Jerzak, Umeå IK, Amanda Olsson, Borgeby.
På väg/rykte in: Nea Berg, Sjöstaden.
Ut:
Tränare: Pierre Persson.
Kontrakt: Wilma Karlsson (2023), Ebba Järvensivu, Maja Järvensivu, Elvira Olofsson (2023), Valentina Metaj (2023), Patrycja Jerzak, Amanda Olsson (2023).
Division 2
Åhus IF
In:
Ut: Rikard Svensson, FC Hessleholm (tränare).
Tränare:
Röke IF
In: Ulf Johansson (tränare).
Ut: Olle Sjödahl (tränare), Mikael Nilsson (tränare).
Tränare: Ulf Johansson (ny).
IFK Osby
In: Emma Paulsson, senast i Trelleborgs FF.
Ut:
Tränare:
FC Hessleholm
In: Rikard Svensson, Åhus IF (tränare).
Ut: Alexander Fridlund, Kristianstads DFF (tränare).
Tränare: Rikard Svensson.
Vinslövs IF
In:
Ut: Tommy Berglund (tränare).
Tränare:
Division 3 Nordöstra
Bjärnums GoIF/Hästveda IF
In: Robert ”Lillen” Jönsson (tränare), Sösdala.
Ut:
Tränare: Robert ”Lillen” Jönsson (ny).
Broby IF
In: Ellinor Lundström, senast i Hjärsås/Värestorps IF, Patrik Hammarlund (tränare).
Ut: Stefan Bjerre (tränare).
Tränare: Patrik Hammarlund.
Edenryds IF
In:
Ut:
Tränare:
Farstorps GoIF
In: Josefin Dahlgren, Andreas Persson (tränare), Wisseltofta.
Ut: Kent Mjärdestam (tränare).
Tränare: Andreas Persson (ny).
Gärds Köpinge IF
In: Amanda Alborn Lilja (tränare), Martin Delin (tränare).
Ut: Malin Reinholdsson (tränare).
Tränare: Dan Olsson, Amanda Alborn Lilja (ny), Martin Delin (ny).
Hanaskogs IS
In: Sandra Nilsson, Önnestad, Felicia Johansson, Näsum, Sarah Salihu, Önnestad.
Ut:
Tränare: Ronja Håkansson.
Näsums IF
In: Edona Karimani (tränare).
Ut: Felicia Johansson, Hanaskog.
Tränare: Edona Karimani (ny).
Sibbhults IF
In:
Ut:
Tränare: Håkan Arvidsson.
Wä IF
In:
Ut:
Tränare: Jens Pettersson.
Önnestad BoIF
In:
Ut: Sandra Nilsson, Hanaskog, Sarah Salihu, Hanaskog.
Tränare:
Division 4
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF/Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare: Berndt Håkansson.
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare: Therese Cederqvist.
Ovesholms IF
In: Peter Lindquist (tränare), Hanaskog.
Ut:
Tränare: Peter Lindquist (ny).
Sösdala IF
In:
Ut: Robert ”Lillen” Jönsson (tränare), Bjärnum/Hästveda.
Tränare:
Vanneberga IF/Kiaby IF
In:
Ut:
Tränare:
Winnö IF
In:
Ut:
Tränare:
Wisseltofta IF
In:
Ut: Andreas Persson (tränare), Farstorp.
Tränare: