Silly season fortsätter att rulla på och frimånaden är inne på dag 24.
De som klassas som amatörer kan under tiden 15 november–15 december gå fritt till en annan förening.
Det rör på sig även i den professionella världen och även de övergångarna, och diverse förlängningar, kommer att redovisas här med jämna mellanrum.
Tipsa gärna om övergångar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Det har varit klart en längre tid och nu bekräftar både Mjällby AIF och Moses Ogbu själv att det inte blir något fortsatt samarbete 2021. Skyttekungen uppges ha anbud från Kina, Japan, Sydkorea och USA. Mjällby AIF meddelar också att sommarvärvningen, danske mittfältaren, Martin Spelmann lämnar klubben.
***
Kristianstad FC förlänger med 19-årige målvakten Rasmus Cederlund och har tecknat ett tvåårsavtal.
***
Anders Giselsson får en ny roll i Wä IF och blir spelande assisterande tränare.
***
Åsums BK fyller på i truppen med Arben Mehmeti från Näsby IF.
***
Jimmy Olsson går från ett spelande tränarjobb i Yngsjö IF till en roll som spelande assisterande tränare i Skepparslövs IF där Martin Michalski är huvudansvarig.
***
Gärds Köpinge IF har ytterligare två nyförvärv klara: Eissa Al-Shoocha (Gualöv) och Hassan Ali-Mahmoud (senast i Knislinge).
***
Edwin Merdzic (som först skrev på för Åsum och sedan ångrade sig) och Guram Broy lämnar Gualövs GoIF och är klara för Rinkaby GoIF.
***
Moisés Olsson Silva är klar för Lönsboda GoIF och kommer närmast från Wisseltofta IF.
***
Mittfältaren Michelle De Jong, som gjorde debut i A-landslaget 2019, är klar för en ny säsong i Vittsjö GIK och går in på sitt fjärde år i klubben.
***
Allsvenskan
Mjällby AIF
In:
Rykte in: Viktor Lundberg, Häcken, Andreas Blomqvist, Norrköping.
Ut: Amer Eriksson Ibragic, Moses Ogbu, Martin Spelmann, Marcus Lantz (tränare).
På väg ut: David Batanero.
Rykte ut: Joel Nilsson, Besard Sabovic.
Tränare:
Kontrakt: Carljohan Eriksson, Pontus Jonsson (utlånad till Karlskrona 2020), Max Watson, Jasin Khayat, Viktor Gustafson, Joel Nilsson, David Löfquist, Besard Sabovic, Hampus Holgersson, Jesper Gustavsson, Mamudo Moro, Taylor Silverholt, Kadir Hodzic, Eric Björkander, Adam Petersson, Jacob Bergström, Noel Törnqvist, Bubacarr Jobe (utlånad till Örgryte under 2020).
Division 2
Kristianstad FC
In: Elyas Bouzaiene, Bromölla, Mladen Blagojevic (tränare), Olympic.
Ut: André Wasik, Vanneberga IF, Elvis Rama, VMA.
Tränare: Mladen Blagojevic, Olympic (ny).
Kontrakt: Linus Svensson, Kasper Månsson, Rasmus Hedlin, Dino Nargilic, Moltas Rydén, Erik Eichmüller, Samuel Wikström, Linus Bergström, Albin Henningsson, Colin Carlsson, Samir Polozen, Elyas Bouzaiene, Rasmus Cederlund.
Nosaby IF
In: Filip Tomas, Bromölla, Philip Persson, Bromölla, Calle Nilsson, Bromölla, Adrian Sutalo, Mjällby P19, Eldin Kofrc, Mjällby P19.
Ut: Ameer Naseer, flyttar till Göteborg, Hampus Rydh, IFK Hässleholm, Max Sandberg, IFK Hässleholm, Stefan Liljegren (tränare), Karlshamn.
Rykte ut: Leo Qvarnström, Broby.
Tränare: Besnik Llazani.
Kontrakt: Olle Kjellman-Olblad, Kevin Sjöström, Christian Hansen, Filip Tomas, Philip Bengtsson Hörnebrant, Adam Winnberg, Axel Winberg, Philip Persson, Calle Nilsson, Philip Wikström, Joel Wedenell, Adrian Sutalo, Eldin Kofrc.
IFK Hässleholm
In: Hampus Rydh, Nosaby, Max Sandberg, Nosaby, Ivan Danielsson Andonovski, Älmeboda/Linneryd, Johan Persson, Öster (tränare).
Ut: Mattias Jönsson, Åkarp, Albin Nilsson, slutar, Jonas Jönsson (tränare).
Tränare: Johan Persson (ny från Öster).
Kontrakt: Mohammed Hamdan, Isaac Holmberg, Egzon Ademi, Hugo Arvidsson, Jacob Holmberg, Victor Holmberg, Carl Lundahl Persson, Carl Mujaguzi, Isak Olsson, Isak Orajärvi, Mustafa Owaid, Hampus Rydh, Max Sandberg, Elliot Nilsson, Ivan Danielsson Andonovski.
Hässleholms IF
In: Tommy Filipovic, Åstorp.
Ut: Casper Burehed, Lunds BK, Gazmend Xhemajli.
Tränare: Burim Rexhepi.
Kontrakt: Erik Krantz, Oscar Jensen, Emil Szymanski, Anton Branting, Sebastian Carrblad, Alfons Andersson, Oscar Widmark, Jonathan Nilsson, Tim Ströbeck, Albin Andersson, Vilmer Persson Åhstedt, Viktor Ekström, Erjon Rama, Tommy Filipovic, Gustaf Winroth.
Sölvesborgs GIF
In: Nisse Ekström, Ronneby BK, Gustav Krafft, Mjällby U, Isac Alriksson, från egna leden, Filip Nilsson, Bromölla.
Ut: August Nilsson, Bromölla.
Tränare: Daniel Nilsson.
Kontrakt: Marcus Ekenberg, André Edvinsson, Anton Kjellsson, Nisse Ekström, Gustav Krafft, Linus Almgren, Ville Torstensson, Albin Ekström, James Thongdi, Anton Magnusson, William Heiman, Samuel Jonsson, Vilgot Nordenhielm, Gustav Lindroth, Joel Wernersson, Elias Persson, Isac Alriksson, Alexander Iván, Alex Edvinsson, Filip Nilsson.
Ut: August Nilsson, Bromölla.
Division 3
Ifö/Bromölla IF
In: Fredrik Palmgren, Näsum, Anton Edlund, Hörviken, Eric Ek, Wä, August Nilsson, Sölvesborg, Marcus Andersson, Wä, Tomas Andersson, VMA, Urim Ahmeti, Hjärsås/Värestorp, Edonis Krasniqi, Hjärsås/Värestorp, Pontus Axelsson, Yngsjö.
Ut: Filip Tomas, Nosaby, André Andersson, Hörviken, Axel Andersson, Mörrum, Philip Persson, Nosaby, Fabian Sandgren, Brösarp, Calle Nilsson, Nosaby, Filip Nilsson, Sölvesborg, Elyas Bouzaiene, Kristianstad FC.
Tränare: Mikael Bergqvist och Hampus Lundquist (ny).
Kontrakt: Fredrik Palmgren, Anton Edlund, André Stjärnstrand, Jacob Emilsson, Eric Ek, Don Datred, August Nilsson, Marcus Andersson, Tomas Andersson, Kristian Önnervik, Urim Ahmeti, Edonis Krasniqi, Pontus Axelsson, Robin Cederberg.
VMA IK
In: Max Aronsson, Kristianstad FC P19, Rasmus Nilsson, Wä, Elliot Blennborn, Broby, Gabriel Ördén, Broby, Elvis Rama, Kristianstad FC, Victor Lundin, IFK Osby, Liam Frick, IFK Osby.
Ut: Tomas Andersson, Bromölla.
Tränare: Stefan Persson.
Division 4 Östra
Glimåkra IF
In: Felix Malm, Knislinge, Ylli Hasanaj, Hjärsås/Värestorp, Jhonjairo Calederon Navarro, Örkelljunga.
Ut: Berat Gjyrevci, Tollarp, Bulut Bahceci, Osby, Robin Nordlund, Sibbhult.
Tränare: Patrik Johansson.
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Fati Rexha, Vilan, Urim Ahmeti (spelande tränare), Bromölla, Ylli Hasanaj, Glimåkra, Edonis Krasniqi, Bromölla.
Tränare:
Vanneberga IF
In: Viktor Thell, Degeberga, Dennis Knutsson, Åsums BK, Marcus Svensson, Degeberga, André Wasik, Kristianstad FC, Linus Pettersson, senast i Kristianstad FC U, Melker Knutsson, Kristianstad FC P19, Alexander Hultén, Nosaby U.
Ut: Jens Andersson, Vittskövle.
Tränare: Jens Larsson.
Division 5 Nordöstra
Bjärnums GoIF
In:
Ut: Fredrik Thell, Perstorp Bälinge.
Tränare:
Broby IF
In: Emil Rydh (spelande tränare), Knislinge, Max Softberg, Vittskövle, Melvin Franzén, Kristianstad FC U, Hampus Roslund, Osby, David Berg, Osby.
Rykte in: Benjamin Persson, Vinslöv, Anton Karström, Östanå, Leo Qvarnström, Nosaby.
Ut: Elliot Blennborn, VMA, Gabriel Ördén, VMA, Rasmus Johansson, Knislinge, Stefan Hansson (tränare).
Tränare: Emil Rydh (ny).
Edenryds IF
In: Besian Krasniqi, Högadal.
Ut:
Tränare: Linus Nilsson.
Farstorps GoIF
In: Stefan Larsen, Mala, Wille Christiansson, Mala, Wilhelm Olsson, Mala, Simon Omari, Vittsjö, Johannes Ljungbäck, Mala, Daniel Svensson, Ballingslöv.
Ut: Anton Wicander, Perstorp Bälinge.
Tränare:
Hanaskogs IS
In: Egon Ipsen, Mala.
Ut: Victor Vågemyr, Knislinge, Jonathan Vågemyr, Knislinge.
Tränare: Peter Lindquist.
Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare:
IFK Osby
In: Bulut Bahceci, Glimåkra, Kristoffer Blom, Mala, Oliver Wemlerth, Mala, Algot Pramberg, Mala.
Ut: Victor Lundin, VMA, Liam Frick, VMA, Hampus Roslund, Broby, David Berg, Broby.
Tränare: Niclas Lindeqvist.
Nävlinge IF
In: Valdemar Sävström Bertdahl, Vinslövs IF J, Fabian Andersson, Hässleholms IF J, Melwin Leidhagen, tidigare Vinslövs IF.
Ut:
Tränare: Johan Hansson.
Sibbhults IF
In: Andreas Nilsson, IF Centern, Adam Berg, från egna leden, Ozzie Bertilsson, Östanå, Robin Nordlund, Glimåkra.
Ut: Ola Lundström, slutar, Daniel Aronsson.
Tränare: Robert Lindecrantz.
Tosteberga/Nymölla IF
In: Casper Jarl, Sölvesborgs GIF, Anton Lindgren, Sölvesborgs GIF.
Ut:
Tränare: Jesper Olsson och Måns Andersson.
Winnö IF
In: Sanjin Tufek, senast i Wä, Zanin Tufek, Venestad.
Ut: Daniél Nilsson, Önnestad.
Tränare: Michael Engleson.
Wä IF
In: Enis Bajrami, Tollarp, Adam Lewin Käll, Vittskövle, Claes Magnusson (tränare).
Ut: Eric Ek, Bromölla, Marcus Andersson, Bromölla, Rasmus Nilsson, VMA, Oliver Pettersson, Fjälkinge, Nils Werner, Fjälkinge, Johannes Stjernberg, Gärds Köpinge, Jens Pettersson (tränare), Wä Dam.
Tränare: Claes Magnusson (ny).
Division 5 Östra
Yngsjö IF
In: Kristian Ekstrand, Brösarp, Simon Bernebring, Åsum, Anton Edvardsson, Åsum.
Ut: Jimmy Olsson, Skepparslöv, Andreas Lewitz, Önnestad, Pontus Axelsson, Bromölla.
Tränare: Stefan Reimer, Fredrik Lindeberg, Kristian Ekstrand (ny).
Åhus HBK
In:
Ut:
Tränare: Håkan Olsson.
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare: Andreas Svensson.
Division 6 Norra A
Ballingslövs GoIF
In: Johannes Olsson, Hässleholms IF J.
Ut: Daniel Svensson, Farstorp.
Tränare: Jonas Osberg.
Bjärlövs IF
In:
Ut: Basel Jafleh, Vilan, Mattias Berggren (tränare), Per Hellgren (tränare).
Tränare:
IFK Knislinge
In: Victor Vågemyr, Hanaskog, Jonathan Vågemyr, Hanaskog, Carl Sturesson, från egna leden, Oliver Jarl, från egna leden, Jonathan Stedt, från egna leden, Melker Ahlgren, från egna leden, Hugo Zhang, från egna leden, Isac Persson, från egna leden, Obai Alshab, från egna leden, Rasmus Johansson, Broby.
Ut: Emil Rydh (spelande tränare), Broby, Felix Malm, Glimåkra.
Tränare: Jonas Modig och Anton Nordfeldt (nya).
IK Kamp
In: Dennis Johnsson, Mörrum, Adam Kallenberg, comeback.
Ut: Robin Magnusson, Gränum, Khaled Ahmad, Gränum.
Tränare: Dennis Barlow (ny).
Jägersborgs IF/Verums GoIF
In:
Ut:
Tränare: Hampus Dahl.
Lönsboda GoIF
In: Erik Jönsson, Östanå Bruk, Moisés Olsson Silva, Wisseltofta.
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In:
Ut: Fredrik Palmgren, Bromölla.
Tränare: Jesper Karlsson.
Strömsborg IF
In: Dennis Marthell, Osby FF, Philip Eriksson, Östanå, Svante Johansson, Osby FF, Måns Svensson, Osby FF, Jimmy Sandberg, Osby FF, Vidar Andersson, Osby FF, Erik Malmberg, Osby FF, Adam Idström, IFK Osby, Almir Halimovic, Osby FF, Måns Ljunggren, comeback, Jakob Nilsson, Osby FF.
Ut:
Tränare:
Treby IF
In:
Ut:
Tränare:
Wisseltofta IF
In:
Ut: Moisés Olsson Silva, Lönsboda.
Tränare: Morgan Nilsson.
Division 6 Norra B
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF/Röke IF
In:
Ut:
Tränare:
Mala IF
In:
Ut: Stefan Larsen, Farstorp, Wille Christiansson, Farstorp, Wilhelm Olsson, Farstorp, Rikard Reimers, Perstorp Bälinge, Kevin Nilsson, Perstorp Bälinge, Egon Ipsen, Hanaskog, Liridon Ahmeti, assisterande tränare Hässleholms IF, Johannes Ljungbäck, Farstorp, Kristoffer Blom, Osby, Oliver Wemlerth, Osby, Algot Pramberg, Osby.
Tränare: Haris Crnalic.
Sösdala IF
In:
Ut: Robin Johannesson, Janstorp.
Tränare:
Trepca FCH (nystartat)
In: Besnik Vilanca, Örkelljunga, Ekrem Dibrani, Örkelljunga, Ilir Shala, Örkelljunga, Armend Xhaferi, Örkelljunga, Liridon Rexhepi, Örkelljunga, Veton Ahmeti, Örkelljunga, Bejtula Preshtreshi, Örkelljunga, Omar Chehade, Örkelljunga, Fatri Rexhepi, Örkelljunga, Ahmet Shala, Osby FF, Besart Vilanca, Vankiva, Peter Gatica, Vankiva, Flamur Rexhepi, Vankiva, Adhurim Binaku, Venestad, Burhan Idrizi, comeback, tidigare i Mala, Bajram Peci, comeback, tidigare i Mala.
På väg in: Filip Klarinsson, Örkelljunga.
Tränare: Besnik Vilanca (ny).
Tyringe IF
In: Andreas Jeppsson.
Ut:
Tränare:
Vankiva IF
In:
Ut: Besart Vilanca, Trepca, Peter Gatica, Trepca, Flamur Rexhepi, Trepca.
Tränare:
Vinslövs IF
In:
Ut:
Rykte ut: Benjamin Persson, Broby.
Tränare:
Vittsjö GIK
In:
Ut: Simon Omari, Farstorp.
Tränare:
Division 6 Nordöstra A
Balsby SK
In: Calle Persson, Tollarp.
Ut:
Tränare:
Fjälkinge IF
In: Oliver Pettersson, Wä, Nils Werner, Wä, Max Alm, Åsum.
Ut: Robin Mustafa, Huaröd.
Tränare: Armin Feratovic och Admir Sitarevic (nya).
Gualövs GoIF
In: Atdhe Metaj, Vilan, Joel Isendahl, comeback, Joel Jalkling, Nävlinge, Peter Eriksson, comeback.
Ut: Ernes Mehmeti, Vilan, Auron Kelmendi, Vilan, Guram Broy, Albisijan Hasi, Vilan, Eissa Al-Shoocha, Gärds Köpinge, Guram Broy, Rinkaby, Edwin Merdzic, Rinkaby.
Tränare: Atdhe Metaj (ny).
Kiaby IF
In: Mattias Dawood, Näsby, Tobias Rydén, senast i Bjärlöv.
Ut: Adam Ekhult Dorhmi, Åsum.
Tränare: Peter Lindgren.
Näsby IF
In:
Ut: Jakub Mesanovic, Vilan, Ali Al-Hammadi, Huaröd, Mattias Dawood, Kiaby, Alber Barsoum, Åsum, Andreas Barsoum, Åsum, Ahmed Al Burhan, Åsum, Roy Hoang, Vilan, Arben Mehmeti, Åsum, Fisnik Zeka (tränare).
Tränare: Modou Colley (ny).
Rinkaby GoIF
In: Guram Broy, Gualöv, Edwin Merdzic, Gualöv, Mikael Ekdahl (tränare), Hjärsås/Värestorp.
Ut: Elias Lindskov, Everöd, Hannes Nilsson, Everöd, Peter Nilsson (tränare), Håkan Wik (tränare).
Tränare: Mikael Ekdahl (ny).
Skepparslövs IF
In: Jimmy Olsson, Yngsjö.
Ut: Adrian Karimani, Gärds Köpinge, Björn Johnsson, Ovesholm.
Tränare: Martin Michalski.
Vanneberga FF
In: Sebastian Karlsson, Degeberga.
Ut: Linus Thullgren (tränare), Niklas Barsegård, slutar.
Tränare: Sebastian Karlsson (ny).
Viby IF
In: Jesper Hjelm, Kiviks AIF, Adam Nilsson, Söderåkra AIK, Arben Islami, Gärds Köpinge IF, Gustav Hall, senast i IFK Knislinge.
Ut:
Tränare: Peter Harrison.
Vilan BoIS
In: Jakub Mesanovic, Näsby, Fati Rexha, Hjärsås/Värestorp, Ernes Mehmeti, Gualöv, Auron Kelmendi, Gualöv, Basel Jafleh, Bjärlöv, Visar Maliqi, Åsum, Albisijan Hasi, Gualöv, Roy Hoang, Näsby.
Ut: Johan Tinné (tränare), Atdhe Metaj, Gualöv.
Tränare: Milot Kryeziu (ny).
Önnestads BoIF
In: Daniél Nilsson, Winnö, Niklas Olsson, Tollarp, Linus Nilsson, Winnö, Olof Tillberg Johansson, Winnö, Emil Wendel, Winnö, Andreas Lewitz, Yngsjö.
Ut: Martin Persson, slutar.
Tränare: Daniél Nilsson (ny).
Division 6 Nordöstra B
Degeberga GoIF
In:
Ut: Sebastian Karlsson, Vanneberga FF, Viktor Thell, Vanneberga IF, Marcus Svensson, Vanneberga IF.
Tränare:
Everöds IF
In: Elias Lindskov, Rinkaby, Hannes Nilsson, Rinkaby.
Ut:
Tränare: Sten-Inge Johansson.
Gärds Köpinge IF
In: Adrian Karimani, Skepparslöv, Johannes Stjernberg, Wä, Mohamad Alcheghri, Huaröd, Krenar Ejupi, comeback, Eissa Al-Shoocha, Gualöv, Hassan Ali-Mahmoud, senast i Knislinge.
Ut: Arben Islami, Viby, André Bartosch (tränare).
Tränare: Fatos Gashi (ny).
Huaröds IF
In: Ali Al-Hammadi, Näsby IF, Robin Mustafa, Fjälkinge IF, Filip Dzeba, Nosaby IF U, Abdlebasit Mahmoud, Linderöd, Rasmus Ingvert, Åsum.
Ut: Martin Basti (spelande tränare), Christian Andersson, Linderöd, Mohamad Alcheghri, Gärds Köpinge.
Tränare: Amir Sadiq (ny).
Linderöds IF
In: Oskar Fondell, AC Kvarnby, Benny Wanstadius, comeback, Christian Andersson, Huaröds IF, Carl Svensson, Tollarps IF, Oskar Svensson, Tollarps IF.
Ut: Abdlebasit Mahmoud, Huaröd.
Tränare: Mattias Strandkvist.
Ovesholms IF
In: Björn Johnsson, Skepparslöv.
Ut:
Tränare: Tommy Börjesson.
Tollarps IF
In: Berat Gjyrevci, Glimåkra, Jetmir Bucolli, senast i Venestad.
Ut: Enis Bajrami, Wä, Niklas Olsson, Önnestad, Calle Persson, Balsby, Calle Svensson, Linderöd, Oscar Svensson, Linderöd.
På väg ut: Ufuk Tahtali, slutar.
Tränare: Shpetim Husaj.
Venestads IF
In:
Ut: Adhurim Binaku, Trepca, Zanin Tufek, Winnö.
Tränare:
Vittskövle IF
In: Jens Andersson, Vanneberga, Stefan Hjelm (tränare).
Ut: Adam Lewin Käll, Wä, Max Softberg, Broby.
Tränare: Stefan Hjelm (ny).
Åsums BK
In: Julius Spasovic, VMA, Adam Ekhult Dorhmi, Kiaby, André Bosso, Österslöv, Felix Mårtensson, VMA, Alber Barsoum, Näsby, Julius Persson, VMA, Andreas Barsoum, Näsby, Olle Johansson, Näsby, Arvid Gustafsson, Wä, Ari Abdullah, Näsby, Ahmed Al Burhan, Näsby, Niclas Björkman, comeback, Arben Mehmeti, Näsby.
Ut: Dennis Knutsson, Vanneberga IF, Simon Bernebring, Yngsjö, Anton Edvardsson, Yngsjö, Visar Maliqi, Vilan BoIS, Max Alm, Fjälkinge, Rasmus Ingvert, Huaröd.
Tränare: Robert Barsoum (ny).
In: Jonathan Hellström, Hörby FF, Sebastian Nilsson, Hörby FF, Richard Hellström, Hörby FF, Anton Persson, Hörby FF, Max Jacobsson, Hörby FF, Anton Andersson, Hörby FF, Philip Lindblad, Södra Rörums IF, Rasmus Nilsson, Sjöbo IF.
Ut: Matias Blom, Löberöds IF.
Tränare: Jesper Stenlundh.
***
Damallsvenskan
Kristianstads DFF
In:
Ut: Hailie Mace, North Carolina Courage (lån), Lauren Barnes, OL Reign (lån), Franziska Jaser, klubb okänd.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.
Kontrakt: Brett Maron, Eveliina Summanen, Kajsa Törnkvist, Josefin Harrysson, Mathilde Janzen, Therese Åsland, Jutta Rantala, Amanda Edgren, Tilda Persson, Alice Nilsson, Sif Atladottir, Josefine Rybrink, Anna Welin.
Vittsjö GIK
In: Hannah Sjödahl, Röke, Briana Campos, Umeå.
Ut: Johanna Andersson, gravid, Saga Jontoft, flyttar till USA, Rebecca Quinn, OL Reign, Anke Preuss, Stefan Ekstrand (tränare).
Tränare:
Kontrakt: Lisa Klinga, Mie Leth Jans, Tove Almqvist, Nellie Persson, Ebba Wieder, Clara Markstedt, Clara Markstedt, Sandra Adolfsson, Sabrina D’Angelo, Briana Campos, Michelle De Jongh.
Division 1
Ifö/Bromölla IF
In: Elsa Wrångemyr, IFK Karlshamn, Emilia Nyberg, Röke IF, Clara Ahlqvist, Ronneby, Hedda Lindqvist Mannsåker, Ronneby, Ester Zientara, Åhus IF, Agnes Hammarlund, Lörby.
Ut: Ebba Axelsson, Åhus IF.
Tränare: Pierre Persson.
Kontrakt: Matilda Agardius, Elin Vaughan, Lova Hansson, Ebba Järvensivu, Ellinor Persson, Maja Järvensivu, Olivia Johansson, Kajsa Andersson, Wilma Karlsson, Jindra van Reeden, Elsa Wrångemyr, Emilia Nyberg, Clara Ahlqvist, Hedda Lindqvist Mannsåker, Ester Zientara, Frida Welinder, Desirée Tiittanen, Emma Nordahl, Agnes Hammarlund.
Division 2
Åhus IF
In: Annie Särnblad, Kristianstads DFF F19, Emilia Petersson, Vittskövle, Mette Johansson, Kristianstads DFF F19, Ebba Axelsson, Bromölla, Rikard Svensson (tränare), Osby.
Ut: Sofie Andersson, slutar, Ester Zientara, Bromölla, Saga Jontoft, flyttar till USA, Fredrik Olsson (tränare), Osby.
Tränare: Rikard Svensson (ny).
Truppen: Matilda Andersson, Maja Elmvik, Bea Thornberg, Alice Lingstedt, Saga Alvesson, Ida Carlsson, Nellie Ek-Håkansson, Annie Särnblad, Emilia Petersson, Mette Johansson, Josefine Mårtensson, Ebba Axelsson, Louise Berg.
Röke IF
In:
Ut: Emilia Nyberg, Bromölla, Hannah Sjödahl, Vittsjö.
Tränare: Nawid Rahmanzai (ny).
IFK Osby
In: Isabella Skagerholm, Kristianstads DFF, Klara Nilsson, Sibbhult, Fredrik Olsson (tränare), Åhus IF.
Ut: Amanda Nilsson, Sibbhult, Rikard Svensson (tränare), Åhus IF, Jessica Jönsson (tränare).
Tränare: Fredrik Olsson (ny).
Näsums IF
In:
Ut: Lisa Palmkvist, slutar, Emma Persson, slutar, Julia Ivarsson, Vanneberga/Kiaby.
Tränare: Cornelia Hägg.
Broby IF
In: Linnea Bjerre, comeback, Ellen Karlsson, Östanå, Agnes Nilsson, Lönsboda, Amanda Gradert Johnsson, Sibbhult, Gisela Svensson, senast i Önnestad.
Ut:
Tränare: Michael Renholdt Jonsson.
Truppen: Linnea Bjerre, Ellen Karlsson, Agnes Nilsson, Tova Ahlgren, Linda Lahger, Fanny Bohlin, Linnea Petersson, Maja Bolin, Lova Åberg, Emilia Nilsson, Wilma Persson, Amanda Gradert Johnsson, Alexandra Glimbrink, Emma Svensson, Gisela Svensson, Felicia Ahlm.
Division 3 Nordöstra
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Hanaskogs IS
In:
Ut:
Tränare:
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut:
Tränare:
Sibbhults IF
In: Lina Schuller, Östanå Bruk, Ellen Kristensson, Östanå Bruk, Amanda Nilsson, Osby, Annie Streling, Östanå Bruk, Amelia Hoff, från egna leden, Nea Claesson, från egna leden, Tova Tjäderberg, från egna leden.
Ut: Klara Nilsson, Osby, Amanda Gradert Johnsson, Broby.
Tränare: Håkan Arvidsson.
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare:
Vinslövs IF
In:
Ut:
Tränare:
Vittskövle IF
In:
Ut: Emilia Petersson, Åhus IF.
Tränare:
Wä IF
In: Jens Pettersson (tränare), Wä herrar.
Ut: Emma Rosenqvist, Ovesholm, Moa Pettersson (tränare).
Tränare: Jens Pettersson (ny).
Önnestad BoIF
In:
Ut:
Tränare:
Division 4 Nordöstra
Bjärnums GoIF/Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare:
Edenryds IF
In:
Ut:
Tränare:
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare:
Linderöds IF (nystartat)
In:
Ut:
Tränare:
Lönsboda GoIF
In:
Ut: Agnes Nilsson, Broby.
Tränare:
Ovesholms IF (nystartat)
In: Felicia Nilsson, comeback, Anna Stoops, comeback, Cornelia Kronbäck, comeback, Johanna Quvang, comeback, Josefin Oscarsson, comeback, Jennie Johansson, comeback, Therese Svensson, comeback, Desirée Andersson, tidigare flicklag i Ovesholm, Ida Malmström, comeback, tidigare i Hjärsås/Värestorp, Elin Nilsson, comeback, Frida Richter, comeback, Maja Malmqvist, comeback, Tina Bengtsson, comeback, Therese Flodqvist, comeback, Emma Rosenqvist, Wä.
Tränare: Albin Renud.
Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:
Vanneberga IF/Kiaby IF
In: Julia Ivarsson, Näsum, Caroline Jönsson, senast i Gualöv.
Ut:
Tränare: Fredrik Andersson.
Winnö IF (nystartat)
In:
Ut:
Tränare:
Wisseltofta IF
In:
Ut:
Tränare: