Frimånaden drog igång i fredags och innebär att de som klassas som amatörer under tiden 15 november–15 december kan gå fritt till en annan förening.
Så här i Silly Season-tider rör det på sig även i den professionella världen och även de övergångarna slinker med här.
Registreringsperioder för professionella är 12 januari-4 april (vinterfönster) och 15 juli-11 augusti (sommarfönster).
Fotbollsbloggen kommer med nya uppdateringar framöver och det går självklart bra att tipsa: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Mala IF gnuggar på och presenterade idag Emil Hansen. Den 17-årige mittbackstalangen kommer närmast från IFK Hässleholm.
***
Ovesholms IF, som åkte ur femman, har sina två första nyförvärv på plats och kan räkna in Alexander Nilsson från Rinkaby och Elias Börjesson från Linderöds IF.
***
Mjällby AIF
In:
Ut: Jesper Johansson, slutat, Nino Irgolic (lån), NK Maribor, William Kvist.
På väg ut: Michael Omoh, Suwon FC (Sydkorea), Charbel Georges.
Tränare: Milos Milojevic.
Kristianstad FC
In:
Ut: Teddy Bergqvist, Yonathan Getachew, Daniel Kardum, VMA, Abdussalam Magashy, Hassan Lawrence, Yusuf Sulaiman, Jakob Ottosson (lån), Omar Dampha (lån).
Tränare:
Ifö/Bromölla IF
In: Axel Andersson, Mörrum.
Ut: Fredrik Palmgren, Näsum, Filip Ancker Book, slutar och blir tränare i klubben, André Leanderson, Jämshög, Tomas Andersson, VMA (utlånad till Hörviken under hösten).
Tränare: Mikael Bergqvist.
Nosaby IF
In:
Ut: Christian Folin (tränare), timeout.
Tränare:
IFK Hässleholm
In:
Ut: Alexander Nilsson, Helsingborgs IF.
Tränare: Jonas Jönsson.
Hässleholms IF
In:
Ut:
Tränare: Burim Rexhepi (ny).
Sölvesborgs GIF
In:
Ut: Martin Rantanen, Tosteberga/Nymölla.
Tränare: Daniel Nilsson.
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Niclas Svensson, Vanneberga IF, Eric Ek, Wä, Emil Rydh, Hjärsås/Värestorp, David Mårtensson, Hampus Dahl, Martin Michalski, Skepparslöv (tränare).
Tränare:
IFK Osby
In:
Ut: Wilhelm Olsson, Mala.
Tränare: Niclas Lindeqvist.
Vanneberga IF
In: Niclas Svensson, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Tränare: Jens Larsson.
VMA IK
In: Robin Olsson, Fjälkinge, Daniel Kardum, Kristianstad FC, Tomas Andersson, Bromölla (utlånad till Hörviken under hösten).
Ut: Rasmus Nilsson, Wä, Niclas Carlsson, Hanaskog.
Tränare: Stefan Persson.
Fjälkinge IF
In:
Ut: Robin Olsson, VMA.
Tränare: Göran Sundholm (ny).
Näsby IF
In:
Ut:
Tränare:
Bjärnums GoIF
In:
Ut: Martin Olofsson (tränare).
Tränare: Jesper Lindell, Kristian Eriksson och Simon Reinholdsson (alla spelande tränare).
Broby IF
In: Oscar Schuller, Glimåkra.
Ut:
Tränare: Stefan Hansson.
Glimåkra IF
In: Patrik Johansson (tränare), senast i Delary/Pjätteryd.
Ut: Oscar Schuller, Broby, Göran Sundholm (tränare), Fjälkinge.
På väg ut: Adam Berner, Johan Nilsson, Wisseltofta?
Tränare: Patrik Johansson (ny).
Hanaskogs IS
In: Patrick Isaksson, comeback, Niclas Carlsson, VMA, Peter Lindquist (tränare), Ovesholm.
Ut: Mikael Ekdahl (tränare).
Tränare: Peter Lindquist (ny).
Mala IF
In: Wilhelm Olsson, Osby, Egon Ipsen, IFK Hässleholm, Johannes Ljungbäck, Ballingslöv, Emil Hansen, IFK Hässleholm.
Ut:
Tränare: Haris Crnalic.
Näsums IF
In: Fredrik Palmgren, Ifö Bromölla IF, Jesper Carlsson (tränare), comeback senast i Tosteberga/Nymölla.
Ut: Tobbe Björk (tränare).
Tränare: Jesper Carlsson (ny).
Ovesholms IF
In: Alexander Nilsson, Rinkaby, Elias Börjesson, Linderöd, Tommy Börjesson (tränare), comeback senast i Linderöd.
Ut: Viktor Thell, Degeberga, Peter Lindquist (tränare), Hanaskog.
Tränare: Tommy Börjesson.
Tollarps IF
In: Filip Haak, comeback, Oskar Mårtensson, comeback.
På väg in: Isac Widerström, comeback.
Ut: André Freyer, Degeberga, Jimmie Oskarsson, Degeberga.
Tränare: Tim Husaj (ny, tidigare assisterande).
Winnö IF
In: Michael Engleson (tränare), Wä.
Ut: Claes Magnusson (tränare), slutar.
Tränare: Michael Engleson (ny).
Åhus IF
In:
Ut: Johan Wendt, Knislinge, Mats Johansson (tränare).
Tränare:
Wä IF
In: Marcus Andersson, comeback senast i Bromölla, Eric Ek, Hjärsås/Värestorp, Rasmus Nilsson, VMA, Jens Pettersson (tränare), comeback senast i Bromölla Dam.
Ut: Michael Engleson (tränare), Winnö.
Tränare: Jens Pettersson.
Åhus HBK
In: Håkan Olsson, tränare från egna leden.
Ut: Adam Nilsson, Vittskövle, Stefan Reimer, tränare.
Tränare: Håkan Olsson.
Vittskövle IF
In: Adam Nilsson, Åhus HBK.
Ut:
Tränare:
Sösdala IF
In: Sebastian Svennesson, IFK Hässleholm U.
Ut:
Tränare: Dan Sandberg.
Edenryds IF
In:
Ut: Rasmus Jönsson, Önnestad (?).
Tränare: Linus Nilsson.
Yngsjö IF
In:
Ut:
Tränare:
Ballingslövs GoIF
In:
Ut: Johannes Ljungbäck, Mala.
Tränare: Jonas Osberg.
Farstorps GoIF
In: Jonas Wicander (tränare) senast i Röke IF Dam.
Ut:
Tränare: Jonas Wicander.
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik Bredvad-Jensen och Micke Nilsson.
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare:
IFK Knislinge
In: Emil Rydh (spelande tränare), Hjärsås/Värestorp, Johan Wendt, Åhus IF.
Ut: Adnan Avdic (spelande tränare).
Tränare: Emil Rydh.
Jägersborgs IF
In:
Ut:
Tränare:
Lönsboda GoIF
In: Hampus Gadd, Osby FF.
Ut:
Tränare: Mikael Olofsson.
Sibbhults IF
In: Melker Svensson, IFK Osby, Alex Lindecrantz, IFK Osby, Noa Persson, IFK Osby.
På väg in: Gabriel Granqvist, IFK Osby, Noah Lindecrantz, Älmhult.
Ut: Leo Engkvist Qvarnström.
Tränare: Robert Lindecrantz.
Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:
Balsby SK
In:
Ut:
Kiaby IF
In: Johan Lindgren (spelande assisterande tränare), senast i Bjärlöv, Peter Lindgren (tränare).
Ut:
Tränare: Peter Lindgren.
Nävlinge IF
In:
Ut:
Tränare: Johan Hansson.
Rinkaby GoIF
In: Kenneth Fredriksson, comeback, Christian Bergman, comeback, Peter Nilsson (tränare) och Håkan Wik (tränare).
Ut: Bendik Borgström, Tosteberga/Nymölla, Alexander Nilsson, Ovesholm.
Tränare: Peter Nilsson.
Skepparslövs IF
In: Martin Michalski (tränare), Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Tränare: Martin Michalski.
Venestads IF
In: Dan Åstedth (tränare), comeback.
Ut:
Tränare: Dan Åstedth.
Viby IF
In:
Ut:
Tränare: Peter Harrison.
Vinslövs IF
In:
Ut:
Tränare:
Åsums BK
In:
Ut:
Tränare:
Vilan BoIS
In:
Ut: Emil Johansson, Everöd.
Tränare:
Önnestads BoIF
In:
På väg in: Rasmus Jönsson, Edenryd.
Ut:
Tränare:
Huaröds IF
In:
Ut:
Tränare:
Linderöds IF
In:
Ut: Elias Börjesson, Ovesholm.
Tränare: Mattias Strandkvist.
Bjärlövs IF
In:
Ut:
IK Kamp
In:
Ut:
Tränare:
Osby FF
In:
Ut: Hampus Gadd, Lönsboda.
Tränare:
Röke IF/Vankiva IF
In:
Ut:
Tränare:
Strömsborgs IF
In:
Ut:
Tränare: Emanuel Pamp.
Treby IF
In:
Ut:
Tränare:
Wisseltofta IF
In:
På väg in: Johan Nilsson, Glimåkra.
Ut:
Tränare:
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare:
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Tränare: Daniel Mjärdestam.
Degeberga GoIF
In: Viktor Thell, Ovesholm, André Freyer, Tollarp, Andreas Dahlbom, Brösarp, Jimmie Oskarsson, Tollarp, Sebastian Karlsson, Vanneberga FF.
Ut:
Tränare: Johan Montan.
Everöds IF
In: Emil Johansson, Vilan BoIS, Oskar Ohlsson.
Ut: Magnus Nilsson (tränare).
Tränare: Pontus Löf.
Gärds Köpinge IF
In: André Bartosch (tränare), comeback.
Ut: James Freyer (tränare).
Tränare: André Bartosch.
Tosteberga/Nymölla IF
In: Jesper Olsson (spelande tränare), Sölvesborgs GoIF, Rasmus Christiansen, comeback senast i Sölvesborg, Zehrudin Jusupovic, Hörviken, Jesper Häggström, comeback, William Andersson, comeback, Tobias Torstensson, comeback, Felix Eriksson, comeback, Simon Olofsson, Bendik Borgström, Rinkaby, Martin Rantanen, Sölvesborgs GoIF, Jonathan Sörensen, Måns Andersson (tränare), Ifö Bromölla IF.
Ut:
Tränare: Jesper Olsson och Måns Andersson.
Vanneberga FF
In:
Ut: Sebastian Karlsson, Degeberga.
Tränare:
Kristianstads DFF
In:
Ut: Rita Chikwelu.
Tränare:
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare:
Division 1:
Ifö/Bromölla IF
In: Pierre Persson (tränare), senast i Assi.
Ut:
Tränare: Pierre Persson.
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In: Magnus Widarsson (tränare).
Ut: Charlotte Karlsson, Lörby, Angelique Sandberg Winther (tränare), Lörby.
På väg ut: Linda Lahger, Wä.
Tränare: Magnus Widarsson.
FC Hessleholm
In: Fredrik Edfors (tränare), egna leden, Kristian Franzén (tränare), Sibbhult.
Ut: Sonja Fransson (tränare), Charlotte Bergstrand (tränare).
Tränare: Fredrik Edfors och Kristian Franzén.
IFK Osby
In:
Ut:
Tränare: Rikard Svensson och Jessica Jönsson.
Röke IF
In:
Ut:
Tränare: Julius Sjödahl.
Broby IF
In:
Ut:
Tränare: Michael Reinholdt Jonsson.
Hanaskogs IS/IFK Knislinge:
In:
Ut:
Tränare:
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Patrick Isaksson (tränare).
Tränare:
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare: Robert ”Lillen” Gren Jönsson.
Tyringe IF
In:
Ut: Daniel Bohman (tränare).
Tränare:
Wä IF
In:
På väg in: Linda Lahger, Näsum.
Ut:
Tränare: Moa Pettersson.
Önnestads BoIF
In:
Ut:
Tränare: Christian Falk.
Östanå Bruks IF
In:
Ut: Håkan Arvidsson (tränare), Sibbhult.
Tränare:
Vinslövs IF
In: Maya Waltersson, Bjärelaget.
Ut:
Tränare: Tommy Berglund.
Bjärnums GoIF/Hästveda IF/Vankiva IF
In:
Ut: ”Lillen” Cucca (tränare).
Tränare:
Edenryds IF
In: Thea Mårtensson, Ifö Bromölla, Caroline Nilsson, Lörby IF, Indra Lind, comback tidigare Ifö Bromölla och Emmy Kraft, comeback tidigare Lörby IF, Anders Haglund (tränare), tidigare i Lörby IF.
Ut:
Tränare: Anders Haglund.
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare: Kent Mjärdestam.
Gualövs GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare: Berndt Håkansson.
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Sibbhults IF
In: Håkan Arvidsson, Östanå Bruk.
Ut: Kristian Franzén (tränare), FC Hessleholm.
Tränare: Håkan Arvidsson.
Vittsjö DFK
In:
Ut: Daniel Oredsson (tränare).
Tränare:
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare: