Ingen har väl missat att frimånaden har dragit igång och därmed är Silly Season-listan tillbaka med en ny uppdatering med lite gott och blandat – och med en hel del som går utanför själva frimånaden.
***
Den så kallade frimånaden innebär att amatörspelare kan byta förening fritt utan att behöva lämnande förenings godkännande. Månaden har i år skjutits fram och det är 29 november till 29 december som gäller.
Tipsa gärna om övergångar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Forwarden Maja Bodin, som under hösten var utlånad och gjorde fem matcher för Nättraby i division 1, har förlängt sitt avtal med Kristianstads DFF över 2022.
***
18-årige Hampus Källström, central mittfältare från Limhamn Bunkeflo i division 3, har skrivit tvåårskontrakt med Kristianstad FC och blir klubbens första nyförvärv inför nästa år. Dessutom har egna spelarna Albin Henningsson, Samuel Wikström och Colin Carlsson förlängt sina kontrakt med ytterligare ett år.
***
Felix Pettersson lämnar Strömsborgs IF och blir Nävlinge IF:s sjunde nyförvärv inför kommande säsong.
***
William Palmé är klar för Åsums BK och kommer närmast från Rinkaby GoIF.
***
Det surras om att Andreas Berglund, tidigare verksam i ett flertal klubbar i Hässleholmsregionen, ska bli ny tränare för Ballingslövs GoIF efter Jonas Osberg.
***
Allsvenskan
Mjällby AIF
In:
Ut: Anders Torstensson (tränare).
På väg ut/utgående kontrakt: Joel Nilsson, Hammarby/Norrköping, Carljohan Eriksson, Max Watson, Mamudu Moro, Amin Sarr (lån), Malmö FF, Elias Andersson (lån), Djurgården, Marc Tokich, Hampus Holgersson, Samuel Brolin (lån), AIK.
Tränare:
Kontrakt: Noah Persson (2025), Sam Johnson, Enoch Kofi Adu, Carlos Gracia, Jesper Gustavsson (2023), Viktor Gustafson, David Löfquist (2023), Adam Petersson (2024), Jacob Bergström, Kadir Hodzic (31/7 2022), Ivan Kricak (2023), Magnus Wörts (2023), Andreas Blomqvist, Josip Filipovic, Herman Johansson (2023), Ludvig Carlius (2023), Taylor Silverholt (2023), Noel Törnqvist (2023), Pontus Zvar.
Division 2
Kristianstad FC
In: Hampus Källström, Limhamn Bunkeflo, Otto Larsson Wågert, Alexander Hansson, Anton Bringsén, Anel Zgalj, Joel Tawiah, alla från egna leden.
Ut:
Tränare: Mladen Blagojevic.
Kontrakt: Teddy Bergqvist, Kasper Månsson, Omar Dampha, Dino Nargilic, Rasmus Cederlund, Otto Larsson Wågert, Alexander Hansson, Anton Bringsén, Anel Zgalj, Joel Tawiah, Hampus Källström (2023), Albin Henningsson, Samuel Wikström, Colin Carlsson.
Nosaby IF
In:
Ut: Elliot Pramberg, VMA.
På väg ut: Olle Kjellman Olblad.
Tränare: Mats ”Matte” Andersson.
Kontrakt:
IFK Hässleholm
In:
Ut: Mustafa Owaid, Hässleholms IF, Daniel Kardum, VMA.
Tränare:
Kontrakt:
Hässleholms IF
In: Mustafa Owaid, IFK Hässleholm.
Ut:
På väg ut: Adi Terzic.
Tränare:
Kontrakt:
Division 3
Sölvesborgs GIF
In:
Ut:
Tränare: Daniel Nilsson.
Kontrakt: Marcus Ekenberg.
VMA IK
In: Daniel Kardum, IFK Hässleholm, Elliot Pramberg, Nosaby, Anton Nordfeldt (tränare), Knislinge.
Ut: Oscar Hall, Hanaskog, Stefan Persson (tränare).
Tränare: Anton Nordfeldt (ny).
Division 4
Broby IF
In: André Johansson, FC Hessleholm (tränare).
Ut: Emil Rydh (tränare).
Tränare: André Johansson.
Glimåkra IF
In:
Ut: Patrik Johansson (tränare).
Tränare:
Ifö Bromölla IF
In: Linus Rosenblad Nilsson (tränare), Edenryd.
Ut: Fredrik Palmgren, Näsum, Mikael Bergqvist (tränare), Åhus HBK.
På väg ut: Eric Ek, Yngsjö (?).
Tränare: Linus Rosenblad Nilsson (ny).
Vanneberga IF
In:
Ut: Albin Andersson, Hanaskog.
Tränare: Jens Larsson.
Åhus HBK
In: Mikael Bergqvist (tränare), Bromölla.
Ut: Håkan Ohlsson (tränare).
Tränare: Mikael Bergqvist (ny).
Division 5
Bjärnums GoIF
In:
På väg in: Simon Omari, Farstorp.
Ut:
Tränare: Simon Reinholdsson och Jesper Lindell.
Edenryds IF
In:
Ut: Linus Rosenblad Nilsson (tränare), Bromölla.
Tränare:
Hanaskogs IS
In: Oscar Hall, VMA, Albin Andersson, Vanneberga IF.
På väg in: Vilhelm Karlsson, Sibbhult.
Ut: Simon Olsson, Ovesholm, Albin Andersson, Ovesholm, Peter Lindquist (tränare), Ovesholm dam.
Tränare: Keijo Voutilainen.
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut:
Tränare:
Hästveda IF
In:
Ut: Hampus Nilsson, Nävlinge.
Tränare: Fredrik Bredvad-Jensen och Micke Nilsson.
IFK Knislinge
In:
Ut: Anton Nordfeldt (tränare), VMA.
Tränare:
IFK Osby
In:
Ut:
Tränare:
Mala IF
In:
På väg in: Adrian Pop, Farstorp, William Andersson, Farstorp, Simon Omari, Farstorp.
Ut:
Tränare:
Nävlinge IF
In: Hampus Nilsson, Hästveda, Emil Nilsson, Vinslöv, Joel Brandin, Strömsborg, Ludvig Gustafsson, Strömsborg, Noa Nikolic, ej tidigare registrerad i någon förening, Robin Elofsson, ej tidigare registrerad i någon förening, Felix Pettersson, Strömsborg.
Ut:
Tränare: Johan Hansson.
Sibbhults IF
In:
Ut: Robert Lindecrantz (tränare).
På väg ut: Vilhelm Karlsson, Hanaskog.
Tränare: Oscar Skarp (ny, tidigare ass tränare).
Tollarps IF
In: Erik Svensson, Winnö, Naim Zhegrova, Kristianstad FC U, Björn Hansson, Venestad.
Ut:
Tränare: Tim Husaj.
Tosteberga/Nymölla IF
In:
Ut:
Tränare: Jesper Olsson och Måns Andersson.
Vilan BoIS
In: Andre Haidar, Åsums BK, Firas Heeder, Kristianstad FC U, Astrit Mehmeti, senast i Hjärsås/Värestorp, Emil Hamzic, senast i Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Tränare:
Wä IF
In:
Ut:
Tränare: Claes Magnusson.
Yngsjö IF
In:
På väg in: Eric Ek, Bromölla.
Ut: Stefan Reimer (tränare).
Tränare:
Division 6
Ballingslövs GoIF
In:
På väg in: Andreas Berglund (tränare).
Ut: Jonas Osberg (tränare).
Tränare:
Farstorps GoIF
In:
Ut:
På väg ut: Adrian Pop, Mala, William Andersson, Mala, Simon Omari, Mala/Bjärnum.
Tränare: Fredrik Branting.
IK Kamp
In:
Ut:
Tränare:
Jägersborgs IF/Verums GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In: Fredrik Palmgren, Bromölla.
Ut: Jesper Karlsson (tränare).
Tränare: Fredrik Palmgren (ny).
Strömsborg IF
In:
Ut: Joel Brandin, Nävlinge, Ludvig Gustafsson, Nävlinge, Felix Pettersson, Nävlinge.
Tränare:
Treby IF
In: Ranko Dzabic (tränare), Älmhult.
Ut: Charis Andris (tränare).
Tränare: Ranko Dzabic (ny).
Wisseltofta IF
In:
Ut:
Tränare:
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF/Röke IF
In:
Ut:
Tränare:
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare: Christian Örn.
Trepca FCH
In:
På väg in:
Tränare:
Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:
Vankiva IF
In: Jimmy Holgersson (tränare).
Ut:
Tränare: Peter Leo och Jimmy Holgersson.
Vinslövs IF
In:
Ut: Emil Nilsson, Vinslöv.
Tränare:
Balsby SK
In:
Ut:
Tränare:
Fjälkinge IF
In:
Ut:
Tränare: Armin Feratovic.
Kiaby IF
In:
Ut:
Tränare: Peter Lindgren.
Näsby IF
In:
Ut:
Tränare:
Rinkaby GoIF
In:
Ut: William Palmé, Åsum.
Tränare:
Skepparslövs IF
In:
Ut:
Tränare:
Vanneberga FF
In:
Ut:
Tränare: Sebastian Karlsson.
Viby IF
In:
Ut:
Tränare:
Winnö IF
In:
Ut: Erik Svensson, Tollarp.
Tränare:
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare: Andreas Svensson.
Önnestads BoIF
In:
Ut:
Tränare:
Degeberga GoIF
In:
Ut:
Tränare: Johan Montan.
Everöds IF
In: Linus Jönsson, Brösarp, Christian Andersson, Åsum.
Ut: Sten-Inge Johansson (tränare).
Tränare: Martin Basti (ny).
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare: Fatos Gashi.
Huaröds IF
In:
Ut:
Tränare:
Linderöds IF
In:
Ut:
Tränare:
Ovesholms IF
In: Simon Olsson, Hanaskog, Albin Andersson, Hanaskog.
Ut:
Tränare: Tommy Börjesson.
Venestads IF
In:
Ut: Björn Hansson, Tollarp.
Tränare:
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare:
Åsums BK
In: William Palmé, Rinkaby.
Ut: Andre Haidar, Vilan BoIS, Christian Andersson, Everöd.
Tränare: Robert Barsoum.
In:
Ut:
Tränare:
***
Damallsvenskan
Kristianstads DFF
In: Klara Rybrink, IFK Kalmar, Tabby Tindell, IFK Kalmar, Sheila van den Bulk, Djurgården, Emmi Alanen, Växjö, Tilda Sandén, flyttas upp från egna leden, Alexander Fridlund, FC Hessleholm (ass tränare).
Ut: Sif Atladottir, Sveindis Jonsdottir, Wolfsburg, Josefine Rybrink, Häcken, Therese Åsland, klubb ej klar, Anna Welin, klubb ej klar, Jutta Rantala, klubb ej klar, Björn Sigurbjörnsson, Selfoss (tränare).
På väg ut/utgående avtal: Evelina Summanen, Miranda Nild, Amanda Edgren, Josefin Harrysson.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.
Kontrakt: Delaney Baie Pridham, Elin Sjöström, Alice Nilsson (2023), Melina Loeck (2023), Kajsa Törnkvist (2023), Tilda Sandén (2023), Mia Carlsson, Klara Rybrink (2023), Tabby Tindell (2023), Emma Petrovic (2023), Evelina Duljan, Tilda Persson (2023), Moa Olsson, Nea Andersson, Sheila van den Bulk (2023), Emmi Alanen (2023), Maja Bodin.
Vittsjö GIK
In: Nova Karlsson, Borgeby, Linda Sällström, HJK Helsingfors.
Ut: Mie Leth Jans, Perth Glory FC, Tove Almqvist, Djurgården, Ebba Wieder, Djurgården (?), Briana Campos, Umeå, Robert Bergström (tränare).
Tränare:
Kontrakt: Sabrina D’Angelo, Clara Markstedt, Nova Karlsson (2023), Nellie Persson (2023), Clare Polkinghorne (2023), Linda Sällström, Lisa Klinga (2023), Sandra Adolfsson, Filippa Wallén, Julia Tunturi, Klara Nyberg, Hannah Sjödahl, Paulina Nyström.
Elitettan
Ifö/Bromölla IF
In:
Ut:
Tränare:
Kontrakt:
Division 2
Åhus IF
In:
Ut: Rikard Svensson, FC Hessleholm (tränare).
Tränare:
Röke IF
In: Ulf Johansson (tränare).
Ut: Olle Sjödahl (tränare), Mikael Nilsson (tränare).
Tränare: Ulf Johansson (ny).
IFK Osby
In: Emma Paulsson, senast i Trelleborgs FF.
Ut:
Tränare:
FC Hessleholm
In: Rikard Svensson, Åhus IF (tränare).
Ut: Alexander Fridlund, Kristianstads DFF (tränare).
Tränare: Rikard Svensson.
Vinslövs IF
In:
Ut: Tommy Berglund (tränare).
Tränare:
Division 3 Nordöstra
Bjärnums GoIF/Hästveda IF
In: Robert ”Lillen” Jönsson (tränare), Sösdala.
Ut:
Tränare: Robert ”Lillen” Jönsson (ny).
Broby IF
In: Patrik Hammarlund (tränare).
Ut: Stefan Bjerre (tränare).
Tränare: Patrik Hammarlund.
Edenryds IF
In:
Ut:
Tränare:
Farstorps GoIF
In: Andreas Persson (tränare), Wisseltofta.
Ut: Kent Mjärdestam (tränare).
Tränare: Andreas Persson (ny).
Gärds Köpinge IF
In: Amanda Alborn Lilja (tränare), Martin Delin (tränare).
Ut: Malin Reinholdsson (tränare).
Tränare: Dan Olsson, Amanda Alborn Lilja (ny), Martin Delin (ny).
Hanaskogs IS
In:
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In: Edona Karimani (tränare).
Ut:
Tränare: Edona Karimani (ny).
Sibbhults IF
In:
Ut:
Tränare: Håkan Arvidsson.
Wä IF
In:
Ut:
Tränare: Jens Pettersson.
Önnestad BoIF
In:
Ut:
Tränare:
Division 4
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF/Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare: Berndt Håkansson.
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare: Therese Cederqvist.
Ovesholms IF
In: Peter Lindquist (tränare), Hanaskog.
Ut:
Tränare: Peter Lindquist (ny).
Sösdala IF
In:
Ut: Robert ”Lillen” Jönsson (tränare), Bjärnum/Hästveda.
Tränare:
Vanneberga IF/Kiaby IF
In:
Ut:
Tränare:
Winnö IF
In:
Ut:
Tränare:
Wisseltofta IF
In:
Ut: Andreas Persson (tränare), Farstorp.
Tränare: