Frimånaden drog igång i fredags och är inne på sin sjätte dag.
De som klassas som amatörer kan under tiden 15 november–15 december gå fritt till en annan förening.
Så här i Silly Season-tider rör det på sig även i den professionella världen och även de övergångarna slinker med här.
Registreringsperioder för professionella är 12 januari-4 april (vinterfönster) och 15 juli-11 augusti (sommarfönster).
Fotbollsbloggen kommer med nya uppdateringar framöver och det går självklart bra att tipsa: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Sent i tisdagskväll presenterades 21-åriga mittfältaren Ebba Wieder som Vittsjö GIK:s första nyförvärv. Hon ansluter från FC Rosengård och har meriter från U17-, U19-landslagen och som kapten i U23-landslaget. Ebba har signerat ett 1+1 kontrakt med Vittsjö.
***
Osbysonen Hampus Nilsson är en av sex spelare som tvingas lämna allsvenska Falkenbergs FF.
***
Tonåringarna Melvin Alm och Shkelqim Mulici, båda från IFK Hässleholm, är klara för spel i hårdsatsande Mala IF. 16-årige Alm är mittfältare med förflutet i Helsingborgs IF och 17-årige Mulici är mittback.
***
Ovesholms IF-duon Simon Olsson och Albin Andersson är klara för Hanaskogs IS och gör därmed samma flytt som tränaren Peter Lindquist.
***
Målvakten Johan Nilsson, som tidigare rapporterats vara på väg bort från Glimåkra IF, är nu bekräftat klar för Wisseltofta IF.
***
Nya division 5-laget Sibbhults IF presenterade två nyförvärv ikväll. Gabriel Nilsson från IFK Osby och Ludwig Svensson från Glimåkra IF. Målvakten Leo Engkvist Qvarnström lämnar för division 2-laget Nosaby IF.
***
Vilan BoIS har sina första nyförvärv på plats. Det handlar om kvartetten Deeb Aqall, senast i Sibbhults IF, målvakterna Arez Khalili från Näsby, Esmat Esmatullah från Osby FF och mittfältaren Rahman Khawari från IFK Hässleholm.
***
Mjällby AIF
In:
På väg in: Jasin Khayat, Norrby.
Ut: Jesper Johansson, slutat, Nino Irgolic (lån), NK Maribor, William Kvist.
På väg ut: Michael Omoh, Suwon FC (Sydkorea), Charbel Georges, Felix Konstandeliasz.
Tränare: Milos Milojevic.
Kristianstad FC
In:
Ut: Teddy Bergqvist, Yonathan Getachew, Daniel Kardum, VMA, Abdussalam Magashy, Hassan Lawrence, Yusuf Sulaiman, Jakob Ottosson (lån), Omar Dampha (lån).
Tränare:
Ifö/Bromölla IF
In: Axel Andersson, Mörrum.
Ut: Fredrik Palmgren, Näsum, Filip Ancker Book, slutar och blir tränare i klubben, André Leanderson, Jämshög, Tomas Andersson, VMA (utlånad till Hörviken under hösten).
Tränare: Mikael Bergqvist.
Nosaby IF
In: Leo Engkvist Qvarnström, Sibbhult.
Ut: Christian Folin (tränare), timeout.
Tränare:
IFK Hässleholm
In:
Ut: Alexander Nilsson, Helsingborgs IF.
Tränare: Jonas Jönsson.
Hässleholms IF
In:
Ut:
Tränare: Burim Rexhepi (ny).
Sölvesborgs GIF
In:
Ut: Martin Rantanen, Tosteberga/Nymölla.
Tränare: Daniel Nilsson.
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Niclas Svensson, Vanneberga IF, Eric Ek, Wä, Emil Rydh, Hjärsås/Värestorp, David Mårtensson, Hampus Dahl, Martin Michalski, Skepparslöv (tränare).
Tränare:
IFK Osby
In:
Ut: Wilhelm Olsson, Mala, Gabriel Nilsson, Sibbhult.
Tränare: Niclas Lindeqvist.
Vanneberga IF
In: Niclas Svensson, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Tränare: Jens Larsson.
VMA IK
In: Robin Olsson, Fjälkinge, Daniel Kardum, Kristianstad FC, Tomas Andersson, Bromölla (utlånad till Hörviken under hösten).
Ut: Rasmus Nilsson, Wä, Niclas Carlsson, Hanaskog.
Tränare: Stefan Persson.
Fjälkinge IF
In:
Ut: Robin Olsson, VMA.
Tränare: Göran Sundholm (ny).
Näsby IF
In:
Ut: Tony Boldur, Mala, Arez Khalili, Vilan.
Tränare:
Bjärnums GoIF
In:
Ut: Martin Olofsson (tränare).
Tränare: Jesper Lindell, Kristian Eriksson och Simon Reinholdsson (alla spelande tränare).
Broby IF
In: Oscar Schuller, Glimåkra.
Ut:
Tränare: Stefan Hansson.
Glimåkra IF
In: Patrik Johansson (tränare), senast i Delary/Pjätteryd.
Ut: Oscar Schuller, Broby, Johan Nilsson, Wisseltofta, Ludwig Svensson, Sibbhult,Göran Sundholm (tränare), Fjälkinge.
På väg ut: Adam Berner.
Tränare: Patrik Johansson (ny).
Hanaskogs IS
In: Patrick Isaksson, comeback, Niclas Carlsson, VMA, Simon Olsson, Ovesholm, Albin Andersson, Ovesholm,Peter Lindquist (tränare), Ovesholm.
Rykte in: Benjamin Persson, Vinslöv.
Ut: Mikael Ekdahl (tränare).
Tränare: Peter Lindquist (ny).
Mala IF
In: Wilhelm Olsson, Osby, Egon Ipsen, IFK Hässleholm, Johannes Ljungbäck, Ballingslöv, Emil Hansen, IFK Hässleholm, Tony Boldur, Näsby, Gustav Nilsson, comeback tidigare i Vinslöv, Melvin Alm, IFK Hässleholm, Shkelqim Mulici, IFK Hässleholm.
Ut:
Tränare: Haris Crnalic.
Näsums IF
In: Fredrik Palmgren, Ifö Bromölla IF, Jesper Carlsson (tränare), comeback senast i Tosteberga/Nymölla.
Ut: Tobbe Björk (tränare).
Tränare: Jesper Carlsson (ny).
Ovesholms IF
In: Alexander Nilsson, Rinkaby, Elias Börjesson, Linderöd, Tommy Börjesson (tränare), comeback senast i Linderöd.
Ut: Viktor Thell, Degeberga, Simon Olsson, Hanaskog, Albin Andersson, Hanaskog,Peter Lindquist (tränare), Hanaskog.
Tränare: Tommy Börjesson.
Sibbhults IF
In: Melker Svensson, IFK Osby, Alex Lindecrantz, IFK Osby, Noa Persson, IFK Osby, Gabriel Nilsson, IFK Osby, Ludwig Svensson, Glimåkra.
På väg in: Gabriel Granqvist, IFK Osby, Noah Lindecrantz, Älmhult.
Ut: Leo Engkvist Qvarnström, Nosaby, Deeb Aqall, Vilan.
Tränare: Robert Lindecrantz.
Tollarps IF
In: Filip Haak, comeback, Oskar Mårtensson, comeback.
På väg in: Isac Widerström, comeback.
Ut: André Freyer, Degeberga, Jimmie Oskarsson, Degeberga.
Tränare: Tim Husaj (ny, tidigare assisterande).
Winnö IF
In: Michael Engleson (tränare), Wä.
Ut: Claes Magnusson (tränare), slutar.
Tränare: Michael Engleson (ny).
Åhus IF
In:
Ut: Johan Wendt, Knislinge, Mats Johansson (tränare).
Tränare:
Wä IF
In: Marcus Andersson, comeback senast i Bromölla, Eric Ek, Hjärsås/Värestorp, Rasmus Nilsson, VMA, Jens Pettersson (tränare), comeback senast i Bromölla Dam.
Ut: Michael Engleson (tränare), Winnö.
Tränare: Jens Pettersson.
Åhus HBK
In: Håkan Olsson, tränare från egna leden.
Ut: Adam Nilsson, Vittskövle, Stefan Reimer, tränare.
Tränare: Håkan Olsson.
Vittskövle IF
In: Adam Nilsson, Åhus HBK.
Ut:
Tränare:
Sösdala IF
In: Sebastian Svennesson, IFK Hässleholm U.
Ut:
Tränare: Dan Sandberg.
Edenryds IF
In:
Ut: Rasmus Jönsson, Önnestad (?).
Tränare: Linus Nilsson.
Yngsjö IF
In:
Ut:
Tränare:
Ballingslövs GoIF
In:
Ut: Johannes Ljungbäck, Mala.
Tränare: Jonas Osberg.
Farstorps GoIF
In: Anton Wicander, Ljungbyheds IF, Jonas Wicander (tränare) senast i Röke IF Dam.
Ut:
Tränare: Jonas Wicander.
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik Bredvad-Jensen och Micke Nilsson.
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare:
IFK Knislinge
In: Emil Rydh (spelande tränare), Hjärsås/Värestorp, Johan Wendt, Åhus IF.
Ut: Adnan Avdic (spelande tränare).
Tränare: Emil Rydh.
Jägersborgs IF
In:
Ut:
Tränare:
Lönsboda GoIF
In: Hampus Gadd, Osby FF.
Ut:
Tränare: Mikael Olofsson.
Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:
Balsby SK
In:
Ut:
Kiaby IF
In: Johan Lindgren (spelande assisterande tränare), senast i Bjärlöv, Peter Lindgren (tränare).
Ut:
Tränare: Peter Lindgren.
Nävlinge IF
In: Thimmy Jonsson, Vinslöv, Lucas Bjärlestam, Edvin Tillman.
Ut:
Tränare: Johan Hansson.
Rinkaby GoIF
In: Kenneth Fredriksson, comeback, Christian Bergman, comeback, Peter Nilsson (tränare) och Håkan Wik (tränare).
Ut: Bendik Borgström, Tosteberga/Nymölla, Alexander Nilsson, Ovesholm.
Tränare: Peter Nilsson.
Skepparslövs IF
In: Martin Michalski (tränare), Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Tränare: Martin Michalski.
Venestads IF
In: Dan Åstedth (tränare), comeback.
Ut:
Tränare: Dan Åstedth.
Viby IF
In:
Ut:
Tränare: Peter Harrison.
Vinslövs IF
In:
Ut: Thimmy Jonsson, Nävlinge.
Rykte ut: Benjamin Persson, Hanaskog.
Tränare:
Åsums BK
In:
Ut:
Tränare:
Vilan BoIS
In: Deeb Aqall, Sibbhults IF, Arez Khalili, Näsby, Esmat Esmatullah, Osby FF, Rahman Khawari, IFK Hässleholm.
Ut: Emil Johansson, Everöd.
Tränare:
Önnestads BoIF
In:
På väg in: Rasmus Jönsson, Edenryd.
Ut:
Tränare:
Huaröds IF
In:
Ut:
Tränare:
Linderöds IF
In:
Ut: Elias Börjesson, Ovesholm.
Tränare: Mattias Strandkvist.
Bjärlövs IF
In:
Ut:
IK Kamp
In:
Ut:
Tränare:
Osby FF
In:
Ut: Hampus Gadd, Lönsboda, Esmat Esmatullah, Vilan.
Tränare:
Röke IF/Vankiva IF
In:
Ut:
Tränare:
Strömsborgs IF
In:
Ut:
Tränare: Emanuel Pamp.
Treby IF
In:
Ut:
Tränare:
Wisseltofta IF
In: Johan Nilsson, Glimåkra.
Ut:
Tränare: Morgan Nilsson.
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare:
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Tränare: Daniel Mjärdestam.
Degeberga GoIF
In: Viktor Thell, Ovesholm, André Freyer, Tollarp, Andreas Dahlbom, Brösarp, Jimmie Oskarsson, Tollarp, Sebastian Karlsson, Vanneberga FF.
Ut:
Tränare: Johan Montan.
Everöds IF
In: Emil Johansson, Vilan BoIS, Oskar Ohlsson.
Ut: Magnus Nilsson (tränare).
Tränare: Pontus Löf.
Gärds Köpinge IF
In: André Bartosch (tränare), comeback.
Ut: James Freyer (tränare).
Tränare: André Bartosch.
Tosteberga/Nymölla IF
In: Jesper Olsson (spelande tränare), Sölvesborgs GoIF, Rasmus Christiansen, comeback senast i Sölvesborg, Zehrudin Jusupovic, Hörviken, Jesper Häggström, comeback, William Andersson, comeback, Tobias Torstensson, comeback, Felix Eriksson, comeback, Simon Olofsson, Bendik Borgström, Rinkaby, Martin Rantanen, Sölvesborgs GoIF, Jonathan Sörensen, Måns Andersson (tränare), Ifö Bromölla IF.
Ut:
Tränare: Jesper Olsson och Måns Andersson.
Vanneberga FF
In:
Ut: Sebastian Karlsson, Degeberga.
Tränare:
Kristianstads DFF
In:
Ut: Rita Chikwelu.
Tränare:
Vittsjö GIK
In: Ebba Wieder, FC Rosengård.
Ut:
Tränare:
Division 1:
Ifö/Bromölla IF
In: Pierre Persson (tränare), senast i Assi.
Ut:
Tränare: Pierre Persson.
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In: Magnus Widarsson (tränare).
Ut: Charlotte Karlsson, Lörby, Angelique Sandberg Winther (tränare), Lörby.
På väg ut: Linda Lahger, Wä.
Tränare: Magnus Widarsson.
FC Hessleholm
In: Fredrik Edfors (tränare), egna leden, Kristian Franzén (tränare), Sibbhult.
Ut: Sonja Fransson (tränare), Charlotte Bergstrand (tränare).
Tränare: Fredrik Edfors och Kristian Franzén.
IFK Osby
In:
Ut:
Tränare: Rikard Svensson och Jessica Jönsson.
Röke IF
In:
Ut:
Tränare: Julius Sjödahl.
Broby IF
In:
Ut:
Tränare: Michael Reinholdt Jonsson.
Hanaskogs IS/IFK Knislinge:
In:
Ut:
Tränare:
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Patrick Isaksson (tränare).
Tränare:
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare: Robert ”Lillen” Gren Jönsson.
Tyringe IF
In:
Ut: Daniel Bohman (tränare).
Tränare:
Wä IF
In:
På väg in: Linda Lahger, Näsum.
Ut:
Tränare: Moa Pettersson.
Önnestads BoIF
In:
Ut:
Tränare: Christian Falk.
Östanå Bruks IF
In:
Ut: Håkan Arvidsson (tränare), Sibbhult.
Tränare:
Vinslövs IF
In: Maya Waltersson, Bjärelaget.
Ut:
Tränare: Tommy Berglund.
Bjärnums GoIF/Hästveda IF/Vankiva IF
In:
Ut: ”Lillen” Cucca (tränare).
Tränare:
Edenryds IF
In: Thea Mårtensson, Ifö Bromölla, Caroline Nilsson, Lörby IF, Indra Lind, comback tidigare Ifö Bromölla och Emmy Kraft, comeback tidigare Lörby IF, Anders Haglund (tränare), tidigare i Lörby IF.
Ut:
Tränare: Anders Haglund.
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare: Kent Mjärdestam.
Gualövs GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare: Berndt Håkansson.
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Sibbhults IF
In: Håkan Arvidsson, Östanå Bruk.
Ut: Kristian Franzén (tränare), FC Hessleholm.
Tränare: Håkan Arvidsson.
Vittsjö DFK
In:
Ut: Daniel Oredsson (tränare).
Tränare:
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare: