Frimånaden fortsätter på sin nionde dag.
Den här perioden innebär att de som klassas som amatörer under tiden 15 november–15 december kan gå fritt till en annan förening.
Så här i Silly Season-tider rör det på sig även i den professionella världen och även de övergångarna slinker med här.
Registreringsperioder för professionella är 12 januari-4 april (vinterfönster) och 15 juli-11 augusti (sommarfönster).
Fotbollsbloggen kommer med nya uppdateringar framöver och det går självklart bra att tipsa: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Kristianstads DFF har värvat innermittfältaren Anna Welin från seriekonkurrenten Limhamn Bunkeflo. KDFF har även förlängt med trion Moa Olsson, Saga Jontoft och Tilda Persson.
***
Jörgen Carlsson, ny tränare tillsammans med Måns Alm, har redan deklarerat att Åsums BK siktar på ett återtåg till femman. Nu presenterar man inte mindre än åtta nyförvärv: Dennis Knutsson (Gärds Köpinge), Zeid Abbas (Östra Sönnarslöv), Erlind Halili (Hjärsås/Värestorp), Anton Edvardsson (Wä IF), Simon Bernebring (Önnestad), Emil Carlsson (Åhus HBK), Sebastian Jönsson (comeback) och Niklas Andersson (comeback).
***
Oskar Larsson lämnar IFK Knislinge och återvänder till moderklubben Ekets GoIF.
***
Östra Sönnarslövs IF har gjort klart med Tomas Samson från Näsby IF och Mohammad Jazai från IFK Hässleholm.
***
Superettan:
Mjällby AIF
Ut: Jesper Löfgren, Brann (Norge), Simon Dimitrijevic, klubb ej klar, Izuchukwu Emeh, Max Rundqvist, Nosaby, Axel Andersson, Asarum.
På väg ut: Oskar Sverrisson.
Tränare: Milos Milojevic.
Division 1:
Kristianstad FC
På väg in: Julian Grozdanovski, Nosaby, Daniel Kardum, Nosaby.
På väg ut: Paulo Ippolito, Maximiliano Cabana och Guido Barryero.
Tränare: Besnik Llazani.
Division 2:
Ifö/Bromölla IF
På väg ut: André Reinholdsson, Adam Winnberg, Fredrik Johansson.
Tränare: Hampus Lundquist och Daniel Nilsson (ny från IFK Hässleholm).
Nosaby IF
In: Max Rundqvist, Mjällby AIF.
På väg in: Robin Holmquist, VMA IK.
Ut: Henrik Fribrock, Asarum, Christoffer Eklund, klubb ej klar, Marcus Thuvesson, klubb ej klar.
På väg ut: Kalle Rydhög, Julian Grozdanovski, Daniel Kardum.
Tränare: Christian Carlsson (ny från Hässleholms IF).
IFK Hässleholm
Ut: Filip Ranmo, Lilla Torg FF, Simon Omari, Mala.
Tränare: Jonas Jönsson (ny från Lilla Torg FF).
Hässleholms IF
På väg in: Otto Nilsson, Osby.
Ut: Eric Svensson, slutar och blir assisterande tränare i klubben, Burim Rexhepi.
Tränare: Niclas Lindeqvist (ny).
Division 4:
Fjälkinge IF
Ut: Rasmus Jönsson, Edenryd, Fabian Mårtensson, Vanneberga.
På väg ut: Kristoffer Rydberg, slutar?
Hjärsås/Värestorps IF
In: Hampus Dahl, Jägersborg.
Ut: Erlind Halili, Åsum.
IFK Osby
På väg ut: Otto Nilsson, Hässleholms IF.
Näsby IF
In:
Ut:
Vanneberga IF
In: Fabian Mårtensson, Fjälkinge, Nils Löfquist, Kiaby IF.
Ut: Johan Kullman, slutar, Kasper Svensson, flyttar.
VMA IK
På väg ut: Robin Holmquist, Nosaby.
Division 5 Nordöstra:
Bjärnums GoIF
In:
Ut: Wille Christiansson, Mala.
Broby IF
In: Fabian Grahn, Glimåkra.
Ut:
Edenryds IF
In: Rasmus Jönsson, Fjälkinge, Faisal Aden, Bromölla J, Viktor Frantz, Sölve BK, Ludwig Pedersen, Näsum.
På väg in: Joel Larsson, Önnestad.
Ut:
Glimåkra IF
In: Johan Nilsson, Jägersborg.
Ut: Fabian Grahn, Broby.
Tränare: Göran Sundholm (ny från Nosaby J).
Hanaskogs IS
In: Rasmus Eriksson, comeback efter långtidsskada, Felix Voutilainen, comeback efter långtidsskada.
Ut: Emil Nilsson, Vinslöv, Khaled Yousuf, Östra Sönnarslöv.
Mala IF
In: Simon Omari, IFK Hässleholm, Rikard Reimers, Röke, Wille Christiansson, Bjärnum, Egzon Ahmeti, Vinslöv, Besnik Halili, senast i Hässleholms IF.
Ut:
Näsums IF
In: Andreas Vukancic, Bromölla J, Ludvig Rosenqvist, Bromölla J, Simon Johansson, IFK Oskarshamn, Daniel Malmros, Bromölla J, Daniel Strid, IK Kamp, Pontus Viberg, Kiaby, Kevin Carlsson, Bromölla J.
Ut: Ludwig Pedersen, Edenryd.
Ovesholms IF
In: Henrik Andersson, Everöd, Abdallah Saada, Åsum, Albin Renud, Knislinge, Rasmus Lillberg, Knislinge, Jens Fredriksson, Åsums BK.
Ut:
Tollarps IF
In:
Ut:
Tosteberga/Nymölla IF
In:
Ut:
Winnö IF
In: Saadiq Shukri, Önnestads BoIF, Emil Eriksson, Tvärskogs IF.
Ut:
Åhus IF
In:
Ut:
Division 5 Östra:
Vittskövle IF
In:
Ut:
Yngsjö IF
In: Joel Persson, Bjärlöv, Elias Biel, Önnestad, Pontus Axelsson, Åhus HBK.
På väg in: Christian Olsson, Viby.
Division 6 Norra:
Ballingslövs GoIF
In:
Ut:
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Finja IF
In:
Ut:
Hästveda IF
In:
Ut:
Hörja IF
In:
Ut:
IFK Knislinge
In:
Ut: Albin Renud, Ovesholm, Rasmus Lillberg, Ovesholm, Oskar Larsson, Eket.
Jägersborgs IF
In:
Ut: Hampus Dahl, Hjärsås/Värestorp, Johan Nilsson, Glimåkra.
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Sibbhults IF
In:
Ut:
Treby IF
In:
Ut:
Tyringe IF
In:
Ut:
Division 6 Nordöstra:
Balsby SK
In:
Ut:
Kiaby IF
In:
Ut: Pontus Viberg, Näsum, Nils Löfquist, Vanneberga IF.
Nävlinge IF
In:
Ut: Timmy Jonsson, Vinslöv.
Rinkaby GoIF
In:
Ut:
Skepparslövs IF
In:
Ut:
Venestads IF
In:
Ut:
Viby IF
In: Mattias Stjernkvist, Åhus HBK.
Ut: Christian Olsson, Yngsjö (?).
Vinslövs IF
In: Emil Nilsson, Hanaskog, Timmy Jonsson, Nävlinge.
Ut: Christoffer Ekelund, Lilla Torg FF, Egzon Ahmeti, Mala.
Wä IF
Ut: Anton Edvardsson, Åsum.
Åhus HBK
Ut: Mattias Stjernkvist, Viby, Pontus Axelsson, Yngsjö, Emil Carlsson, Åsum.
Åsums BK
In: Dennis Knutsson, Gärds Köpinge, Zeid Abbas, Östra Sönnarslöv, Erlind Halili, Hjärsås/ Värestorp, Anton Edvardsson, Wä IF, Simon Bernebring, Önnestad, Emil Carlsson, Åhus HBK, Sebastian Jönsson, comeback, Niklas Andersson, comeback.
Ut: Abdallah Saada, Ovesholm, Jens Fredriksson, Ovesholm.
Önnestads BoIF
Ut: Elias Biel, Yngsjö, Saadiq Shukri, Winnö, Simon Bernebring, Åsum.
På väg ut: Joel Larsson, Edenryd.
Division 6 Mellersta:
Huaröds IF
In: Ahmed Walli, Österslöv.
Ut: Mattias Dawood, Östra Sönnarslöv.
Linderöds IF
In:
Ut:
Sösdala IF
In:
Ut:
Division 7 Nordvästra:
Röke IF
In:
Ut: Rikard Reimers, Mala.
Division 7 Nordöstra:
Bjärlövs IF
In:
Ut: Joel Persson, Yngsjö.
FC New Life
In:
Ut:
IK Kamp
In:
Ut: Daniel Strid, Näsums IF.
Osby FF
In:
Ut:
Strömsborgs IF
In:
Ut:
Vankiva IF
In:
Ut:
Vanneberga FF
In:
Ut:
Wisseltofta IF
In: Moises Olsson Silva, IFK Osby U.
Ut:
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Österslövs IS
In:
Ut: Ahmed Walli, Huaröd.
Division 7 Mellersta:
Degeberga GoIF
In:
Ut:
Everöds IF
In:
Ut: Henrik Andersson, Ovesholm.
Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Dennis Knutsson, Åsum.
Östra Sönnarslövs IF
In: Mattias Dawood, Huaröd, Khaled Yousuf, Hanaskog, Tomas Samson, Näsby, Mohammad Jazai, IFK Hässleholm.
Ut: Zeid Abbas, Åsum.
Damallsvenskan:
Kristianstads DFF
In: Svava Gudmundsdottir, Röa (Norge), Thordis Sigfusdottir, Stjärnan (Island), Anna Welin, Limhamn Bunkeflo.
Ut: Hanna Sandström, slutar, Becky Edwards, slutar, Tine Schryvers, klubb ej klar, Ogonna Chukwudi, Djurgården.
Division 1:
Ifö/Bromölla IF
Ut: Moa Pettersson, trappar ner.
Division 2:
Åhus IF
På väg in: Sofie Andersson, comeback (senast i Glimåkra).
Ut: Therese Engblom, Önnestad.
Näsums IF
På väg in: Linda Lahger, Hjärsås/Värestorp.
På väg ut: Sandra Nilsson, Önnestad.
IFK Osby
Ut: Annie Olsson, Broby.
Röke IF
In: Isabelle Bengtsson, Vittsjö, Nilla Fors, FC Hessleholm.
Ut: Sandra Torstensson, Hörja, Marie Jägenstedt, slutar.
Division 3:
Broby IF
In: Annie Olsson, Osby.
Ut:
FC Hessleholm
In:
Ut: Nilla Fors, Röke.
Hanaskogs IS/IFK Knislinge:
In: Tove Wirén, Uppsala, Cornelia Nylander, Uppsala.
Ut: Agnes Hammarlund, Lörby IF, Sarah Salihu, Önnestad.
Hjärsås/Värestorps IF
På väg ut: Linda Lahger, Näsum.
Sösdala IF
In:
Ut:
Tyringe IF
In:
Ut:
Wä IF
In:
På väg in: Moa Pettersson, Bromölla.
Ut:
Önnestads BoIF
In: Therese Engblom, Åhus IF, Sarah Salihu, Hanaskog, Linnea Lindström, Kristianstads DFF F17.
På väg in: Sandra Nilsson, Näsum.
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Division 4 Östra
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Vittskövle IF
In:
Ut:
Division 4 Nordvästra:
Hörja IF
In: Sandra Torstensson, Röke.