Silly season fortsätter att rulla på.
Frimånaden innebär att de som klassas som amatörer under tiden 15 november–15 december kan gå fritt till en annan förening.
Det rör på sig även i den professionella världen och även de övergångarna, och diverse förlängningar, kommer att redovisas här med jämna mellanrum.
Tipsa gärna om övergångar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Ronneby BK:s forward Nisse Ekström, som gjorde fem mål i division 3 under 2020, är klar för nya division 2-laget Sölvesborgs GIF.
***
Tomas Andersson var med och tog upp VMA i division 3, men nu återvänder backen till Ifö Bromölla IF. Ett annat välkänt namn på Strandängen är Marcus Andersson, senast i Wä, som gör sin tredje sejour i den svart-vita dressen. Ett annat glädjebesked för Bromölla-anhängarna är att målvakten Kristian Önnervik har förlängt med klubben.
***
Mittfältaren Rasmus Nilsson återvänder till VMA IK efter en säsong i Wä IF.
***
André Wasik lämnar Kristianstad FC, där det blev två inhopp i division 2 under hösten, och blir Vanneberga IF:s fjärde nyförvärv.
***
Huaröds IF har förstärkt med Ali Al-Hammadi från Näsby IF, Robin Mustafa från Fjälkinge IF och Filip Dzeba från Nosaby IF U.
***
Målvakten och egna produkten Ida Carlsson är nästa namn som förlänger med Åhus IF.
***
Mjällby AIF
In:
Ut: Marcus Lantz (tränare).
På väg ut: Moses Ogbu, David Batanero.
Tränare:
Kontrakt: Carljohan Eriksson, Pontus Jonsson (utlånad till Karlskrona 2020), Max Watson, Jasin Khayat, Viktor Gustafson, Joel Nilsson, David Löfquist, Besard Sabovic, Hampus Holgersson, Jesper Gustavsson, Mamudo Moro, Taylor Silverholt, Kadir Hodzic, Eric Björkander, Adam Petersson, Jacob Bergström, Noel Törnqvist, Bubacarr Jobe (utlånad till Örgryte under 2020).
Kristianstad FC
In: Mladen Blagojevic (tränare), Olympic.
Ut: André Wasik, Vanneberga IF.
På väg ut: Elvis Rama, VMA.
Tränare: Mladen Blagojevic, Olympic (ny).
Kontrakt: Linus Svensson, Kasper Månsson, Rasmus Hedlin, Dino Nargilic.
Nosaby IF
In: Filip Tomas, Bromölla, Philip Persson, Bromölla.
Ut: Ameer Naseer, flyttar till Göteborg, Stefan Liljegren (tränare).
Tränare: Besnik Llazani.
Kontrakt: Olle Kjellman-Olblad, Kevin Sjöström, Christian Hansen, Filip Tomas, Philip Bengtsson Hörnebrant, Adam Winnberg, Axel Winberg, Philip Persson.
IFK Hässleholm
In: Johan Persson, Öster (tränare).
Ut: Mattias Jönsson, Åkarp, Jonas Jönsson (tränare).
Tränare: Johan Persson (ny från Öster).
Kontrakt:
Hässleholms IF
In:
Ut: Casper Burehed, Lunds BK, Gazmend Xhemajli.
Tränare: Burim Rexhepi.
Kontrakt: Erik Krantz, Oscar Jensen, Emil Szymanski, Anton Branting, Sebastian Carrblad, Alfons Andersson, Oscar Widmark, Jonathan Nilsson, Tim Ströbeck, Albin Andersson, Vilmer Persson Åhstedt, Viktor Ekström, Erjon Rama.
Sölvesborgs GIF
In: Nisse Ekström, Ronneby BK.
Ut: August Nilsson, Bromölla.
Tränare: Daniel Nilsson.
Ifö/Bromölla IF
In: Fredrik Palmgren, Näsum, Anton Edlund, Hörviken, Eric Ek, Wä, August Nilsson, Sölvesborg, Marcus Andersson, Wä, Tomas Andersson, VMA.
Ut: Filip Tomas, Nosaby, André Andersson, Hörviken, Axel Andersson, klubb okänd, Philip Persson, Nosaby, Fabian Sandgren, Brösarp.
Tränare: Mikael Bergqvist och Hampus Lundquist (ny).
Kontrakt: Fredrik Palmgren, Anton Edlund, André Stjärnstrand, Jacob Emilsson, Eric Ek, Don Datred, August Nilsson, Marcus Andersson, Tomas Andersson, Kristian Önnervik.
VMA IK
In: Max Aronsson, Kristianstad FC P19, Rasmus Nilsson, Wä.
På väg in: Elvis Rama, Kristianstad FC.
Ut: Tomas Andersson, Bromölla.
Tränare: Stefan Persson.
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Fati Rexha, Vilan.
Tränare:
Glimåkra IF
In:
På väg in: Wille Christiansson, Mala, Wilhelm Olsson, Mala.
Ut: Berat Gjyrevci, Tollarp.
Tränare: Patrik Johansson.
Vanneberga IF
In: Viktor Thell, Degeberga, Dennis Knutsson, Åsums BK, Marcus Svensson, Degeberga, André Wasik, Kristianstad FC.
Ut: Jens Andersson, Vittskövle.
Tränare: Jens Larsson.
Broby IF
In: Emil Rydh (spelande tränare), Knislinge.
Ut: Stefan Hansson (tränare).
Tränare: Emil Rydh (ny).
Wä IF
In: Enis Bajrami, Tollarp, Claes Magnusson (tränare).
Ut: Eric Ek, Bromölla, Marcus Andersson, Bromölla, Rasmus Nilsson, VMA, Jens Pettersson (tränare).
Tränare: Claes Magnusson (ny).
Hanaskogs IS
In:
Ut: Victor Vågemyr, Knislinge, Jonathan Vågemyr, Knislinge.
Tränare:
Winnö IF
In:
Ut: Daniél Nilsson, Önnestad.
Tränare: Michael Engleson.
Sibbhults IF
In: Andreas Nilsson, IF Centern, Adam Berg, från egna leden.
Ut: Ola Lundström, slutar, Daniel Aronsson.
Tränare: Robert Lindecrantz.
Yngsjö IF
In: Kristian Ekstrand, Brösarp, Simon Bernebring, Åsum, Anton Edvardsson, Åsum.
Ut: Jimmy Olsson, slutar, Andreas Lewitz, Önnestad.
Tränare: Stefan Reimer, Fredrik Lindeberg, Kristian Ekstrand (ny).
Edenryds IF
In: Besian Krasniqi, Högadal.
Ut:
Tränare: Linus Nilsson,
IFK Knislinge
In: Victor Vågemyr, Hanaskog, Jonathan Vågemyr, Hanaskog.
Ut: Emil Rydh (spelande tränare), Broby.
Tränare: Jonas Modig och Anton Nordfeldt (nya).
Fjälkinge IF
In:
Ut: Robin Mustafa, Huaröd.
Tränare: Armin Feratovic och Admir Sitarevic (nya).
Vittskövle IF
In: Jens Andersson, Vanneberga, Stefan Hjelm (tränare).
Ut:
Tränare: Stefan Hjelm (ny).
Tollarps IF
In: Berat Gjyrevci, Glimåkra.
Ut: Enis Bajrami, Wä, Niklas Olsson, Önnestad, Calle Persson, Balsby, Calle Svensson, Linderöd, Oscar Svensson, Linderöd.
På väg ut: Ufuk Tahtali, slutar.
Tränare: Shpetim Husaj.
Näsby IF
In:
Ut: Jakub Mesanovic, Vilan, Ali Al-Hammadi, Huaröd, Fisnik Zeka (tränare).
Tränare: Modou Colley (ny).
Åsums BK
In:
Ut: Dennis Knutsson, Vanneberga IF, Simon Bernebring, Yngsjö, Anton Edvardsson, Yngsjö, Visar Maliqi, Vilan BoIS.
Tränare:
Huaröds IF
In: Ali Al-Hammadi, Näsby IF, Robin Mustafa, Fjälkinge IF, Filip Dzeba, Nosaby IF U.
Ut: Martin Basti (spelande tränare), Christian Andersson, Linderöd.
Tränare: Amir Sadiq (ny).
Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Arben Islami, Viby, André Bartosch (tränare).
Tränare: Fatos Gashi (ny).
Balsby SK
In: Calle Persson, Tollarp.
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In:
Ut: Fredrik Palmgren, Bromölla.
Tränare:
Viby IF
In: Jesper Hjelm, Kiviks AIF, Adam Nilsson, Söderåkra AIK, Arben Islami, Gärds Köpinge IF, Gustav Hall, senast i IFK Knislinge.
Ut:
Tränare: Peter Harrison.
Vilan BoIS
In: Jakub Mesanovic, Näsby, Fati Rexha, Hjärsås/Värestorp, Ernes Mehmeti, Gualöv, Auron Kelmendi, Gualöv, Basel Jafleh, Bjärlöv, Visa Maliqi, Åsum, Albisijan Hasi, Gualöv.
Ut: Johan Tinné (tränare), Atdhe Metaj, Gualöv.
Tränare: Milot Kryeziu (ny).
Rinkaby GoIF
In: Mikael Ekdahl (tränare), Hjärsås/Värestorp.
Ut: Elias Lindskov, Everöd, Hannes Nilsson, Everöd, Peter Nilsson (tränare), Håkan Wik (tränare).
Tränare: Mikael Ekdahl (ny).
Everöds IF
In: Elias Lindskov, Rinkaby, Hannes Nilsson, Rinkaby.
Ut:
Tränare: Sten-Inge Johansson.
Gualövs GoIF
In: Atdhe Metaj, Vilan, Joel Isendahl, comeback, Joel Jalkling, Nävlinge, Peter Eriksson, comeback.
Ut: Ernes Mehmeti, Vilan, Auron Kelmendi, Vilan, Guram Broy, Albisijan Hasi, Vilan.
Tränare: Atdhe Metaj (ny).
Önnestads BoIF
In: Daniél Nilsson, Winnö, Niklas Olsson, Tollarp, Linus Nilsson, Winnö, Olof Tillberg Johansson, Winnö, Emil Wendel, Winnö, Andreas Lewitz, Yngsjö.
Ut: Martin Persson, slutar.
Tränare: Daniél Nilsson (ny).
Linderöds IF
In: Oskar Fondell, AC Kvarnby, Benny Wanstadius, comeback, Christian Andersson, Huaröds IF, Carl Svensson, Tollarps IF, Oskar Svensson, Tollarps IF.
Ut:
Tränare: Mattias Strandkvist.
IK Kamp
In: Dennis Johnsson, Mörrum.
Ut:
Tränare: Dennis Barlow (ny).
Vanneberga FF
In: Sebastian Karlsson, Degeberga.
Ut: Linus Thullgren (tränare), Niklas Barsegård, slutar.
Tränare: Sebastian Karlsson (ny).
Degeberga GoIF
In:
Ut: Sebastian Karlsson, Vanneberga FF, Viktor Thell, Vanneberga IF, Marcus Svensson, Vanneberga IF.
Tränare:
Bjärlövs IF
In:
Ut: Basel Jafleh, Vilan, Mattias Berggren (tränare), Per Hellgren (tränare).
Tränare:
Mala IF
In:
Ut:
På väg ut: Wille Christiansson, Glimåkra, Wilhelm Olsson, Glimåkra.
Tränare: Haris Crnalic.
Lönsboda GoIF
In: Erik Jönsson, Östanå Bruk.
Ut:
Tränare:
Tyringe IF
In: Andreas Jeppsson.
Ut:
Tränare:
Trepca FCH
In: Besnik Vilanca, Örkelljunga, Ekrem Dibrani, Örkelljunga, Ilir Salja, Örkelljunga, Armend Xhaferi, Örkelljunga, Filip Klarinsson, Örkelljunga, Muhamed Resulovic, Örkelljunga.
Tränare: Besnik Vilanca (ny).
Östanå Bruks IF
In:
Ut: Erik Jönsson, Lönsboda.
Tränare:
***
Kristianstads DFF
In:
Ut: Hailie Mace, North Carolina Courage (lån), Lauren Barnes, OL Reign (lån), Franziska Jaser, klubb okänd.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.
Kontrakt: Brett Maron, Eveliina Summanen, Kajsa Törnkvist, Josefin Harrysson, Mathilde Janzen.
Vittsjö GIK
In:
Ut: Johanna Andersson, gravid, Stefan Ekstrand (tränare).
Tränare:
Kontrakt: Lisa Klinga, Mie Leth Jans, Tove Almqvist, Nellie Persson, Ebba Wieder, Clara Markstedt, Clara Markstedt, Sandra Adolfsson, Sabrina D’Angelo.
Division 1:
Ifö/Bromölla IF
In: Elsa Wrångemyr, IFK Karlshamn, Emilia Nyberg, Röke IF.
Ut:
Tränare: Pierre Persson.
Kontrakt: Matilda Agardius, Elin Vaughan, Lova Hansson, Ebba Järvensivu, Ellinor Persson, Maja Järvensivu, Olivia Johansson, Kajsa Andersson, Wilma Karlsson, Jindra van Reeden, Elsa Wrångemyr, Emilia Nyberg.
Division 2:
Åhus IF
In: Rikard Svensson (tränare), Osby.
Ut: Sofie Andersson, slutar, Fredrik Olsson (tränare), Osby.
Tränare: Rikard Svensson (ny).
Kontrakt: Matilda Andersson, Maja Elmvik, Bea Thornberg, Alice Lingstedt, Saga Alvesson, Ida Carlsson.
Röke IF
In:
Ut: Emilia Nyberg, Bromölla.
Tränare: Nawid Rahmanzai (ny).
IFK Osby
In: Fredrik Olsson (tränare), Åhus IF.
Ut: Rikard Svensson (tränare), Åhus IF, Jessica Jönsson (tränare).
Tränare: Fredrik Olsson (ny).
Näsums IF
In:
Ut: Lisa Palmkvist, slutar, Emma Persson, slutar.
Tränare: Cornelia Hägg.
Broby IF
In: Linnea Bjerre.
Ut:
Tränare: Michael Renholdt Jonsson.
Östanå Bruks IF
In:
Ut: Lina Schuller, Sibbhult.
Tränare:
Sibbhults IF
In: Lina Schuller, Östanå Bruk.
Ut:
Tränare: Håkan Arvidsson.