Mjällby AIF tjuvstartade i lördags och nu har det blivit dags även för IFK Hässleholm, Hässleholms IF (som möts redan ikväll på Österås i säsongens första derby), Kristianstads DFF, Vittsjö GIK och Ifö Bromölla IF att kicka igång matchandet.
I Sparbankshallen i Bromölla är det i kväll slutspel i 7-mannacupen som arrangeras av Näsums IF. Edenryds IF och Balsby spelar den första kvartsfinalen 18.00 och fredagskvällen avslutas med final 21.15.
***
Listan nedan uppdateras kontinuerligt, och ni får väldigt gärna skicka in träningsmatcher och diverse cupmatcher (med datum, plats och tid) och så småningom resultat och målskyttar via mejlen patrik.persson@kristianstadsbladet.se, twitter@kbpersson eller på Facebook – KB-Persson.
***
Januari
Fredag 27 januari:
IFK Hässleholm–Hässleholms IF 0–1 (0–1)
Målet: 0–1 Jonathan Nilsson (45).
Lördag 28 januari:
Helsingborgs IF–Mjällby AIF 1–2 (0–1)
Målen: 0–1 Otto Rosengren (6). 1–1 Thomas Roberts (76), 1–2 Adam Ståhl (83).
Kristianstads DFF–Växjö DFF 3–1 (2–0)
Målen: 1–0 Tabby Tindell (20), 2–0 Sheila van den Bulk (41), 2–1 Evelyn Ijeh (58), 3–1 Tabby Tindell (89).
Ifö Bromölla IF–Vittsjö GIK 0–7 (0–1)
Målen: 0–1 Clara Markstedt (6), 0–2 Sarah Stratigakis (61), 0–3 Hanna Ekengren (69), 0–4 Clara Markstedt (76), 0–5 Clara Markstedt (79), 0–6 Clara Markstedt (84), 0–7 Moa Karlsson (86).
Söndag 29 januari:
Lörby IF U–Vanneberga IF 1–2 (1–1)
Vanneberga: Johanna Welin, Elsa Jönsson.
Februari
Fredag 3 februari:
H: Kalmar FF–Mjällby AIF (15.00).
H: Ifö Bromölla IF–Kristianstad FC (18.00).
Lördag 4 februari:
H: Lunds BK–Hässleholms IF (13.00).
H: IFK Hässleholm–VMA IK (13.00).
H: Åhus HBK–Bjärnums GoIF (13.00).
H: IFK Osby–Älmhults IF (13.00).
D: Köge–Kristianstads DFF (14.30).
D: IFK Kalmar–Ifö Bromölla IF (15.00).
Söndag 5 februari:
D: Vittsjö GIK–Trelleborgs FF (15.00, Strömsnäsbruk).
Onsdag 8 februari:
H: Edenryds IF–Ifö Bromölla IF U (18.30, MultiCopy Bromölla).
Fredag 10 februari:
H: Kristianstad FC–Åhus HBK (18.00).
H: Näsums IF–Tosteberga/Nymölla IF (19.00, MultiCopy Bromölla).
Lördag 11 februari:
H: Hässleholms IF–Eslövs BK (13.00).
H: Sölvesborgs GIF–Nosaby IF (13.00).
H: Ängelholms FF–IFK Hässleholm (13.00).
H: Ifö Bromölla IF–BK Union (14.00).
H: Bjärnums GoIF–Markaryds IF (13.00).
H: Lunnarps BK–Tollarps IF (12.00, Tomelilla).
H: Kiaby IF–Gärds Köpinge IF (13.00, Maxilandia Fjälkinge).
D: Bröndby IF–Vittsjö GIK (13.00).
D: Ifö Bromölla IF–IS Halmia (12.00).
D: Lörby IF–FC Hessleholm (11.00, Svarta Led).
Söndag 12 februari:
H: Bjärnums GoIF–Nävlinge IF (19.00).
D: Kristianstads DFF–HB Köge (14.00).
Onsdag 15 februari:
H: Fjälkinge IF–Ifö Bromölla IF J (19.15).
D: Kristianstads DFF–Åhus HBK P07 (16.00).
Fredag 17 februari:
H: Kristianstad FC–IFK Hässleholm (19.00).
H: Vanneberga IF–Glimåkra IF (19.00, Furehov).
H: Näsums IF–Everöds IF (19.00, MultiCopy Bromölla).
D: IFK Kalmar–Vittsjö GIK (16.00).
Lördag 18 februari:
H: Torns IF–Hässleholms IF (13.00).
H: Nosaby IF–IFK Karlshamn (15.15).
H: Ifö Bromölla IF–Sölvesborgs GIF (14.00).
H: IFK Osby–Broby IF (13.00).
H: Sösdala IF–Hästveda IF.
H: Åhus HBK–Hässleholms IF P19 (13.00).
H: Sibbhults IF–Edenryds IF (12.00).
H: Degeberga GoIF–Ovesholms IF (11.00, Furehov).
H: Viby IF–Venestads IF (13.15, Kristianstads fotbollsarena konstgräs 2).
D: Ifö Bromölla IF–IFK Värnamo (12.00).
Söndag 19 februari:
H: Mjällby AIF–Dalkurd FF, Svenska cupen (13.00).
H: Wä IF–Winnö IF (15.20, Maxilandia Fjälkinge).
H: Kiaby IF–Näsby IF (13.00, Maxilandia Fjälkinge).
Torsdag 23 februari:
H: Vanneberga IF–Sölvesborgs GIF.
Fredag 24 februari:
H: Näsums IF–Fjälkinge IF (19.00, MultiCopy Bromölla).
Lördag 25 februari:
H: Oskarshamns AIK–Mjällby AIF, Svenska cupen (15.00).
H: Höganäs BK–Kristianstad FC (11.15).
H: Eslövs BK–Nosaby IF (14.00)
H: IFK Hässleholm–Sölvesborgs GIF (13.00).
H: Ifö Bromölla IF–VMA IK (14.00).
H: Glimåkra IF–Yngsjö IF (12.00).
H: Mala IF–Hästveda IF (11.00, Österås).
H: Tomelilla IF–Åhus HBK (13.00).
H: Sibbhults IF–Jägersborgs IF/Verums GoIF (12.00).
H: Markaryds IF–IFK Osby (13.00).
H: Nävlinge IF–Ovesholms IF (11.00, Österås).
H: Önneköps IF–Tollarps IF (14.00, Hörby).
H: Viby IF–Wä IF (13.15, Kristianstads fotbollsarena konstgräs 2).
Söndag 26 februari:
H: Edenryds IF–Tosteberga/Nymölla IF (16.00, MultiCopy Bromölla).
H: Näsums IF–IFK Knislinge (12.00, MultiCopy Bromölla).
H: Kiaby IF–Venestads IF (13.00, Maxilandia Fjälkinge).
H: Tjörnarps BoIF–Vankiva IF (14.00, Höör).
D: FC Rosengård–Kristianstads DFF, Svenska cupen (15.00).
D: Växjö DFF–Vittsjö GIK, Svenska cupen (15.00).
D: FC Hessleholm–Lunds BoIS (14.00).
D: Hanaskogs IS–Vanneberga IF (12.00, Sibbhult).
Mars
Torsdag 2 mars:
H: Sölvesborgs GIF–Glimåkra IF (19.30).
Fredag 3 mars:
H: Yngsjö IF–Tosteberga/Nymölla IF (18.30, Furehov).
H: Näsums IF–Ifö Bromölla IF J (19.00, MultiCopy Bromölla).
Lördag 4 mars:
H: Mjällby AIF–IK Sirius, Svenska cupen (13.00).
H: Kristianstad FC–Hässleholms IF (15.30).
H: Nosaby IF–Räppe GoIF (13.00).
H: IFK Hässleholm–Lunds BK (13.00).
H: Älmhults IF–VMA IK (13.00).
H: Ifö Bromölla IF–Hörby FF (14.00).
H: Åhus HBK–Vanneberga IF (13.00).
H: Markaryds IF–Hästveda IF (13.00).
H: Sibbhults IF–Älmhult United FF (12.00).
H: Edenryds IF–Ovesholms IF (11.00, MultiCopy Bromölla).
D: Linköpings FC–Kristianstads DFF, Svenska cupen (16.00).
D: Malmö FF–Ifö Bromölla IF (14.00).
D: IFK Karlshamn–FC Hessleholm (14.00).
Söndag 5 mars:
H: Vittskövle IF–Kiaby IF (11.00, Furehov).
H: Viby IF–Everöds IF (13.15, Kristianstads fotbollsarena konstgräs 2).
D: Vittsjö GIK–KIF Örebro, Svenska cupen (15.00, Strömsnäsbruk).
D: FC Hessleholm B–Farstorps GoIF (12.00).
D: Ronneby BK–Hanaskogs IS (13.00).
D: Edenryds IF–Wä IF (17.00, MultiCopy Bromölla).
Torsdag 9 mars:
H: Åhus HBK–VMA IK (19.00).
Fredag 10 mars:
H: Vanneberga IF–Jämshögs IF (19.00, Furehov).
Lördag 11 mars:
H: Trelleborgs FF–Mjällby AIF (13.00).
H: Hässleholms IF–Ariana FC (13.00).
H: IF Limhamn Bunkeflo–Kristianstad FC (14.00).
H: Nosaby IF–IFK Hässleholm (15.15).
H: Ifö Bromölla IF–Mjällby AIF P19 (15.00).
H: Glimåkra IF–Trepca FC (12.00).
H: Höörs IS–Hästveda IF.
H: Trollenäs IF–Åhus HBK (13.00).
H: Sibbhults IF–Näsums IF (12.00).
H: Edenryds IF–Hanaskogs IS (11.00, MultiCopy Bromölla).
H: Hörby FF–Tollarps IF.
H: Vanneberga FF–Vittskövle IF (15.00, Kristianstad).
H: Ovesholms IF–Linderöds IF (15.15, Kristianstads fotbollsarena konstgräs 2).
D: Kristianstads DFF–Alingsås FC United, Svenska cupen (13.00).
D: Ifö Bromölla IF–FC Rosengård B (12.00).
D: FC Hessleholm–Eskilsminne DFF (11.00).
D: Höörs IS–Hanaskogs IS (16.00).
Söndag 12 mars:
H: Kiaby IF–Everöds IF (10.45, Maxilandia Fjälkinge).
H: Viby IF–Åsums BK (13.15, Kristianstads fotbollsarena konstgräs 2).
D: BK Häcken–Vittsjö GIK, Svenska cupen (15.00).
D: FC Hessleholm B–Vanneberga IF (10.00).
D: Edenryds IF–IFK Karlshamn (17.00, MultiCopy Bromölla).
Tisdag 14 mars:
Sibbhults IF–Hjärsås/Värestorps IF (18.00).
Fredag 17 mars:
H: Glimåkra IF–Jämshögs IF (19.00).
Lördag 18 mars:
H: Mjällby AIF–Östers IF (14.00).
H: Eskilsminne IF–Hässleholms IF (14.00).
H: Kristianstad FC–Ariana FC (13.00).
H: Nosaby IF–Österlen FF (15.15).
H: IFK Hässleholm–Älmhults IF (13.00).
H: Ifö Bromölla–Asarums IF (15.00).
H: Sölvesborgs GIF–Hästveda IF (15.00).
H: Sibbhults IF–Vanneberga IF (12.00).
H: Åhus HBK–Broby IF (13.00).
H: Önneköps IF–Yngsjö IF (14.00, Hörby).
H: Edenryds IF–IFK Knislinge (11.00, MultiCopy Bromölla).
D: Ifö Bromölla IF–Eskilsminne IF (12.00).
D: FC Hessleholm B–Lönsboda GoIF (11.00).
D: Lörby IF–Hanaskogs IS (11.00, Svarta Led)
Söndag 19 mars:
H: VMA IK–Kristianstad FC (13.00, Maxilandia Fjälkinge).
H: Viby IF–Vanneberga FF (13.15, Kristianstads fotbollsarena konstgräs 2).
D: Åhus IF–FC Hessleholm (12.00).
D: Wä IF–Vanneberga IF (11.00, Furehov).
Tisdag 21 mars:
Sibbhults IF–Lönsboda GoIF (18.00).
Fredag 24 mars:
H: BK Union–Glimåkra IF (19.00).
H: Näsums IF–Winnö IF (18.30).
H: Degeberga GoIF–Vanneberga FF (19.00, Furehov).
Lördag 25 mars:
H: Hässleholms IF–IF Lödde (13.00).
H: Eskilsminne IF–Kristianstad FC (12.00).
H: Torns IF–Nosaby IF (13.00).
H: IFK Hässleholm–Eslövs BK (13.00).
H: VMA IK–IFK Karlshamn (13.00, Maxilandia Fjälkinge).
H: Ifö Bromölla IF–Älmhults IF (14.00).
H: Vanneberga IF–IFK Grimslöv (15.00).
H: Yngsjö IF–Lövestads IF (12.00).
H: Åhus HBK–IFK Osby (13.00).
H: Sibbhults IF–Höörs IS (12.00).
H: Nävlinge IF–Vankiva IF (11.00, Österås).
H: Fjälkinge IF–Vittskövle IF.
H: Edenryds IF–Wä IF (11.00, MultiCopy Bromölla).
H: Everöds IF–Ovesholms IF (13.00).
H: Kiaby IF–Hjärsås/Värestorps IF (10.45, Maxilandia Fjälkinge).
H: Viby IF–Skepparslövs IF (15.15, Kristianstads fotbollsarena konstgräs 2).
D: Trelleborgs FF–Ifö Bromölla IF (15.00).
D: Ovesholms IF–Vanneberga IF (13.00).
Söndag 26 mars:
H: Vanneberga FF–Ystads IF J (11.00).
D: Kiviks AIF–Hanaskogs IS (16.00).
D: Wä IF–Hällaryds IF (13.00, Maxilandia Fjälkinge).
D: Edenryds IF–Lörby IF (17.00, MultiCopy Bromölla).
April
Lördag 1 april:
H: Ifö Bromölla IF–Hörvikens IF (14.00).
H: Vanneberga IF–Hanaskogs IS (13.00).
H: Jämshögs IF–Bjärnums GoIF (13.00).
H: IFK Osby–Hästveda IF (13.00).
H: Lunnarps BK–Åhus HBK (12.00).
H: Näsums IF–Yngsjö IF (12.00).
H: Wä IF–Vinslövs IF (13.00, Maxilandia Fjälkinge).
H: Edenryds IF–Vittskövle IF (10.00, MultiCopy Bromölla).
H: Kiaby IF–Åsums BK (13.00).
H: Röke IF/Hörja IF–Vankiva IF (14.00, Mala).
D: FC Hessleholm–Liatorp/Eneryda IF (11.00).
D: Tingsryd United FC–Hanaskogs IS (13.00).
Söndag 2 april:
H: Vanneberga FF–Venestads IF (13.00).
D: Lörby IF U–Wä IF (11.00).
***
Lördag 21 januari:
Mjällby AIF–BK Olympic 1–0 (1–0)
Målet: 1–0 Otto Rosengren (42).