Helgens resultat
Försäsong, FotbollsbloggenFotbollsbloggen presenterar vinterns matcher.
Glöm inte skicka in era träningsmatcher för 2015. Saknar ni några matcher eller har ändringar? Mejla patrik.persson@kristianstadsbladet.se
Träningsmatcherna 2015.
Fredag 6 mars:
Kristianstad BoIS–Tosteberga/Nymölla 1–2
BoIS: Sanjin Tufek.
Tosteberga: Marcus Johnsson, Björn Svensson.
Ovesholm–Vittsjö, DM 3–0 (walk over)
Kamp–Österslöv 2–2
Kamp: Oskar Jönsson, Robert Hafström.
Treby–Virestad 1–10
Lördag 7 mars:
Häcken–Mjällby, Svenska Cupen 4–2 (2–1)
Målen: 1–0 Mohammed Abubakari, 2–0 Simon Gustafson, 2–1 Danny Ervik, 3–1 Gunnar Heidar Thorvaldsson, 3–2 Lumala Abdu, 4–2 Simon Gustafson.
Landskrona–Kristianstads FF, Svenska Cupen 2–1 (0–0)
Målen: 1–0 Andrew Stadler, 1–1 Albert Ejupi, 2–1 Andrew Stadler.
Asarum–Hässleholms IF 0–1
Målet: Anton Persson.
Osby–Nosaby 3–3 (1–2)
Målen: 0–1 Kalle Rydhög, 0–2 Kalle Rydhög, 1–2 Max Sandberg, straff, 2–2 Julius Senoga, 2–3 Simon Thoresson, 3–3 Jesper Eriksson.
IFK Hässleholm–BK Olympic 0–1 (0–1)
Bromölla–Karlskrona 1–3
Bromölla: Adam Winnberg.
Åhus HBK–Öja 2–0
Åhus HBK: Daniel Gustafsson, Fredrik Lindeberg.
VMA–Wä 7–3
VMA: Robin Holmkvist 2, Martin Sandberg, Johan Wångå, Felix Pettersson, Isak Hårsmar, självmål.
Glimåkra–Tollarp 0–1 (0–0)
Målet: Markus Svensson.
Vittskövle–Vinslöv 0–1
Målet: Peter Olsson.
Broby–Knislinge 3–2 (2–1)
Broby: Måns Lilja 2, Ahmed Abo al Hassan.
Hjärsås/Värestorp–Jägersborg 5–2
Hjärsås/Värestorp: Halmat Hassan 4, Oscar Schuller.
Fjälkinge–Farstorp 3–1
Yngsjö–Ovesholm 1–0
Åhus IF–Everöd 0–3
Målen: Fredrik Wernersson 2, Jonnie Kylbo.
Kiaby–Sölvesborg U 0–2 (0–0)
Målen: 0–1 Florent Stagova, 0–2 Jerry Abonike.
Bjärnum–Bräkne-Hoby 6–0
Näsum–Vilshult 7–1
Näsum: Alexander Niklasson 4, Johan Högman, Viktor Sunesson, Oskar Fält.
Linderöd–Huaröd (13.00, Tollarp).
Näsby–Sibbhult, DM 6–6
Askeröd–Finja (12.00, Hörby).
Mala–Viby, DM 2–4 (1–3)
Mala: Mikael Cruz, Marcus Elfving.
Viby: Marcus Almborg 2, Christopher Yngvesson, Stevan Maksimovic.
Östanå–Hästveda 1–2
Hästveda: Jonas Modén, Hasib Beg.
Eskilsminne–Glimåkra Dam 4–0
Vittsjö Dam–IFK Kalmar 1–1
Vittsjö: Michelle Pao.
FC Hessleholm–Stattena 2–2 (2–1)
FC: Isabelle Svensson, Julia Lennartsson.
Sösdala Dam–Röke inställd
Treby Dam–Farstorp 3–1
Onslunda–Åhus IF inställd
Söndag 8 mars:
Kristianstads DFF–Fjölnir 2–0
Målen: 1–0 Självmål, 2–0 Nelly Karlsson.
Olofström–Åsum 2–5 (1–0)
Åsum: André Sellgren 3, Pierre Rosén 2.
Vinslöv–Edenryd, DM 4–2 (1–1)
Målen: 0–1 Petter Nyberg, 1–1 Linus Olsson, 2–1 Linus Olsson, 3–1 August Olsson, 3–2 Petter Nyberg, 4–2 Robin Persson.
Hjärsås/Värestorp–Nävlinge 2–1
Hjärsås/Värestorp: Halmat Hassan, Sebastian Johansson.
Ballingslöv–Maglasäte, DM 7–0 (4–0)
Linderöd–Tollarp 4–0
Målen: Carl Svensson 2, Dennis Dahlberg, Joakim Fondell.
Midingsbygden–Lönsboda 1–0
Råstorp/Timsfors–Wisseltofta 1–3 (0–1)
Wisseltofta: Jeton Curri 2, Camille Nkezabera.
Norra Rörum–Hörja 1–3
Djurröd–Södra Rörum 2–1 (1–0)
Djurröd: Christoffer Alm, Emil Svensson.
Bromölla Dam–Borgeby 2–3 (0–1)
Bromölla: Ellinor Persson, Emelie Jönsson.
Klippan–Broby Dam 0–3
Fjälkinge Dam–Husie, DM 0–3 (0–1)
Lunds BK–Kristianstads DFF, DM 0–3
Bjärnum Dam–Tyringe 3–1
Bjärnum: Magda Appelberg, Ida Larsen, Martina Nordahl.
Östanå Dam–Lönsboda 1–2
Röstånga–Hästveda Dam (15.00, Svalöv).
Wä Dam–Hjärsås/Värestorp 1–1
Hjärsås/Värestorp: Fanny Bohlin.
Edenryd Dam–Gualöv 5–0
Målen: 1–0 Sofie Gustavsson, 2–0 Felicia Siudak, 3–0 Erika Norgren, 4–0 Lina Joelsson, 5–0 Sofie Assarsson.
Everöd–St Olof (14.00).
Önnestad Dam–Gärds Köpinge 1–1