Kval till allsvenskan
- Spelas 10-13 november:
- Lag 3 superettan–Lag 14 allsvenskan
- Lag 14 allsvenskan–Lag 3 superettan
Kval till superettan
- Spelas 10-13 november:
- Lag 2 i Ettan södra–Lag 14 superettan
- Lag 2 Ettan norra–Lag 13 superettan
- Lag 14 superettan–Lag 2 i Ettan södra
- Lag 13 superettan–Lag 2 Ettan norra
Kval till Ettan
- Omgång 1, spelas 22/10-6/11:
- Grupp 2:
- A Södra Götaland
- B Norra Götaland
- C Västra Götaland
- Match 1 A–B
- Match 2 Förlorande lag i match 1–C
- Match 3 Segrande lag i match 1–C
- Gruppsegraren vidare till kvalomgång 2.
- Omgång 2, spelas 9-13/11:
- Segr. Grupp 1 – Ettan Norra
- Segr. Grupp 2 – Ettan Södra
Kval till division 2
- Omgång 1, 9 oktober, 14.00:
- IFK Simrishamn–IFK Karlshamn 1–2
- 15 oktober, 15.00:
- IFK Karlshamn–IFK Simrishamn
Kval till division 3
- Grupp 12:
- Lördag 8 oktober, 14.00:
- Ifö Bromölla IF–Malmö City FC 3–0
- Staffanstorp United FC–Tomelilla IF 3–1
- Lördag 15 oktober, 14.00:
- Malmö City FC–Staffanstorp United FC
- Tomelilla IF–Ifö Bromölla IF
- Lördag 22 oktober, 14.00:
- Staffanstorp United FC–Ifö Bromölla IF
- Malmö City FC–Tomelilla IF
- Bromölla 1 1 0 0 3–0 3
- Staffanstorp 1 1 0 0 3–1 3
- Tomelilla 1 0 0 1 1–3 0
- Malmö City 1 0 0 1 0–3 0
Kval till division 4
- Omgång 1:
- Onsdag 5 oktober, 19.00:
- 1. Ödåkra IF–Sjöbo IF 4–1
- 2. Sibbhults IF–BK Skansen 2–1
- 3. IFK Ystad–Höörs IS 1–3
- 4. Marieholms IS–Malmö IK 3–4
- 5. Yngsjö IF–Hästveda IF 1–3
- 6. Bosnien Hercegovinas SK–Croatia Helsingborg KIF 0–1
- Lördag 8 oktober, 14.00:
- 7. Sjöbo IF–Ödåkra IF 3–3
Ödåkra IF vidare med totalt 7–4. - 8. BK Skansen–Sibbhults IF 3–1
BK Skansen vidare med totalt 4–3. - 9. Höörs IS–IFK Ystad 1–2
Höörs IS vidare med totalt 4–3. - 10. Malmö IK–Marieholms IS 5–2
Malmö IK vidare med totalt 9–5. - 11. Hästveda IF–Yngsjö IF 0–1
Hästveda IF vidare med totalt 3–2. - 12. Croatia Helsingborg KIF–Bosnien Hercegovinas SK 0–3
Bosnien Hercegovinas SK vidare med totalt 3–1.
- Omgång 2:
- Lördag 15 oktober, 14.00:
- Ödåkra IF–Broby IF
- BK Skansen–Öja FF
- Höörs IS–Bunkeflo FF
- Malmö IK–KSF Kosova
- Hästveda IF–Dösjöbro IF
- Bosnien Hercegovinas SK–Kågeröds BoIF
- Lördag 22 oktober, 14.00:
- Broby IF–Ödåkra IF
- Öja FF–BK Skansen
- Bunkeflo FF–Höörs IS
- KSF Kosova–Malmö IK
- Dösjöbro IF–Hästveda IF
- Kågeröds BoIF–Bosnien Hercegovinas SK
Kval till division 5
- Omgång 1:
- Onsdag 5 oktober, 19.00:
- 1. Vittskövle IF–Näsums IF 1–0
- 2. Snogeröds IF–Sösdala IF 1–1
- 3. IFK Rössjöholm–Lödde FF 0–3
- 4. Ovesholms IF–Jonstorps IF 2–4
- Onsdag 5 oktober, 19.30:
- 5. Grevie GIK–Hammenhögs IF 3–1
- Onsdag 5 oktober, 19.00:
- 6. Liga 06 IF–Kvidinge IF 0–1
- 7. Västra Ingelstad IS–FC Möllan 2–2
- Onsdag 5 oktober, 19.30:
- 8. Ilyrien IF–Team Sandby IF 2–3
- Onsdag 5 oktober, 19.00:
- 9. Bara GoIF–Alegria FK 0–1
- 10. Askeröds IF–Östra-Torp Smygehuk FF 2–1
- 11. Oxie SK–Helsingborgs Östra IF 1–0
- Onsdag 5 oktober, 19.15:
- 12. Wisseltofta IF–Huaröds IF 1–0
- Lördag 8 oktober, 14.00:
- 13. Näsums IF–Vittskövle IF 2–1 efter full tid, 2–2 efter förlängning
Vittskövle IF vidare med 3–2 totalt. - 14. Sösdala IF–Snogeröds IF 1–2
Snogeröds IF vidare med totalt 3–2. - Söndag 9 oktober, 15.00:
- 15. Lödde FF–IFK Rössjöholm 1–3
Lödde FF vidare med totalt 4–3. - Lördag 8 oktober, 14.00:
- 16. Jonstorps IF–Ovesholms IF 5–3
Jonstorps IF vidare med totalt 9–5. - 17. Hammenhögs IF–Grevie GIK 1–0
Grevie GIK vidare med totalt 3–2. - 18. Kvidinge IF–Liga 06 IF 0–1 efter full tid, 1–1 efter förlängning
Kvidinge IF vidare med totalt 2–1. - Lördag 8 oktober, 13.00:
- 19. FC Möllan–Västra Ingelstad IS 2–1
FC Möllan vidare med totalt 4–3. - Lördag 8 oktober, 16.00:
- 20.Team Sandby IF–Ilyrien IF 3–4 efter full tid, 6–9 efter straffar
Ilyrien IF vidare efter straffar. - Lördag 8 oktober, 14.00:
- 21. Alegria FK–Bara GoIF 1–2 efter full tid, 6–5 efter straffar
Alegria FK vidare efter straffar. - 22. Östra-Torp Smygehuk FF–Askeröds SK 4–0
Östra-Torp Smygehuk FF vidare med totalt 5–2. - 23. Helsingborgs Östra IF–Oxie SK 3–4
Oxie SK vidare med totalt 5–3. - 24. Huaröds IF–Wisseltofta IF 0–6
Wisseltofta IF vidare med totalt 7–0.
- Omgång 2:
- Lördag 15 oktober, 14.00:
- Vittskövle IF–Rydsgårds AIF
- Snogeröds IF–Helsingborgs AIS
- Lödde FF–Munka Ljungby IF
- Jonstorps IF–Borrby IF
- Grevie GIK–SoGK Charlo
- Kvidinge IF–Ramlösa Södra IF
- FC Möllan–Limhamns FF
- Ilyrien IF–AIF Barrikaden
- Alegria FK–Spjutstorps IF
- Östra-Torp Smygehuk FF–Furulunds IK
- Oxie SK–IFK Osby
- Wisseltofta IF–Nävlinge IF
- Lördag 22 oktober, 14.00:
- Rydsgårds AIF–Vittskövle IF
- Helsingborgs AIS–Snogeröds IF
- Munka Ljungby IF–Lödde FF
- Borrby IF–Jonstorps IF
- SoGK Charlo–Grevie GIK
- Ramlösa Södra IF–Kvidinge IF
- Limhamns FF–FC Möllan
- AIF Barrikaden–Ilyrien IF
- Spjutstorps IF–Alegria FK
- Furulunds IK–Östra-Torp Smygehuk FF
- IFK Osby–Oxie SK
- Nävlinge IF–Wisseltofta IF
Kval till damer division 1
Lördag 15 oktober, 14.00:
Åhus IF–Malmö FF
Lördag 22 oktober, 16.00:
Malmö FF–Åhus IF
Kval till damer division 2
9 oktober, 14.00:
Spjutstorps IF–Hallands Nations FF 2–0
Helsingborgs IF–Skurups AIF 8–0
16 oktober, 14.00:
Spjutstorps IF–Helsingborgs IF
Hallands Nations FF–Skurups AIF
23 oktober, 14.00:
Helsingborgs IF–Hallands Nations FF
Skurups AIF–Spjutstorps IF
- Helsingborgs IF 1 1 0 0 8–0 3
- Spjutstorp 1 1 0 0 2–0 3
- Hallands Nation 1 0 0 1 0–2 0
- Skurup 1 0 0 1 0–8 0
Kval till damer division 3
9 oktober, 14.00:
Rydsgård AIF/Skivarps GIF–Trelleborgs FF Academy 5–1
Bjärnums GoIF–Hardeberga BK/Harlösa IF/GOF IF 0–1
16 oktober, 14.00:
Trelleborgs FF Academy–Rydsgård AIF/Skivarps GIF
Hardeberga BK/Harlösa IF/GOF IF–Bjärnums GoIF