Övergångarna just nu i samlad form
Fotbollsbloggen, Silly season
Division 1
Kristianstad FC
In: Fabian Welander, Nosaby, Max Rundquist, Hanaskog.
Ut: Omar Dampha, Mjällby, Erik Eichmüller, uppehåll.
På väg ut: Albert Ejupi, Nahom Girmai.
Tränare: Atli Edvaldsson.
Mjällby AIF
In: Omar Dampha, Kristianstad FC, Viktor Gustafson, Karlskrona.
På väg in: Jacob Bergström, Ronneby.
Ut: Mamudu Moro, Helsingborgs IF, Hampus Strömgren.
På väg ut: Joel Enarsson, Karlskrona.
Tränare: Jonas Andersson.
Division 2
Hässleholms IF
På väg in: Daniel Feustel, Hjärsås/Värestorp, Patrick Lee, Kristian Eriksson, Perstorp Bälinge, Tobias Olsson, Hörby FF, Anton Johansson, Kristianstad FC U19.
Ut: Jonas Osberg, tränare i Ballingslöv.
Tränare: Dan Olofsson, Christian Carlsson.
IFK Hässleholm
På väg in: Joakim Karlsson, Maglasäte.
På väg ut: Ameer Naseer.
Tränare: Daniel Nilsson.
Nosaby IF
In: Max Sandberg, Osby.
Ut: Andreas Dahlbom, Brösarp, Carl Stockwell, Tomelilla, Fabian Welander, Kristianstad FC.
Tränare: Peter Persson.
Ifö/Bromölla IF
In: André Stjärnstrand, Mjällby, Filip Tomas, Sölvesborgs GIF, Simon Rittbo, Åhus HBK.
Ut: Filip Nilsson, Mohammed Al Farhan, Filip Pihl.
På väg ut: Niklas Tidblad, Andreas Lindgren.
Tränare: Hampus Lundquist.
Sölvesborgs GIF
In: Pontus Kamp, Asarum.
Ut: Filip Tomas, Bromölla.
Tränare: Mikael Bergqvist.
Division 4
IFK Osby
In: Noah Lindekrantz, Sibbhult.
Ut: Max Sandberg, Nosaby, Hans Eteno Ossavou, flyttar till Frankrike, Aldin Basic, Värnamo, Gentrit Bangu, Värnamo, Klas Albinsson, Lindsdal, Zakaria Abdulrazek, Salar Hamid, Wisseltofta.
Tränare: Mattias Nilsson.
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Hampus Olsson, Ovesholm.
På väg ut: Daniel Feustel, Hässleholms IF, Henrik Ekvall, Åhus IF.
Tränare: Michael Reinholdt Jonsson (ny från Glimåkra).
Näsby IF
In: Ylli Hasanaj, Åhus HBK.
Ut: Amir Sadiq, Hanaskog.
Tränare: Sejdi Bajrami.
Division 5 Mellersta
Bjärnums GoIF
På väg ut: Jesper Kristofersson, Farstorp.
Tränare: Martin Olofsson (ny).
Ovesholms IF
In: Viktor Thell, Everöd, Hampus Olsson, Hjärsås/Värestorp, Albin Trobäck Nilsson, Kristianstad FC.
Ut: André Bengtsson, Glimåkra.
Tränare: Peter Lindquist.
Vankiva IF
Ut: Omar Chehade, Mala.
På väg ut: Bejtullah Prestresci, Mala, Besart Vilanca, Mala, Ahmed Al Kodri, Mala.
Tränare:
Vinslövs IF
In:
Ut:
Tränare: Anders Karlsson och Jörgen Olofsson (nya).
Division 5 Nordöstra
Edenryds IF
In: Johan Lindhe, spelande assisterande tränare.
Tränare: Linus Rosenblad Nilsson (ny).
Fjälkinge
In: Rasmus Jönsson, Venestad.
Ut: Robin Gunnarsson, Vanneberga IF, Calle Svensson, Tollarp.
Tränare: Robin Olsson.
Glimåkra IF
In: André Bengtsson, Ovesholm.
Ut: Dennis Berg, Broby.
På väg ut: Johan Nilsson, Jägersborg.
Tränare: Rikard Svensson och Affe Jönsson (nya från Glimåkra Dam).
Hanaskogs IS
In: Amir Sadiq, Näsby.
Ut: Max Rundquist, Kristianstad FC.
Tränare: Jörgen Isaksson.
Sibbhults IF
Ut: Noah Lindecrantz, Osby.
Tränare: Magnus Nilsson (ny från Vinslöv).
Tosteberga/Nymölla IF
In:
Ut:
Tränare: Jesper Karlsson.
Vanneberga IF
In: Robin Gunnarsson, Fjälkinge, Erik Dahlquist, Åhus HBK.
Rykte in: Kristoffer Persson, Yngsjö.
Tränare: Jens Larsson.
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare: Torbjörn Nilsson.
VMA IK
In: Viktor Ask, senast i Kristianstad FC, Filip Bengtsson, senast i Kristianstad FC, Alexander Ström, Viby, Andreas Palmqvist, Viby.
Tränare: Stefan Persson.
Åhus HBK
Rykte in: Edvin Iversen, KFC, Jimmy Roth, Åhus IF.
Ut: Erik Dahlquist, Vanneberga, Filip Larsson, Yngsjö, Simon Rittbo, Bromölla, Marcus Berg, Bjärlöv, Ylli Hasanaj, Näsby.
Tränare: Sergio Gonzalez.
Åhus IF
På väg in: Alex Wendel, Yngsjö, Ken Bjuvegård, Yngsjö, Henrik Ekvall, Hjärsås/Värestorp.
Ut: Pontus Holm, studier.
Rykte ut: Jimmy Roth, Åhus HBK.
Tränare: Mats Johansson.
Åsums BK
In:
Ut:
Tränare: Andreas Svensson.
Division 6 Nordöstra
Everöds IF
In:
Ut: Alexander Nilsson, Rinkaby, Victor Thell, Ovesholm, Mikael Thörnström, Rinkaby.
Tränare: Magnus Nilsson och Pontus Löf (nya från egna leden).
Huaröds IF
In:
Ut: Tobias Martinsson, Brösarp, Henrik Ekstrand, Brösarp.
Tränare: Martin Basti.
Kiaby IF
In:
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In:
Ut: Daniel Lindblad, Lönsboda.
Tränare:
Skepparslövs IF
In:
Ut:
Tränare: Michael Davidsson.
Tollarps IF
In: Samuel Sankilampi, Kristianstad FC U19, Calle Svensson, Fjälkinge, Adam Persson, Kristianstad FC.
Ut: Viktor Dahl, Balsby, Fredrik Persson, Balsby.
Tränare: Mattias Thurban och Robert Wanstadius (ny).
Venestads IF
In: Emil Svensson, Djurröd.
Ut: Rasmus Jönsson, Fjälkinge.
Tränare: André Nilsson (ny från egna leden).
Viby IF
In: Kristoffer Stenbom, Nättraby.
Ut: Alexander Ström, VMA, Andreas Palmqvist, VMA, Philip Lindström, Rinkaby, Viktor Ebbinge, Rinkaby, Ted Elofsson, Rinkaby, Tobias Larsson, Rinkaby.
Tränare: Peter Harrison.
Winnö IF
In: Daniél Nilsson, Klagshamn.
Ut:
Tränare: Claes Magnusson (ny).
Wä IF
In:
Ut: Johan Lindgren, Bjärlöv, Tobias Rydén, Bjärlöv
Tränare: Michael Engleson.
Yngsjö IF
In: Filip Larsson, Åhus HBK.
Ut: Kristian Ekstrand, Brösarp, Erik Olander, Brösarp, Carl Dicksson, Bjärlöv, Joel Persson, Bjärlöv.
På väg ut: Kristoffer Persson, Vanneberga IF, Alex Wendel, Åhus IF, Ken Bjuvegård, Åhus IF.
Tränare: Fredrik Lindeberg (ny från egna leden) och Filip Larsson (ny från Åhus HBK).
Önnestads BI
In:
Ut:
Tränare: Tim Hansson (ny från egna leden).
Division 6 Mellersta
Linderöds IF
In:
Ut:
Tränare: Tommy Börjesson.
Nävlinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare: Dan Sandberg (ny från Maglasäte).
Division 6 Norra
Ballingslövs GoIF
In:
Ut:
Tränare: Jonas Osberg (ny från Hässleholms IF).
Broby IF
In: Dennis Berg, Glimåkra.
Ut:
Tränare: Stefan Hansson.
Farstorps GoIF
In: Felix Johnsson, Mala, Johan Dahl, Mala.
På väg in: Kevin Rosenqvist, Finja, Jesper Kristofersson, Bjärnum.
Tränare: Henrik Thelaus (ny från egna leden).
Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare:
Jägersborgs IF
In:
På väg in: Johan Nilsson, Glimåkra.
Ut:
Tränare: Hampus Dahl.
Lönsboda GoIF
In: Hamid Arya, Wisseltofta, Oskar Nilsson, comeback, Daniel Lindblad, Näsums IF.
Ut:
Tränare: Mikael Olofsson (ny från Sibbhult).
Mala IF
In: Burhan Idrizi, IFK Hässleholm, Omar Chehade, Vankiva.
På väg in: Bejtullah Prestresci, Vankiva, Besart Vilanca, Vankiva, Ahmed Al Kodri, Vankiva, Aiden Khery, Hässleholms IF J.
Ut: Felix Johnsson, Farstorp, Johan Dahl, Farstorp.
Tränare:
Röke IF
In:
Ut:
Tränare:
Treby IF
In:
Ut:
Tränare:
Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Tränare: Mikael Möller (ny).
Division 7 Nordöstra
Balsby SK
In: Viktor Dahl, Tollarp, Fredrik Persson, Tollarp, Joakim Svensson, Tollarp.
Bjärlövs IF
In: Johan Lindgren, Wä, Joel Persson, Yngsjö, Carl Dicksson, Yngsjö, Jonathan Adolfsson, senast i Kristianstad BoIS, Idris Salah, senast i Kristianstad BoIS, Marcus Berg, Åhus HBK, Tobias Rydén, Wä, Zilhad Zigovic, senast i Kristianstad Bois.
Ut:
Tränare: Johan Lindgren (ny från Wä) och Joel Persson (ny från Yngsjö).
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare:
IFK Knislinge
In:
Ut:
Tränare: Adnan Avdic.
IK Kamp
In: Daniel Strid, Sölvesborg United, Thimmy Nielsen, Österslöv, Rasmus Persson, comeback (senast i Gualöv).
Ut:
Tränare: Timmie Erlandsson.
Rinkaby GoIF
In: Alexander Nilsson, Everöd, Emil Johansson, Östra Sönnarslöv, Oscar Cedell, Östra Sönnarslöv, William Palmé, Östra Sönnarslöv, Philip Lindström, Viby, Viktor Ebbinge, Viby, Ted Elofsson, Viby, Tobias Larsson, Viby, Mikael Thörnström, Everöd, Emil Blomgren, comeback, Kenty Sölvegård, comeback, Marcus Nilsson, comeback, Oskar Mattsson, comeback, Tobias Perdegård, comeback.
Tränare: Sten-Inge Johansson, tränare Östra Sönnarslöv).
Östra Sönnarslövs IF
In:
Ut: Emil Johansson, Rinkaby, Oscar Cedell, Rinkaby, William Palmé, Rinkaby.
Tränare:
Österslövs IS
In:
Ut: Thimmy Nielsen, Kamp.
Tränare: Robert Barsoum och Bertil Lundin (nya från egna leden).
Division 7 Norra
FC New Life
In:
Ut:
Tränare:
Finja IF
In:
Ut:
På väg ut: Kevin Rosenqvist, Farstorp.
Tränare:
Hässleholm Freeflow AC
In:
Ut:
Tränare:
Strömsborgs IF
In:
Ut:
Tränare:
Verums GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Wisseltofta IF
In: Salar Hamid, Osby.
Ut: Hamid Arya, Lönsboda.
Tränare:
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare:
Damallsvenskan
Kristianstads DFF
In: Saga Jontoft, Åhus IF.
Ut:
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare: Thomas Mårtensson och Matt Ross (ny från Frankfurt).
Division 1
Ifö/Bromölla IF
In:
Ut: Moa Raftmark, Åsum.
Tränare: Jens Pettersson.
Glimåkra IF
In:
Ut: Sonja Fransson, FC Hessleholm, Charlotte Bergstrand, FC Hessleholm, Charlotte Karlsson, Näsum.
Tränare:
Division 2
Näsums IF
In: Charlotte Karlsson, Glimåkra IF.
Ut:
Tränare: Angelique Sandberg Winther.
Röke IF
In: Emma Sjödahl, comeback.
Ut:
Tränare: Julius Sjödahl (ny från Eket).
Åhus IF
In: Ida Sandin, tidigare i Fjälkinge, Ida Trygg, Kristianstads DFF F19.
Ut: Saga Jontoft, Kristianstads DFF.
Tränare: Fredrik Olsson.
Division 3 Nordöstra
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare:
FC Hessleholm
In:
Ut:
Tränare: Sonja Fransson och Charlotte Bergstrand (nya från Glimåkra).
Hanaskogs IS
In:
Ut:
Tränare:
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut:
Tränare: Patrick Isaksson (ny).
IFK Osby
In:
Ut:
Tränare:
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare: Hans Dahlberg.
Wä IF
In:
Ut:
Tränare:
Önnestads BoIF
In:
Ut:
Tränare: Christian Falk (ny).
Östanå Bruks IF
In:
Ut:
Tränare:
Division 3 Sydöstra
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare: Berndt Håkansson (ny).
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare: Stefan Isaksson och Niclas Persson.
Division 4
Bjärnums GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Broby IF
In:
Ut:
Tränare: Daniel Mjärdestam (ny från Östanå).
Edenryds IF
In:
Ut:
Tränare: Robert Cowzer (ny från Kamp).
Gualövs GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF
In:
Ut:
Tränare:
Ovesholms IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik ”Figge” Hansson (ny från Djurröd).
Sibbhults IF
In:
Ut:
Tränare:
Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:
Viby IF
In:
Ut:
Tränare: Mikael Andersson, Glenn Johnsson och Jens Persson.
Åsums BK
In: Moa Raftmark, Bromölla, Ida Andersson, tidigare i Wä.
Tränare: