Så fortsätter kvalfotbollen
Fotbollsbloggen, KvalKvalet till allsvenskan
Torsdag 16 november:
Lag 3 Superettan–Lag 14 Allsvenskan
Söndag 19 november:
Lag 14 Allsvenskan–Lag 3 Superettan
Kvalet till superettan
Onsdag 8 november:
Lag 2 div 1 Södra–Lag 13 Superettan
Lag 2 div 1 Norra–Lag 14 Superettan
Lördag 11 november:
Lag 13 Superettan–Lag 2 div 1 Södra
Lag 14 Superettan–Lag 2 div 1 Norra
Kvalet till ettan
Spelas 7-22 oktober:
Grupp 1: A Norrland, B Norra Svealand, c Södra Svealand
Grupp 2: A Norra Götaland, B Västra Götaland, C Östra Götaland
Lag 1-2 flyttas upp i division 1.
Kvalet till tvåan
Grupp 4:
Lördag 7 oktober, 14:00:
Lerkils IF–BK Olympic 1–5
Lördag 14 oktober, 15:00:
Sölvesborgs GIF–Lerkils IF
Lördag 21 oktober, 14:00:
BK Olympic–Sölvesborgs GIF
Olympic 1 1 0 0 5–1 3
—————————
Sölvesborg 0 0 0 0 0–0 0
Lerkil 1 0 0 1 1–5 0
Lag 1 flyttas upp i division 2.
Kvalet till trean
Grupp 10:
Lördag 7 oktober:
IFK Grimslöv–Ljungby IF 3–0
Karlskrona UF–Sandsbro AIK 0–0
Lördag 14 oktober:
Ljungby IF–Karlskrona UF
Sandsbro AIK–IFK Grimslöv
Lördag 21 oktober, 14.00:
Karlskrona UF–IFK Grimslöv
Ljungby IF–Sandsbro AIK
Grimslöv 1 1 0 0 3–0 3
—————————–
Karlskrona 1 0 1 0 0–0 1
Sandsbro 1 0 1 0 0–0 1
Ljungby 1 0 0 1 0–3 0
Grupp 12:
Lördag 7 oktober, 14.00:
IFK Osby–Lunds SK 5–3
Malmö City FC–Staffanstorp United FC 3–2
Lördag 14 oktober, 14.00:
Lunds SK–Malmö City FC
Staffanstorp United FC–IFK Osby
Söndag 22 oktober, 14.00:
Malmö City FC–IFK Osby
Lunds SK–Staffanstorp United FC
Osby 1 1 0 0 5–3 3
——————————–
Malmö City 1 1 0 0 3–2 3
Staffanstorp 1 0 0 1 2–3 0
Lunds SK 1 0 0 1 3–5 0
Gruppvinnarna till division 3.
Kvalet till fyran
Omgång 1:
Onsdag 4 oktober, 19.00:
Sjöbo IF–Janstorps AIF 2–3
Bjärnums GoIF–Liga 06 3–2
Anderslövs BoIK–Fortuna FF 0–0
Limhamns FF–Västra Karups IF 5–3
Croatia Helsingborg KIF–Vellinge IF 2–4
Ekets GoIF–VMA IK 4–3
Omgång 2:
Lördag 7 oktober, 14.00:
Janstorps AIF–Sjöbo IF 2–0
Janstorp vidare med sammanlagt 5–2.
Liga 06–Bjärnums GoIF 5–4
Bjärnum vidare med sammanlagt 7–7 och fler bortamål.
Fortuna FF–Anderslövs BoIK 3–0
Fortuna vidare med sammanlagt 3–0.
Västra Karups IF–Limhamns FF 1–0
Limhamn vidare med sammanlagt 5–4.
Vellinge IF–Croatia Helsingborg KIF 3–0
Vellinge vidare med sammanlagt 7–2.
VMA IK–Ekets GoIF 1–1
Eket vidare med sammanlagt 5–4.
Omgång 1:
Lördag 14 oktober, 14.00:
Janstorps AIF–Hanaskogs IS
Bjärnums GoIF–BK Höllviken
Fortuna FF–Helsingborgs Östra IF
Limhamns FF–Billesholms GIF
Vellinge IF–Snogeröds IF
Ekets GoIF–MF Pelister
Omgång 2:
Lördag 21 oktober, 14.00:
Hanaskogs IS–Janstorps AIF
BK Höllviken–Bjärnums GoIF
Helsingborgs Östra IF–Fortuna FF
Billesholms GIF–Limhamns FF
Snogeröds IF–Vellinge IF
MF Pelister–Ekets GoIF
Kvalet till femman
Omgång 1:
Lördag 7 oktober, 14.00:
Edenryds IF–Skurups AIF 4–3
Billeberga GIF–Yngsjö IF 5–4
Sövde IF–Spjutstorps IF 2–1
Munka Ljungby IF–Borstahusens BK 0–2
FC Kopparmöllan–Fjälkinge IF 1–4
Lönsboda GoIF–Köpingebro IF 0–3
Bosna FF–Teckomatorps SK 1–1
Gärsnäs AIS–Liria IF 5–2
Hyllinge GIF–Ljungbyheds IF 2–0
Nävlinge IF–Vankiva IF 4–4
IF Salamis–Furulunds IK 1–1
Lindeborgs FF–Skegrie BK 5–1
Bunkeflo FF–Förslövs IF 0–1
Jägersborgs IF–Blentarps BK 2–2
Näsums IF–Askeröds IF 2–2
BK Skansen–Gantofta IF 5–0
Omgång 2:
Lördag 14 oktober, 14.00:
Skurups AIF–Edenryds IF
Yngsjö IF–Billeberga GIF
Spjutstorps IF–Sövde IF
Borstatusens BK–Munka Ljungby IF
Fjälkinge IF–FC Kopparmöllan
Köpingebro–Lönsboda GoIF
Teckomatorps SK–Bosna FF
Liria IF–Gärsnäs AIS
Ljungbyheds IF–Hyllinge GIF
Vankiva IF–Nävlinge IF
Furulunds IK–IF Salamis
Skegrie BK–Lindeborgs FF
Förslövs IF–Bunkeflo FF
Blentarps BK–Jägersborgs IF
Askeröds IF–Näsums IF
Gantofta IF–BK Skansen
Kvalet till sexan
Omgång 1:
Lördag 7 oktober, 14.00:
Smedstorps IF–HF Olympia 3–2
FF Vuk–Hardeberga BK 2–4
Mörarps IF–Heleneholms SK 2–0
Röstånga IS–Treby IF 0–2
Hässleholm Freeflow AC–Afro FK 3–8
Löberöds IF–Hjärnarps GIF 4–3
Svensköps IF–Sövestads IF 0–1
Gylle AIF–Kvidinge IF 3–1
Omgång 2:
Lördag 14 oktober, 14.00:
HF Olympia–Smedstorps IF
Hardeberga BK–FF Vuk
Heleneholms SK–Mörarps IF
Treby IF–Röstånga IS
Afro FK–Hässleholm Freeflow AC
Hjärnarps GIF–Löberöds IF
Sövestads IF–Svensköps IF
Kvidinge IF–Gylle AIF
Kvalet till elitettan
Omgång 1:
Lördag 7 oktober:
Jitex Mölndal BK–Asarums IF FK 1–3
Söndag 8 oktober:
Notvikens IK–Ljusdals IF 0–2
IF Brommapojkarna–Lidköpings FK 1–2
Omgång 2:
Lördag 14 oktober:
Lidköpings FK–IF Brommapojkarna (14.00).
Asarums IF FK–Jitex Mölndal BK (15.00).
Söndag 15 oktober:
Ljusdals IF–Notvikens IK (13.00).
Totala vinnarna till elitettan.