De flesta distriktsserierna är avslutade och redan på onsdag inleds kvalet till herrarnas division 4.
Här är kvalschemat (med reservation för ändringar):
Kvalet till division 3
Spelas 5-20 oktober.
VMA IK, Rydsgårds AIF, Veberöds AIF och FK Besa klara för kval. Ännu inte klart med grupperna.
Ettan i varje kvalgrupp spelar i division 3 2020.
Grupp 10 – adm SDF Småland
3 Sydöstra Götaland/Glömminge-Algutsrums IF
4 Blekinge/Nättraby GoIF
4 Småland
4 Småland
Grupp 11 – adm SDF Halland
3 Sydvästra Götaland/Åsa IF
4 Skåne/FK Besa/VMA IK
4 Småland
4 Halland/Kungsbacka IF
Grupp 12 – adm SDF
Skåne 3 Södra Götaland/BK Flagg
4 Skåne/FK Besa/VMA IK
4 Skåne/Veberöds AIF
4 Skåne/Rydsgårds AIF
Kvalet till fyran
Omgång 1:
Onsdag 2 oktober, 19.00:
1. Spjutstorps IF–Linero IF
2. Croatia Helsingborg KIF–Glumslövs FF
3. Vellinge FF–Ystads IF FF
4. Broby IF–Helsingborgs AIS
5. Svalövs BK–Winnö IF
6. Lunds BoIS–IFK Klagshamn
Lördag 5 oktober, 14.00:
7. Linero IF–Spjutstorps IF
8. Glumslövs FF–Croatia Helsingborg KIF
9. Ystads IF FF–Vellinge FF
10. Helsingborgs AIS–Broby IF
11. Winnö IF–Svalövs BK
12. IFK Klagshamn–Lunds BoIS
Omgång 2:
Lördag 12 oktober, 14.00:
1. Segrare match 1/7–IFK Osby
2. Segrare match 2/8–Fortuna FF
3. Segrare match 3/9–Fjälkinge IF
4. Segrare match 4/10–KSF Kosova
5. Segrare match 5/11–Limhamns FF
6. Segrare match 6/12–Kullavägens BK
Kullavägens BK–Segrare match 6/12
Kvalet till femman
Omgång 1
Lördag 5 oktober, 14.00:
Gröstorps IF–Yngsjö IF
Sösdala IF–Uppåkra IF
Askeröds IF–Brunnby FF
Åsums BK–Vittskövle IF
Åhus HBK–Ljungbyheds IF
Stattena IF–Skabersjö IF
Lönsboda GoIF–FC Kopparmöllan
Anderslövs BoIK–Oxie SK
Hyllinge GIF–Åhus IF
NK Croatia–Harlösa IF
Esperöds SK–FC Möllan
Båstads GoIF–Edenryds IF
Munka Ljungby IF–Höörs IS
Balsby SK–Sibbhults IF
Korpen Malmö IF–Öja FF
Häljarps IF–Bosnien Hercegovinas SK
Lördag 12 oktober, 14.00:
Uppåkra IF–Sösdala IF
Bosnien Hercegovinas SK–Häljarps IF
Kvalet till sexan
Omgång 1:
Lördag 5 oktober, 14.00:
Holmeja IS–Lindeborgs FF
Östanå Bruks IF–Örtofta IS
Orient FC–Rinkaby GoIF
Spanska Akademin FF–Kiviks AIF
Klågerups GIF–IK Bergandy
Omgång 2
Lindeborgs FF–Holmeja IS
Kvalet till Elitettan
Spelas 5–13 oktober:
Sunnanå SK–Bollstanäs SK
Älvsjö AIK FF–Alingsås FC United
Jitex Mölndal BK–Dösjöbro IF
Bollstanäs SK–Sunnanå SK
Alingsås FC United–Älvsjö AIK FF
Dösjöbro IF–Jitex Mölndal BK
Segrande lag uppflyttas till Elitettan.
Kvalet till damtvåan
Söndag 13 oktober, 14.00:
2:an Div.3 Södra–2:an Östanå Bruks IF
2:an Div.3 Nordvästra–Förlorare i match 1
Vinnare i match 1–2:an Div.3 Nordvästra
Kvalet till damtrean
Omgång 1:
Söndag 13 oktober, 14.00:
Näst sämsta 2:a i Div.4–Svenstorps IF
Sämsta 2:a i Div.4–10:an i Div.3 Nordöstra
Bästa 3:a i Div.4–10:an i Div.3 Nordvästra
Svenstorps IF–Näst sämsta 2:a i Div.4