Silly-listan: Övergångar i sista stund inför seriestarten

Fotbollsbloggen, Silly season

Silly Season-listan är tillbaka med en ny uppdatering. Tipsa gärna om övergångar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.

***
Superlöftet Mathilde Janzen lämnar Kristianstads DFF för ett kontrakt med Bundesligaklubben Hoffenheim och i första hand spel i klubbens U20-lag. Janzen, som går ut grundskolan inom kort, är sedan tidigare tysk U-landslagsspelare och övergången träder i kraft den 1 juli.

***
Vittsjö GIK har skrivit kontrakt med 17-åriga flicklandslagsspelaren Klara Nyberg. Mittfältaren, som har varit kapten i blågult, kommer närmast från division 1-klubben Själevads IK i Örnsköldsvik och ses som en värvning på sikt.

    ***
    Neftali Manzambi blev inte långvarig i Mjällby AIF. Forwardslånet från spanska Sporting Gijon lämnade Strandvallen mållös och efter fyra inhopp i allsvenskan beslöt man i samråd att inte förlänga låneavtalet. Mjällby AIF ser sig nu om efter en ny forward och kan, om man hittar rätt, agera när transferfönstret öppnar den 15 juli.

    ***
    Alexander Ström har lämnat VMA IK och någon ny klubbadress är ännu inte känd.

    ***
    Milan Stavljanin, son till Vito Stavljanin, scoutingansvarig i Malmö FF, är senaste nyförvärvet i Ifö/Bromölla IF. Milan, som kommer närmast från Kristianstad FC och med ett förflutet i Mjällbys akademi, har skrivit ett korttidsavtal med Bromölla.

    ***
    Bara några dagar innan premiären blev det klart att Hugo Tillberg går till Vanneberga IF när Åhus IF väljer att dra sig ur seriespelet. Ett annat sent nyförvärv till Blekevallen i Vanneberga är målvakten Emil Gunnarsson, som lånas in från Tollarp.

    ***
    Johannes Ljungbäck gick från Mala till Farstorp under frimånaden, men har kort inpå seriestarten ångrat sig och återvänder nu till Mala.

    ***
    Albin Björk har tackat för sig i Fjälkinge IF och flyttat över länsgränsen för spel med Hörvikens IF i Blekingefyran.

    ***
    Edenryds IF spetsar till truppen och Felix Johansson vänder tillbaka till moderklubben efter studier i Växjö och spel i Vederslöv/Dänningelanda IF.

    ***
    Ingen har väl missat att Elias Lindskov, Hannes Nilsson och Nuralah Allawirdi gjorde en utflykt till Everöds IF under den långa försäsongen, ångrade sig och efter många om och men nu är tillbaka i Rinkaby GoIF lagom till seriestarten.

    ***
    Målvakten Linus Lönnestig har lämnat Näsum och återvänt till Jämshög.

    ***
    Skepparslövs IF har i sista stund fått in duon Hugo Lundgren och Anton Nilsson från seriekonkurrenten Rinkaby GoIF och de får sällskap av William Karlsson (tidigare klubbadress okänd).

    ***
    21-åriga skyttedrottningen Vilma Hansson lämnar moderklubben FC Hessleholm för en division 1-satsning med Ifö/Bromöllla IF. Matilda Ståhl har lämnat Bromölla men någon ny klubbadress är ännu inte känd.

    ***
    Thilda Persson, senast i Vittskövle, är ny målvakt i Vinslövs IF:s division 2-lag. Frida Lindau har tackat för sig i Vinslöv och väljer att lägga sitt fokus på friidrotten.

    ***
    I Broby IF, där Stefan Bjerre under vintern har avlöst Michael Reinholdt Jonsson som huvudtränare, har man fått in Josefine Svensson (Hjärsås/Värestorp), Thea Jönsson (Sibbhult) och Tilda Johansson (tidigare i Hjärsås/Värestorp, men senast i IF Team Hudik). Även Agnes Hammarlund, tidigare Lörby och senast en kort sejour i Ifö/Bromölla, är ny i division 2-klubben. På minussidan finns Linda Lahger (gravid och spelar inte i år), Lova Åberg (långtidsskadad), Emelie Hartmeyer (slutat) och Alexandra Glimbrink (slutat).

    ***

    Allsvenskan

    Mjällby AIF
    In: Herman Johansson, Sandviken, Ludvig Carlius, Helsingborgs IF, Samuel Brolin, AIK (lån), Andreas Blomqvist, Norrköping, Pontus Zvar, Kalmar FF, Daan Klinkenberg, Ålesund, Enoch Kofi Adu, AIK, Josip Filipovic, NK Rudar Velenje, Marc Tokich, Western Sydney Wanders FC, Ivan Kricak, FK Radnik Surdulika.
    Ut: Amer Eriksson Ibragic, Assyriska IK, Moses Ogbu, Wuhan Three Towns, Martin Spelmann, Jonathan Tamimi, Degerfors, David Batanero, UD Ibiza, Erik Pärsson, Landskrona BoIS, Omar Dampha, Kristianstad FC, Noel Törnqvist, AFC Eskilstuna (lån), Adi Terzic, Hässleholms IF, Besard Sabovic, Kayserispor, Viktor Agardius, IFK Norrköping, Jesper Löfgren, Djurgården (via Brann), Bubacarr Jobe, Norrby, Neftali Manzambi, Sporting Gijón (åter efter lån), Marcus Lantz (tränare).
    Tränare: Christian Järdler (ny, tidigare assisterande).
    Kontrakt: 
    Carljohan Eriksson, Max Watson, Jasin Khayat, Viktor Gustafson, Joel Nilsson, David Löfquist, Hampus Holgersson, Jesper Gustavsson, Mamudo Moro, Taylor Silverholt, Kadir Hodzic, Eric Björkander, Adam Petersson, Jacob Bergström, Herman Johansson, Ludvig Carlius, Samuel Brolin, Andreas Blomqvist, Pontus Zvar, Daan Klinkenberg, Enoch Kofi Adu, Josip Filipovic, Marc Tokich, Ivan Kricak.

    Division 2

    Kristianstad FC
    In: Elyas Bouzaiene, Bromölla, Axel Rydén, Bromölla, Omar Dampha, Mjällby, Karl Holmer, Helsingborgs IF, Mladen Blagojevic (tränare), Olympic, Calle Lindell, Landskrona BoIS, Kasper Alsén, Rosengård.
    Ut: André Wasik, Vanneberga IF, Elvis Rama, VMA, Danny Gunnarsson, IFK Hässleholm, Joel Hallgren, slutar, Sufyan Abuzayda, Nosaby (lån), Florent Stagova, Linus Bergström, Milan Stavljanin, Bromölla.
    Tränare: Mladen Blagojevic (ny från Olympic).
    Kontrakt:
    Linus Svensson, Kasper Månsson, Rasmus Hedlin, Dino Nargilic, Moltas Rydén, Erik Eichmüller, Samuel Wikström, Linus Bergström, Albin Henningsson, Colin Carlsson, Samir Polozen, Elyas Bouzaiene, Rasmus Cederlund, Mohammed Kweder, Elias Berg, Axel Rydén, Mohammed Al-Farhan, Saikou Jawneh, Omar Dampha, Karl Holmer, Calle Lindell, Kasper Alsén.

    Nosaby IF
    In: Filip Tomas, Bromölla, Philip Persson, Bromölla, Calle Nilsson, Bromölla, Adrian Sutalo, Mjällby P19, Eldin Kofrc, Mjällby P19, Samuel Lindh, Winnö, Elliot Pramberg, VMA, Armin Aganovic, Karlskrona, Sufyan Abuzayda, Kristianstad FC (lån), Mohammed Hamdan, IFK Hässleholm.
    Ut: Hampus Rydh, IFK Hässleholm, Max Sandberg, IFK Hässleholm, Axel Jidorf, Torn, Rasmus Olsson, Julian Grozdanovski, IFK Hässleholm, Ameer Naseer Naji Naji, Stefan Liljegren (tränare), Karlshamn.
    Tränare: Besnik Llazani (ny, tidigare assisterande).
    Kontrakt: Otto Eriksson, Olle Kjellman-Olblad, Kevin Sjöström, Christian Hansen, Filip Tomas, Philip Bengtsson Hörnebrant, Adam Winnberg, Axel Winberg, Philip Persson, Calle Nilsson, Philip Wikström, Joel Wedenell, Adrian Sutalo, Eldin Kofrc, Samuel Lindh, Elliot Pramberg, Max Rundqvist, Leo Enqkvist-Qvarnström, Andreas Grahm, Anton Bloom, Armin Aganovic, Sufyan Abuzayda, Mohammed Hamdan.

    IFK Hässleholm
    In: Hampus Rydh, Nosaby, Max Sandberg, Nosaby, Ivan Danielsson Andonovski, Älmeboda/Linneryd, Julian Grozdanovski, Nosaby, Danny Gunnarsson, Kristianstad FC, Daniel Kardum, VMA IK, Johan Persson, Öster (tränare).
    Ut: Mattias Jönsson, Åkarp, Albin Nilsson, slutar, Oscar Skarp, Sibbhult, Lucas Johnsson, Hässleholms IF, Theo Ekström, Hässleholms IF, Mike Andrew, FK Karlskrona, Simon Henningsson, Philip Bengtsson, Lilla Torg FF,  William Andersson, paus, Mohammed Hamdan, Nosaby, Jonas Jönsson (tränare).
    Tränare: Johan Persson (ny från Öster).
    Kontrakt: Mohammed Hamdan, Isaac Holmberg, Egzon Ademi, Hugo Arvidsson, Jacob Holmberg, Victor Holmberg, Carl Lundahl Persson, Carl Mujaguzi, Isak Olsson, Isak Orajärvi, Mustafa Owaid, Hampus Rydh, Max Sandberg, Elliot Nilsson, Ivan Danielsson Andonovski, Armin Culum, Isak Orajärvi, Julian Grozdanovski, Danny Gunnarsson.

    Hässleholms IF
    In: Tommy Filipovic, Åstorp, Lucas Johnsson, IFK Hässleholm, Theo Ekström, IFK Hässleholm, Adi Terzic, Mjällby.
    Ut:
    Casper Burehed, Lunds BK, Gazmend Xhemajli, Albert Jansson, Bjärnum.
    Tränare: Burim Rexhepi.
    Kontrakt: Erik Krantz, Oscar Jensen, Emil Szymanski, Anton Branting, Sebastian Carrblad, Alfons Andersson, Oscar Widmark, Jonathan Nilsson, Tim Ströbeck, Albin Andersson, Vilmer Persson Åhstedt, Viktor Ekström, Erjon Rama, Tommy Filipovic, Gustaf Winroth, Lucas Johnsson, Theo Ekström.

    Sölvesborgs GIF
    In: Nisse Ekström, Ronneby BK, Gustav Krafft, Mjällby U, Isac Alriksson, från egna leden, Filip Nilsson, Bromölla, Mohammed Mbye, Bromölla.
    Ut: August Nilsson, Bromölla, William Stjernberg, IFK Berga.
    Tränare: Daniel Nilsson.
    Kontrakt: Marcus Ekenberg, André Edvinsson, Anton Kjellsson, Nisse Ekström, Gustav Krafft, Linus Almgren, Ville Torstensson, Albin Ekström, James Thongdi, Anton Magnusson, William Heiman, Samuel Jonsson, Vilgot Nordenhielm, Gustav Lindroth, Joel Wernersson, Elias Persson, Isac Alriksson, Alexander Iván, Alex Edvinsson, Filip Nilsson, Samir Blekic, Johannes Nilsson, Mohammed Mbye.

    Division 3

    Ifö/Bromölla IF
    In: Fredrik Palmgren, Näsum, Anton Edlund, Hörviken, Eric Ek, Wä, August Nilsson, Sölvesborg, Marcus Andersson, Wä, Tomas Andersson, VMA, Pontus Axelsson, Yngsjö, Lukas Rundqvist, Wä, Euron Hajdari, Hjärsås/Värestorp, Teddie Tollgert, Kristianstad FC, Filip Bjerstedt, från egna leden, Edin Alic, Kristianstad FC, Benjamin Mehmeti, från egna leden, Deeb Aqall, Winnö, Milan Stavljanin, Kristianstad FC.
    Ut: Filip Tomas, Nosaby, André Andersson, Hörviken, Axel Andersson, Mörrum, Philip Persson, Nosaby, Fabian Sandgren, Brösarp, Calle Nilsson, Nosaby, Filip Nilsson, Sölvesborg, Elyas Bouzaiene, Kristianstad FC, Jacob Karlsson, Lunds SK, Axel Rydén, Kristianstad FC, Elliot Andersson, Hörviken, Rasmus Persson, IFK Påryd, Omar Dampha, Kristianstad FC, Fabian Velander, Karlbergs BK, Zacarias Jönsson, Mohammed Mbye, Sölvesborg.
    Tränare: Mikael Bergqvist och Hampus Lundquist (ny).
    Kontrakt: 
    Fredrik Palmgren, Anton Edlund, André Stjärnstrand, Robert Ancker Book, Jacob Emilsson, Eric Ek, Don Datred, August Nilsson, Marcus Andersson, Tomas Andersson, Kristian Önnervik, Pontus Axelsson, Robin Cederberg, Euron Hajdari, Teddie Tollgert, Max Pettersson, Filip Bjerstedt, Edin Alic, Benjamin Mehmeti, Deeb Aqall.

    VMA IK
    In: Max Aronsson, Kristianstad FC P19, Rasmus Nilsson, Wä, Elliot Blennborn, Broby, Gabriel Ördén, Broby, Elvis Rama, Kristianstad FC, Victor Lundin, IFK Osby, Liam Frick, IFK Osby, Melker Lundin, Kalmar FF P17, Mikey Carlsson, Åsum.
    Ut:
    Tomas Andersson, Bromölla, Elliot Pramberg, Nosaby, Daniel Kardum, IFK Hässleholm, Alexander Ström, klubb ej klar.
    Tränare: Stefan Persson.

    Division 4 Östra

    Glimåkra IF
    In: Felix Malm, Knislinge, Ylli Hasanaj, Hjärsås/Värestorp, Jhonjairo Calderon Navarro, Örkelljunga, Migel Broy, Gualöv, Fares Al-Matari, senast i Sibbhult, Alexander Exintaris, Kristianstad FC P17, Alexander Westfal Nilsson, Bjärnum, Filip Clarinsson, Örkelljunga, Alexander Hedberg, Ifö Bromölla IF J, Gubran Al Shekh Ali, Hjärsås/Värestorp.
    Ut:
    Berat Gjyrevci, Tollarp, Bulut Bahceci, Osby, Robin Nordlund, Sibbhult, Julius Senoga, Tyringe, Rasmus Larsson, Huaröd.
    Tränare: Patrik Johansson.

    Hjärsås/Värestorps IF
    In: Nexhat Halili, Yngsjö.
    Ut: Ylli Hasanaj, Glimåkra, Tony Boldur, flyttar till Spanien, Deeb Aqall, Bromölla, Euron Hajdari, Bromölla, Gubran Al Shekh Ali, Glimåkra.
    Tränare: Urim Ahmeti (spelande tränare).

    Vanneberga IF
    In: 
    Viktor Thell, Degeberga, Dennis Knutsson, Åsums BK, Marcus Svensson, Degeberga, André Wasik, Kristianstad FC, Linus Pettersson, senast i Kristianstad FC U, Melker Knutsson, Kristianstad FC P19, Alexander Hultén, Nosaby U, Lukas Nilsson, Everöd, Hugo Tillberg, Åhus IF, Emil Gunnarsson, Tollarp (lån).
    Ut: Jens Andersson, Vittskövle.
    Tränare: Jens Larsson.

    Division 5 Nordöstra

    Bjärnums GoIF
    In:
    Hugo Svensson, Hässleholms IF P19, Emil Hansen, Mala, Dan Andersen, Hässleholms IF, Albert Jansson, Hässleholms IF, Viggo Larsen, Vittsjö, Daniel Feustel, Perstorp/Bälinge.
    Ut: Fredrik Thell, Perstorp Bälinge, André Lundström, klubb ej klar, Kristian Eriksson, Perstorp Bälinge IK (?), Alexander Westfal Nilsson, Glimåkra, Kristian Eriksson.
    Tränare: Simon Reinholdsson och Jesper Lindell.

    Broby IF
    In: Emil Rydh (spelande tränare), Knislinge, Max Softberg, Vittskövle, Melvin Franzén, Kristianstad FC U, Hampus Roslund, Osby, David Berg, Osby, Anton Karström, Östanå, Jonathan Rubin, Östanå.
    Ut: Elliot Blennborn, VMA, Gabriel Ördén, VMA, Rasmus Johansson, Knislinge, Stefan Hansson (tränare).
    Tränare: Emil Rydh (ny).

    Edenryds IF
    In:
    Besian Krasniqi, Högadal, Anton Carlsson, Näsum, Tom Hellström, IFK Munkfors, Mattias Philipsson, Kulltorps GoIF, Felix Johansson, Vederslöv/Dänningelanda IF.
    Ut:
    Tränare: Linus Nilsson.

    Farstorps GoIF
    In: Stefan Larsen, Mala, Wille Christiansson, Mala, Wilhelm Olsson, Mala, Simon Omari, Vittsjö, Daniel Svensson, Ballingslöv, Anton Olsson, comeback, Svante Nilsson, IFK Hässleholm, Matheus Nilsson, IFK Hässleholm, Daniel Stankovic, Trepca FCH.
    På väg in: Algot Edvardsson, Vittsjö.
    Ut: Anton Wicander, Perstorp Bälinge.
    Tränare: Fredrik Branting (ny).

    Hanaskogs IS
    In: Egon Ipsen, Mala, Jesper Rubin, Östanå, Simon Fredriksson, Mjällby AIF P19.
    Ut: Victor Vågemyr, Knislinge, Jonathan Vågemyr, Knislinge.
    Tränare: Peter Lindquist.

    Hästveda IF
    In: Mikael Nilsson, IFK Osby, Ludwig Melin, IFK Osby, Johan Persson, IFK Hässleholm, Monem Almhimid, IFK Hässleholm, Max Persson, IFK Hässleholm, Elias Khayyat, IFK Hässleholm.
    Ut:
    Tränare: Fredrik Bredvad-Jensen och Micke Nilsson.

    IFK Osby
    In: Bulut Bahceci, Glimåkra, Kristoffer Blom, Mala, Oliver Wemlerth, Mala, Algot Pramberg, Mala, Eric Bergman, Mala.
    Ut: Victor Lundin, VMA, Liam Frick, VMA, Hampus Roslund, Broby, David Berg, Broby, Sami Mwanje, Jägersborg/Verum, Victor Eliasson, Jägersborg/Verum.
    Tränare: Niclas Lindeqvist.

    Nävlinge IF
    In: Valdemar Sävström Bertdahl, Vinslövs IF J, Fabian Andersson, Hässleholms IF J, Melwin Leidhagen, tidigare Vinslövs IF, Casper Svendsen, tidigare i IFK Hässleholm P19, Bekim Rosenberg, Vinslöv.
    Ut: Joel Jalkling.
    Tränare: Johan Hansson.

    Sibbhults IF
    In: Andreas Nilsson, IF Centern, Adam Berg, från egna leden, Ozzie Bertilsson, Östanå, Robin Nordlund, Glimåkra, Oscar Skarp, IFK Hässleholm, Turki Hatem, från egna leden, Akram Al-Sufyani, från egna leden.
    Ut: Ola Lundström, slutar, Daniel Aronsson, Erik Thomasson, slutar, Hakem Almohammed.
    Tränare: Robert Lindecrantz.

    Tosteberga/Nymölla IF
    In: Casper Jarl, Sölvesborgs GIF, Anton Lindgren, Sölvesborgs GIF, Jawed Nadin, Pukavik, Alidad Zahidi, Sölvesborgs GIF, Anton Larsson, Bromölla U.
    Ut: William Andersson, Hörviken, Albin Axelsson, Hörviken, Joel Persson, slutar.
    Tränare: Jesper Olsson och Måns Andersson.

    Winnö IF
    In: Sanjin Tufek, senast i Wä, Zanin Tufek, Venestad, Waseem Jafleh, Näsby, Ahmed Jalil Hussein, Vittskövle, Mats Svensson, Venestad, Adam Mahmud, Vittskövle.
    Ut: Daniél Nilsson, Önnestad, Isac Bondesson, Wä, Samuel Lindh, Nosaby.
    Tränare: Michael Engleson.

    Wä IF
    In: Adam Lewin Käll, Vittskövle, Liam Blom, Viby, Linus Andersson, Åsum, Linus Axelsson, Åsum, Arlind Spahiu, Åsum, Isac Bondesson, Winnö, Adam Nilsson, Vittskövle, Daniel Jönsson, Venestad, Fredrik Arvidsson, Viby, Viking Lau Johnsson, Vittskövle, Oliver Melling, Vittskövle, Claes Magnusson (tränare).
    Ut: Eric Ek, Bromölla, Marcus Andersson, Bromölla, Rasmus Nilsson, VMA, Oliver Pettersson, Fjälkinge, Nils Werner, Fjälkinge, Johannes Stjernberg, Gärds Köpinge, Enis Bajrami, Linderöd, Lukas Rundqvist, Bromölla, Oscar Paradis, Fjälkinge, Jens Pettersson (tränare), Wä Dam.
    Tränare: Claes Magnusson (ny).

    Division 5 Östra

    Yngsjö IF
    In: Kristian Ekstrand, Brösarp, Simon Bernebring, Åsum, Anton Edvardsson, Åsum, Gustaf Glans, Everöd, Kalle Rydhög, Brösarp.
    Ut: Jimmy Olsson, Skepparslöv, Andreas Lewitz, Önnestad, Pontus Axelsson, Bromölla, Nexhat Halili, Hjärsås/Värestorp.
    Tränare: Stefan Reimer, Fredrik Lindeberg, Kristian Ekstrand (ny).

    Åhus HBK
    In: David Drzymala, Fjälkinge, Oliver Cullin, Fjälkinge, Jacob Andersson, Tollarp, Emil Carlsson, Åsum, Albin Sannemo, Kristianstad FC U, Hampus Filipsson, Hasslö GoIF, Jacob Yngvesson, Gärds Köpinge.
    Ut: Erik Carlson, studier.
    Tränare: Håkan Olsson.

     

    Division 6 Norra A

    Ballingslövs GoIF
    In: Johannes Olsson, Hässleholms IF J.
    Ut: Daniel Svensson, Farstorp.
    Tränare: Jonas Osberg.

    Bjärlövs IF
    In:
    Ut: Basel Jafleh, Vilan, Mattias Berggren (tränare), Per Hellgren (tränare).
    Tränare:

    IFK Knislinge
    In: Victor Vågemyr, Hanaskog, Jonathan Vågemyr, Hanaskog, Carl Sturesson, från egna leden, Oliver Jarl, från egna leden, Jonathan Stedt, från egna leden, Melker Ahlgren, från egna leden, Hugo Zhang, från egna leden, Isac Persson, från egna leden, Obai Alshab, från egna leden, Rasmus Johansson, Broby.
    Ut: Emil Rydh (spelande tränare), Broby, Felix Malm, Glimåkra.
    Tränare: Jonas Modig och Anton Nordfeldt (nya).

    IK Kamp
    In: Dennis Johnsson, Mörrum, Adam Kallenberg, comeback.
    Ut: 
    Robin Magnusson, Gränum, Khaled Ahmad, Gränum, Markus Johansson, Gränum.
    Tränare: Dennis Barlow (ny).

    Jägersborgs IF/Verums GoIF
    In: Sami Mwanje, IFK Osby, Victor Eliasson, IFK Osby, Salar Jundi, IFK Osby, Noah Idström, Osby FF, Pontus Hildingsson, Osby FF, Niklas Hansson, comeback, Tor Roskvist, Anton Malm, IFK Osby, Rufus Svensson, IFK Osby.
    På väg in:
    William Davidsson, Bjärnum.
    Ut:

    Tränare: Hampus Dahl.

    Lönsboda GoIF
    In: Erik Jönsson, Östanå Bruk, Moisés Olsson Silva, Wisseltofta.
    Ut: 
    Tränare: Mikael Olofsson.

    Näsums IF
    In: Daniel Malmros, Fjälkinge.
    Ut: Fredrik Palmgren, Bromölla, Anton Carlsson, Edenryd, Linus Lönnestig, Jämshög.
    Tränare: Jesper Karlsson.

    Strömsborg IF
    In: Dennis Marthell, Osby FF, Philip Eriksson, Östanå, Svante Johansson, Osby FF, Måns Svensson, Osby FF, Jimmy Sandberg, Osby FF, Vidar Andersson, Osby FF, Erik Malmberg, Osby FF, Adam Idström, IFK Osby, Almir Halimovic, Osby FF, Måns Ljunggren, comeback, Jakob Nilsson, Osby FF.
    Ut:
    Tränare:

    Treby IF
    In: 
    Ut: 
    Tränare:

    Wisseltofta IF
    In: 
    Ut: Moisés Olsson Silva, Lönsboda.
    Tränare: Morgan Nilsson.

     

    Division 6 Norra B

    Finja IF
    In: Oscar Nilsson, Mala.
    Ut: Veton Miftari, Trepca.
    Tränare: Magnus Andersson.

    Hörja IF/Röke IF
    In: 
    Ut:
    Tränare:

    Mala IF
    In: Adi Kusturica, Örkelljunga, Edhem Salihovic, Örkelljunga.
    Ut:
    Stefan Larsen, Farstorp, Wille Christiansson, Farstorp, Wilhelm Olsson, Farstorp, Rikard Reimers, Perstorp Bälinge, Kevin Nilsson, Perstorp Bälinge, Egon Ipsen, Hanaskog, Liridon Ahmeti, assisterande tränare Hässleholms IF, Kristoffer Blom, Osby, Oliver Wemlerth, Osby, Algot Pramberg, Osby, Oscar Nilsson, Finja, Emil Hansen, Bjärnum, Eric Bergman, Osby.
    Tränare: Haris Crnalic.

    Sösdala IF
    In: Jim Andersson, comeback, Håkan Johannesson, Röstånga, Andreas Johansson, Vankiva.
    Ut: 
    Robin Johannesson, Janstorp, Najbullah Bahrami, Tjörnarp.
    Tränare:
    Dan Sandberg.

    Trepca FCH (nystartat)
    In: Besnik Vilanca, Örkelljunga, Ekrem Dibrani, Örkelljunga, Ilir Shala, Örkelljunga, Armend Xhaferi, Örkelljunga, Liridon Rexhepi, Örkelljunga, Veton Ahmeti, Örkelljunga, Bejtula Preshtreshi, Örkelljunga, Omar Chehade, Örkelljunga, Fatri Rexhepi, Örkelljunga, Ahmet Shala, Osby FF, Besart Vilanca, Vankiva, Peter Gatica, Vankiva, Flamur Rexhepi, Vankiva, Adhurim Binaku, Venestad, Burhan Idrizi, comeback, tidigare i Mala, Bajram Peci, comeback, tidigare i Mala, Veton Miftari, Finja, Naser Adel Mohsen, Vankiva, Jasmin Cejvanovic, Vankiva, Besnik Dibrani, Vankiva IF.
    På väg in: Filip Klarinsson, Örkelljunga.
    Tränare: Besnik Vilanca (ny).

    Tyringe IF
    In: Andreas Jeppsson, Julius Senoga, Glimåkra.
    Ut:
    Tränare:
    Daniel Bohman och Kenny Johansson.

    Vankiva IF
    In: Elias Johansson, Vittsjö, Rasmus Engman Gustolf, Vittsjö, Emil Eriksson, senast i Winnö, Ibrahim Gultekin, IFK Hässleholm U.
    Ut: Besart Vilanca, Trepca, Peter Gatica, Trepca, Flamur Rexhepi, Trepca, Jasmin Cejvanovic, Trepca, Besnik Dibrani, Trepca, Andreas Johansson, Sösdala.
    Tränare:
    Peter Leo.

    Vinslövs IF
    In:
    Ut: Bekim Rosenberg, Nävlinge.
    Rykte ut: Benjamin Persson, Broby.
    Tränare:
    Anders Karlsson och Ivan Sebina (ny).

     

    Division 6 Nordöstra A

    Balsby SK
    In: Calle Persson, Tollarp, Oskar Mårtensson, Tollarp.
    Ut:
    Tränare:

    Fjälkinge IF
    In: Oliver Pettersson, Wä, Nils Werner, Wä, Max Alm, Åsum, Oscar Paradis, Wä, André Nilsson Lundgren, Viby.
    Ut: Robin Mustafa, Huaröd, David Drzymala, Åhus HBK, Oliver Cullin, Åhus HBK, Daniel Malmros, Näsum, Albin Björk, Hörviken.
    Tränare: Armin Feratovic och Admir Sitarevic (nya).

    Kiaby IF
    In: Mattias Dawood, Näsby, Tobias Rydén, senast i Bjärlöv.
    Ut: Adam Ekhult Dorhmi, Åsum.
    Tränare: Peter Lindgren.

    Näsby IF
    In:
    Ut: Jakub Mesanovic, Vilan, Ali Al-Hammadi, Huaröd, Mattias Dawood, Kiaby, Alber Barsoum, Åsum, Andreas Barsoum, Åsum, Ahmed Al Burhan, Åsum, Roy Hoang, Vilan, Arben Mehmeti, Åsum, Waseem Jafleh, Winnö, Jarah Abdulkareem, Vilan, Ismail Ibrahim, Vilan, Ali Amin, Åsum, Sami Alaa Hussain Hussain, Vilan, Zana Rewar, Åsum, Fisnik Zeka (tränare).
    Tränare: Modou Colley (ny).

    Rinkaby GoIF
    In: Guram Broy, Gualöv, Edwin Merdzic, Gualöv, Zilhad Zigovic, Gualöv, Emil Blomgren, comeback, Mikael Ekdahl (tränare), Hjärsås/Värestorp, Diyar Mafzan, Gualöv, Mirnes Merdzic, Gualöv.
    Ut: Hugo Lundgren, Skepparslöv, Anton Nilsson, Skepparslöv, Peter Nilsson (tränare), Håkan Wik (tränare).
    Tränare: Mikael Ekdahl (ny).

    Skepparslövs IF
    In: Jimmy Olsson, Yngsjö, Fredrik ”Fidde” Persson, comeback, Hugo Lundgren, Rinkaby, Anton Nilsson, Rinkaby, William Karlsson, klubb okänd.
    Ut: Adrian Karimani, Gärds Köpinge, Björn Johnsson, Ovesholm.
    Tränare: Martin Michalski.

    Vanneberga FF
    In: Sebastian Karlsson, Degeberga.
    Ut: Linus Thullgren (tränare), Niklas Barsegård, slutar.
    Tränare: Sebastian Karlsson (ny).

    Viby IF
    In: Jesper Hjelm, Kiviks AIF, Adam Nilsson, Söderåkra AIK, Arben Islami, Gärds Köpinge IF, Gustav Hall, senast i IFK Knislinge.
    Ut: Liam Blom, Wä, Fredrik Arvidsson, Wä, Stephen O’Brien, flyttar, William Andersson, Kristianstad FC, André Nilsson Lundgren, Fjälkinge.
    Tränare: Peter Harrison.

    Vilan BoIS
    In: Jakub Mesanovic, Näsby, Ernes Mehmeti, Gualöv, Auron Kelmendi, Gualöv, Basel Jafleh, Bjärlöv, Visar Maliqi, Åsum, Albisijan Hasi, Gualöv, Roy Hoang, Näsby, Jarah Abdulkareem, Näsby, Ismail Ibrahim, Näsby, Yahya Adel, Huaröd, Sami Alaa Hussain Hussain, Näsby.
    På väg in: Besart Binaku, Hjärsås/Värestorp.
    Ut: Johan Tinné (tränare), Atdhe Metaj, Gualöv.
    Tränare: Milot Kryeziu (ny).

    Önnestads BoIF
    In: Daniél Nilsson, Winnö, Niklas Olsson, Tollarp, Linus Nilsson, Winnö, Olof Tillberg Johansson, Winnö, Emil Wendel, Winnö, Andreas Lewitz, Yngsjö.
    Ut: Martin Persson, slutar.
    Tränare: Daniél Nilsson (ny).

     

    Division 6 Nordöstra B

    Degeberga GoIF
    In: Erik Olander, Brösarp.
    Ut: Sebastian Karlsson, Vanneberga FF, Viktor Thell, Vanneberga IF, Marcus Svensson, Vanneberga IF, Jimmy Oskarsson, Linderöd.
    Tränare: Johan Montan.

    Everöds IF
    In: Victor Tyberg, Linderöd, Martin Basti, Huaröd, Robin Mårtensson, Huaröd.
    Ut: Lukas Nilsson, Vanneberga, Gustaf Glans, Yngsjö, Marcus Turtoft, Vittskövle, Victor Knutsson, Kristianstad FC U.
    Tränare: Sten-Inge Johansson.

    Gärds Köpinge IF
    In: Adrian Karimani, Skepparslöv, Johannes Stjernberg, Wä, Mohamad Alcheghri, Huaröd, Krenar Ejupi, comeback, Eissa Al-Shoocha, Gualöv, Hassan Ali-Mahmoud, senast i Knislinge, Tim Forsman, senast i Wä, Christoffer Sjöström, senast i Wä, Hamza Alshieh, comeback, Arlind Krasniqi, comeback, Filip Broberg Haskå, senast i Wä, Pontus Olsson, senast i Kristianstad FC P19, Anton Strömberg, Svensköp, Christian Yañez, senast i Ovesholm.
    Ut: Arben Islami, Viby,  Jacob Yngvesson, Åhus HBK, André Bartosch (tränare).
    Tränare: Fatos Gashi (ny).

    Huaröds IF
    In: Ali Al-Hammadi, Näsby IF, Robin Mustafa, Fjälkinge IF, Filip Dzeba, Nosaby IF U, Abdlebasit Mahmoud, Linderöd, Rasmus Ingvert, Åsum, Elvis Hasanaj, Skepparslöv, Ahmed Walli, Åsum, Gazmend Smakiqi, Gualöv, Egzon Shala, Gualöv, Ruda Sadiq, comeback, Biffon Isma, comeback, Rasmus Larsson, Glimåkra.
    Ut: Martin Basti, Everöd, Christian Andersson, Linderöd, Mohamad Alcheghri, Gärds Köpinge, Robin Mårtensson, Everöd, Yahya Adel, Vilan, Kadri Bucolli, Tollarp.
    Tränare: Amir Sadiq (ny).

    Linderöds IF
    In: Oskar Fondell, AC Kvarnby, Benny Wanstadius, comeback, Carl Svensson, Tollarps IF, Oskar Svensson, Tollarps IF, Enis Bajrami, Wä, Daniel Edvardsson, comeback, Dino Domazet, Ovesholm, Jimmy Oskarsson, Degeberga, Fabian Mörk, comeback, senast i Önnestad.
    Ut: Abdlebasit Mahmoud, Huaröd, Victor Tyberg, Everöd, Johannes Persson, Tollarp, Christian Andersson, Åsum.
    Tränare: Mattias Strandkvist.

    Ovesholms IF
    In: Björn Johnsson, Skepparslöv.
    Ut: Dino Domazet, Linderöd.
    Tränare: Tommy Börjesson.

    Tollarps IF
    In: Berat Gjyrevci, Glimåkra, Jetmir Bucolli, senast i Venestad, Emil Gunnarsson, Kristianstad FC U, Johannes Persson, Linderöd, Kadri Bucolli, Huaröd, Mikael Taha, comeback.
    Ut: Enis Bajrami, Wä, Niklas Olsson, Önnestad, Calle Persson, Balsby, Calle Svensson, Linderöd, Oscar Svensson, Linderöd, Jacob Andersson, Åhus HBK, Oskar Mårtensson, Balsby, Anton Zetterberg, Brösarp, Hugo Strömberg, Sölvesborgs GIF U, Emil Gunnarsson, Vanneberga (lån).
    Tränare: Shpetim Husaj.

    Venestads IF
    In:
    Ut: Adhurim Binaku, Trepca, Zanin Tufek, Winnö, Mats Svensson, Winnö, Daniel Jönsson, Wä.
    Tränare: Dan Åstedt.

    Vittskövle IF
    In: 
    Jens Andersson, Vanneberga IF, Marcus Turtoft, Everöd, Stefan Hjelm (tränare).
    Ut: Torbjörn Nilsson, Brösarp, Adam Lewin Käll, Wä, Max Softberg, Broby, Adam Nilsson, Wä, Ahmed Jalil Hussein, Winnö, Adam Mahmud, Winnö, Viking Lau Johnsson, Wä, Oliver Melling, Wä, Albert Nilsson, Brösarp.
    Tränare: Stefan Hjelm (ny).

    Åsums BK
    In: Julius Spasovic, VMA, Adam Ekhult Dorhmi, Kiaby, André Bosso, Österslöv, Felix Mårtensson, VMA, Alber Barsoum, Näsby, Julius Persson, VMA, Andreas Barsoum, Näsby, Olle Johansson, Näsby, Arvid Gustafsson, Wä, Ari Abdullah, Näsby, Ahmed Al Burhan, Näsby, Niclas Björkman, comeback, Arben Mehmeti, Näsby, Ali Amin, Näsby, Christian Andersson, Linderöd, Dennis Nyman, senast i Österslöv, Zana Rewar, Näsby.
    Ut: Dennis Knutsson, Vanneberga IF, Simon Bernebring, Yngsjö, Anton Edvardsson, Yngsjö, Visar Maliqi, Vilan BoIS, Max Alm, Fjälkinge, Rasmus Ingvert, Huaröd, Linus Andersson, Wä, Linus Axelsson, Wä, Arlind Spahiu, Wä, Emil Carlsson, Åhus HBK, Mikey Carlsson, VMA.
    Tränare: Robert Barsoum (ny).

    Önneköps IF
    In: Jonathan Hellström, Hörby FF, Sebastian Nilsson, Hörby FF, Richard Hellström, Hörby FF, Anton Persson, Hörby FF, Max Jacobsson, Hörby FF, Anton Andersson, Hörby FF, Philip Lindblad, Södra Rörums IF, Rasmus Nilsson, Sjöbo IF, Max Silvborg, Sjöbo IF.
    Ut: Matias Blom, Löberöds IF.
    Tränare: Jesper Stenlundh.

     

     

     

    ***

    Damallsvenskan

    Kristianstads DFF
    In: Emma Petrovic, Eskilsminne, Sveindis Jane Jonsdottir, Wolfsburg (lån), Ebba Jahnfors, Trelleborgs FF, Elin Sjöström, från egna leden, Miranda Nild, OL Reign (lån).
    Ut: 
    Hailie Mace, North Carolina Courage (åter efter lån), Lauren Barnes, OL Reign (åter efter lån), Franziska Jaser, Werder Bremen, Svava Gudmundsdottir, Bordeaux, Therese Ivarsson, gravid, Olivia Welin, Rosengård, Tilde Olsson, Borgeby, Sofia Hagman, Apollon Ladies, Elise Kellond-Knight, Hammarby, Evelina Duljan, Växjö (utlånad under våren), Mathilde Janzen, Hoffenheim.
    Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.
    Kontrakt: 
    Brett Maron, Eveliina Summanen, Kajsa Törnkvist, Josefin Harrysson, Therese Åsland, Jutta Rantala, Amanda Edgren, Tilda Persson, Alice Nilsson, Sif Atladottir, Josefine Rybrink, Anna Welin, Emma Petrovic, Mia Carlsson, Maja Bodin, Moa Olsson, Melina Loeck, Sveindis Jane Jonsdottir, Ebba Jahnfors, Elin Sjöström, Miranda Nild.

    Vittsjö GIK
    In: Hannah Sjödahl, Röke, Briana Campos, Umeå, Moa Karlsson, Halmstads BK, Fernanda da Silva, Piteå, Beatrice Persson, Rosengård, Julia Tunturi, Eskilstuna, Filippa Wallén, Apollon Limassol, Clare Polkinghorn, Brisbane Roar, Emily Gielnik, Brisbane Roar, Klara Nyberg, Själevads IK.
    Ut: Johanna Andersson, gravid, Saga Jontoft, Åhus IF, Rebecca Quinn, OL Reign, Anke Preuss, Emma Pennsäter, Växjö, Michelle De Jongh, Fleury 91 (lån), Malin Winberg, slutar, Elizabeth Eddy, Sky Blue FC, Ebba Wieder, uppehåll, Stefan Ekstrand (tränare).
    Tränare: Thomas Mårtensson och Robert Bergström (ny).
    Kontrakt: 
    Lisa Klinga, Mie Leth Jans, Tove Almqvist, Nellie Persson, Clara Markstedt, Sandra Adolfsson, Sabrina D’Angelo, Briana Campos, Michelle De Jongh, Alexandra Benediktsson, Ebba Hed, Fernanda da Silva, Kajsa Lind, Paulina Nyström, Beatrice Persson, Shannon Lynn, Julia Tunturi, Filippa Wallén, Clare Polkinghorn, Emily Gielnik, Klara Nyberg.

     

    Division 1

    Ifö/Bromölla IF
    In: Elsa Wrångemyr, IFK Karlshamn, Clara Ahlqvist, Ronneby, Hedda Lindqvist Mannsåker, Ronneby, Ester Zientara, Åhus IF, Agnes Hammarlund, Lörby, Mathilda Carneklo, från egna leden, Lovisa Nordh Axelsson, IFK Osby, Vilma Hansson, FC Hessleholm.
    Ut: Ebba Axelsson, Åhus IF, Matilda Ståhl
    Tränare: Pierre Persson.
    Kontrakt: Matilda Agardius, Elin Vaughan, Lova Hansson, Ebba Järvensivu, Ellinor Persson, Maja Järvensivu, Olivia Johansson, Kajsa Andersson, Wilma Karlsson, Jindra van Reeden, Elsa Wrångemyr, Clara Ahlqvist, Hedda Lindqvist Mannsåker, Ester Zientara, Frida Welinder, Desirée Tiittanen, Emma Nordahl, Agnes Hammarlund, Lisa Strand Svensson, Ida Strand Svensson, Mathilda Carneklo, Lovisa Nordh Axelsson, Vilma Hansson.

     

    Division 2

    Åhus IF
    In: Annie Särnblad, Kristianstads DFF F19, Emilia Petersson, Vittskövle, Mette Johansson, Kristianstads DFF F19, Ebba Axelsson, Bromölla, Lovisa Svensson, Hjärsås/Värestorp, Moa Johansson, comeback, Alice Rosenkvist, Vikingur, Linnéa Sandell, Kristianstads DFF F19, Natalie Sandell, Kristianstads DFF F19, Lisa Schéle, Hjärsås/Värestorp, Rikard Svensson (tränare), Osby.
    Ut:
    Sofie Andersson, slutar, Ester Zientara, Bromölla, Fredrik Olsson (tränare), Osby.
    Tränare: Rikard Svensson (ny).
    Truppen: Matilda Andersson, Maja Elmvik, Bea Thornberg, Alice Lingstedt, Saga Alvesson, Ida Carlsson, Nellie Ek-Håkansson, Annie Särnblad, Emilia Petersson, Mette Johansson, Josefine Mårtensson, Ebba Axelsson, Louise Berg, Sofia Fehne, Julia Fehne, Anna Knutsson, Zinett Fritzon, Diellza Mustafa, Lovisa Svensson, Moa Johansson, Alice Rosenkvist, Linnéa Sandell, Natalie Sandell, Saga Jontoft.

    Röke IF
    In: Gabriella Visser, Tyringe.
    Ut: Emilia Nyberg, Hannah Sjödahl, Vittsjö.
    Tränare: Nawid Rahmanzai (ny).

    IFK Osby
    In: Isabella Skagerholm, Kristianstads DFF, Klara Nilsson, Sibbhult, Matilda Svensson, Östanå, Wilma Nilsson, Östanå, Moa Persson, Kristianstads DFF, Fredrik Olsson (tränare), Åhus IF.
    Ut:
    Amanda Nilsson, Sibbhult, Lovisa Nordh Axelsson, Ifö Bromölla IF, Rikard Svensson (tränare), Åhus IF, Jessica Jönsson (tränare).
    Tränare: Fredrik Olsson (ny).

    Näsums IF
    In:
    Ut: Lisa Palmkvist, slutar, Emma Persson, Lörby, Julia Ivarsson, Vanneberga/Kiaby.
    Tränare: Cornelia Hägg.

    Broby IF
    In: Linnea Bjerre, comeback, Ellen Karlsson, Östanå, Agnes Nilsson, Lönsboda, Amanda Gradert Johnsson, Sibbhult, Gisela Svensson, comeback, senast i Önnestad, Annie Olsson, comeback, Tintin Hansson, comeback, Filippa Månsson, Sibbhult, Josefine Svensson, Hjärsås/Värestorp, Thea Jönsson, Sibbhult, Tilda Johansson, IF Team Hudik, Agnes Hammarlund, Bromölla.
    Ut: Linda Lahger, gravid och spelar inte i år, Lova Åberg, långtidsskadad, Emelie Hartmeyer, slutat, Alexandra Glimbrink, slutat.
    Tränare: Stefan Bjerre (ny).

    FC Hessleholm
    In:

    Ut: Alice Åberg, flyttar till USA, Tea Flink, Charlotte Bergstrand, slutar, Vilma Hansson, Bromölla.
    Tränare: Alexander Fridlund (ny).

    Vinslövs IF
    In: Thilda Persson, Vittskövle.
    Ut: Frida Lindau, slutar.
    Tränare: Tommy Berglund.

     

    Division 3 Nordöstra

    Edenryds IF
    In:
    Ut:
    Tränare: Therese Berglund (spelade tränare).

    Farstorps GoIF
    In:
    Ut:
    Tränare: Kent Mjärdestam.

    Gärds Köpinge IF
    In:
    Ut:
    Tränare: Dan Olsson, Susanne Haggren, Malin Reinholdsson.

    Hanaskogs IS
    In: Moa Pettersson, Önnestad, Emmie Persson, Östanå, Josefine Oscarsson, Östanå, Sandra Fritzson, Östanå, Nelly Sand, Östanå.
    Ut:
    Tränare: Ronja Håkansson och Peter Håkansson.

    Sibbhults IF
    In: Lina Schuller, Östanå Bruk, Ellen Kristensson, Östanå Bruk, Amanda Nilsson, Osby, Annie Streling, Östanå Bruk, Erika Mjärdestam, Östanå Bruk, Amelia Hoff, från egna leden, Nea Claesson, från egna leden, Tova Tjäderberg, från egna leden, Ellen Salomonsson, från egna leden, Wilma Fridolin, från egna leden, Majken Petersson, från egna leden.
    Ut: Klara Nilsson, Osby, Amanda Gradert Johnsson, Broby, Filippa Månsson, Broby.
    Tränare: Håkan Arvidsson.

    Sösdala IF
    In:
    Ut:
    Tränare: Robert ”Lillen” Jönsson Gren.

    Wä IF
    In: Jens Pettersson (tränare), Wä herrar.
    Ut: Emma Rosenqvist, Ovesholm, Ida Kallberg, Ovesholm, Moa Pettersson (tränare).
    Tränare: Jens Pettersson (ny).

    Önnestad BoIF
    In: Maja Englund, Wä, Clara Nilsson, Wä, Anna Mattsson, Fjälkinge, Wilma Swahn Hall, Hjärsås/Värestorp.
    Ut: 
    Tränare: Mia Friedh (ny huvudtränare).

    Division 4 Nordöstra

    Bjärnums GoIF/Hästveda IF
    In:
    Ut:
    Tränare: Malin Lind och Magda Appelberg (nya).

    Finja IF
    In:
    Ut:
    Tränare:

    Hörja IF/Tyringe IF
    In:
    Ut: Gabriella Visser, Röke.
    Tränare: Berndt Håkansson.

    Lönsboda GoIF
    In:
    Ut: Agnes Nilsson, Broby.
    Tränare:

    Ovesholms IF (nystartat)
    In: Felicia Nilsson, comeback, Anna Stoops, comeback, Cornelia Kronbäck, comeback, Johanna Quvang, comeback, Josefin Oscarsson, comeback, Jennie Johansson, comeback, Therese Svensson, comeback, Desirée Andersson, tidigare flicklag i Ovesholm, Ida Malmström, comeback, tidigare i Hjärsås/Värestorp, Elin Nilsson, comeback, Frida Richter, comeback, Maja Malmqvist, comeback, Tina Bengtsson, comeback, Therese Flodqvist, comeback, Emma Rosenqvist, Wä, Ida Kallberg, Wä, Frida Nilsson, Wä, Annie Åkesson, Hjärsås/Värestorp.
    Tränare: Albin Renud.

    Vanneberga IF/Kiaby IF
    In: Julia Ivarsson, Näsum, Caroline Jönsson, senast i Gualöv, Engla Björklund, senast i Önnestad, Ellen Ivan, comeback, Maja Persson.
    Ut:
    Tränare: Fredrik Andersson.

    Winnö IF (nystartat)
    In: Alisia Pahlmark, Önnestad.
    Ut:
    Tränare: Christian Persson.

    Wisseltofta IF
    In:
    Ut:
    Tränare: Andreas Persson.