Silly season-listan är här igen med en summering över vad som har hänt på transfersidan de senaste dagarna – och med fokus på säsongen 2023.
***
Tipsa gärna om övergångar eller förlängningar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Det har länge varit en officiell hemlighet och nu är det helt spikat från alla håll och kanter. Efter succén i Mjällby AIF är Carlos Moros Gracia nu även presenterad av Djurgårdens IF och har signerat ett treårsavtal med blåränderna.
***
Bromöllabördige Christofer Augustsson lämnar Svenska Fotbollförbundet och sin roll som förbundskapten för Sverige P15-17 och blir ny assisterande tränare till Anders Torstensson i Mjällby AIF. Christofer har ett förflutet i Mjällby och var under flera år akademitränare i föreningen. Det är också klart att Stefan Ekstrand fortsätter i sin roll som assisterande tränare i Mjällby AIF.
***
Målvakten Alexander Nilsson, med förflutet i IFK Hässleholm, får inte förlängt kontrakt med Helsingborgs IF och lämnar klubben. Alexander har under året varit utlånad till Jönköpings Södra och stått 15 matcher i superettan.
***
IFK Hässleholms 17-årige mittfältare Max Nilsson har gjort ett fint intryck på Gais under sitt provspel i klubben och nu visar han även upp sig för Landskrona BoIS.
***
Efter två säsonger i IFK Hässleholm och dessförinnan fem säsonger i Nosaby IF är det klart att mittbacken Hampus Rydh vänder tillbaka till IFK Osby inför klubbens nystart i division 5.
***
Mittfältaren Ludvig Dahlkvist tar steget från IFK Hässleholm P19 till nya division 4-laget Hästveda IF.
***
Oscar Schuller lämnar IFK Knislinge för spel i Sibbhults IF där han kommer att spela ihop med brorsorna Dennis och Adam Berg.
***
Algot Pramberg återvänder till Mala IF efter en och en halv säsong i IFK Osby. Kellan Al-Agagera, senast i IFK Osby 2020, är också klar för spel i Mala IF.
***
Jonathan Nilsson, som gjorde tio mål för IFK Knislinge i år, är klar för grannklubben Hanaskogs IS och samma klubbadress blir det för Ahmed Jalil Hussein, med förflutet i IFK Hässleholm, Vittskövle och senast i Winnö.
***
Liv Kronqvist lämnar Lönsboda GoIF och tar steget över till IFK Osby i division 3.
***
Vanneberga FF kan räkna in en rad nygamla namn under nya tränarduon Joakim Persson och Anton Rosengrens ledning. Johan Kullman, Fredrik Johansson, Emil Thorsén, Christoffer Ehlde, Henrik Grönvall och Andreas Stjernfelt gör alla comeback. Dessutom ansluter André Lundgren från Fjälkinge IF och Lukas Nilsson ”reggas” ner från Vanneberga IF.
***
Venestads IF fyller på med nyförvärv nummer tre och fyra. Edwin Merdzic och Walid Shehadeh ansluter från Gärds Köpinge IF respektive Vilan BoIS.
***
Allsvenskan
Mjällby AIF
In: Anders Torstensson, comeback (tränare), Christofer Augustsson, Sverige P15-17 (ass tränare).
Ut: Enoch Kofi Adu, Noah Eile, Malmö FF (avslutat lån), Samuel Brolin, AIK (avslutat lån), Jetmir Haliti, AIK (avslutat lån), Amir Al-Ammari, IFK Göteborg (avslutat lån), Carlos Moros Gracia, Djurgården, Andreas Brännström, AIK (tränare).
Tränare: Anders Torstensson.
Truppen:
Målvakter: Noel Törnqvist (2026).
Backar: Jesper Adolfsson (2023), Ivan Kricak (2023).
Mittfältare: Viktor Gustafson (2024), Adam Ståhl (2024), David Löfquist (2023), Herman Johansson (2023), Ludvig Carlius (2023), Adam Petersson (2024), Jesper Gustavsson (2023), Otto Rosengren (2025), Noah Persson (2025).
Forwards: Mamudu Moro (2023), Silas Nwankwo (2025), Yusuf Abdulazeez (2025).
Division 2 Södra Götaland
Kristianstad FC
In:
Ut: Melvin Franzén, Glimåkra.
Tränare: Mladen Blagojevic (kontrakt till och med 2024).
Truppen:
Målvakter: Rasmus Cederlund.
Backar: Linus Svensson, Dino Nargilic, Colin Carlsson, Samuel Wikström, Erik Lindström.
Mittfältare: Hampus Källström, Albin Henningsson, Anton Bringsén, Saikou Jawneh.
Forwards: Omar Dampha, Teddy Bergqvist, Emil Fjällbrink.
Nosaby IF
In: Casper Hägg, Hörviken.
Ut: Axel Winberg, IFK Hässleholm.
Tränare: Mats ”Matte” Andersson.
Truppen:
Målvakter: Ioannis Papoulidis, Leo Engkvist Qvarnström.
Backar: Armin Aganovic, Philip Persson, Joel Fasth, Philippe Edmonds.
Mittfältare: Ameer Naseer Naji Naji, Kevin Sjöström, Philip Bengtsson Hörnebrant, Armend Selimi, Roni Hajdari, Ahmed Yasin Hemande.
Forwards: Adrian Sutalo, Casper Hägg.
IFK Hässleholm
In: Linus Roslund, flyttas upp från egna leden, Axel Winberg, Nosaby.
Ut: Armin Culum, AFC Eskilstuna, Teo Helm, North Park Vikings (USA), Max Sandberg, IFK Osby, Jacob Holmberg, Bjärnum, Hampus Rydh, Osby.
På väg ut: Max Nilsson, Gais/Landskrona BoIS.
Tränare: Johan Persson.
Truppen:
Målvakter: Carl Lundahl Persson.
Backar: Isak Orajärvi, Hugo Arvidsson, Victor Ahlgren, Marcus Thuvesson, Wictor Willseus.
Mittfältare: Victor Holmberg, Olle Kjellman Olblad, Meraj Haidari, Jussi Tikkanen.
Forward: Robin Strömberg, Isaac Holmberg, Linus Roslund.
Hässleholms IF
In:
På väg in: Halil Peskovic, Hörby, Liam Bengtsson, Karlskrona.
Ut:
På väg ut: Theo Ekström.
Tränare: Burim Rexhepi (kontrakt till och med 2024).
Truppen:
Målvakter:
Backar: Anton Branting, Oscar Widmark, Emil Arvidsson.
Mittfältare: Vilmer Persson Åhstedt, Albin Andersson, Mustafa Owaid, Gustaf Winroth.
Forwards: Lucas Johnsson.
VMA IK
In: Oscar Hall, Hanaskog.
Ut:
Tränare: Anton Nordfeldt.
Truppen:
Målvakter: Max-Ludwig Gustafsson Roslund, Max Aronsson.
Backar: Jonathan Nyström, Mikey Carlsson, Rasmus Lundin, Liam Frick, Melker Lundin, Gabriel Ördén, Elliot Pramberg.
Mittfältare/forwards: Adam Winnberg, Samuel Jonsson, Elliot Blennborn, Jimmy Rossander, Daniel Kardum, Elvis Rama, Robin Holmquist, Oscar Hall.
Division 3 Sydöstra Götaland
Sölvesborgs GIF
In: Albert Thorén, Hörviken.
Ut:
Tränare:
Ifö Bromölla IF
In: Elias Gran, Näsum.
Ut:
Tränare: Linus Rosenblad Nilsson.
Truppen: Gabriel Lindberg, Zack Riutta Chmiel, Tomas Andersson, Elliot Andersson, Robin Cederberg, André Stjärnstrand, Sebastian Carrblad, Joel Ottosson, Viktor Bjerstedt, Casper Rosenqvist, Jack Riutta Chmiel, Albin Lennartsson, Jacob Emilsson, Anton Edlund, Samuel Lindh, Kristian Önnervik, Oscar Lavesson, Elias Gran, Melvin Ljungqvist, Hugo Lindskog.
Division 4 Östra
Broby IF
In: Stefan Hansson (tränare), comeback.
På väg in: Hampus Dahl, Jägersborg/Verum, Rasmus Roslund, Osby, Ozzie Bertilsson, Hanaskog, Jimmie Ljunggren, Hanaskog.
Ut: Max Softberg, Vanneberga IF, Dennis Berg, Sibbhult, André Johansson, Nävlinge (tränare).
Tränare: Stefan Hansson (ny).
Glimåkra IF
In: Melvin Franzén, Kristianstad FC.
Ut: Jhonjairo Calderon Navarro, Trepca FC Hässleholm, Jesper Eriksson, Wisseltofta.
Tränare: Joel Wedenell.
Vanneberga IF
In: Adam Lewin Käll, Wä, Kristian Ekstrand, Yngsjö, Max Softberg, Broby, Algot Najvik, Gärds Köpinge, Marcus Gullin, comeback.
Ut: Johan Ohlsson, Vittskövle, Philip Wikström, slutar, Oliver Sigefjord, flyttat, Tobias Carlsson, Vittskövle.
Tränare: Jens Larsson.
Bjärnums GoIF
In: Jacob Holmberg, IFK Hässleholm.
Ut:
Tränare: Simon Reinholdsson och Jesper Lindell.
Hästveda IF
In: Hampus Nilsson, Nävlinge, Ludvig Dahlkvist, IFK Hässleholm P19, Oscar Skarp, Sibbhult (tränare).
Ut: Fredrik Jensen (tränare), Mikael Nilsson (tränare).
Tränare: Oscar Skarp (ny).
Division 5
Åhus HBK
In:
Ut:
Tränare: Mikael Bergqvist.
Hanaskogs IS
In: Jonathan Nilsson, Knislinge, Ahmed Jalil Hussein, senast i Winnö, Paschalis ”Nallen” Konstantinou (tränare), Kristianstad FC P19, Patrik Isaksson (tränare).
Ut: Oscar Hall, VMA, André Bengtsson, Wisseltofta, Keijo Voutilainen (tränare).
På väg ut: Ozzie Bertilsson, Broby, Jimmie Ljunggren, Broby.
Tränare: Paschalis ”Nallen” Konstantinou (ny).
IFK Knislinge
In: Philip Isaksson (tränare), från egna leden.
Ut: Petter Andersson, Sibbhult, Oscar Schuller, Sibbhult, Jonathan Nilsson, Hanaskog, Jonas Modig (spelande tränare).
Tränare: Philip Isaksson (ny).
IFK Osby
In: Max Sandberg, IFK Hässleholm, Linus Persson, Älmhult, Robin Andreasson, Wisseltofta, Hampus Rydh, IFK Hässleholm, Morgan Nilsson, Wisseltofta (tränare), Mattias Nilsson (tränare).
Ut: Algot Pramberg, Mala, Niclas Nilsson, Fjälkinge (tränare).
På väg ut: Rasmus Roslund, Broby.
Tränare: Morgan Nilsson och Mattias Nilsson (nya).
Mala IF
In: Algot Pramberg, Osby, Kellan Al-Agagera, senast i Osby.
Ut:
Tränare: Haris Crnalic.
Nävlinge IF
In: André Johansson, Broby (tränare).
Ut: Hampus Nilsson, Hästveda, Joel Brandin, Degeberga, Johan Hansson, Ovesholm (tränare).
Tränare: André Johansson (ny).
Sibbhults IF
In: Petter Andersson, Knislinge, Dennis Berg, Broby, Oscar Schuller, Knislinge, Tobias Thufvesson (tränare).
Ut: Johan Holmén, Jägersborg/Verum, Oscar Skarp, Hästveda (tränare).
Tränare: Tobias Thufvesson (ny).
Tosteberga/Nymölla IF
In:
Ut:
Tränare: Jesper Olsson (spelande tränare) och Måns Andersson.
Vilan BoIS
In:
Ut: Ali Haidar, Kiaby, Walid Shehadeh, Venestad.
Tränare:
Tollarps IF
In:
Ut: Ardit Stagova, Hörby FF.
Tränare: Shpetim ”Tim” Husaj.
Yngsjö IF
In:
Ut: Kristian Ekstrand, Vanneberga IF.
Tränare: Fredrik Lindeberg.
Fjälkinge IF
In: Niclas Nilsson, Osby (tränare).
Ut: Armin Feratovic (spelande tränare), André Lundgren, Vanneberga FF.
Tränare: Niclas Nilsson (ny).
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare:
Vinslövs IF
In:
Ut:
Tränare:
Trepca FCH
In: Jhonjairo Calderon Navarro, Glimåkra.
Ut:
Tränare: Besnik Vilanca.
Division 6
Wä IF
In: Marcus Gunnarsson (tränare), från egna leden.
Ut: Adam Lewin Käll, Vanneberga IF, Claes Magnusson (tränare), uppehåll.
Tränare: Marcus Gunnarsson (ny).
Edenryds IF
In: Simon Sjöblom, senast i Hörviken, Pontus Andersson, Bromölla, Peter Lindquist, Ovesholm (tränare).
Ut: Stefan Johansson (tränare).
Tränare: Peter Lindquist (ny).
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut: Fisnik Zeka (tränare).
Tränare:
Farstorps GoIF
In:
Ut: Fredrik Branting (tränare).
Tränare:
Hörja IF/Röke IF
In:
Ut:
Tränare: Ulf Henningsson.
Jägersborgs IF/Verums GoIF
In: Johan Holmén, Sibbhult.
Ut:
På väg ut: Hampus Dahl, Broby.
Tränare: Johan Holmén och Viktor Nordkvist (nya).
Lönsboda GoIF
In: Edvin Johansson, comeback, Arvid Johansson, comeback, Olle Bengtsson, comeback, Wille Wiking-Johansson, comeback.
Ut:
Tränare: Timmy Nilsson.
Treby IF
In:
Ut:
Tränare:
Tyringe IF
In: Jonas Wicander (tränare).
Ut:
Tränare: Jonas Wicander.
Vankiva IF
In:
Ut: Hannes Wallin, Perstorp Bälinge IK.
Tränare: Peter Leo och Jimmy Holgersson.
Wisseltofta IF
In: Jesper Eriksson, Glimåkra (spelande tränare), André Bengtsson, Hanaskog.
Ut: Robin Andreasson, Osby,Morgan Nilsson, Osby (spelande tränare).
Tränare: Jesper Eriksson (ny).
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare:
Balsby SK
In:
Ut:
Tränare: Har ingen uttalad tränare. Matcherna leds av lagledare Gert Persson och manager Jonas Kajsson.
IK Kamp
In:
Ut:
Tränare:
Kiaby IF
In: Ali Haidar, Vilan.
Ut:
Tränare: Johan Lindgren.
Näsby IF
In:
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In:
Ut: Elias Gran, Bromölla.
Tränare: Fredrik Palmgren.
Ovesholms IF
In: Johan Hansson (tränare), Nävlinge.
Ut: Tommy Börjesson (tränare), slutar.
Tränare: Johan Hansson.
Skepparslövs IF
In:
Ut:
Tränare:
Vanneberga FF
In: Johan Kullman, comeback, Fredrik Johansson, comeback, Emil Thorsén, comeback, Christoffer Ehlde, comeback, Henrik Grönvall, comeback, Andreas Stjernfeldt, comeback, André Lundgren, Fjälkinge, Lukas Nilsson, Vanneberga IF.
Ut:
Tränare: Joakim Persson (ny) och Anton Rosengren (ny).
Viby IF
In:
Ut:
Tränare: Peter Harrison.
Winnö IF
In: Adam Al Kurwi, klubb okänd, Sten-Inge Johansson (tränare).
Ut: Olle Nordström (tränare).
Tränare: Sten-Inge Johansson (ny).
Degeberga GoIF
In: Joel Brandin, Nävlinge, Christofer Månsson, Rörums SK.
Ut: Oliver Kjellkvist, Brösarp.
Tränare: Johan Montan.
Everöds IF
In:
Ut:
Tränare: Martin Basti.
Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Fatos Gashi, Mirnes Merdzic, Venestad, Adam Mahmud, Venestad, Algot Najvik, Vanneberga, Teo Björkqvist, Venestad, Edwin Merdzic, Venestad.
Tränare:
Huaröds IF
In:
Ut: Shpetim Sulejman, Venestad, Amir Sadiq (tränare).
Tränare:
Linderöds IF
In:
Ut: Mattias Strandkvist, Vittskövle, Carl Svensson, Önneköp, Oscar Svensson, Önneköp.
Tränare: Stefan Bondesson och Sebastian Strömberg (nya).
Svensköps IF
In: Valon Misimi (tränare), Bosna.
Ut:
Tränare: Valon Misimi (ny).
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare: Christian Örn.
Venestads IF
In: Mirnes Merdzic, Gärds Köpinge, Adam Mahmud, Gärds Köpinge, Teo Björkqvist, Gärds Köpinge, Shpetim Sulejman, Huaröd, Edwin Merdzic, Gärds Köpinge, Walid Shehadeh, Vilan.
Ut:
Tränare: Mirnes Merdzic och Adam Mahmud (nya).
Vittskövle IF
In: Johan Ohlsson, Vanneberga IF, Måns Nilsson, Brösarp, Mattias Strandkvist, Linderöd, Robin Gunnarsson, Vanneberga IF, Tobias Carlsson, Vanneberga IF, Magnus Nilsson, Åhus HBK J (tränare).
Ut: Stefan Hjelm (tränare).
Tränare: Magnus Nilsson (ny).
Åsums BK
In:
Ut:
Tränare: Robert Barsoum.
In: Carl Svensson, Linderöd, Oscar Svensson, Linderöd, Admir Maletic, Hörby FF.
Ut:
Tränare: Jesper Stenlundh.
***
Damallsvenskan
Kristianstads DFF
In: Maja Wangerheim, Älvsjö AIK.
Ut: Elin Sjöström, Halmia.
Tränare:
Truppen:
Målvakter: Melina Loeck (2023), Moa Olsson (2023), Emmy Thyberg (2023).
Backar: Easther Mayi Kith (2023), Sheila van den Bulk (2023), Kajsa Törnkvist (2023), Maja Wangerheim (2025), Therese Ivarsson (2023).
Mittfältare: Amanda Andradottir (2023), Alice Nilsson (2023), Emmi Alanen (2023), Emma Petrovic (2023), Tilda Persson (2023), Emelia Oskarsdottir (2024).
Forwards: Tabby Tindell (2023), Evelyne Viens (2024), Tilda Sandén (2023).
Vittsjö GIK
In:
Ut: Sabrina D’Angelo, Arsenal, Shannon Lynn, slutar.
Tränare:
Målvakter:
Backar: Lisa Klinga, Kayla Adamek, Clare Polkinghorne, Kajsa Lind.
Mittfältare: Katrina Gorry, Nellie Persson, Nova Karlsson, Hannah Sjödahl, Jutta Rantala.
Forwards: Clara Markstedt, Hanna Ekengren, Moa Karlsson (2024).
Elitettan
Ifö/Bromölla IF
In:
Ut:
Tränare:
Kontrakt: Wilma Karlsson, Elvira Olofsson, Valentina Metaj (2024), Amanda Olsson, Tess Fridberg, Milla Larsson, Hanna Johansson, Tess Fridberg.
Division 2 Dam Sydvästra Götaland
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare:
Division 3 Dam
Röke IF
In: Julius Sjödahl (tränare), Markaryd.
Ut: Jenni Svärd Husu (tränare).
Tränare: Julius Sjödahl (ny).
IFK Osby
In: Liv Kronqvist, Lönsboda.
Ut:
Tränare: Fredrik Olsson.
FC Hessleholm
In:
Ut:
Tränare: Rikard Svensson.
Vinslövs IF
In: Joakim Nygren (tränare), FC Hessleholm.
Ut: Tommy Berglund (tränare).
Tränare: Joakim Nygren (ny).
Hanaskogs IS
In:
Ut:
Tränare:
Sibbhults IF
In:
Ut:
Tränare: Håkan Arvidsson.
Wä IF
In:
Ut: Jens Pettersson (tränare), Nosaby.
Tränare:
Bjärnums GoIF
In:
Ut:
Tränare: Robert ”Lillen” Jönsson.
Division 4 Dam
Broby IF
In:
Ut: Patrik Hammarlund (tränare).
Tränare:
Edenryds IF
In:
Ut:
Tränare: Cornelia Hägg.
Farstorps GoIF
In: Elin Forsberg, senast i FC Hessleholm.
Ut:
Tränare:
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In:
Ut:
Tränare: Edona Karimani.
Önnestad BoIF
In:
Ut: Martina Sandström (spelande tränare), Mia Friedh (tränare).
Tränare:
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF/Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare: Berndt Håkansson.
Lönsboda GoIF
In: Linn Nilsson, senast i Älmhult.
Ut: Liv Kronqvist, Osby.
Tränare: Therese Cederqvist.
Ovesholms IF
In:
Ut: Peter Lindquist, Edenryd (tränare).
Tränare: Henrik Andersson och Anna Stoops.
Vanneberga IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik Andersson.
Winnö IF
In:
Ut: Christian Persson (tränare), slutar.
Tränare: Johan Carlsson och Mattias Gunnarsson.
Wisseltofta IF
In:
Ut:
Tränare: