Silly season-listan är här igen med en summering över vad som har hänt på transfersidan den senaste veckan – och med fokus på säsongen 2023.
***
Tipsa gärna om övergångar eller förlängningar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
Meriterade Enoch Kofi Adu har inte spelat en enda minut i allsvenskan 2022 och blev en riktig floppvärvning för Mjällby AIF. Nu bekräftar klubben inte helt oväntat att mittfältarens kontrakt inte kommer att förlängas.
***
Finska landslagsspelaren Jutta Rantala, tidigare i Kristianstads DFF, har förlängt sitt kontrakt med Vittsjö GIK över nästa säsong.
***
Backkuggen Hanna Johansson blir kvar på Strandängen och har skrivit ett nytt år med Ifö Bromölla IF i elitettan.
***
Mittfältaren Anton Bringsén och backen Erik Lindström har förlängt sina avtal med Kristianstad FC över säsongen 2023.
***
Ytterligare fyra spelare, mittfältaren Albin Andersson, yttern Lucas Johnsson, mittbacken Emil Arvidsson och yttern/ytterbacken Mustafa Owaid, har förlängt sina avtal med Hässleholms IF.
***
Theo Ekström, som vann skytteligan i division 2 på 20 mål, har ännu inte förlängt med Hässleholms IF och uppges bland annat finnas på BK Olympics radar.
***
IFK Hässleholms 17-årige Max Nilsson kan vara på väg att göra en flytt och har provtränat med Gais.
***
Elliot Pramberg är överens med VMA IK om en förlängning över division 2-säsongen 2023.
***
Christoffer Tapper Holter, som spelade division 1-fotboll med Kristianstads FF 2012, blir ny tränare i Teckomatorps SK och får sällskap i tränarstaben av pappa Göran Holter (svensk mästare 1989 med IFK Norrköping).
***
Anton Edlund och Samuel Lindh har förlängt sina avtal och därmed är samtliga spelare från startelvan i sista kvalmatchen mot Staffanstorp klara för division 3-spel med Ifö Bromölla IF.
***
Joel Wedenell fortsätter som spelande tränare i moderklubben i Glimåkra IF och får fortsatt Michael Reinholdt Jonsson som assisterande.
***
Broby IF och tränaren André Johansson går skilda vägar efter extrakvalet som avslutas på lördag.
***
Det blir Tobias Thufvesson, tidigare i bland annat Älmhults IF, som blir ny huvudtränare för Sibbhults IF:s herrar efter Oscar Skarp. I ledarstaben ingår även Ola Lundström som assisterande och Rickard Granqvist som lagledare.
***
Det är också klart att Håkan Arvidsson har förlängt sitt avtal och går in på sin fjärde säsong som tränare för Sibbhults IF:s damer.
***
Det blir tränarskifte i IFK Knislinge där Jonas Modig och Timothy Gustafsson tackar för sig. Enligt uppgift kommer Timothy att fortsätta spela i klubben i mån av tid.
***
Berat Gjyrevci har förlängt med Tollarps IF och fortsätter i sin roll som spelande assisterande tränare vid sidan om huvudtränaren Tim Husaj.
***
Morgan Nilsson lämnar jobbet som spelande tränare i Wisseltofta IF och blir istället ny tränare i IFK Osby där han kommer att dela jobbet med brorsan Mattias Nilsson.
***
Niclas Nilsson, som tränat IFK Osby sedan sommaren 2019, blir ny huvudtränare i Fjälkinge IF efter Armin Feratovic. Admir Sitarevic fortsätter som assisterande tränare.
***
Robin Gunnarsson, senast synlig i Vanneberga IF 2020, gör comeback och är presenterad för Vittskövle IF.
***
Stefan Hjelm bekräftar att han lämnar tränarjobbet i Vittskövle IF efter två säsonger, och totalt åtta år i klubben.
***
Peter Lindquist lämnar damerna i Ovesholms IF och är klar som ny tränare för herrarna i Edenryds IF och får Marcus Strandberg vid sin sida som spelande lagledare. Lindquist ersätter Stefan Johansson som gick in som tillfällig tränarlösning under hösten efter brytningen med Daniel Ivanovski.
***
I Linderöds IF tog trotjänaren Magnus Englesson under säsongen över som en tillfällig lösning efter Mikael Ekdahl och nu ersätts han av nya tränarduon Stefan Bondesson och Sebastian Strömberg som rekryteras från egna leden.
***
Trotjänaren Peter Harrison är klar för sitt elfte år som huvudtränare i Viby IF. I staben ingår fortsatt även assisterande tränarna Jens Persson och Alexander Åstedt och målvaktstränaren Rolf Brymell.
***
Allsvenskan
Mjällby AIF
In:
Ut: Enoch Kofi Adu, Andreas Brännström (tränare).
Tränare:
Truppen:
Målvakter: Noel Törnqvist (2026).
Backar: Jesper Adolfsson (2023), Ivan Kricak (2023).
Mittfältare: Viktor Gustafson (2024), Adam Ståhl (2024), David Löfquist (2023), Herman Johansson (2023), Ludvig Carlius (2023), Adam Petersson (2024), Jesper Gustavsson (2023), Otto Rosengren (2025), Noah Persson (2025).
Forwards: Mamudu Moro (2023), Silas Nwankwo (2025), Yusuf Abdulazeez (2025).
Division 2 Södra Götaland
Kristianstad FC
In:
Ut:
Tränare: Mladen Blagojevic.
Truppen:
Målvakter: Rasmus Cederlund.
Backar: Linus Svensson, Dino Nargilic, Colin Carlsson, Samuel Wikström, Erik Lindström.
Mittfältare: Hampus Källström, Albin Henningsson, Anton Bringsén.
Forwards: Omar Dampha, Teddy Bergqvist, Emil Fjällbrink.
Nosaby IF
In:
Ut:
Tränare: Mats ”Matte” Andersson.
Truppen:
Målvakter:
Backar: Armin Aganovic, Philip Persson, Joel Fasth.
Mittfältare: Ameer Naseer Naji Naji, Kevin Sjöström, Philip Bengtsson Hörnebrant, Armend Selimi, Roni Hajdari.
Forwards: Adrian Sutalo.
IFK Hässleholm
In: Linus Roslund, flyttas upp från egna leden.
Ut: Armin Culum, AFC Eskilstuna, Teo Helm, North Park Vikings (USA).
På väg ut: Max Nilsson, Gais.
Tränare: Johan Persson.
Truppen:
Målvakter: Carl Lundahl Persson.
Backar: Isak Orajärvi, Hugo Arvidsson, Victor Ahlgren, Marcus Thuvesson, Wictor Willseus.
Mittfältare: Victor Holmberg, Olle Kjellman Olblad, Meraj Haidari, Jussi Tikkanen.
Forward: Robin Strömberg, Isaac Holmberg, Linus Roslund.
Hässleholms IF
In:
Ut:
På väg ut: Theo Ekström.
Tränare: Burim Rexhepi (kontrakt till 2024).
Truppen:
Målvakter:
Backar: Anton Branting, Oscar Widmark, Emil Arvidsson.
Mittfältare: Vilmer Persson Åhstedt, Albin Andersson, Mustafa Owaid.
Forwards: Lucas Johnsson.
VMA IK
In:
Ut:
Tränare: Anton Nordfeldt.
Truppen:
Målvakter: Max-Ludwig Gustafsson Roslund, Max Aronsson.
Backar: Jonathan Nyström, Mikey Carlsson, Rasmus Lundin, Liam Frick, Melker Lundin, Gabriel Ördén, Elliot Pramberg.
Mittfältare/forwards: Adam Winnberg, Samuel Jonsson, Elliot Blennborn, Jimmy Rossander, Daniel Kardum, Elvis Rama, Robin Holmquist.
Division 3 Sydöstra Götaland
Sölvesborgs GIF
In:
Ut:
Tränare:
Ifö Bromölla IF
In:
Ut:
Tränare: Linus Rosenblad Nilsson.
Truppen: Gabriel Lindberg, Zack Riutta Chmiel, Tomas Andersson, Elliot Andersson, Robin Cederberg, André Stjärnstrand, Sebastian Carrblad, Joel Ottosson, Viktor Bjerstedt, Casper Rosenqvist, Anton Edlund, Samuel Lindh.
Division 4 Östra
Broby IF
In:
Ut: André Johansson (tränare).
Tränare:
Glimåkra IF
In:
Ut:
Tränare: Joel Wedenell.
Vanneberga IF
In: Adam Lewin Käll, Wä, Kristian Ekstrand, Yngsjö.
Ut: Johan Ohlsson, Vittskövle, Philip Wikström, slutar, Oliver Sigefjord, flyttat.
På väg ut: Tobias Carlsson, Vittskövle.
Tränare: Jens Larsson.
Bjärnums GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare:
Division 5
Åhus HBK
In:
Ut:
Tränare:
Hanaskogs IS
In:
Ut: Keijo Voutilainen (tränare).
Tränare:
IFK Knislinge
In:
Ut: Jonas Modig (spelande tränare).
Tränare:
IFK Osby
In: Morgan Nilsson, Wisseltofta (tränare), Mattias Nilsson (tränare).
Ut: Niclas Nilsson, Fjälkinge (tränare).
Tränare: Morgan Nilsson och Mattias Nilsson (nya).
Mala IF
In:
Ut:
Tränare:
Nävlinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Sibbhults IF
In: Tobias Thufvesson (tränare).
Ut: Oscar Skarp (tränare).
Tränare: Tobias Thufvesson (ny).
Tosteberga/Nymölla IF
In:
Ut:
Tränare: Jesper Olsson (spelande tränare) och Måns Andersson.
Vilan BoIS
In:
Ut:
Tränare:
Tollarps IF
In:
Ut:
Tränare: Shpetim ”Tim” Husaj.
Yngsjö IF
In:
Ut: Kristian Ekstrand, Vanneberga IF.
Tränare:
Fjälkinge IF
In: Niclas Nilsson, Osby (tränare).
Ut: Armin Feratovic (spelande tränare).
Tränare: Niclas Nilsson (ny).
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare:
Vinslövs IF
In:
Ut:
Tränare:
Trepca FCH
In:
Ut:
Tränare: Besnik Vilanca.
Division 6
Wä IF
In: Marcus Gunnarsson (tränare), från egna leden.
Ut: Adam Lewin Käll, Vanneberga IF,Claes Magnusson (tränare), uppehåll.
Tränare: Marcus Gunnarsson (ny).
Edenryds IF
In: Peter Lindquist, Ovesholm (tränare).
Ut: Stefan Johansson (tränare).
Tränare: Peter Lindquist (ny).
Hjärsås/Värestorps IF
In:
Ut:
Tränare:
Farstorps GoIF
In:
Ut: Fredrik Branting (tränare).
Tränare:
Hörja IF/Röke IF
In:
Ut:
Tränare:
Jägersborgs IF/Verums GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Treby IF
In:
Ut:
Tränare:
Tyringe IF
In: Jonas Wicander (tränare).
Ut:
Tränare: Jonas Wicander.
Vankiva IF
In:
Ut: Hannes Wallin, Perstorp Bälinge IK.
Tränare:
Wisseltofta IF
In:
Ut: Morgan Nilsson, Osby (spelande tränare).
Tränare:
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare:
Balsby SK
In:
Ut:
Tränare:
IK Kamp
In:
Ut:
Tränare:
Kiaby IF
In:
Ut:
Tränare:
Näsby IF
In:
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik Palmgren.
Ovesholms IF
In:
Ut: Tommy Börjesson (tränare), slutar.
Tränare:
Skepparslövs IF
In:
Ut:
Tränare:
Vanneberga FF
In:
Ut:
Tränare: Joakim Persson (ny) och Anton Rosengren (ny).
Viby IF
In:
Ut:
Tränare: Peter Harrison.
Winnö IF
In:
Ut:
Tränare:
Degeberga GoIF
In:
Ut:
Tränare: Johan Montan.
Everöds IF
In:
Ut:
Tränare: Martin Basti.
Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Fatos Gashi, Mirnes Merdzic, Venestad, Adam Mahmud, Venestad.
Tränare:
Huaröds IF
In:
Ut: Amir Sadiq (tränare).
Tränare:
Linderöds IF
In:
Ut: Mattias Strandkvist, Vittskövle.
Tränare: Stefan Bondesson och Sebastian Strömberg (nya).
Svensköps IF
In:
Ut:
Tränare:
Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare: Christian Örn.
Venestads IF
In: Mirnes Merdzic, Gärds Köpinge, Adam Mahmud, Gärds Köpinge.
Ut:
Tränare: Mirnes Merdzic och Adam Mahmud (nya).
Vittskövle IF
In: Johan Ohlsson, Vanneberga IF, Måns Nilsson, Brösarp, Mattias Strandkvist, Linderöd, Robin Gunnarsson, Vanneberga IF.
På väg in: Tobias Carlsson, Vanneberga IF.
Ut: Stefan Hjelm (tränare).
Tränare:
Åsums BK
In:
Ut:
Tränare:
In:
Ut:
Tränare:
***
Damallsvenskan
Kristianstads DFF
In:
Ut:
Tränare:
Truppen:
Målvakter: Melina Loeck (2023), Emmy Thyberg (2023).
Backar: Easther Mayi Kith (2023), Sheila van den Bulk (2023), Kajsa Törnkvist (2023).
Mittfältare: Amanda Andradottir (2023), Alice Nilsson (2023), Emmi Alanen (2023), Emma Petrovic (2023), Tilda Persson (2023), Emelia Oskarsdottir (2024).
Forwards: Tabby Tindell (2023), Evelyne Viens (2024), Tilda Sandén (2023).
Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare: Thomas Mårtensson och Ulf Kristiansson.
Målvakter:
Backar: Lisa Klinga, Kayla Adamek.
Mittfältare: Katrina Gorry, Nellie Persson, Nova Karlsson, Hannah Sjödahl, Jutta Rantala.
Forwards: Clara Markstedt, Hanna Ekengren, Moa Karlsson (2024).
Elitettan
Ifö/Bromölla IF
In:
Ut:
Tränare:
Kontrakt: Wilma Karlsson, Elvira Olofsson, Valentina Metaj, Amanda Olsson, Tess Fridberg, Milla Larsson, Hanna Johansson.
Division 2 Dam Sydvästra Götaland
Åhus IF
In:
Ut:
Tränare:
Division 3 Dam
Röke IF
In:
Ut: Jenni Svärd Husu (tränare).
Tränare:
IFK Osby
In:
Ut:
Tränare:
FC Hessleholm
In:
Ut:
Tränare:
Vinslövs IF
In: Joakim Nygren (tränare), FC Hessleholm.
Ut: Tommy Berglund (tränare).
Tränare: Joakim Nygren (ny).
Hanaskogs IS
In:
Ut:
Tränare:
Sibbhults IF
In:
Ut:
Tränare: Håkan Arvidsson.
Wä IF
In:
Ut:
Tränare:
Division 4 Dam
Broby IF
In:
Ut:
Tränare:
Edenryds IF
In:
Ut:
Tränare: Cornelia Hägg.
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Gärds Köpinge IF
In:
Ut:
Tränare:
Näsums IF
In:
Ut:
Tränare: Edona Karimani.
Önnestad BoIF
In:
Ut:
Tränare:
Bjärnums GoIF/Hästveda IF
In:
Ut:
Tränare:
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Hörja IF/Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:
Lönsboda GoIF
In:
Ut:
Tränare:
Ovesholms IF
In:
Ut: Peter Lindquist, Edenryd (tränare).
Tränare:
Vanneberga IF
In:
Ut:
Tränare: Fredrik Andersson.
Winnö IF
In:
Ut:
Tränare:
Wisseltofta IF
In:
Ut:
Tränare: