Tränarlistan #4
Fotbollsbloggen, Silly seasonTränarlistan är tillbaka igen och senaste nytt är att Tobbe Björk och Janne Berger, som tidigare i veckan tackade för sig i Kiaby IF efter fyra år, tar över seriekonkurrenten Näsums IF. Tidigare tränaren Per Levine blir kvar i tränarteamet som spelaransvarig och Johan Bengtsson fortsätter som lagledare.
***
Besnik Vilanca, som varit spelande tränare i Vankiva IF, är klar för division 6-laget FC Örkelljunga.
***
Sedan förra uppdateringen kan vi även notera att…
Profilen Claes Magnusson gör comeback i Winnö IF.
Henrik Thelaus är klar som ny huvudtränare för Farstorps herrlag.
Interrimlösningen Timmie Erlandsson blir en permanent lösning i IK Kamp. Han assisteras av lillebror André Erlandsson.
Christian Falk är tillbaka efter sitt sabbatsår och tar över Önnestads damer (nykomling i trean) efter Per Gustafsson.
Katharina Nilsson lämnar jobbet som assisterande i Bromöllas damlag. Jens Pettersson fortsätter, men klubben letar efter en ny kollega. ”Kattis” fortsätter med sina uppdrag inom Skånes FF, men ska även hjälpa till i Wä IF.
Fredrik Johnsson och Malin Björk slutar som tränare för Wä IF:s damer. Katharina Nilsson och Magnus Carlsson finns med i teamet, men man letar efter en huvudtränare.
Berndt Håkansson gör comeback i Gärds Köpinge IF och tar över tränarjobbet i damlaget.
Är det något namn du saknar tar jag tacksamt emot tips. Mejla patrik.persson@kristianstadsbladet.se eller skicka via twitter @kbpersson
Herrlagen:
Mjällby AIF: Jonas Andersson.
Kristianstad FC: Atli Edvaldsson.
Nosaby IF: Peter Persson.
Ifö/Bromölla IF: Hampus Lundquist (kontrakt till och med 2019).
IFK Hässleholm: Daniel Nilsson.
IFK Osby: Mattias Nilsson.
Hjärsås/Värestorps IF: Michael Reinholdt Jonsson (ny från Glimåkra).
Näsby: Sejdi Bajrami.
Hanaskogs IS: Jörgen Isaksson.
Åhus HBK: Sergio Gonzalez.
VMA IK: Stefan Persson.
Bjärnums GoIF: Martin Olofsson (ny från egna leden).
Glimåkra IF: Rikard Svensson och Affe Jönsson (nya från klubbens damlag).
Ovesholms IF: Peter Lindquist.
Åsums BK: Andreas Svensson.
Tosteberga/Nymölla IF: Jesper Karlsson.
Vinslövs IF: Jörgen Olofsson (ny) och Anders Karlsson (ny från egna leden).
Fjälkinge IF: Robin Olsson.
Åhus IF: Mats Johansson.
Vittskövle IF: Torbjörn Nilsson.
Vanneberga IF: Jens Larsson.
Edenryds IF: Linus Rosenblad Nilsson (ny, tidigare assisterande i Åhus HBK).
Yngsjö IF: Fredrik Lindeberg (ny, tidigare assisterande) och Filip Larsson (ny från Åhus HBK).
Venestads IF: André Nilsson (ny från egna leden).
Önnestads BI: Tim Hansson (ny, spelare i Önnestad under 2017).
Huaröds IF: Martin Basti.
Linderöds IF: Tommy Börjesson.
Sösdala IF: Dan Sandberg (ny från Maglasäte).
Sibbhults IF: Magnus Nilsson (ny från Vinslöv).
Tollarps IF: Mattias Thurban och Robert Wanstadius (ny matchcoach).
Broby IF: Stefan Hansson.
Wä IF: Michael Engleson.
Viby IF: Peter Harrison.
Everöds IF: Magnus Nilsson (ny från egna leden).
Skepparslövs IF: Michael Davidsson.
Näsums IF: Tobbe Björk (ny från Kiaby).
Winnö IF: Claes Magnusson (ny).
Lönsboda GoIF: Mikael Olofsson (ny från Sibbhults IF).
Ballingslövs GoIF: Jonas Osberg (ny från Hässleholms IF).
Östanå Bruks IF: Mikael Möller (ny, haft paus från fotbollen i sju år).
Farstorps GoIF: Henrik Thelaus (ny från egna leden).
Jägersborgs IF: Hampus Dahl.
Bjärlövs IF: Johan Lindgren (ny från Wä) och Joel Persson (ny från Yngsjö).
IFK Knislinge: Adnan Avdic.
IK Kamp: Timmie Erlandsson (hoppade in i somras efter Robert Cowzer).
Österslövs IS: Robert Barsoum och Bertil Lundin (nya huvudtränare, rekryterade internt).
Rinkaby GoIF: Sten-Inge Johansson (ny från Östra Sönnarslövs IF).
Damer:
Kristianstads DFF: Elisabet Gunnarsdottir (kontrakt till och med 2019).
Näsums IF: Angelique Sandberg.
Åhus IF: Fredrik Olsson.
Röke IF: Julius Sjödahl (ny, senast ungdomstränare i Eket).
FC Hessleholm: Sonja Fransson och Charlotte Bergstrand (nya från Glimåkra IF).
Önnestads BI: Christian Falk (ny).
Gärds Köpinge IF: Bernt Håkansson (ny).
Vittskövle IF: Stefan Isaksson och Niclas Persson.
Sösdala IF: Hans Dahlberg.
Edenryds IF: Robert Cowzer (ny från IK Kamp).
Viby IF: Jens Persson, Glenn Johnsson och Michael Andersson.
Ovesholms IF: Fredrik ”Figge” Hansson (ny från Djurröds IK).
Broby IF: Daniel Mjärdestam (ny från Östanå Bruk).
De ska byta tränare…
Vankiva IF: Letar ersättare till Besnik Vilanca och Besnik Dibrani.
Glimåkra IF: Vem ska ta över damlaget efter Rikard Svensson och Affe Jönsson.
Wä IF: Letar ny huvudtränare till damlaget efter Fredrik Johnsson och Malin Björk.