Veckans match tar sikte mot Guavallen i Gualöv där Edenryds IF har guldläge och matchboll i division 6 Nordöstra B.
Edenryd toppar serien, två poäng före Tosteberga/Nymölla, men kan kallt räkna med att man behöver vinna matchen för att inte äventyra guldfesten.
Nästjumbon Gualöv kan klättra några placeringar i tabellen, men är nog framförallt lite småsugna på att pressa derbyrivalen och spetsa till guldstriden lite extra.
Gualövs GoIF–Edenryds IF
När: Söndag 4 oktober, 15.00.
Var: Guavallen.
***
Förslag på veckans match framöver tas tacksamt emot via mejlen patrik.persson@kristianstadsbladet.se, twitter@kbpersson eller på Facebook – KB-Persson.
***
Veckans match 2020:
1 augusti: Gärds Köpinge IF–Everöds IF, division 6 Östra, 2–2
8 augusti: Bjärlövs IF–IK Kamp, division 6 Nordöstra B, 3–6
16 augusti: Åsums BK–Rinkaby GoIF, division 6 Östra, 8–3
22 augusti: Ovesholms IF–Skepparslövs IF, division 6 Östra, 5–3
30 augusti: Vinslövs IF–Önnestads BI, division 3 Nordöstra damer, 3–0
5 september: Kiaby IF–Tosteberga/Nymölla IF, division 6 Nordöstra B, 0–2
13 september: Yngsjö IF–Viby IF, division 6 Östra, 7–1
16 september: Åhus IF–Åhus HBK; division 5 Östra, 3–3
26 september: Vittskövle IF–Tollarps IF, division 5 Östra, 1–7
Veckans match 2019:
6 april: VMA IK–Fjälkinge IF, division 4 Östra, 3–2
14 april: Ifö Bromölla IF–Trelleborgs FF, division 1 Södra Götaland damer, 0–2
22 april: Vittskövle IF–Gärds Köpinge IF, division 4 Östra damer, 2–2
27 april: Hanaskogs IS–Winnö IF, division 5 Nordöstra, 5–2
4 maj: Nävlinge IF–Vinslövs IF, division 6 Nordöstra, 2–2
12 maj: Önnestads BoIF–Hanaskogs IS/IFK Knislinge, division 3 Nordöstra damer, 0–0
18 maj: Everöds IF–Degeberga GoIF, division 7 Mellersta, 3–1
26 maj: Åhus HBK–Åsums BK, division 6 Nordöstra, 5–4
29 maj: IK Kamp–Treby IF, division 7 Nordöstra, 3–4
5 juni: Broby IF–Wä IF, division 3 Nordöstra damer, 0–2
16 juni: Vilan BoIS–Degeberga GoIF, division 7 Mellersta, 2–2
20 juni: Broby IF–Glimåkra IF, division 5 Nordöstra, 1–0
29 juni: Vanneberga FF–Svensköps IF, division 7 Mellersta, 5–4
17 augusti: Ifö/Bromölla IF–Hittarps IK, division 1 Södra Götaland damer, 1–1
24 augusti: Åhus IF–Skurups AIF, division 2 Södra Götaland damer, 5–3
1 september: Ovesholms IF–Tollarps IF, division 5 Nordöstra, 3–3
7 september: Wä IF–Tyringe IF, division 3 Nordöstra damer, 7–1
14 september: Gärds Köpinge–Everöds IF, division 7 Mellersta, 2–1
21 september: Näsby IF–Fjälkinge IF, division 4 Östra, 4–4
28 september: Wä IF–Skepparslövs IF, division 6 Nordöstra, 2–0
5 oktober: Balsby SK–Sibbhults IF, kval till division 5, 5–3
12 oktober: Vittskövle IF–Åsums BK, kval till division 5, 1–1
19 oktober: Fjälkinge IF–Vellinge FF, kval till division 4, 0–4