Uppdaterat: Silly season inför höstavslutningen

Fotbollsbloggen, Silly season

Här är nu en ny sammanställning över vad som hänt på övergångsfronten de senaste veckorna. Nästa uppdatering blir när frimånaden startar den 15 november.
Är det något namn som saknas är det som vanligt bara att hojta till. Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se eller skicka via twitter @kbpersson om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.

Silly season 16 augusti.
Silly season 26 juli.

***
Anton Blooms övergång från Nosaby till Kristianstad FC, efter vårens låneperiod, verkade vara en formalitet men blev en lång trasslig och sorglig följetong med mittfältaren som den stora förloraren. Någon gjorde ett stort misstag och övergången kom in för sent. Något spel i KFC i höst blir det inte, om klubbarna kan enas kan det bli spel i Nosaby i höstavslutningen.
Unge Sufyan Abuzayda, född 2002 och med fyra inhopp i division I under vårsäsongen, provar lyckan i turkiska storklubben Besiktas och deras U17-lag.

Det blir inget division 1-spel för Anton Bloom i höst.

 

***
Efter en ganska trasslig säsong är Erland Veselji tillbaka i Nosaby IF och Nya Vallbjörka. Den 19-årige bollskicklige ytterbacken inledde säsongen i Mjällby AIF U19, fortsatte till Hjärsås/Värestorps IF och är alltså nu tillbaka i division 2-klubben och fanns med på bänken senast mot Dalstorp.

***
Offensiva spelaren Nathaniel Tongovula, med meriter från Sierra Leones U20-landslag, var under sommaren på Mjällby AIF:s radar. 22-årigen tränade även med Helsingborgs IF innan han skrev på för IFK Hässleholm. Senaste klubbadressen är Port Authority i Sierra Leone.

***
Hässleholms IF, hårt pressat i botten på tvåan, fick välkommen förstärkning när mittbacken William Andersson återvände från Prespa Birlik. Ny i HIF är även 18-årige Vinslövssonen Gustaf Winroth, som efter fem år i Malmö FF:s akademi, återvänder till norra Skåne.

***
I augusti anslöt Piyo Debesay (från Åhus HBK) och Kristoffer Sandström Stenbom (från Viby) till VMA IK i division 4.

***
Daniel Nilsson har återvänt till moderklubben Edenryds IF efter en kort sejour hos grannklubben Tosteberga/Nymölla IF.

***
Bjärnums GoIF har toppat upp med Linus Askevik, en offensiv kraft som kommer närmast från Hässleholms IF U19.

***
Patrick Isaksson och målvakten Linus Isaksson, senast i Hanaskog, är välkomna tillskott hos Östanå Bruks IF som jagar nytt kontrakt i sexan.

***
Emmanuel Omotayo har bytt från Åsums BK till Rinkaby GoIF och presenterade sig direkt i målprotokollet för den nya klubben.

***
Matilda Persson har lämnat Röke IF i damtvåan och återvänt till Klippan.

***
Division 1
Kristianstad FC
In: Maximilian Cabana, San Jorge (Argentina), Guido Barreyro, Club Atletico San Jorge (Argentina), Fabian Welander, IFK Hässleholm (lån), Santiago Ferretti, Cjarlins Muzane (Italien), Nicolas Pena, FK Mjölner (Norge), Abdulssalam Magashy, Växjö United, Hassan Lawrence, Växjö United, Elvis Rama, Hjärsås/Värestorps IF, Axel Jidorf, Nosaby, Noah Christoffersson, Trelleborgs FF U19 (lån), Oskar Malmgren, Trelleborgs FF (lån), Dardan Dakaj, Trelleborgs FF U19 (lån), Dragos Farcas Lohan, Högaborg, Robertino Kljajic, senast i Dalkurd.
Ut: Omar Dampha, Mjällby, Erik Eichmüller, uppehåll, Albert Ejupi, Varberg, Nahom Girmai, Varberg, Emil Åberg, Eskilsminne, Andres Mansilla, Argentina, Sixten Mohlin, Dalkurd, Oliver Ekroth, Degerfors, Fredrik Widlund, Ängelholm, Ahmed Hassan, Naestved (Danmark), Almir Taletovic, IFK Malmö, Martin Rudolfsson, Lunds BK, Juan Mendonca, åter till Argentina, Fernando Moreyra, San Jorge (Argentina), André Kamp, Brage, Jesper Modig, Varbergs BoIS, Yonathan Getachew, Västerås SK, Emmanuel Okine, Landskrona BoIS, Andreas Grahm, Nosaby, Sebastian Nanasi, Malmö FF U19, Max Rundqvist, Mjällby.
Tränare: Besnik Llazani (huvudansvarig sedan Åtvidabersgmatchen den 27 maj).

 

Mjällby AIF
In: Omar Dampha, Kristianstad FC, Viktor Gustafson, Karlskrona, Jacob Bergström, Ronneby, Jesper Löfgren, Karlskrona, Bubacarr Jobe, Skövde, Amer Eriksson Ibragic, Husqvarna, Simon Dimitrijevic, Husqvarna, Adi Terzic, Syrianska, Taylor Silverholt, Halmstads BK U, Max Rundqvist, Kristianstad FC, Andreas Birgersson, Lunds BK.
Ut: Mamudu Moro, Helsingborgs IF, Hampus Strömgren, Kalmar FF, Joel Enarsson, Karlskrona, Nassir El Aissati, Karlskrona, Axel Rydén, Bromölla, Kevin Carlsson, Karlskrona, Axel Jidorf, Nosaby, Emmanuel Okine, Kristianstad FC, Gabriel Frimpong, Daniel Ivanovski, Sölvesborg, Anton Johnsson, IFK Berga, Granit Stagova, Landskrona BoIS, Izuchukwu Emeh, Varberg, Axel Andersson, Asarum (lån).
Tränare: Milos Milojevic (huvudansvarig sedan Lunds BK-matchen den 20 juni).

 

Division 2
Hässleholms IF
In: Alex Wilson, Stehag, William Andersson, Prespa Birlik, Gustaf Winroth, Malmö FF U19.
Ut: Otto Nilsson, Osby, Gazmend Xhemajli, Prespa Birlik, David Abaya, Höllviken, Fabrizio Cardaccio, Nybergsund (Norge), Harley Willard, Svay Rieng FC (Kambodja).
Tränare: Dan Olofsson, Christian Carlsson.

IFK Hässleholm
In: Joakim Karlsson, Maglasäte, Filip Thurn, Kungshamn, Theo Ekström, Kalmar FF U, Simon Omari, Nathaniel Tongovula, senast i Port Authority (Sierra Leone).
Ut: Ameer Naseer, Karim Al-Asi, Philip Wikström, Nosaby, Lamin Bojang, klubb okänd, Muhamed Resulovic, Mala, Fabian Welander, Kristianstad FC (lån).
Tränare: Daniel Nilsson.

Nosaby IF
In: Max Sandberg, Osby, Linus Lindfors, Älmhult, Kevin Ketteridge, Tomelilla, Philip Wikström, IFK Hässleholm, Benjamin Fadi, Karlskrona, Andreas Grahm, Kristianstad FC, Erland Veselji, Hjärsås/Värestorp.
Ut: Andreas Dahlbom, Brösarp, Carl Stockwell, Tomelilla, Fabian Welander, Kristianstad FC, Max Nilsson, Mjällby U19, Marko Zebic, klubb ej klar, Jonathan Cederholm, timeout, Oliver Sigefjord, Vanneberga IF, Elias Andersson, klubb ej klar, Dante Kolgjini, klubb ej klar, Hayder Layth Al-Hussein, Näsby, Calle Rosdahl, VMA, Axel Jidorf, Kristianstad FC.
Tränare: Peter Persson.

Ifö/Bromölla IF
In: André Stjärnstrand, Mjällby, Filip Tomas, Sölvesborgs GIF, Simon Rittbo, Åhus HBK, Axel Rydén, Mjällby, Filip Ancker Book, Asarum, Tomas Andersson, Sölve.
Ut: Filip Nilsson, Önnestad, Mohammed Al Farhan, Filip Pihl, Tosteberga/Nymölla, Sebastian Valentinsson, Tosteberga/Nymölla, Niklas Tidblad, Tosteberga/Nymölla, Pierre Ohlsson, Tosteberga/Nymölla.
Tränare: Hampus Lundquist.

Sölvesborgs GIF
In: Pontus Kamp, Asarum, Christian Hansen, Osby, Adnan Spahija, Karlskrona UF, Gustav Norén, Edenryd, Ludvig Fotopoulos, Åhus HBK, Bernhard Svanström, Åhus HBK, Karl Truedsson, Mjällby AIF U19, Daniel Ivanovski, Mjällby, Masud Faiz, Hjärsås/Värestorp, Javier Clavijo, Sölve BK, Fredrik Tervaniemi, Elverum (Norge), Haris Sinanovic, comeback.
Ut: Filip Tomas, Bromölla, Samir Blekic, Hörviken, Vleron Bashotaj, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Mikael Bergqvist.

Division 3
IFK Osby
In: Noah Lindekrantz, Sibbhult, Edem Hetcheli, Vankiva, Niklas Stenfeldt Karlsson, Önneköp, Otto Nilsson, Hässleholms IF.
Ut: Max Sandberg, Nosaby, Hans Eteno Ossavou, flyttar till Frankrike, Aldin Basic, Värnamo, Gentrit Bangu, Värnamo, Klas Albinsson, Lindsdal, Zakaria Abdulrazek, Salar Hamid, Wisseltofta, Emil Nilsson, Hästveda, Jonathan Nordqvist, Jägersborg, Christian Hansen, Sölvesborg, Anton Tornqvist, Ljungby, Axel Winberg, IFK Värnamo, Hugo Persson, Asarum.
Tränare: Mattias Nilsson.

 

Division 4
Hjärsås/Värestorps IF
In: Rasmus Bertilsson, Yngsjö, Rasmus Rosengren, Yngsjö, Lukas Johansson, Hanaskog, Oskar Jansson, Vittskövle, Florent Shala, Åsum, Vleron Bashotaj, Sölvesborg, Sadik Halitaj, Åhus HBK, Euron Hajdari, Näsby, Oskar Dehlén, IFK Osby U19, David Mårtensson, comeback.
Ut: Hampus Olsson, Ovesholm, Albin Andersson, Hanaskog, Niklas Svennarp, Knislinge, Rickard Schacher, Knislinge, Jim Ahlbin, Knislinge, Deni Vujicic, Knislinge, Jonathan Nilsson, Hanaskog, Carl Rosdahl, Nosaby, Pontus Axelsson, Åhus HBK, Rasmus Lillberg, Knislinge, Sebastian Johansson, Knislinge, Morgan Johansson, Knsilinge, Drilon Hajdari, Näsby, Henrik Ekvall, Åhus IF, Masud Faiz, Sölvesborg GIF, Florent Stagova, Näsby, Rikard Ibrahim, Näsby, Samuel Jonsson, VMA, Nexhat Halili, klubb okänd, Erlind Halili, klubb okänd, Edvin Latifovic, klubb okänd, Erland Veselji, Nosaby, Elvis Rama, Kristianstad FC.
Tränare: Michael Reinholdt Jonsson (ny från Glimåkra).

Näsby IF
In: Ylli Hasanaj, Åhus HBK, Ali Al-Hammadi, Åhus HBK, Drilon Hajdari, Hjärsås/Värestorp, Florent Stagova, Hjärsås/Värestorp, Rikard Ibrahim, Hjärsås/Värestorp, Hayder Layth Al-Hussein, Nosaby.
Ut: Abdullah Ahmad, Huaröd, Euron Hajdari, Hjärsås/Värestorp, Djengiz Shefkiu, Önnestad, Hajriz Shefkiu, Önnestad, Qendrim Sylemani, Önnestad, Krenar Ejupi, Hanaskog, Tim Roskvist, Wä, Abiel Kifle, Östra Sönnarslöv.
Tränare: Sejdi Bajrami.

VMA IK
In: Viktor Ask, senast i Kristianstad FC, Filip Bengtsson, senast i Kristianstad FC, Alexander Ström, Viby, Andreas Palmqvist, Viby, Erik Månsson, Österslöv, Christoffer Ström, Viby, Samuel Jonsson, Hjärsås/Värestorp, Calle Rosdahl, Nosaby, Andreas Lind, Kristianstad FC, Piyo Debesay, Åhus HBK, Kristoffer Sandström Stenbom, Viby.
Ut: Gustav Hall, Knislinge, Anton Nordfeldt, Knislinge, Jonas Modig, Knislinge.
Tränare: Stefan Persson.

Division 5 Mellersta
Bjärnums GoIF
In: Jhonjairo Calderon Navarro, Ballingslöv, Eric Erlingsson, Hugo Svensson, Dennis Magnusson, Algot Edvardsson, Daniel Wittesjö, Oliver Svensson, Philip Hansen, William Davidsson och Svante Krook, alla uppflyttade från egna leden, André Lundström, Åryd, Pontus Lindell, comeback, Emil Nilsson, Hästveda, Niklas Borgström, Mala (lån), Linus Askevik, Hässleholms IF U19.
Ut: Agron Ibishi, Venestad, Jesper Kristofersson, Farstorp.
Tränare: Martin Olofsson (ny).

Ovesholms IF
In: Viktor Thell, Everöd, Hampus Olsson, Hjärsås/Värestorp, Albin Trobäck Nilsson, Kristianstad FC, Fredrik Lindström, Everöd, Dennis Kylbo, Everöd, Viktor Nyström, Everöd, Anton Johansson, Kristianstad FC U19, Philip Johannesson, Önnestad, Fabian Sandgren, Hanaskog.
Ut: André Bengtsson, Glimåkra, Joel Nilsson, Skepparslöv, Abdallah Saada, Åsum, Zana Mahmud, Wä.
Tränare: Peter Lindquist.

Vinslövs IF
In: Jonathan Thörn.
Ut: Adrian Göransson, Sösdala, Gabriel Andersson, Ballingslöv, Patrik Bruno, Tyringe, Ilir Shala, Örkelljunga.
På väg ut: Christoffer Ekelund, Mert Yanev.
Tränare: Anders Karlsson och Jörgen Olofsson (nya).

Division 5 Nordöstra
Edenryds IF
In: Johan Lindhe, spelande assisterande tränare, Sadick Ali, Sölve, Ludvig Nilsson, comeback (senast i Glimåkra), Lukas Nilsson, comeback (senast i Hjärsås/Värestorp), Oliver Ratheram, comeback, Abdullahi Harun, Bromölla J, Johan Matai, Österslöv, Ahmed Hussini, Jämshög, Felix Johansson, IK Tord, Axel Norberg, Sölvesborgs GIF, Douglas Ek, Sölve, Casper Persson, Mjällby U19, Daniel Nilsson, Tosteberga/Nymölla.
Ut: Jiovani Landu Puati, Sölvesborgs GIF, Gustav Norén, Sölvesborgs GIF, William Andersson, Tosteberga/Nymölla, Tim Holmquist, Tosteberga/Nymölla.
Tränare: Linus Rosenblad Nilsson (ny).

Fjälkinge
In: Rasmus Jönsson, Venestad, Björn Lindau, Kiaby, Dario Olquin, Kiaby, Oliver Jönsson Borgström, Gärds Köpinge, Isak Grape, Tollarp, Max Ådersjö, Wä, Max Bengtsson, uppflyttad från egna leden, Eric Bondesson, uppflyttad från egna leden, Kristoffer Rydberg, comeback.
Ut: Robin Gunnarsson, Vanneberga IF, Calle Svensson, Tollarp, Andreas Dhyring, Åhus IF, Albin Mauritzson, Vittskövle, Karrar Ali, Österslöv, Linus Pettersson, Mjällby U17.
Tränare: Robin Olsson.

Glimåkra IF
In: André Bengtsson, Ovesholm, Adam Berner, comeback (senast i Kristianstads FF), Ola Persson, Farstorp.
Ut: Dennis Berg, Broby, Didrik Nilsson, Sibbhult, Marcus Johansson, Broby, Wille Johansson, Östanå, Saadiq Shukri, Önnestad, Johan Nilsson, Jägersborg, Richard Blennborn, Broby.
Tränare: Rikard Svensson och Affe Jönsson (nya från Glimåkra Dam).

Hanaskogs IS
In: Albin Andersson, Hjärsås/Värestorp, Jonathan Nilsson, Hjärsås/Värestorp, John Lahger, Knislinge, Rasmus Eriksson, Knislinge, Martin Bergwall, comeback, Krenar Ejupi, Näsby, Khaled Yousuf, Östra Sönnarslöv, Abiel Kifle, Östra Sönnarslöv.
Ut: Max Rundqvist, Kristianstad FC, Felix Nilsson, Knislinge, Lukas Johansson, Hjärsås/Värestorp, Elias Karlsson, Hästveda, Arvid Petersson, Sösdala, Fabian Sandgren, Ovesholm, Simon Nilsson, Önnestad, Armin Feratovic, Wä, Linus Isaksson, Östanå.
Tränare: Mikael Ekdahl och Andreas Persson.

Sibbhults IF
In: Didrik Nilsson, Glimåkra, Ozzie Bertilsson, Östanå.
Ut: Noah Lindecrantz, Osby, Emil Stenberg, Östanå.
Tränare: Magnus Nilsson (ny från Vinslöv).

Tosteberga/Nymölla IF
In: Sebastian Valentinsson, Bromölla, Niklas Tidblad, Bromölla, William Andersson, Edenryd, Filip Pihl, Bromölla, Tim Holmquist, Edenryd, Pierre Ohlsson, Bromölla.
Ut: Linus Svensson, Näsum, Daniel Nilsson, Edenryd.
Tränare: Jesper Karlsson.

Vanneberga IF
In: Robin Gunnarsson, Fjälkinge, Erik Dahlquist, Åhus HBK, Sebastian Karlsson, Everöd, Alfons Hult, Åhus HBK, Christoffer Ehlde, Djurröd, Oliver Sigefjord, Nosaby.
Tränare: Jens Larsson.

Vittskövle IF
In: Jimmy Olsson, Huaröd, Sebastian Strömberg, Vittskövle, Richard Svensson, Linderöd, Max Softberg, Nosaby, Jonathan Bengtsson, Vittskövle, Albin Mauritzson, Fjälkinge, Oliver Melling, Kristianstad FC.
Ut: Oskar Jansson, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Torbjörn Nilsson.

Yngsjö IF
In: Filip Larsson, Åhus HBK, Anton Holmberg, senast i Åhus HBK, Emil Svensson Steinberger, senast i Åhus HBK, Amaniel Maharena, Åhus HBK, Steven Al-Khori, Åhus HBK, Bruno Tavares, Gärds Köpinge, Christoffer Nilsson, comeback (senast i Åhus IF).
Ut: Kristian Ekstrand, Brösarp, Erik Olander, Brösarp, Carl Dicksson, Bjärlöv, Joel Persson, Bjärlöv, Rasmus Bertilsson, Hjärsås/Värestorp, Rasmus Rosengren, Hjärsås/Värestorp, Ali Özgur, Bjärlöv, Alex Wendel, Åhus IF, Ken Bjuvegård, Åhus IF, Linus Persson, Åhus HBK, Anton Carlsson, Wä, Robin Engleson, Wä.
Tränare: Fredrik Lindeberg (ny från egna leden) och Filip Larsson (ny från Åhus HBK).

Åhus HBK
In: Pontus Axelsson, Hjärsås/Värestorp, Aldon Shala, comeback, Teo Björkqvist, Wä, Milot Kryeziu, Åsum, Benjamin Christiansson, Venestad, Linus Persson, Yngsjö.
Ut: Erik Dahlquist, Vanneberga, Filip Larsson, Yngsjö, Simon Rittbo, Bromölla, Marcus Berg, Bjärlöv, Ylli Hasanaj, Näsby, Steven Al-Khori, Yngsjö, Alfons Hult, Vanneberga IF, Ludvig Fotopoulos, Sölvesborgs GIF, Bernhard Svanström, Sölvesborgs GIF, Amaniel Maharena, Yngsjö, Meda Krasniqi, klubb ej klar, Jakob Ek, Wä, Benjamin Masinovic Knutsson, Åhus IF, Sadik Halitaj, Hjärsås/Värestorp, Ali Al-Hammadi, Näsby, David Lindgren, Bjärlöv, Piyo Debesay, VMA.
Tränare: Matz Svensson och Martin Block.

Åhus IF
In: Alex Wendel, Yngsjö, Ken Bjuvegård, Yngsjö, Andreas Dhyring, Fjälkinge, Fredrik Sjöstedt, Gärsnäs, Henrik Ekvall, Hjärsås/Värestorp, Benjamin Masinovic Knutsson, Åhus HBK.
Ut: Pontus Holm, studier.
Tränare: Mats Johansson.

Åsums BK
In: Visar Maliqi, comeback, Abdallah Saada, Ovesholm, Carsten Lidegaard, Danmark, Sebastian Rosenberg, comeback, Tobias Nilsson, comeback, Sebastian Brajic.
Ut: Eric Johnsson, Balsby, Milot Kryeziu, Åhus HBK, Rasmus Bjerre, klubb ej klar, Nexhat Halili, Hjärsås/Värestorp, Edvin Latifovic, Hjärsås/Värestorp, Florent Shala, Hjärsås/Värestorp, Fredrik Hansson, Skepparslöv, Elvis Rama, Hjärsås/Värestorp, Emmanuel Omotayo, Rinkaby.
Tränare: Andreas Svensson.

 

Division 6 Nordöstra
Degeberga GoIF
In: Johan Karlsson, Huaröd, Hampus Olsson, Huaröd.
Ut:
Tränare: Andrzej Puciato (ny).

Everöds IF
In: Lukas Nilsson, Tollarp, Eric Svensson, Linderöd.
Ut: Alexander Nilsson, Rinkaby, Victor Thell, Ovesholm, Mikael Thörnström, Rinkaby, Sebastian Persson, Vanneberga IF, Henrik Olsson, Winnö, Ludvig Utbult, Tollarp, Fredrik Lindström, Ovesholm, Dennis Kylbo, Ovesholm, Viktor Nyström, Ovesholm.
Tränare: Magnus Nilsson och Pontus Löf (nya från egna leden).

Huaröds IF
In: Abdullah Ahmad, Näsby, Muhamet Ahmeti, Näsby, Alber Barsoum, Österslöv.
Ut: Tobias Martinsson, Brösarp, Henrik Ekstrand, Brösarp, Johan Karlsson, Degeberga, Petter Sjödahl, Skepparslöv, Jimmy Olsson, Vittskövle, Hampus Olsson, Degeberga, Henrik Brunnstorp, Skepparslöv.
Tränare: Martin Basti.

Kiaby IF
In: Peter Gatica, Vankiva.
Ut: Björn Lindau, Fjälkinge, Dario Olquin, Fjälkinge, Natthawit Thongdi, Näsum, Linus Gustafsson, Kamp.
Tränare: Dan Åstedth (ny).

Näsums IF
In: Linus Svensson, Tosteberga/Nymölla, Albin Björk, Sölve, Natthawit Thongdi, Kiaby.
Ut: Daniel Lindblad, Lönsboda.
Tränare: Tobbe Björk (ny från Kiaby).

Skepparslövs IF
In: Joel Nilsson, Ovesholm, Fredrik Hansson, Åsum, Petter Sjödahl, Huaröd, Henrik Brunnstorp, Huaröd, Philip Arrhenius, Hörviken.
Ut: Dan Fribert, Balsby, Martin Nygren, Balsby, Gylfi Sigurdsson, Balsby, Tony Svensson, BK Fram.
Tränare: Michael Davidsson.

Tollarps IF
In: Samuel Sankilampi, Kristianstad FC U19, Calle Svensson, Fjälkinge, Adam Persson, Kristianstad FC, Theodor Strömberg, Linderöd, Ludvig Utbult, Everöd, Isak Wideström, senast i Linderöd, Jacob Andersson, Stattena, Enis Bajrami, Näsby.
Ut: Viktor Dahl, Balsby, Fredrik Persson, Balsby, Lukas Nilsson, Everöd, Kim Jepsson, Balsby, Isak Grape, Fjälkinge, Markus Lundahl (tidigare Svensson), Balsby.
Tränare: Mattias Thurban och Robert Wanstadius (ny).

Venestads IF
In: Emil Svensson, Djurröd, Alfred Olsson, Djurröd, Simon Schiller, Nävlinge, Agron Ibishi, Bjärnum, Rikard Rosenqvist, Djurröd, Viktor Paulsson, Djurröd.
Ut: Rasmus Jönsson, Fjälkinge, Jonas Kajsson, Balsby, Magnus Johansson, Rinkaby, Benjamin Christensson, Åhus HBK.
Tränare: André Nilsson (ny från egna leden).

Viby IF
In: Fredrik Arvidsson, comeback (senast i Yngsjö), Mohammed Shabane, nyregistrering, Yahia Khaddam, senast i Rinkaby, Samir Omar, senast i KFC U, Fredrik Trulsson, Österslöv, Linus Winroth, Åhus HBK, Arben Mehmeti, Österslöv, Vincent Ceimertz, Södra Rörum, Nico Harrison, Djurröd, Jacob Granberg, Fjälkinge U, Linus Söderstjerna, Fjälkinge U.
Ut: Alexander Ström, VMA, Andreas Palmqvist, VMA, Philip Lindström, Rinkaby, Viktor Ebbinge, Rinkaby, Ted Elofsson, Rinkaby, Tobias Larsson, Rinkaby, Christoffer Yngvesson, Balsby, Martin Karlsson, Balsby, Marcus Kjellman, Balsby, Kristian Johansen, Balsby, Albin Bengtsson, Rinkaby, Filip Åkesson, Bjärlöv, Christoffer Ström, VMA, Charlie Madsen, Wä, Kristoffer Sandström Stenbom, VMA.
Tränare: Peter Harrison.

Winnö IF
In: Daniél Nilsson, Klagshamn, Henrik Olsson, Everöd, Jusuf Merdzic, Östra Sönnarslöv.
Ut: Guram Broy, Östra Sönnarslöv, Thomas Persson, Balsby.
Tränare: Claes Magnusson (ny).

Wä IF
In: Anton Carlsson, Yngsjö IF, Filip Broberg Haskå, Kristianstad FC U19, Robin Engleson, Yngsjö IF , Kujtim Muqa, tidigare i Kristianstad BoIS, Ahmed Hussein, Nosaby IF, Zana Mahmud, Ovesholms IF, Djonis Hasanaj, comeback, Jamie Melling, tidigare i Kristianstad BoIS, Jakob Ek, Åhus HBK, Elvis Hasanaj, comeback, Leutrim Halitaj, comeback, Fredrik Bergfeldt, från juniorlaget, och Idris Salah, tidigare i Kristianstad BoIS, Charlie Madsen, Viby, Armin Feratovic, Hanaskog, Tim Roskvist, Näsby, Qendrim Sylejmani, Önnestad, Martin Tsilfidis, Räppe.
Ut: Johan Lindgren, Bjärlöv, Tobias Rydén, Bjärlöv, Teo Björkqvist, Åhus HBK, Nicholas Lindblad Wennerholm, Linderöd, Max Adersjö, Fjälkinge, Hugo Palmblad, Önnestad, Kevin Nilsson, Önnestad, Simon Bernebring, Önnestad.
Tränare: Michael Engleson.

Önnestads BI
In: Hugo Palmblad, Wä IF, Kevin Nilsson, Wä IF, Simon Nilsson, Hanaskogs IS, Saadiq Shukri, Glimåkra IF, Djengiz Shefkiu, Näsby IF, Hajriz Shefkiu, Näsby IF, Filip Nilsson, Bromölla, Simon Bernebring, Wä.
Ut: Philip Johannesson, Ovesholm, Qendrim Sylemani, Wä.
Tränare: Tim Hansson (ny från egna leden).

 

Division 6 Mellersta
Linderöds IF
In: Joacim Ljungkvist, Östra Sönnarslöv, Mattias Berggren, Östra Sönnarslöv, Aron Zetterqvist, Östra Sönnarslöv, Mirel Joaca-Bine, Östra Sönnarslöv, Nicholas Lindblad Wennerholm, Wä, Samuel Olbers, comeback.
Ut: Theodor Strömberg, Tollarp, Eric Svensson, Everöd, Richard Svensson, Vittskövle, Sebastian Strömberg, Vittskövle.
Tränare: Tommy Börjesson.

Nävlinge IF
In: Andreas Persson, Ljungbyhed.
Ut: Hampus Nilsson, Hästveda, Simon Schiller, Venestad.
Tränare:

Sösdala IF
In: Arvid Petersson, Hanaskog, Adrian Göransson, Vinslöv.
Ut:
Tränare: Dan Sandberg (ny från Maglasäte).

 

Division 6 Norra
Ballingslövs GoIF
In: Gabriel Andersson, Vinslöv, Amin Mohammad, New Life.
Ut: Jhonjairo Calderon Navarro, Bjärnum.
Tränare: Jonas Osberg (ny från Hässleholms IF).

Broby IF
In: Dennis Berg, Glimåkra, Marcus Johansson, Glimåkra, Alexander Fridlund, IF Centern, Daniel Mjärdestam, Östanå, Richard Blennborn, Glimåkra, Gabriel Ördén, IFK Osby.
Ut: Kevin Möllerström, Östanå.
Tränare: Stefan Hansson.

Farstorps GoIF
In: Felix Johnsson, Mala, Johan Dahl, Mala, Jesper Kristofersson, Bjärnum.
På väg in: Kevin Rosenqvist, Finja.
Ut: Ola Persson, Glimåkra.
Tränare: Henrik Thelaus (ny från egna leden).

Hästveda IF
In: Elias Karlsson, Hanaskog, Hampus Nilsson, Nävlinge.
Ut: Emil Nilsson, Bjärnum.
Tränare:

Hörja IF
In:
Ut:
Tränare:

Jägersborgs IF
In: Jonathan Nordqvist, Osby, Johan Nilsson, Glimåkra.
Ut:
Tränare: Hampus Dahl.

Lönsboda GoIF
In: Hamid Arya, Wisseltofta, Oskar Nilsson, comeback, Daniel Lindblad, Näsums IF, Mohamar Barghouth, Syrien, Ammar Abdulsamad, Syrien.
Ut:
Tränare: Mikael Olofsson (ny från Sibbhult).

Mala IF
In: Burhan Idrizi, IFK Hässleholm, Muhamed Resulovic, IFK Hässleholm.
Ut: Felix Johnsson, Farstorp, Johan Dahl, Farstorp, Simon Omari, IFK Hässleholm, Niklas Borgström, Bjärnum (lån).
Tränare:

Röke IF
In: Felix Lavesson, Finja.
Ut:
Tränare: Rikard Reimers.

Treby IF
In:
Ut:
Tränare:

Tyringe IF
In: Jonathan Fredholm, Osby, Kim Svensson, Vankiva, Drilon Pllana, Vankiva, Patrik Bruno, Vinslöv.
Ut:
Tränare:

Östanå Bruks IF
In: Wille Johansson, Glimåkra, Rasmus Jönsson, Strömsborg, Dennis Nilsson, Strömsborg, Stoffe Jönsson, Strömsborg, Kevin Möllerström, Broby, Emil Stenberg, Sibbhult, Patrick Isaksson, Hanaskog, Linus Isaksson, Hanaskog.
Ut: Daniel Mjärdestam, Broby, Ozzie Bertilsson, Sibbhult.
Tränare: Mikael Möller (ny).

 

Division 7 Nordöstra
Balsby SK
In: Viktor Dahl, Tollarp, Fredrik Persson, Tollarp, Joakim Svensson, Tollarp, Henrik Nygren, Skepparslöv, Tobias Nilsson, Skepparslöv, Kim Fridlund, Knislinge, Kim Jepsson, Tollarp, Jonas Kajsson, Venestad, Christoffer Yngvesson, Viby, Johan Meijer, comeback (senast i Viby), Eric Johnsson, Åsum, David Ottosson Hansson, comeback, Dan Fribert, Skepparslöv, Martin Nygren, Skepparslöv, Gylfi Sigurdsson, Skepparslöv, Mattias ”Lillen” Svensson, senast i Österslöv, Martin Karlsson, Viby, Marcus Kjellman, Viby, Kristofer Åkeson, senast i Winnö, Rasmus Ejlefur, Österslöv, Robin Lindskog, Yngsjö, Kristian Johansen, Viby, Erik Lennartsson, Knislinge, Andreas Christiansen, comeback, Thomas Persson, Winnö, Markus Lundahl (tidigare Svensson), Tollarp.

Bjärlövs IF
In: Johan Lindgren, Wä, Joel Persson, Yngsjö, Carl Dicksson, Yngsjö, Jonathan Adolfsson, senast i Kristianstad BoIS, Idris Salah, senast i Kristianstad BoIS, Marcus Berg, Åhus HBK, Tobias Rydén, Wä, Ali Özgur, Yngsjö, Pehr Tagesson, senast i Åsum, Filip Åkesson, Viby, Sebastian Holmqvist, comeback, David Lindgren, Åhus HBK.
Ut:
Tränare: Johan Lindgren (ny från Wä) och Joel Persson (ny från Yngsjö).

Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Oliver Jönsson Borgström, Fjälkinge, Bruno Tavares, Yngsjö.
Tränare: André Bartosch.

IFK Knislinge
In: Felix Nilsson, Hanaskog, Niklas Svennarp, Hjärsås/Värestorp, Rickard Schacher, Hjärsås/Värestorp, Jim Ahlbin, Hjärsås/Värestorp, Deni Vujicic, Hjärsås/Värestorp, Rasmus Lillberg, Hjärsås/Värestorp, Sebastian Johansson, Hjärsås/Värestorp, Morgan Johansson, Hjärsås/Värestorp, Gustav Hall, VMA, Anton Nordfeldt, VMA, Jonas Modig, VMA.
Ut: Kim Fridlund, Balsby, John Lahger, Hanaskog, Rasmus Eriksson, Hanaskog, Zeid Abbas, Östra Sönnarslöv, Erik Lennartsson, Balsby.
Tränare: Adnan Avdic.

IK Kamp
In: Daniel Strid, Sölvesborg United, Thimmy Nielsen, Österslöv, Rasmus Persson, comeback (senast i Gualöv), Jonathan Magnusson, Sölve, Erik Ohliv, comeback, Björn Helmersson, comeback, Linus Gustafsson, Kiaby.
Ut:
Tränare: Timmie Erlandsson.

Rinkaby GoIF
In: Alexander Nilsson, Everöd, Emil Johansson, Östra Sönnarslöv, Oscar Cedell, Östra Sönnarslöv, William Palmé, Östra Sönnarslöv, Philip Lindström, Viby, Viktor Ebbinge, Viby, Ted Elofsson, Viby, Tobias Larsson, Viby, Mikael Thörnström, Everöd, Emil Blomgren, comeback, Kenty Sölvegård, comeback, Marcus Nilsson, comeback, Oskar Mattsson, comeback, Tobias Perdegård, comeback, Magnus Johansson, Venestad, Adhurim Binakaj, Österslöv, Fredrik Strand, Vanneberga FF, Albin Bengtsson, Viby, Emmanuel Omotayo, Åsum.
Tränare: Sten-Inge Johansson, tränare Östra Sönnarslöv.

Östra Sönnarslövs IF
In: Zilhad Zigovic, senast i Kristianstad BoIS, Zeid Abbas, Knislinge, Noh Saeed, Lyckeby, Walid Shehadeh, Nosaby, Qendrim Mehmeti, Näsby, Adhem Ibrahim, Nosaby, Guram Broy, Winnö, Taha Abdulrazzaq, Åhus HBK.
Ut: Emil Johansson, Rinkaby, Oscar Cedell, Rinkaby, William Palmé, Rinkaby, Joacim Ljungkvist, Linderöd, Mattias Berggren, Linderöd, Aron Zetterqvist, Linderöd, Mirel Joaca-Bine, Linderöd, Khaled Yousuf, Hanaskog, Abiel Kifle, Hanaskog.
Tränare: Zen Al-Hamadi (ny) och Mirnes Merdzic (ny).

Österslövs IS
In: Karrar Ali, Fjälkinge, Ali Haidar, Osby.
Ut: Thimmy Nielsen, Kamp, Adhurim Binakaj, Rinkaby, Erik Månsson, VMA, Rasmus Ejlefur, Balsby, Alber Barsoum, Huaröd, Fredrik Trulsson, Viby, Arben Mehmeti, Viby, Johan Matai, Edenryd.
Tränare: Robert Barsoum och Bertil Lundin (nya från egna leden).

 

Division 7 Norra
FC New Life
In:
Ut: Amin Mohammad, Ballingslöv.
Tränare:

Finja IF
In:
Ut: Felix Lavesson, Röke.
På väg ut: Kevin Rosenqvist, Farstorp.
Tränare:

Strömsborgs IF
In:
Ut: Rasmus Jönsson, Östanå, Dennis Nilsson, Östanå, Stoffe Jönsson, Östanå.
Tränare:

Vankiva IF
Ut: Omar Chehade, Örkelljunga, Besnik Vilanca, FC Örkelljunga, Rasmus Christiansson, Veton Ahmeti, slutar, Kim Svensson, Tyringe, Drilon Pllana, Tyringe, Edem Hetcheli, Osby, Peter Gatica, Kiaby, Besart Vilanca, Örkelljunga, Fatri Rexhepi, Örkelljunga, Besnik Dibrani, Örkelljunga Jasmin Cejvanovic. Örkelljunga.
På väg ut: Bejtullah Prestresci, Mala, Ahmed Al Kodri, Mala, Musa Marrah, Dennis Karlsson, Anton Pramberg.

Verums GoIF
In:
Ut:
Tränare:

Wisseltofta IF
In: Salar Hamid, Osby.
Ut: Hamid Arya, Lönsboda.
Tränare: Morgan Nilsson (ny).

Vittsjö GIK
In:
Ut:
Tränare:

 

Damallsvenskan
Kristianstads DFF
In: Saga Jontoft, Åhus IF, Josefine Rybrink, Kungsbacka DFF.
Ut: Rebecka Holm, KIF Örebro, Johanna Henriksson, Diellza Mustafa, Åhus IF.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.

Vittsjö GIK
In: Michelle De Jongh, KIF Örebro, Lorina White, Stjarnan (Island), Kajsa Lind, Glimåkra, Catherine CJ Bott, FF USV Jena (Tyskland), Sofi Junge Pedersen, Levante (Spanien), Tiffany Cameron, USV Jena (Tyskland).
Ut: Ifeoma Dieke, IFK Kalmar, Sonia Okobi, Eskilstuna, Rachel Mercik, Ebba Axelsson, Åhus IF, Genessee Daughetees, Corinna White, Linda Sällström, Paris FC, Osinachi Ohale, Växjö.
Tränare: Thomas Mårtensson och Matt Ross.

Division 1
Ifö/Bromölla IF
In: Nellie Kjelsson, Lönsboda/Treby, Ida Hansson, Lörby, Rebecka Andersson, Lörby, Louise Persson, Glimåkra.
Ut: Moa Raftmark, Åsum, Ebba Axelsson, Vittsjö, Elin Sundholm, Kristianstads DFF F19, Felicia Johansson, Näsum, Moa Österberg, Hjärsås/Värestorp.
Tränare: Jens Pettersson.

Glimåkra IF (dragit sig ur damettan)
In:
Ut: Sonja Fransson, FC Hessleholm, Charlotte Bergstrand, FC Hessleholm, Charlotte Karlsson, Näsum, Emelie Björkman, Näsum, Sofie Andersson, slutar, Olivia Johansson, Asarum, Julia Ottosson, FC Hessleholm, Louise Persson, Bromölla, Josefine Mårtensson, Åhus IF, Kajsa Lind, Vittsjö, Desireé Tittanen, Åhus IF, Frida Welinder, Åhus IF.

Division 2
Näsums IF
In: Charlotte Karlsson, Glimåkra IF, Emelie Björkman, Glimåkra, Felicia Johansson, Bromölla.
Ut:
Tränare: Angelique Sandberg Winther.

Röke IF
In: Emma Sjödahl, comeback, Emma Odehn, Krokstorp, Emma Ivarsson, Wä, Ida Larsen, comeback (senast i Bjärnum), Rebecka Zentio, Klippan, Sandra Torstensson, Hörja.
Ut: Ellinor Bengtsson, uppehåll, Johanna Karlsson, Växjö BK, Matilda Persson, Klippan.
Tränare: Julius Sjödahl.

Åhus IF
In: Ida Sandin, tidigare i Fjälkinge, Ida Trygg, Kristianstads DFF F19, Matilda Andersson, Wä, Maria Schön, Gärds Köpinge, Elin Almroth, Kristianstads DFF F19, Sofia Fehne, comeback, Diellza Mustafa, Kristianstads DFF, Zinett Fritzon, Östanå, Emilia Johansson, Kristianstads DFF F19, Tina Rickardsson, Wä, Josefine Mårtensson, Glimåkra, Desireé Tittanen, Glimåkra, Frida Welinder, Glimåkra, Ebba Axelsson, Vittsjö.
Ut: Saga Jontoft, Kristianstads DFF, Louise Jarl Bergqvist, Kristianstads DFF.
Tränare: Fredrik Olsson.

Division 3 Nordöstra
Farstorps GoIF
In:
Ut:
Tränare:

FC Hessleholm
In: Julia Ottosson, Glimåkra.
Ut: Nilla Rytkölä, Åsum, Rebecka Lindroth, Önnestad.
Tränare: Sonja Fransson och Charlotte Bergstrand.

Hanaskogs IS
In:
Ut: Moa Berg, Önnestad.
Tränare:

Hjärsås/Värestorps IF
In: Anna Knutsson, Kristianstads DFF F19, Linnea Möller, comeback, Thea Eriksson, Wä, Ida Malmström, Wä, Fridha Borg, comeback, Ida Isaksson, comeback, Nellie Gertsson, comeback, Nellie Svaneland, tillbaka efter graviditet, Moa Österberg, Bromölla.
Ut: Rebecka Andersson, Önnestad, Emma Andersson, Önnestad.
Tränare: Patrick Isaksson.

IFK Osby
In: Annie Streling, Östanå, Amanda Nilsson, Östanå.
Ut:
Tränare: Alexander Fridlund och Jessica Jönsson.

Sibbhults IF
In:
Ut:
Tränare:

Sösdala IF
In:
Ut:
Tränare: Hans Dahlberg.

Wä IF
In:
Ut: Emma Ivarsson, Röke, Matilda Andersson, Åhus IF, Thea Eriksson, Hjärsås/Värestorp, Ida Malmström, Hjärsås/Värestorp, Tina Rickardsson, Åhus IF.
Tränare: Mats Grönblad.

Önnestads BoIF
In: Alisia Pahlmark, KDFF F19, Moa Berg, Hanaskog/Knislinge, Rebecka Andersson, Hjärsås/Värestorp, Alexandra Ericsson, Gualöv, Moa Andersson, Gualöv, Emma Rapp, tidigare i Fjälkinge, Rebecka Lindroth, FC Hässleholm, Gudny Björk Odinsdottir, comeback, Emma Andersson, Hjärsås/Värestorp.
Ut: Elina Dahlberg, Åsum.
Tränare: Christian Falk.

Östanå Bruks IF
In:
Ut: Annie Streling, Osby, Amanda Nilsson, Osby, Zinett Fritzon, Åhus IF.
Tränare:

 

Division 3 Sydöstra
Vittskövle IF
In:
Ut:
Tränare: Stefan Isaksson och Niclas Persson.

 

Division 4
Bjärnums GoIF
In:
Ut:
Tränare:

Broby IF
In:
Ut:
Tränare: Daniel Mjärdestam.

Edenryds IF
In: Alicia Thomasson, comeback (senast i Bromölla), Tilde Åsen, comeback (senast i Edenryds F15-16), Terese Berglund, Gualöv, Jennie Andersson, Gualöv, Lisa Mandelholm, Gualöv, Moa Johansson, comeback (tidigare i klubbens flicklag), Rebecka Axelsson, Gualöv, Matilda Hedlund, Lörby.
Ut:
Tränare: Robert Cowzer.

Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Maria Schön, Åhus IF.
Tränare: Berndt Håkansson.

Hörja IF
In:
Ut: Sandra Torstensson, Röke.
Tränare:

Lönsboda GoIF
In:
Ut: Nellie Kjellsson, Bromölla.
Tränare:

Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare:

Viby IF
In:
Ut:
Tränare: Mikael Andersson, Glenn Johnsson och Jens Persson.