Fotbollsbloggen presenterar i sedvanlig stil försäsongens matcher. Här är ytterligare tio klubbar med bland annat Kristianstads DFF:s matcher i Svenska Cupen.
Jag behöver er hjälp – så skicka gärna in försäsongsmatcherna (träningsmatcher och diverse cupmatcher) för 2019 via mejlen patrik.persson@kristianstadsbladet.se, twitter@kbpersson eller på Facebook – KB-Persson.
Försäsong: Första matcherna redan i januari.
Försäsong: Bromölla inleder mot seriekonkurrenten.
Försäsong: Åhus IF i startgroparna.
***
Kristianstads DFF
9 februari: IFK Kalmar–Kristianstads DFF, Svenska Cupen (15.00).
16 februari: Kristianstads DFF–Limhamn Bunkeflo, Svenska Cupen (15.00).
9 mars: Rosengård–Kristianstads DFF, Svenska Cupen (13.00).
6 april: Kristianstads DFF–Asarum (14.00).
Vittsjö GIK Dam
9 februari: Vittsjö–Hässleholms IF P04 (13.00, Österås).
10 mars: Vittsjö–Hässleholms IF P04 (13.00, Österås).
24 mars: Vittsjö–Lidköping (13.00, Österås).
30 mars: Linköping–Vittsjö (14.00).
Önnestads BoIF Dam
9 februari: Osby–Önnestad (11.00).
24 februari: Önnestad–Kristianstad DFF F17 (14.00, Kristianstad).
3 mars: Önnestad–Röke (16.00, Kristianstad).
10 mars: Torn–Önnestad, DM (15.00).
17 mars: Önnestad–Åhus IF, DM (Kristianstad).
23 mars: Bromölla–Önnestad (12.00).
Vanneberga IF
16 februari: Vanneberga–Tollarp (11.00, Furehov).
23 februari: Vanneberga–Yngsjö (11.00, Furehov).
1 mars: Vanneberga–Vittskövle (19.00, Furehov).
9 mars: Vanneberga–Åsum (15.00, Furehov).
16 mars: Vanneberga–Åhus IF (11.00, Furehov).
22 mars: Vanneberga–Högadal (19.00, Furehov).
30 mars: Vanneberga–VMA (13.00, Blekevallen).
Glimåkra IF
9 februari: Bjärnum–Glimåkra (14.00).
16 februari: Glimåkra–Wä (12.00).
1 mars: Glimåkra–Sibbhult, Göingecupen (18.00).
2 mars: Glimåkra–Hanaskog, Göingecupen (12.00).
8 mars: Glimåkra–Knislinge, Göingecupen (18.00).
9 mars: Slutspel Göingecupen.
16 mars: Glimåkra–Hjärsås/Värestorp (12.00).
23 mars: Glimåkra–Ovesholm (12.00).
27 mars: Glimåkra–Eneryda (18.15).
Bjärnums GoIF
9 februari: Bjärnum–Glimåkra (14.00).
16 februari: Fjälkinge–Bjärnum (13.00).
23 februari: Osby–Bjärnum (13.00).
2 mars: Bjärnum–Eket (14.00).
9 mars: Åhus HBK–Bjärnum (13.00).
13 mars: Bjärnum–Hässleholms IF (18.30).
23 mars: Bjärnum–IFK Hässleholm (14.00).
Linderöds IF
23 februari: Linderöd–Östra Sönnarslöv (14.00, Maxilandia).
9 mars: Linderöd–Rinkaby (10.00, Kristianstad Arena konstgräs).
16 mars: Linderöd–Gärds Köpinge (09.00, Maxilandia).
23 mars: Linderöd–Venestad (10.00, Kristianstad Arena konstgräs).
Rinkaby GoIF
16 februari: Rinkaby–Winnö (11.00, Maxilandia).
2 mars: Rinkaby–Östra Sönnarslöv (11.00, Maxilandia).
9 mars: Linderöd–Rinkaby (10.00, Kristianstad Arena konstgräs).
15 mars: Fjälkinge–Rinkaby (19.00).
23 mars: Everöd–Rinkaby (13.00).
30 mars: Sibbhult–Rinkaby (13.00).
Östra Sönnarslövs IF
23 februari: Linderöd–Östra Sönnarslöv (14.00, Maxilandia).
2 mars: Rinkaby–Östra Sönnarslöv (11.00, Maxilandia).
3 mars: Östra Sönnarslöv–Ballingslöv, DM (14.00, Österås).
10 mars: Östra Sönnarslöv–Wä, DM (12.00, Kristianstad Arena konstgräs).
17 mars: Winnö–Östra Sönnarslöv, DM (14.00).
Vanneberga FF
15 mars: Vanneberga FF–Kamp (19.00, Furehov).
23 mars: Vanneberga FF–Degeberga (19.00, Blekevallen).