Veckans match har kommit igång igen lagom till höstspurten och fokus riktas mot Helgevallen och det prestigeladdade derbyt mellan IFK Knislinge och Hanaskogs IS.
De formstarka grannklubbarna är även grannar i division 5-tabellen och har båda vittring på en kvalbiljett till division 4.
Knislinge har tagit fyra raka segrar efter sommaruppehållet och Hanaskog kommer med en 3–0-seger mot Hästveda och en 8–0-seger mot Hjärsås/Värestorp i ryggen.
IFK Knislinge–Hanaskogs IS
När: Söndag 11 september, 14.00.
Var: Helgevallen.
Serie: Division 5 Nordöstra.
***
Veckans match 2022:
17 april: Mala IF–IFK Knislinge, division 5 Nordöstra, 2–3
30 april: IFK Osby–Hjärsås/Värestorps IF, division 5 Nordöstra, 5–3
8 maj: Farstorps GoIF–Önnestads BoIF, division 3 Östra damer, 3–2
14 maj: Yngsjö IF–Tollarps IF, division 5 Östra, 2–1
20 maj: FC Hessleholm–Åhus IF, division 2 Sydvästra Götaland damer, 2–3
29 maj: IFK Knislinge–Hjärsås/Värestorps IF, division 5 Nordöstra, 6–0
4 juni: Hanaskogs IS–Mala IF, division 5 Nordöstra, 2–3
4 juni: Hanaskogs IS–Hörby FF, division 3 Östra damer, 1–1
12 juni: Åhus IF–Eskilsminne DFF, division 2 Sydvästra Götaland, 4–2
15 juni: Åhus IF–Venestads IF, division 6 Nordöstra B, 16–0
31 augusti: Venestads IF–Sösdala IF, division 6 Nordöstra B, 1–12
***
Veckans match 2021:
4 juni: Tosteberga/Nymölla IF–Hanaskogs IS, division 5 Nordöstra, 2–1
11 juni: Vilan BoIS–Näsby IF, division 6 Nordöstra A, 4–2
19 juni: Tollarps IF–Linderöds IF, division 6 Nordöstra B, 3–0
24 juni: Degeberga GoIF–Huaröds IF, division 6 Nordöstra B, 1–5
11 juli: Skepparslövs IF–Rinkaby GoIF, division 6 Nordöstra A, 0–3
6 augusti: Tosteberga/Nymölla IF–Edenryds IF, division 5 Nordöstra, 2–2
13 augusti: Åhus IF–Lörby IF, division 2 Sydöstra Götaland damer, 0–3
20 augusti: Hanaskogs IS–Broby IF, division 5 Nordöstra, 2–3
28 augusti: Vittskövle IF–Degeberga GoIF, division 6 Nordöstra B, 3–1
4 september: IFK Knislinge–Lönsboda GoIF, division 6 Norra A, 3–0
12 september: Näsums IF–Broby IF, division 2 Sydöstra Götaland damer, 0–2
19 september: Yngsjö IF–Åhus HBK, division 5 Östra, 1–1
26 september: Kiaby IF–Viby IF, division 6 Nordöstra A, 5–1
3 oktober: Everöds IF–Ovesholms IF, division 6 Nordöstra B, 2–4
9 oktober: Hanaskogs IS–Nävlinge IF, division 5 Nordöstra, 6–0
16 oktober: Tollarps IF–Önneköps IF, division 6 Nordöstra B, 2–1
23 oktober: Åhus HBK–Borrby IF, division 5 Östra, 2–0
7 november: Broby IF–IFK Osby, division 5 Nordöstra, 7–1
13 november: Tollarps IF–Ovesholms IF, division 6 Nordöstra B, 4–0
21 november: Vanstads IF–Åhus HBK, division 5 Östra, 0–3