Silly season-listan är här igen med en summering över vad som har hänt på transfersidan de senaste dagarna – och med fokus på säsongen 2023 som har kickat igång så smått.
***
Tipsa gärna om övergångar eller förlängningar: Maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se, skicka via twitter @kbpersson eller tipsa på Facebook – KB-Persson Fotbollsbloggen om ni har hört eller vet något som sker i kulisserna.
***
21-åriga målvakten Olivia Wallner har skrivit ett tvåårsavtal med Ifö Bromölla IF och rekryteras från seriekonkurrenten Sundsvalls DFF där det blev en match i elitettan under den gångna säsongen.
***
Kulturbäraren och egna produkten Ellinor Persson, som gjorde det första historiska målet i elitettan, tackar för sig i Ifö Bromölla IF och lägger av med hänvisning till att det blir allt svårare att kombinera jobb och elitfotboll.
***
Åhus HBK-bördige Axel Jidorf, som även har ett förflutet i bland annat Mjällby AIF, Nosaby IF och Kristianstad FC, lämnar Lunds BK efter bara en säsong i ”Krubban”. Någon ny klubbadress är ännu inte känd.
***
Fabian Velander, som spelade i Hässleholms IF i fjol, debuterade för BK Olympic mot Mjällby AIF i lördags och nu är 24-åringen från Kristianstad i förhandling med division 1-klubben från Malmö.
***
Förre Mjällby AIF-backen Adi Terzic återvänder till Hässleholms IF i division 2 som ett starkt nyförvärv efter en säsong i Ettan med Lunds BK.
***
Armend Selimi, mittfältare i Nosaby IF, provspelar den här veckan med KF Erzeni, femma i den albanska ligan.
***
Mittfältarna Albin Andersson (Mjällby AIF) och Herman Andersson (Ljungby IF) är klara nyförvärv för Kristianstad FC och backen Karl Holmer är tillbaka i KFC efter studier i Göteborg under hösten.
***
Mittfältaren Kasper Alsén och Kristianstad FC går skilda vägar efter två säsonger. Någon ny klubbadress är ännu inte presenterad.
***
Målvakten Carl Lundahl Persson är på väg bort från IFK Hässleholm, trots kontrakt över 2023. Lundahl Persson placeras bland annat i Eskilsminne och har tidigare varit synlig i Öster.
***
Hugo Borstam återvänder till moderklubben Sölvesborgs GIF efter några säsonger i Mjällby AIF:s akademi.
***
Målvakten Pontus Jarl, senast i Näsums IF, och duon Jens Karlsson och Jesper Jaensson, från nedlagda FK Sölvesborg United, är presenterade av Tosteberga/Nymölla IF.
***
Broby IF kommer inte till spel med något damlag 2023 och nu återvänder Agnes Nilsson till Lönsboda GoIF efter två säsonger i Broby.
***
Ebba Möllerstedt (Gärds Köpinge IF), Elsa Jönsson (Gärds Köpinge IF) och Esmeralda Törnberg (Åhus IF) är klara för Vanneberga IF och blir samtidigt klubbens tre första nyförvärv inför den kommande säsongen.
***
24-årige mittfältaren Ludvig Gustafsson, med en bakgrund i bland annat VMA IK, är klar för Degeberga GoIF efter en ettårig sejour i Nävlinge IF.
***
Arvid Johansson gör comeback och förstärker Lönsboda GoIF som klubbens nionde nyförvärv.
***
Allsvenskan
Mjällby AIF
In: Johan Persson Åhstedt, flyttas upp från egna leden, Alexander Lundin, Brommapojkarna, Elliot Stroud, Oddevold, Imam Jagne, senast i Everton, Colin Rösler, Lilleström, Tom Pettersson, Lilleström, Alexander Johansson, Varbergs BoIS, Anders Torstensson, comeback (tränare), Christofer Augustsson, Sverige P15-17 (ass tränare).
På väg in: Isaiah Ejeh, Kwara United FC.
Ut: Enoch Kofi Adu, Noah Eile, Malmö FF (avslutat lån), Samuel Brolin, AC Horsens, Jetmir Haliti, AIK (avslutat lån), Amir Al-Ammari, IFK Göteborg (avslutat lån), Carlos Moros Gracia, Djurgården, Andreas Blomqvist, Heradi Rashidi, Taylor Silverholt, Jönköping, Jacob Bergström, Djurgården, Andreas Brännström, AIK (tränare), Patrick Winqvist, Arsenal (ass tränare).
Tränare: Anders Torstensson.
Truppen:
Målvakter: Noel Törnqvist (2026), Alexander Lundin (tom 15/7 2023).
Backar: Jesper Adolfsson (2023), Ivan Kricak (2023), Johan Persson Åhstedt (2025), Colin Rösler (2025), Tom Pettersson (2024).
Mittfältare: Viktor Gustafson (2024), Adam Ståhl (2024), David Löfquist (2023), Herman Johansson (2023), Ludvig Carlius (2023), Adam Petersson (2024), Jesper Gustavsson (2023), Otto Rosengren (2025), Noah Persson (2025), Elliot Stroud (2025).
Forwards: Mamudu Moro (2023), Silas Nwankwo (2025), Yusuf Abdulazeez (2025), Alexander Johansson (2025).
Division 2 Södra Götaland
Kristianstad FC
In: Gamal Al-Haqli, Älmhult, Casper Nilsson, Ystads IF, Albin Andersson, Mjällby AIF, Herman Andersson, Ljungby IF.
Ut: Melvin Franzén, Glimåkra, Johannes Konstantinou, Hanaskog, Calle Lindell, slutar, Kasper Månsson, Lunds BK, Alexander Hansson, VMA, William Kilis, VMA, Kasper Alsén.
Tränare: Mladen Blagojevic (kontrakt till och med 2024).
Truppen:
Målvakter: Rasmus Cederlund, Otto Larsson Wågert (2024).
Backar: Linus Svensson, Dino Nargilic, Colin Carlsson, Samuel Wikström, Erik Lindström, Gamal Al-Haqli, Karl Holmer.
Mittfältare: Hampus Källström, Albin Henningsson, Anton Bringsén, Saikou Jawneh (2024), Casper Nilsson, Albin Andersson, Mjällby AIF, Herman Andersson.
Forwards: Omar Dampha, Teddy Bergqvist, Emil Fjällbrink (2024).
Nosaby IF
In: Casper Hägg, Hörviken, Madueke Chinedu Stephen, Asarum, Odunayo Ayonuga, Asarum, Ufuk Tahtali, Tollarp, Astrit Mehmeti, Vilan BoIS, Jens Pettersson, Wä (ass tränare).
Ut: Axel Winberg, IFK Hässleholm, Oskar Andersson, Bromölla, Pontus Zvar, Oskarshamn.
Tränare: Mats ”Matte” Andersson.
Truppen:
Målvakter: Ioannis Papoulidis, Leo Engkvist Qvarnström, Ufuk Tahtali.
Backar: Armin Aganovic, Philip Persson, Joel Fasth, Philippe Edmonds, Astrit Mehmeti.
Mittfältare: Ameer Naseer Naji Naji, Kevin Sjöström, Philip Bengtsson Hörnebrant, Armend Selimi, Roni Hajdari, Ahmed Yasin Hemande, Eldin Kofrc, Madueke Chinedu Stephen.
Forwards: Adrian Sutalo, Casper Hägg, Odunayo Ayonuga.
IFK Hässleholm
In: Axel Winberg, Nosaby, Axel Henriksson, Älmhult, Elmar Lindkvist, Helsingborgs IF P19/U21, Erjon Rama, Hässleholms IF, Amir Ramanovski, Hässleholms IF P19, Hampus Nilsson, Eslöv, Edvin Nilsson, Ängelholm, Linus Roslund, Jussi Tikkanen, Meraj Haidari och Felix Persson flyttas upp från egna leden,
Ut: Armin Culum, AFC Eskilstuna, Teo Helm, North Park Vikings (USA), Max Sandberg, IFK Osby, Jacob Holmberg, Bjärnum, Hampus Rydh, Osby, Albin Ekström, Hässleholms IF, Jens Lynard, Torn, Elliot Nilsson, Mala, Max Nilsson, Landskrona BoIS. Ludvig Hegdal, IFK Malmö.
På väg ut: Carl Lundahl Persson.
Tränare: Johan Persson.
Truppen:
Målvakter: Carl Lundahl Persson.
Backar: Isak Orajärvi, Hugo Arvidsson, Victor Ahlgren, Marcus Thuvesson, Wictor Willseus, Axel Winberg, Axel Henriksson, Elmar Lindkvist.
Mittfältare/forwards: Victor Holmberg, Olle Kjellman Olblad, Meraj Haidari, Jussi Tikkanen, Robin Strömberg, Isaac Holmberg, Linus Roslund, Erjon Rama, Amir Ramanovski, Hampus Nilsson, Edvin Nilsson.
Hässleholms IF
In: Albin Ekström, Hässleholms IF, Casper Burehed, Torn, Aldin Nedzibovic, Markaryds IF, Oliver Zetterqvist, Mjällby AIF P19, Filip Freij, Mjällby AIF P19, Adi Terzic, Lunds BK.
På väg in/rykte in: Halil Peskovic, Hörby, Liam Bengtsson, Karlskrona.
Ut: Erjon Rama, IFK Hässleholm, Hampus Holgersson, Karlskrona, Theo Ekström, Olympic.
På väg ut: Fabian Velander, Olympic.
Tränare: Burim Rexhepi (kontrakt till och med 2024).
Truppen:
Målvakter: Adam Larsson, Eliah Kronholm.
Backar: Anton Branting, Oscar Widmark, Emil Arvidsson, Aldin Nedzibovic, Oliver Zetterqvist, Adi Terzic.
Mittfältare/forwards: Vilmer Persson Åhstedt, Albin Andersson, Mustafa Owaid, Gustaf Winroth, Lucas Johnsson, Rahel Nader, Albin Ekström, Casper Burehed, Elias Karimi, Jonathan Nilsson, Filip Freij.
VMA IK
In: Oscar Hall, Hanaskog, Lukas Rundqvist, Fjälkinge, Alexander Hansson, Kristianstad FC, William Kilis, Kristianstad FC.
Ut: Max Aronsson, Österlen.
Tränare: Anton Nordfeldt.
Truppen:
Målvakter: Max-Ludwig Gustafsson Roslund, Lukas Rundqvist.
Backar: Jonathan Nyström, Mikey Carlsson, Rasmus Lundin, Liam Frick, Melker Lundin, Gabriel Ördén, Elliot Pramberg, Robin Olsson, Oliver Andersson, Alexander Hansson, William Kilis.
Mittfältare/forwards: Adam Winnberg, Samuel Jonsson, Elliot Blennborn, Jimmy Rossander, Daniel Kardum, Elvis Rama, Robin Holmquist, Oscar Hall, Calle Nilsson, Julian Grozdanovski, Victor Lundin.
Division 3 Sydöstra Götaland
Sölvesborgs GIF
In: Albert Thorén, Hörviken, Oskar Kieninger, Jämshög, Elia Berg, Mjällby, Alfons Johansson, Mjällby, Anton Lind, Hörviken, Olle Lundgren, Växjö BK, Hugo Borstam, Mjällby P19.
Ut: Filip Nilsson, Wä.
Tränare: Daniel Nilsson.
Ifö Bromölla IF
In: Elias Gran, Näsum, Oskar Andersson, Nosaby, Herman Olsson, Åhus HBK, Zacarias Jönsson, comeback.
Ut: Albin Lennartsson, Tosteberga/Nymölla.
Tränare: Linus Rosenblad Nilsson.
Truppen: Gabriel Lindberg, Zack Riutta Chmiel, Tomas Andersson, Elliot Andersson, Robin Cederberg, André Stjärnstrand, Sebastian Carrblad, Joel Ottosson, Viktor Bjerstedt, Casper Rosenqvist, Jack Riutta Chmiel, Albin Lennartsson, Jacob Emilsson, Anton Edlund, Samuel Lindh, Kristian Önnervik, Oscar Lavesson, Elias Gran, Melvin Ljungqvist, Hugo Lindskog, Oskar Andersson, Herman Olsson, Zacarias Jönsson.
Division 4 Östra
Bjärnums GoIF
In: Jacob Holmberg, IFK Hässleholm, Kevin Zenthio, Osby, August Westmark, Vittsjö, Soufyane Benameur, Tyringe, Gabriel Nilsson, Sibbhult, Robin Svedberg Roth, Åhus HBK.
Ut: Emil Nilsson, Vankiva, Viggo Larsen, Farstorp, Wille Christiansson, Farstorp.
Tränare: Simon Reinholdsson och Jesper Lindell.
Broby IF
In: Pijus Valukonis, uppflyttad från egna leden, Emil Schild, uppflyttad från egna leden, Abdulrahman Hadri, uppflyttad från egna leden, Isac Ragnarsson, uppflyttad från egna leden, Alve Bolin, uppflyttad från egna leden, Tor Persson, uppflyttad från egna leden, Yousef Alsahoud, uppflyttad från egna leden, Rasmus Johansson, VMA, Wille Ljunggren, VMA, Filip Carlsson, Knislinge, Kays Alasad, IFK Hässleholm P19, Stefan Hansson (tränare), comeback.
Ut: Max Softberg, Vanneberga IF, Dennis Berg, Sibbhult, Emil Rydh, Glimåkra, David Berg, Osby, André Johansson, Nävlinge (tränare).
Tränare: Stefan Hansson (ny).
Glimåkra IF
In: Melvin Franzén, Kristianstad FC, Philip Nilsson, Älmhult, Viktor Ahlgren, Knislinge, Emil Rydh, Broby, Erik Jönsson, Hanaskog, Alaa Snowbar, Sibbhult, Trad Al Jamous, Sibbhult, Jonas Modig, Knislinge (ass tränare).
Ut: Jhonjairo Calderon Navarro, Trepca FC Hässleholm, Jesper Eriksson, Wisseltofta, Filip Klarinsson, Trepca FCH, Melker Svensson, Sibbhult.
På väg ut: Linus Isaksson, Hanaskog.
Tränare: Joel Wedenell.
Hästveda IF
In: Hampus Nilsson, Nävlinge, Ludvig Dahlkvist, IFK Hässleholm P19, Arvid Petersson, Sösdala, Melvin Lindström, Farstorp, Andreas Nilsson, Sibbhult, Linus Lindfors, Älmhult, Oscar Skarp, Sibbhult (tränare).
Ut: Fredrik Jensen (tränare), Mikael Nilsson (tränare).
Tränare: Oscar Skarp (ny).
Vanneberga IF
In: Adam Lewin Käll, Wä, Kristian Ekstrand, Yngsjö, Max Softberg, Broby, Algot Najvik, Gärds Köpinge, Marcus Gullin, comeback, Lucas Yngvesson, Åhus HBK, Linus Axelsson, Åsum, Gustav Sigfrids, Kristianstad FC P19, Samuel Johanneson, Tollarp, Martin Svensson, Yngsjö.
Ut: Johan Ohlsson, Vittskövle, Oliver Sigefjord, Linderöd, Robin Gunnarsson, Vittskövle, Lukas Nilsson, studier i Kalmar, Nils Löfquist, långtidsskadad, Tobias Carlsson, Vittskövle, Anton Persson, Brösarp.
Tränare: Jens Larsson.
Division 5 Nordöstra
Fjälkinge IF
In: Rasmus Ingvert, Huaröd, Amir Sadiq, Huaröd, Liam Wright, Kristianstad FC P19, Niclas Nilsson, Osby (tränare).
Ut: Armin Feratovic, Balsby, André Lundgren, Vanneberga FF, Lukas Rundqvist, VMA, Robin Moustafa, Kiaby, Adnan Becirovic, Viby.
Tränare: Niclas Nilsson (ny).
Hanaskogs IS
In: Jonathan Nilsson, Knislinge, Ahmed Jalil Hussein, senast i Winnö, Rodi Degirmenci, Gärds Köpinge, Johannes Konstantinou, Kristianstad FC, Berat Gjyrevci, Tollarp, Victor Vågemyr, Knislinge, Staffan Holgersson, Knislinge, Mohammed Kawaf, IFK Hässleholm P19, Rasmus Lillberg, Knislinge, Paschalis ”Nallen” Konstantinou (tränare), Kristianstad FC P19, Patrik Isaksson (tränare).
På väg in: Linus Isaksson, Glimåkra.
Ut: Oscar Hall, VMA, André Bengtsson, Wisseltofta, Vilhelm Karlsson, Sibbhult, Albin Karlsson, Sibbhult, Filip Haak, Balsby, Erik Jönsson, Glimåkra, Sebastian Svantesson, Hjärsås/Värestorp, Keijo Voutilainen (tränare).
Tränare: Paschalis ”Nallen” Konstantinou (ny).
IFK Knislinge
In: Akram Al-Sufyani, Sibbhult, Philip Isaksson (tränare), från egna leden.
Ut: Petter Andersson, Sibbhult, Oscar Schuller, Sibbhult, Jonathan Nilsson, Hanaskog, Viktor Ahlgren, Glimåkra, Victor Vågemyr, Hanaskog, Staffan Holgersson, Hanaskog, Oliver Fransson, Kiaby, Filip Carlsson, Broby, Rasmus Lillberg, Hanaskog, Teo Persson, Sibbhult, Victor Persson, Hjärsås/Värestorp, Jonas Modig, Glimåkra (tränare).
Tränare: Philip Isaksson (ny).
IFK Osby
In: Max Sandberg, IFK Hässleholm, Linus Persson, Älmhult, Robin Andreasson, Wisseltofta, Hampus Rydh, IFK Hässleholm, Anton Malm, Jägersborg/Verum, Gabriel Cehlin Svensson, Wisseltofta, Anthony Svenning, Lunds SK, Viktor Pettersson, Wisseltofta, Robel Haile, Jägersborg/Verum, Hampus Dahl, Jägersborg/Verum, David Berg, Broby, Mohamad Khaled Kharbo, Liatorp/Eneryda, Hampus Nilsson, Eskilsminne, Morgan Nilsson, Wisseltofta (tränare), Mattias Nilsson (tränare).
Ut: Algot Pramberg, Mala, Kevin Zenthio, Bjärnum, Ludwig Segerfur, Treby, Niclas Nilsson, Fjälkinge (tränare).
Tränare: Morgan Nilsson och Mattias Nilsson (nya).
Mala IF
In: Algot Pramberg, Osby, Kellan Al-Agagera, senast i Osby, Elliot Nilsson, IFK Hässleholm, Jonathan Janzen, IFK Hässleholm.
Ut: Niklas Borgström, Wisseltofta, Fida Haidari, Trepca FC.
Tränare: Haris Crnalic och Marcus Persson.
Nävlinge IF
In: André Johansson, Broby (tränare).
Ut: Hampus Nilsson, Hästveda, Joel Brandin, Degeberga, Ludvig Gustafsson, Degeberga, Johan Hansson, Ovesholm (tränare).
Tränare: André Johansson (ny).
Sibbhults IF
In: Petter Andersson, Knislinge, Dennis Berg, Broby, Oscar Schuller, Knislinge, Vilhelm Karlsson, Hanaskog, Albin Karlsson, Hanaskog, Melker Svensson, Glimåkra, Didrik Nilsson, senast i Glimåkra, Teo Persson, Knislinge, Tobias Thufvesson (tränare).
Ut: Johan Holmén, Jägersborg/Verum, Andreas Nilsson, Hästveda, Akram Al-Sufyani, Knislinge, Gabriel Nilsson, Bjärnum, Alaa Snowbar, Glimåkra, Trad Al Jamous, Glimåkra, Oscar Skarp, Hästveda (tränare).
Tränare: Tobias Thufvesson (ny).
Tollarps IF
In: Daniel ”Sibbhult” Nilsson, Skepparslöv, Daniel ”Banne” Nilsson, Skepparslöv, Fredrik Ekvall, Skepparslöv, Linus Nilsson, Skepparslöv, Abdifatah Mire, Näsby, Abdiqafaar Abdullahi, Näsby, Said Abdiweli, Gärds Köpinge IF, Mats Lilienberg, Marieholm (tränare).
Ut: Ardit Stagova, Hörby FF, Berat Gjyrevci, Hanaskog, Fredrik Palm, Lunds SK, Mohammed Kweder, Hörby FF, Måns Nilsson, Balsby, Ufuk Tahtali, Nosaby, Urim Ahmeti, Hjärsås/Värestorp, Esat Ahmeti, Hjärsås/Värestorp, Samuel Johanneson, Vanneberga, Christopher Chen, Åhus HBK, Benjamin Mehmeti, Venestad, Shpetim ”Tim” Husaj, Hörby FF (ass tränare).
Tränare: Mats Lilienberg (ny).
Tosteberga/Nymölla IF
In: Albin Lennartsson, Bromölla, Denniz Forsberg, Sölvesborgs GIF U, Eric Dolata, Edenryd, Pontus Jarl, senast i Näsum, Jens Karlsson, Sölvesborg United, Jesper Jaensson, Sölvesborg United.
Ut:
Tränare: Jesper Olsson (spelande tränare) och Måns Andersson.
Trepca FCH
In: Jhonjairo Calderon Navarro, Glimåkra, Filip Klarinsson, Glimåkra, Nderim Shuti, Höör, Gentrit Kurti, Hässleholms IF P19, Mohammad Motlak, Tyringe, Fida Haidari, Mala.
Ut: Sakir Agusi, Venestad, Peter Gatica, Vankiva.
Tränare: Besnik Vilanca.
Vilan BoIS
In: Enis Bajrami, Hjärsås/Värestorp.
Ut: Ali Haidar, Kiaby, Walid Shehadeh, Venestad, Omid Shateri, Åhus HBK, Fati Rexha, Åhus HBK, Visar Maliqi, Huaröd, Sadik Halitaj, Huaröd, Jarah Abdulkareem, Huaröd, Edvin Mousa, Huaröd, Astrit Mehmeti, Nosaby.
Tränare: Arez Khalili (ny).
Vinslövs IF
In:
Ut:
På väg ut: Migel Broy, Hanaskog.
Tränare: Ivan Sebina och Anders Karlsson.
Division 5 Östra
Yngsjö IF
In:
Ut: Kristian Ekstrand, Vanneberga IF, Martin Svensson, Vanneberga IF.
Tränare: Fredrik Lindeberg.
Åhus HBK
In: Omid Shateri, Vilan BoIS, Karl Ranstorp, Åsum, Fati Rexha, Vilan BoIS, Fabian Sandgren, Brösarp, Jacob Topcu, Brösarp, Christopher Chen, Tollarp.
Ut: Lucas Yngvesson, Vanneberga, Herman Olsson, Bromölla, Jacob Andersson, Balsby, Robin Svedberg Roth, Bjärnum.
Tränare: Mikael Bergqvist.
Åhus IF
In:
Ut: Mahmoud Hamdan, Venestad.
Tränare:
Division 6 Norra
Farstorps GoIF
In: Viggo Larsen, Bjärnum, Daniel Stankovic, Vittsjö, Wille Christiansson, Bjärnum, Viktor Håkansson, comeback, Magnus Widarsson, comeback (tränare).
Ut: Melvin Lindström, Hästveda, Fredrik Branting (tränare).
Tränare: Magnus Widarsson (ny).
Hörja IF/Röke IF
In:
Ut: Robin Nordgren, Wisseltofta, Carl Claesson, Vankiva.
Tränare: Ulf Henningsson.
Jägersborgs IF/Verums GoIF
In: Johan Holmén, Sibbhult.
Ut: Anton Malm, Osby, Robel Haile, Osby, Hampus Dahl, Osby.
Tränare: Johan Holmén och Viktor Nordkvist (nya).
Sösdala IF
In:
Ut: Arvid Petersson, Hästveda, Christian Jochmus-Stöcke, Wisseltofta, Flamur Grabanica, Norra Rörum.
Tränare: Christian Örn.
Treby IF
In: Ludwig Segerfur, Osby, Dan Drewes.
Ut:
Tränare: Ranko Dzabic.
Tyringe IF
In: Johan Hansson, Perstorp Bälinge, Jonas Wicander (tränare).
Ut: Soufyane Benameur, Bjärnum, Mohammad Motlak, Trepca FC.
Tränare: Jonas Wicander.
Vankiva IF
In: Emil Nilsson, Bjärnum, Carl Claesson, Hörja/Röke, Isak Prahl, Vittsjö, Peter Gatica, Trepca, Imad Jasem, Osby FF, Arvid Wutzler, comeback.
Ut: Hannes Wallin, Perstorp Bälinge IK.
Tränare: Peter Leo och Jimmy Holgersson.
Vittsjö GIK
In: Max Ljunggren, Markaryd.
Ut: August Westmark, Bjärnum, Daniel Stankovic, Farstorp, Isak Prahl, Vankiva.
Tränare:
Wisseltofta IF
In: Jesper Eriksson, Glimåkra (spelande tränare), André Bengtsson, Hanaskog, Robin Nordgren, Hörja/Röke, Christian Jochmus-Stöcke, Sösdala, Max Dahl, Niklas Borgström, Mala, Fabian Olofsson, Lönsboda.
Ut: Robin Andreasson, Osby, Gabriel Cehlin Svensson, Osby, Viktor Pettersson, Osby, Morgan Nilsson, Osby (spelande tränare).
Tränare: Jesper Eriksson (ny).
Division 6 Nordöstra A
Balsby SK
In: Armin Feratovic, Fjälkinge, Måns Nilsson, Tollarp, Jacob Andersson, Åhus HBK, Filip Haak, Hanaskog.
Ut:
Tränare: Har ingen uttalad tränare. Matcherna leds av lagledare Gert Persson och manager Jonas Kajsson.
Edenryds IF
In: Simon Sjöblom, senast i Hörviken, Pontus Andersson, Bromölla, Daniel Bogren, Hörviken, Jonas Berg, senast i Sölvesborg United, Peter Lindquist, Ovesholm (tränare).
Ut: Liam Lehtola, Hörviken, Eric Dolata, Tosteberga/Nymölla, Stefan Johansson (tränare).
Tränare: Peter Lindquist (ny).
Hjärsås/Värestorps IF
In: Urim Ahmeti, Tollarp, Esat Ahmeti, Tollarp, Liam Spasovic, VMA, Arvid Zakariasson, VMA, Elias Folkesson, VMA, Melvin Olsson, VMA, Alex Matei Sterner, VMA, Fabian Kvarnström, VMA, Alexander Nilsson, VMA, Filip Skoog, VMA, Jonah Nilsson, VMA, Axel Düring, VMA, Lucas Larsson, Knislinge, Marcus Rytterdahl, Knislinge, Robin Ipsa, Knislinge, Deni Vujicic, Knislinge, Victor Persson, Knislinge, Sebastian Johansson, Knislinge, Jesper Fridlund, Knislinge, Shpetim Emini, Näsby, Alexander Carlsson, Tolgs IF, Andrija Lucic, Östanå Bruk, Sebastian Svantesson, Hanaskog, Henrik Ekvall, Åhus IF.
Ut: Djengiz Shefkiu, Näsby, Hajriz Shefkiu, Näsby, Aldin Music, Näsby, Nouri Khalil, Näsby, Qendrim Sylejmani, Näsby, Makram Albu-Jaafar, Näsby, Deniz Sefkiji, Näsby, Kujtim Sokoli, Näsby, Kushtrim Sokoli, Näsby, Mostfa Zarif, Näsby, Enis Bajrami, Vilan BoIS, Hassan El Hassan, Kamp, Besart Binaku, Huaröd, Fisnik Zeka (tränare).
Tränare: Nils Ehnbom, Jörgen Svantesson, Mikael Gummesson och Rickard Ehnbom delar på tränaransvaret.
IK Kamp
In: Hassan El Hassan, Hjärsås/Värestorp, Zakaria Ayoubi, Bromölla, Wilmer Westesson, Bromölla, Robin Nielsen, Bromölla, Love Porsche, klubblös senast i Bromölla, Nimatullah Nazari, Bromölla.
Ut: Lars-Olof Andersson, Näsum.
Tränare: Dennis Barlow.
Kiaby IF
In: Ali Haidar, Vilan, Robin Moustafa, Fjälkinge, Emil Martinsson, comeback, senast i Fjälkinge U, Oliver Fransson, Knislinge.
Ut:
Tränare: Johan Lindgren.
Lönsboda GoIF
In: Edvin Johansson, comeback, Arvid Johansson, comeback, Olle Bengtsson, BK Union, Wille Wiking-Johansson, comeback, Israel Chukwuzim, klubb okänd, Rahim Karimi, Linderöd, Mohammed Salmon Karimi, Linderöd, Abdirahman Ali, klubb okänd, Arvid Johansson, comeback.
Ut: Fabian Olofsson, Wisseltofta.
Tränare: Timmy Nilsson.
Näsby IF
In: Djengiz Shefkiu, Hjärsås/Värestorp, Hajriz Shefkiu, Hjärsås/Värestorp, Aldin Music, Hjärsås/Värestorp, Nouri Khalil, Hjärsås/Värestorp, Qendrim Sylejmani, Hjärsås/Värestorp, Makram Albu-Jaafar, Hjärsås/Värestorp, Deniz Sefkiji, Hjärsås/Värestorp, Kujtim Sokoli, Hjärsås/Värestorp, Kushtrim Sokoli, Hjärsås/Värestorp, Victor Tyberg, senast i Wä.
Ut: Arben Islami, Venestad, Abdifatah Mire, Tollarp, Abdiqafaar Abdullahi, Tollarp.
Tränare: Djengiz Shefkiu (ny).
Näsums IF
In: Elias Emtsjö, Bromölla, William Persson, Sölvesborgs GIF U, Axel Rantamäki, senast i Sölvesborgs GIF, Gustav Pettersson, Sölvesborgs GIF U, Lars-Olof Andersson, Kamp, Mostfa Zarif, Näsby, Linus Svensson, comeback.
Ut: Elias Gran, Bromölla, Melvin Gran, studier.
Tränare: Fredrik Palmgren.
Rinkaby GoIF
In:
Ut:
Tränare: Tony Caplander.
Vanneberga FF
In: Johan Kullman, comeback, Fredrik Johansson, comeback, Emil Thorsén, comeback, Christoffer Ehlde, comeback, Henrik Grönvall, comeback, Andreas Stjernfeldt, comeback, André Lundgren, Fjälkinge, Lukas Nilsson, Vanneberga IF.
Ut: Marcus Nilsson, Wä, Melker Nero, Wä.
Tränare: Joakim Persson (ny) och Anton Rosengren (ny).
Viby IF
In: Adnan Becirovic, Fjälkinge, Måns Åstedt, Kristianstad FC U, Marcus Adolfsson, Venestad, Filip Krantz Martinsson, comeback, senast i Winnö.
Ut: Nertil Cana, Venestad.
Tränare: Peter Harrison.
Winnö IF
In: Adam Al Kurwi, klubb okänd, Emil Persson, Everöd, Lorent Zhegrova, Huaröd, Melvin Karlsson, Vittskövle, Emil Johansson, Vittskövle, Erik Johansson, senast Nosaby ungdom, Sten-Inge Johansson (tränare).
Ut: Olle Nordström, Ovesholm.
Tränare: Sten-Inge Johansson (ny).
Division 6 Nordöstra B
Degeberga GoIF
In: Joel Brandin, Nävlinge, Christofer Månsson, Rörums SK, Henrik Ekstrand, comeback, Ludvig Gustafsson, Nävlinge.
Ut: Oliver Kjellkvist, Brösarp, Hannes Roth, Everöd, Hugo Arvidsson, Everöd.
Tränare: Johan Montan.
Everöds IF
In: Hannes Roth, Degeberga, Hugo Arvidsson, Degeberga.
Ut: Emil Persson, Winnö.
Tränare: Martin Basti.
Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Fatos Gashi, Wä, Mirnes Merdzic, Venestad, Adam Mahmud, Venestad, Algot Najvik, Vanneberga, Teo Björkqvist, Venestad, Edwin Merdzic, Venestad, Rodi Degirmenci, Hanaskog, Christoffer Siöström, Venestad, Pär Bendroth-Peper, Venestad, Lauin Mustafa, Venestad, Mohamed Hussein, Venestad, Said Abdiweli, Tollarp, Hassan Ali Mahmud, Wä, Hamza Alsheih, Wä, Steven Al-Khori, Venestad, Zana Mahmud, Venestad.
Tränare: Christian Yañez (ny).
Huaröds IF
In: Visar Maliqi, Vilan BoIS, Sadik Halitaj, Vilan BoIS, Jarah Abdulkareem, Vilan BoIS, Edvin Mousa, Vilan BoIS, Besart Binaku, Hjärsås/Värestorp.
Ut: Shpetim Sulejman, Venestad, Amir Sadiq, Fjälkinge, Rasmus Ingvert, Fjälkinge, Lorent Zhegrova, Winnö.
Tränare: Vleron Bashotaj (ny).
Linderöds IF
In: Oliver Sigefjord, Vanneberga IF, Björn Johnsson, senast i Ovesholm, Gustav Johnsson, senast i Ovesholm, Robert Johnsson, senast i Ovesholm, Isac Bondesson, senast skriven i Wä, Mohammed Hassoun, Ovesholm, Håkan Bondesson, Vilshult, Oscar Cedell, Teknologkårens IF.
Ut: Mattias Strandkvist, Vittskövle, Carl Svensson, Önneköp, Oscar Svensson, Önneköp, Mikael Törnström, Ovesholm, Nuralah Allawirdi, Ovesholm, Tommy Henriksen, Vittskövle, Rahim Karimi, Lönsboda, Mohammed Salmon Karimi, Lönsboda, Marcus Sigrén, Ovesholm.
Tränare: Stefan Bondesson och Sebastian Strömberg (nya).
Ovesholms IF
In: Mikael Törnström, Linderöd, Nuralah Allawirdi, Linderöd, Erik Svenstam, Kristianstad FC U, Olle Nordström, Winnö, Jacob Helgesson, senast i Åsum, Marcus Sigrén, Linderöd, Johan Hansson (tränare), Nävlinge.
Ut: Mohammed Hassoun, Linderöd, Tommy Börjesson (tränare), slutar.
Tränare: Johan Hansson (ny).
Skepparslövs IF
In: Erik Moberg, Gärds Köpinge.
Ut: Daniel ”Sibbhult” Nilsson, Tollarp, Daniel ”Banne” Nilsson, Tollarp.
Tränare: Jimmy Björk (ny).
Svensköps IF
In: Valon Misimi (tränare), Bosna.
Ut: Anders Lindbergh, Önneköp.
Tränare: Valon Misimi (ny).
Venestads IF
In: Mirnes Merdzic, Gärds Köpinge, Adam Mahmud, Gärds Köpinge, Teo Björkqvist, Gärds Köpinge, Shpetim Sulejman, Huaröd, Edwin Merdzic, Gärds Köpinge, Walid Shehadeh, Vilan, Christoffer Siöström, Gärds Köpinge, Ernes Mehmeti, senast i Gualöv, Pär Bendroth-Peper, Gärds Köpinge, Guram Broy, senast i Gualöv, Emin Merdzic, senast i Åsum, Mahmoud Hamdan, Åhus IF, Kevin Broy, tidigare i Kristianstad FC U, Sakir Agusi, Trepca FC Hässleholm, Edin Sales, senast i Gualöv, Arben Islami, Näsby, Zilhad Zigovic, senast i Gualöv, Leith Abbas, senast i Vilan BoIS, Lauin Mustafa, Gärds Köpinge, Mohamed Hussein, Gärds Köpinge, Zain Kadim, tidigare i Kristianstad FC U, Steven Al-Khori, Gärds Köpinge, Zana Mahmud, Gärds Köpinge, Nertil Cana, Viby, Benjamin Mehmeti, Tollarp.
Ut: Marcus Adolfsson, Viby.
Tränare: Mirnes Merdzic och Adam Mahmud (nya).
Vittskövle IF
In: Johan Ohlsson, Vanneberga IF, Måns Nilsson, Brösarp, Mattias Strandkvist, Linderöd, Robin Gunnarsson, Vanneberga IF, Tobias Carlsson, Vanneberga IF, Tommy Henriksen, Linderöd, Magnus Nilsson, Åhus HBK J (tränare).
Ut: Melvin Karlsson, Winnö, Emil Johansson, Winnö, Stefan Hjelm (tränare).
Tränare: Magnus Nilsson (ny).
Wä IF
In: Fatos Gashi, Gärds Köpinge, Filip Nilsson, Sölvesborgs GIF, Marcus Nilsson, Vanneberga FF, Tim Forsman, Yngsjö, Hassan Ali Mahmud, Gärds Köpinge, Hamza Alsheih, Gärds Köpinge, Melker Nero, Vanneberga FF, Marcus Gunnarsson (tränare), från egna leden.
Ut: Adam Lewin Käll, Vanneberga IF, Ayman Jlailati, Walid Alktiesh, Claes Magnusson (tränare), uppehåll.
Tränare: Marcus Gunnarsson (ny).
Åsums BK
In:
Ut: Linus Axelsson, Vanneberga IF, Karl Ranstorp, Åhus HBK.
Tränare: Robert Barsoum.
Division 6 Mellersta
In: Carl Svensson, Linderöd, Oscar Svensson, Linderöd, Admir Maletic, Hörby FF, Gustav Olofsson, Hörby FF, Anders Lindbergh, Svensköp, Hugo Ryft, comeback, Lukas Lundgren, Hörby FF, Valton Rama, Hörby FF, Erblin Gashi, Hörby FF.
Ut: Max Jacobsson, Höör, Beqir Sopjani, Bjärred, Emil Ekbladh, Snogeröd.
Tränare: Jesper Stenlundh.
***
Damallsvenskan
Kristianstads DFF
In: Maja Wangerheim, Älvsjö AIK, Elin Johansson, uppflyttad från F19-laget, Julia Andersson, uppflyttad från F19-laget, Hlin Eiriksdottir, Piteå, Carly Wickenheiser, KIF Örebro, Daniel Angergård, KIF Örebro (ass tränare).
Ut: Elin Sjöström, Halmia, DB Pridham, Gabrielle Carle, Washington Spirit, Maja Bodin, KIF Örebro.
Tränare: Elisabet Gunnarsdottir.
Truppen:
Målvakter: Melina Loeck (2023), Moa Olsson (2023), Emmy Thyberg (2023).
Backar: Easther Mayi Kith (2023), Kajsa Törnkvist (2023), Maja Wangerheim (2025), Therese Ivarsson (2023), Julia Andersson, Alice Nordenberg, Mia Carlsson (2023).
Mittfältare: Amanda Andradottir (2023), Sheila van den Bulk (2023), Alice Nilsson (2023), Emmi Alanen (2023), Emma Petrovic (2023), Tilda Persson (2023), Emelia Oskarsdottir (2024), Elin Johansson, Carly Wickenheiser (2024).
Forwards: Tabby Tindell (2023), Evelyne Viens (2024), Tilda Sandén (2023), Hlin Eiriksdottir (2024).
Vittsjö GIK
In: Elin Vaughan, Bromölla, Lainey Burdett, Åland United, Charlotte Grant, Rosengård.
Ut: Sabrina D’Angelo, Arsenal, Shannon Lynn, slutar och blir målvaktstränare i Rosengård, Julia Tunturi, Bröndby, Brenna Ochoa.
Tränare: Thomas Mårtensson och Ulf Kristiansson.
Målvakter: Elin Vaughan, Lainey Burdett.
Backar: Lisa Klinga, Kayla Adamek, Clare Polkinghorne, Kajsa Lind, Sandra Adolfsson, Charlotte Grant.
Mittfältare: Katrina Gorry, Nellie Persson, Nova Karlsson, Hannah Sjödahl, Jutta Rantala, Klara Nyberg (2024), Sarah Stratigakis.
Forwards: Clara Markstedt, Hanna Ekengren, Moa Karlsson (2024), Linda Sällström.
Elitettan
Ifö/Bromölla IF
In: Hanna Lundell, Södra Sandby, Emmy Olofsson, BK Union, Alexandra Olsson, Karlshamn, Matilda Nivard, Växjö DFF F19, Elma Smajic, IFK Kalmar, Tekla Höckert, Växjö DFF (lån), Tova Ek, IFK Kalmar F19, Marwa Said, FC Rosengård (lån), Ahlam Nasr, FC Rosengård, Olivia Wallner, Sundsvalls DFF.
Ut: Elin Vaughan, Vittsjö, Ofelia Medhammar, Sofia Olsson, avslutat lån IFK Kalmar, Ebba Håkansson, IFK Karlshamn, Lovisa Nordh Axelsson, Osby, Patrycja Jerzak, Emmy Blomberg, Olivia Johansson, Ellinor Persson, slutar.
Tränare: Pierre Persson.
Kontrakt: Wilma Karlsson, Elvira Olofsson, Valentina Metaj (2024), Amanda Olsson, Mathilda Holgersson, Tess Fridberg, Milla Larsson, Hanna Johansson, Tess Fridberg, Maja Järvensivu, Hanna Lundell (2024), Emmy Olofsson, Alexandra Olsson (2024), Kajsa Nilsson, Matilda Nivard (2024), Elma Smajic (2024), Tekla Höckert, Tova Ek (2024), Marwa Said, Ahlam Nasr (2024), Vilma Hansson, Olivia Wallner (2024).
Division 2 Dam Sydvästra Götaland
Åhus IF
In:
Ut: Moa Johansson, Sibbhults IF, Zinett Fritzon, Hanaskog.
Tränare:
Division 3 Dam Norra
Bjärnums GoIF
In:
Ut:
Tränare: Robert ”Lillen” Jönsson.
FC Hessleholm
In: Alma Cederqvist, Lönsboda, Aprilia Segerpalm, Röke, Alva Johansson Olofsson, Röke, Nilla Fors, Vinslöv.
Ut:
Tränare: Rikard Svensson.
Hanaskogs IS
In: Zinett Fritzon, Åhus IF, Ida Jönsson, senast i Broby, Nelli Olvegård, senast i Hjärsås/Värestorp, Tilda Johansson, Broby.
Ut:
Tränare: Ronja Håkansson.
IFK Osby
In: Liv Kronqvist, Lönsboda, Izabella Lindqvist, Wisseltofta, Malva Erlandsson, Wisseltofta, Lovisa Nordh Axelsson, Bromölla.
Ut: Isabella Skagerholm, Sibbhult, Ellen Karlsson, Sibbhult, Ellen Malm, Sibbhult.
Tränare: Fredrik Olsson.
Röke IF
In: Julius Sjödahl (tränare), Markaryd.
Ut: Aprilia Segerpalm, FC Hessleholm, Alva Johansson Olofsson, FC Hessleholm, Jenni Svärd Husu (tränare).
Tränare: Julius Sjödahl (ny).
Sibbhults IF
In: Isabella Skagerholm, Osby, Ellen Karlsson, Osby, Ellen Malm, Osby, Ebba Görbring, Lönsboda, Moa Johansson, Åhus IF, Alexandra Glimbrink, senast i Broby.
Ut: Matilda Freij, Broby.
Tränare: Håkan Arvidsson.
Vinslövs IF
In: Joakim Nygren (tränare), FC Hessleholm.
Ut: Nilla Fors, FC Hessleholm, Tommy Berglund (tränare).
Tränare: Joakim Nygren (ny).
Wä IF
In:
Ut: Jens Pettersson (tränare), Nosaby.
Tränare:
Division 4 Dam Nordöstra
Broby IF (dragit sig ur seriespel 2023)
In: Matilda Freij, Sibbhult.
Ut: Tilda Johansson, Hanaskog, Agnes Nilsson, Lönsboda, Patrik Hammarlund (tränare).
Tränare:
Edenryds IF
In: Thea Kullberg, Lörby, Alva Hemmingsson, Mjällby AIF U, Maja Englund, Önnestad, Hanna Olin, Önnestad.
Ut:
Tränare: Cornelia Hägg.
Farstorps GoIF
In: Elin Forsberg, senast i FC Hessleholm.
Ut:
Tränare: Caroline Hedlund (ny).
Finja IF
In:
Ut:
Tränare:
Gärds Köpinge IF
In:
Ut: Ebba Möllerstedt, Vanneberga, Elsa Jönsson, Vanneberga.
Tränare: Amanda Alborn Lilja.
Lönsboda GoIF
In: Linn Nilsson, senast i Älmhult, Agnes Nilsson, Broby.
Ut: Liv Kronqvist, Osby, Ebba Görbring, Sibbhult, Alma Cederqvist, FC Hessleholm.
Tränare: Therese Cederqvist.
Näsums IF
In: Jonna Krusell, tidigare i Hanaskog.
Ut:
Tränare: Edona Karimani.
Ovesholms IF
In: Julia Andersson, Önnestad, Thilda Persson, Önnestad.
Ut: Peter Lindquist, Edenryd (tränare).
Tränare: Henrik Andersson och Anna Stoops.
Vanneberga IF
In: Ebba Möllerstedt, Gärds Köpinge, Esmeralda Törnberg, Åhus IF, Elsa Jönsson, Gärds Köpinge.
Ut:
Tränare: Fredrik Andersson.
Winnö IF
In:
Ut: Christian Persson (tränare), slutar.
Tränare: Johan Carlsson och Mattias Gunnarsson.
VMA IK
In:
Ut:
Tränare: Emil Svensson och Andreas Silfverberg.
Wisseltofta IF (dragit sig ur seriespel 2023)
In:
Ut: Izabella Lindqvist, Osby, Malva Erlandsson, Osby.
Tränare:
Önnestad BoIF (dragit sig ur seriespel 2023)
In:
Ut: Maja Englund, Edenryd, Hanna Olin, Edenryd, Julia Andersson, Ovesholm, Thilda Persson, Ovesholm, Martina Sandström (spelande tränare), Mia Friedh (tränare).
Tränare:
Division 4 Dam Nordvästra
Hörja IF/Tyringe IF
In:
Ut:
Tränare: Berndt Håkansson.