Silly season - listan är tillbaka
Fotbollsbloggen, Silly seasonSpelarövergångarna fortsätter att trilla in och lite utanför detta protokollet kan vi notera att förre Mjällby- och KFF-profilen Marcus Senften är klar för nya division III-gänget Bw90. ”Det lät som en kul grej”, tyckte Senften, som alltså ska pendla från hemmet i Sölvesborg.
Det köpstarka – och hårdsatsande – laget från mellanskåne har tidigare köpt Burim Rexhepi från IFK Hässleholm och det totala antalet nyförvärv är nio stycken. Och mer är på gång, sägs det.
En som däremot lämnar BW90 är förre KFF-mittfältaren Patrick Nilsson, som flyttar hem till Skurups AIF.
Här är listan igen med alla nya namn markerade i kursiv stil:
Allsvenskan
Mjällby AIF
In: Pavel Zavadil, Örgryte.
På väg in: Anton Dahlström, Karlskrona, Muhammed Abdulrahman, Motala, Armin Hadzic, Tingsryd, Johan Persson, Landskrona BoIS, Emil Lindblad Kernell, Skellefteå FF, Anes Mravac, LB07, Mohammed Saied, BK Forward.
Ut: Juan Robledo, Kasimpasa, Turkiet, Christopher Nilsson, Västerås SK (lån), Kim Thörnberg, Bromölla, Simon Svensson, VMA (lån), Andreas Johansson, Motala (lån), Anton Persson, Hässleholms IF.
På väg ut: Moestafa El Kabir, klubb okänd, Patrick Osiako, Ankaragücu, David Löfquist, Italien, Tobias Grahn, Elfsborg.
Division I Södra
Kristianstads FF
In: Joakim Karlsson, Kalmar FF, Enes Smajlovic, Öster, Andreas Dahlbom, Nosaby, Christoffer Eklund, VMA, Marek Skurczynski, tränare Nosaby.
På väg in: Denis Jahic, Sölvesborg, Johan Israelsson, LB07.
Ut: Fredrik Andersson, sabbatsår, Ali Jasim, Umeå FC, Peter Hiir-Salakka, klubb ej klar, Simon Sjöfors, tränare i Älmhult, Andreas Svensson, Fjälkinge, Petter Augustsson, Umedalen, Adeshina Lawal, ny klubb ej klar, Jimmy Rossander, VMA, Max-Ludwig Gustafsson, lånas ut, VMA/Åsum/Wä.
På väg ut: Philip Sandgren, VMA/Mjällby U19, Alexander Malmström, ny klubb ej klar.
Division II Södra Götaland
VMA IK
In: Simon Svensson, Mjällby (lån), Ilir Alaj, Saxemara, Jimmy Rossander, Kristianstads FF, Pierre Rosén, Åsum.
På väg in: Philip Sandgren, Kristianstads FF, Sanjin Tufek, Åsum, Adrian Sirbu, Åsum, Max-Ludvig Gustafsson, Kristianstads FF, Denis Jahic, Sölvesborg, Sanel Mimic, Svängsta.
Ut: Andreas Grahm, Trelleborgs FF, David Winnberg, Nosaby, Robin Olsson, Fjälkinge, Martin Everbring, Åhus HBK, Johan Grönkvist, Viby, Albin Ekvall, Viby, Krenar Ejupi, Sölvesborgs GIF, Patrik Persson, Fjälkinge, Christoffer Eklund, Kristianstads FF, Niklas Svensson, slutar/Yngsjö.
Division III Södra Götaland
Nosaby IF
In: Wayne Johansson, Bromölla, Elvis Hasanaj, Åsum, David Winnberg, VMA, Haris Obradovac, Kristianopel, Blerdi Behrami, comeback, senast i IFK Hässleholm, Hampus Frank, tränare Åsum.
På väg in: Sebastian Siversson, Linderöd.
Ut: Claes Olofsson, slutar, Andreas Dahlbom, Kristianstads FF, Rickard Persson, Fjälkinge, Emil Rydh-Persson, Bromölla, Kalle Andersson, Glimåkra, Rasmus Olsson, Glimåkra, Jakub Mesanovic, Mjällby, Samuel Rosvall, Vanneberga, Dawid Drzymala, Ovesholm, Marek Skurczynski, tränare Kristianstads FF.
På väg ut: Per Tillström, slutar.
Ifö/Bromölla IF
In: Kim Thörnberg, Mjällby, Armin Feratovic, Mjällby/Nosaby, Johan Holgersson, Karlshamn, Johan Persson, Tollarp, Emil Rydh-Persson, Nosaby, Robin Lindskog, Mjällby, Fredrik Wernersson, Everöd, Viktor Götesson och Pontus Kamph, båda från egna leden.
På väg in: André Holgård, Hanö.
Ut: Berat Gjyrevci, Sölvesborg, Wayne Johansson, Nosaby, Sebastian Valentinsson, Tosteberga, Daniel Lundin, långtidsskadad, Martin Michalski, blir assisterande tränare, Linus Lavergren, Hörviken, Hampus Johansson, Näsum, Johan Ljungkvist, slutar?, Robin Nilsson, Edenryd.
Division III Sydvästra Götaland
IFK Hässleholm
In: Johan Waldemarsson, Ballingslöv, Tobias Karlsson, BW90.
På väg in: Anton Nordahl, Höör.
Ut: Burim Rexhepi, BW90, Nicklas Andersson, klubb okänd, Guyguy Lema, klubb okänd, Dida, klubb okänd, Anton Persson, Hässleholms IF.
Hässleholms IF
In: Peter Richter, Perstorp, Christoffer Ekelund, Vinslöv, Anton Persson, Mjällby/IFK Hässleholm, Dan Olofsson, tränare Perstorp.
På väg in: Erik Sjöstrand, comeback.
Ut: Emil Olsson, Glimåkra, Jonas Thordeman, Ballingslöv, Linus Lindfors, Osby, Bengt Emil Andersson, tränare Hanaskog.
Division IV Östra
Näsums IF
In: Hampus Johansson, Bromölla, Andreas Olsson, Edenryd, Magnus Näsman, Jämshög, Johan Andreasson, Jämshög, Samuel Jönsson, Union.
Ut: Joakim Kullman, slutar som spelare, Jonas Blanting, slutar, Martin Lundborg, slutar.
Åhus HBK
In: Martin Everbring, VMA, Mikael Bergqvist, tränare Tosteberga/Nymölla IF.
På väg in: Sanjin Tufek, Åsum, Adrian Sirbu, Åsum.
Ut: Johan Olsson, Tollarp, Enis Bajrami, Näsby, Jeton Buzolli, Näsby, Joacim Welander, tränare Tomelilla IF.
På väg ut: Andreas Sterner, Fjälkinge.
Rykten ut: Christian Yanez, Vanneberga/Yngsjö, Hoger Ibrahim, Kristianstad BoIS.
Åsums BK
In: Tobias Widell, Filip Nihlén, Niclas Björkman, Oskar Bloom, Armin Aganovic, Jacob Helgesson, Anton Bloom, Visar Maliqi, Robiel Mecconen, Anton Wallebäck, Marcus Thuvesson, Adam Winnberg, Hekuran Qiriqi, Hayder Ali, Ali Mahmud, Adam Nilsson, alla från egna leden, Marcus Larsson, comeback, Claes Björkman, tränare från egna leden.
Ut: Elvis Hasanaj, Nosaby, Simon Thoresson, Mjällby Tipselit, Fatos Gashi, Kristianstad BoIS, David Lindgren, Vanneberga, Simon Hurtig, Gärds Köpinge, Daniel Nilsson, Degeberga, Robert Barsoum, Fjälkinge, Besnik Llazani, Näsby, Rasmus Ingvert, Kristianstad BoIS, Simon Rittbo, Kristianstads FF, Pierre Rosén, VMA, André Åberg, Hanaskog, Sanjin Tufek, VMA/Åhus HBK, Adrian Sirbu, VMA/Åhus HBK, Erik Lindberg, Tollarp, Fisnik Zeka, klubb okänd, Robin Hägglund, Wä, Fredrik Tagesson, Ovesholm, Hampus Frank, tränare Nosaby.
Division V Nordöstra
Ballingslövs GoIF
In: Jonas Thordeman, Hässleholms IF, Fredrik Olsson, Sösdala, Filip Reimers, Hästveda, Ömer Demir, Tyringe, Emil Olsson, Vankiva.
Ut: Fredrik Svensson, Vankiva, Joakim Osberg, Markaryd, Johan Waldemarsson, IFK Hässleholm.
Fjälkinge IF
In: Andreas Svensson, Kristianstads FF, Rickard Persson, Nosaby, Robin Olsson, VMA, Christian Westberg, Gualöv, Victor Törnqvist, Kiaby, Daniel Nilsson, Kiaby, Vanja Hadrovic, Knislinge, Dan Axelsson, Gärds Köpinge, Christoffer Werngren, Kiaby, Robert Barsoum, Åsum, Patrik Persson, VMA.
På väg in: Andreas Sterner, Åhus HBK.
Ut: Rasmus Jönsson, Önnestad, Robin Gunnarsson, Tosteberga/Nymölla.
Glimåkra IF
In: Kalle Andersson, Nosaby, Richard Blennborn, Hanaskog, Jens Bertilsson, Broby, Emil Olsson, Hässleholms IF, Andrija Lucic, Broby, Rasmus Olsson, Nosaby, Adnan Avdic, Hjärsås/Värestorp.
Rykte in: Kim Bladh, Hjärsås/Värestorp.
Ut: Linus Isaksson, Broby, Lukas Nilsson, Broby, Erik Thomasson, flyttar.
Hanaskogs IS
In: André Johannesson, Sibbhult, Rasmus Jönsson, Broby, Jimmy Oskarsson, Degeberga, Sebastian Persson, Sibbhult, Philip Isaksson, Hjärsås/Värestorp, Berat Zolufi, Svängsta, André Åberg, Åsum, Fredrik Ottosson, Oliver Routtinen, Anton Scholander, David Stridsman, Felix Voutilainen, Viktor Karlsson, Daniel Bengtsson, Jimmy Ljunggren, Victor Antonsson, Martin Nilsson, alla från egna leden, Bengt Emil Andersson, tränare Hässleholms IF.
Ut: Richard Blennborn, Glimåkra, Andreas Persson, Åhus IF, David Johnsson, Broby, Alfred Olsson, Broby, Robin Johansson, Broby, Jens Karlsson, Sölvesborgs GIF, Fiton Buzuku, Kristianstad BoIS, Edin Nargilic, Näsby, Richard Andersson, tränare, ny klubb ej känd.
IFK Osby
In: Felix Fernebring, Hallaryd, Johan Holmen, Strömsborg, Linus Lindfors, Hässleholms IF.
Ut: Johan Nilsson, Jägersborg.
Kiaby IF
In: Ali Al-Hammadi, Kristianstad BoIS.
Ut: Victor Törnkvist, Fjälkinge, Daniel Nilsson, Fjälkinge, Viktor Stedt Nordgren, Vanneberga, Christoffer Werngren, Fjälkinge.
Lönsboda GIF
In:
Ut:
Sösdala IF
Ut: Fredrik Olsson, Ballingslöv.
Tosteberga/Nymölla IF
In: Stefan Nord, Gualöv, Sebastian Valentinsson, Bromölla, Tobias Torstensson, Gualöv, Björn Svensson, Gualöv, Niklas Hafström, Edenryd, Daniel Bohlin, Gualöv, Henrik Busk, Gualöv, Robin Gunnarsson, Fjälkinge, Elvis Puzar, Gualöv, Ricki Hallberg, Gualöv, André Petersson, Gualöv, Johan Lindfors, Gualöv, Christoffer Skoog, Sölve, Emil Johansson, Sölvesborg United, Robert Balla, Ungern, senast i Gualöv, Thomas Andersson, tränare comeback, Elvin Jakus, assisterande tränare Gualöv.
Ut: Tim Holmqvist, Edenryd, Mikael Bergqvist, tränare Åhus HBK, Martin Malmberg, Edenryd, Ola Karlsson, Kamp, Mikael Hassesson, Kamp, Thomas Bengtsson, Kamp, Niklas Hafström, Kamp.
Vanneberga IF
In: David Lindgren, Åsum, Jens Barsegård, Kamp, Viktor Stedt Nordgren, Kiaby, Hjalmar Tell, Nosaby, Joakim Persson, Viby, Armin Gogic, Åsum J, Samuel Rosvall, Nosaby.
Rykte in: Christian Yanez, Åhus HBK.
Ut: Sinan Güner, Winnö.
På väg ut: Bertil Lundin, slutar, Rickard Persson, slutar, Thomas Persson, slutar.
Viby IF
In: Johan Grönkvist, VMA, Erik Karlsson, Drottningsskär, Mattias Stedt, Kristianstad BoIS, Amar Osmanagic, Kristianstad BoIS, Oscar Hall, Hjärsås/Värestorp, Mikael Brorsson, Skattskär, Oskar Mauritzson, Mjällby Pojkelit, Albin Ekvall, VMA.
Rykten in: Victor Nilsson, Wä.
Ut: Joakim Persson, Vanneberga, Andreas Svensson, Yngsjö, Nicholas Harrison, Wä.
Vinslövs IF
In: Morgan Lindgren, Vankiva.
Ut: Christoffer Ekelund, Hässleholms IF, Joakim Forsell, Venestad, Johan Lindell, Venestad, Tefik Agusi, Nävlinge, Sakir Agusi, Nävlinge, Emil Nilsson, Nävlinge, Tomas Nilsson, Nävlinge.
Division V Sydöstra
Everöds IF
In: Anton Andersson, Östra Sönnarslöv, Alexander Andersson, Östra Sönnarslöv, Fredrik Trulsson, Österslöv, Oliver Hallin, Degeberga.
Ut: Fredrik Wernersson, Bromölla, Jonas Kajsson, Tollarp, Jonni Kylbo, Ovesholm.
Ovesholms IF
In: Dawid Drzymala, Nosaby, Fredrik Winberg, Kristianstad BoIS, Jonni Kylbo, Everöd, Christoffer Olsson, Rinkaby, Fredrik Tagesson, Åsum, Sebastian Nyström, Alsterbro, Rutger Swenson, tränare, comeback.
Ut: Andreas Persson, Venestad, Christoffer Nilsson, Åhus IF, Oskar Welander, Åhus IF, Johan Persson, Venestad, Jesper Lindström, Venestad, Håkan Hellberg, tränare Venestad.
Rykten ut: Zana Mahmud, Venestad.
Tollarps IF
In: Jimmy Björk, Kristianstad BoIS, Erik Lindberg, Åsum, Jonas Kajsson, Everöd, Kim Jepsson, Venestad, Simon Jepsson, Venestad, Tony Svensson, Näsby, Johan Olsson, Åhus HBK.
Rykte in: Jesper Löfstrand, comeback.
Ut: Johan Persson, Bromölla, Markus Turtoft, Gualöv, Joakim van Beelen, Vittskövle, Viktor Bertilsson, Linderöd, Viktor van Beelen, Vittskövle.
På väg ut: Simon Lindell, Kristianstads FF J, Filip Haak, Kristianstads FF J, Rasmus Bertilsson, Kristianstads FF J.
Vittskövle IF
In: Martin Svärd, Glumslöv, Faton Berami, Eksjö, Joakim van Beelen, Tollarp, Viktor van Beelen, Tollarp.
Rykten ut: Björn Johnsson, Gualöv.
Wä IF
In: Daniel Starnäs, Venestad, Nicholas Harrison, Viby, Robin Hägglund, Åsum.
På väg in: Max-Ludwig Gustafsson, Kristianstads FF.
Rykten in: Alexander Bertilsson, Skepparslöv.
Ut: David Widuch, Borensbergs IF FK/FC Innerstan, Emil Svensson, Huaröd, Viktor Paulsson, Huaröd.
Rykten ut: Victor Nilsson, Viby.
Åhus IF
In: Andreas Persson, Hanaskog, Henrik Fondell, Linderöd, Tobias Arildsson, Linderöd, Fredrik Käck, senast i Åhus HBK, Oskar Welander, Ovesholm, Christoffer Nilsson, Ovesholm, Jonas Holmberg, Yngsjö.
Ut: Peter Gerdin, Degeberga, Fredrik Johansson, slutar?, Sonny Andersson, Linderöd, Jonas Bladh, Hjärsås/Värestorp.
Rykten ut: Per Fridh, Yngsjö.
Division VI Nordöstra
Gärds Köpinge IF
In: Simon Hurtig, Åsum, Hampus Ström, Åsum J, Granit Qiriqi, Åsum J.
Ut: Dan Axelsson, Fjälkinge, Jakob Fröjdh, Broby, Henric Fröjdh, tränare Broby.
Ignaberga IF
In: Aldin Duratovic, Bjärnum.
Ut: Robin Vendel, Vankiva, Kålle Lindh, Nävlinge, Jan Vendel, tränare Vankiva.
Kristianstad BoIS
In: Fatos Gashi, Åsum, Rasmus Ingvert, Åsum, Jetmir Isufi, Rinkaby, Fiton Buzuku, Hanaskog, Kadri Bucolli, Näsby, Jetmir Bucolli, Näsby, Jacob Malmgren, Näsby, Semir Feratovic, Näsby, Georgois Tsilfidis, comeback, Peter Lindgren, tränare Åsum.
Rykten in: Hoger Ibrahim, Åhus HBK.
Ut: Jimmy Björk, Tollarp, Kujtim Muqa, tränare Näsby, Fitim Selaci, Näsby, Ali Al-Hammadi, Kiaby, Mattias Stedt, Viby, Amar Osmanagic, Viby, José Alvarez, Österslöv, Francisco Feiva, Österslöv, Leopoldo Silva, Österslöv, Besim Halili, Näsby, Fredrik Winberg, Ovesholm, Ari Abdullah, Näsby, Aws Alhalili, Östra Sönnarslöv.
Linderöds IF
In: Joakim Ljungkvist, Skepparslöv, Simon Roth, Östra Sönnarslöv, Daniel Johansson, Östra Sönnarslöv, Mikael Hylén, Teckomatorp, Sebastian Strömberg, Venestad, Christoffer Andersson, Venestad, Joakim Jönsson, Östra Sönnarslöv, Anders Åberg, Gualöv, Viktor Bertilsson, Tollarp, Sonny Andersson, Åhus IF, David Nilsson, Marc Olsson, comeback.
Ut: Henrik Fondell, Åhus IF, Tobias Arildsson, Åhus IF, Roger Lundström, Venestad.
På väg ut: Sebastian Siversson, Nosaby/VMA, Ulf Löfquist, slutar?
Näsby IF
In: Besnik Llazani, Åsum, Enis Bajrami, Åhus HBK, Kujtim Muqa, spelande tränare Kristianstad BoIS, Fitim Selaci, Kristianstad BoIS, Besim Halili, Kristianstad BoIS, Edin Nargilic, Hanaskog, Jeton Buzolli, Åhus HBK, Ari Abdullah, Kristianstad BoIS.
Ut: Tony Svensson, Tollarp, Kadri Bucolli, Kristianstad BoIS, Jetmir Bucolli, Kristianstad BoIS, Jacob Malmgren, Kristianstad BoIS, Semir Feratovic, Kristianstad BoIS, André Silverberg, Winnö, Lasse Ek, tränare, slutar.
Nävlinge IF
In: Tefik Agusi, Vinslöv, Sakir Agusi, Vinslöv, Tomas Nilsson, Vinslöv, Emil Nilsson, Vinslöv, Simon Kromolicki, Hässleholm Freeflow, Kålle Lindh, Ignaberga, Jörgen Thurn, tränare Vankiva.
Rinkaby GoIF
In: Sebastian Isaksson, comeback, Christoffer Grahm, comeback.
Ut: Jetmir Isufi, Kristianstad BoIS, Christoffer Olsson, Ovesholm.
Skepparslövs IF
In: Alexander Nilsson, comeback, Richard Lindahl, Johan Persson.
Ut: Joakim Ljungkvist, Linderöd.
Rykten ut: Alexander Bertilsson, Wä.
Venestads IF
In: Andreas Persson, Ovesholm, Johan Persson, Ovesholm, Joakim Forsell, Vinslöv, Johan Lindell, Vinslöv, Roger Lundström, Linderöd, Jesper Lindström, Ovesholm, Dennis Daludd, Åsum, Håkan Hellberg, tränare Ovesholm.
Rykten in: Zana Mahmud, Ovesholm.
Ut: Daniel Starnäs, Wä, Joakim Pettersson, Önnestad, Sebastian Strömberg, Linderöd, Christoffer Andersson, Linderöd, Tomas Serban, Bjärlöv, Kim Jepsson, Tollarp, Simon Jepsson, Tollarp, Dan Åstedth, tränare, klubb ej klar.
På väg ut: Patrik Book, slutar?, Johan Hansson, Östra Sönnarslöv.
Winnö IF
In: Mikael Ekdahl, Gualöv, Mikael Olsson, Bjärlöv, Philip Johannesson, Önnestad, Martin Karlsson, Åsum J, Marcus Johannesson, Åsum J, Anton Rosengren, Åsum J, Bakhtiar Ibrahim, Bjärlöv, André Silverberg, Näsby, Daniél Nilsson, Önnestad, Mattias Åkesson, Önnestad, Robin Andersson, Önnestad.
På väg in: Sinan Güner, Vanneberga.
Rykte in: Mattias Pålsson, comeback, Rickard Bodén.
Ut: Paul Sjöblom, slutar.
På väg ut: Kristofer Åkesson, slutar?
Yngsjö IF
In: Henrik Nygren, Bjärlöv, Anes Salemovic, Balkan United, Gylfi Sigurdsson, Bjärlöv, Andreas Svensson, Viby.
Rykten in: Per Fridh, Åhus IF, Niklas Svensson, VMA, Christian Yanez, Åhus HBK.
Ut: Jonas Holmberg, Åhus IF.
Önnestads BI
In: Rasmus Jönsson, Fjälkinge, Joakim Pettersson, Venestad, Martin Flou, Lilla Torg.
Ut: Daniél Nilsson, Winnö, Mattias Åkesson, Winnö, Robin Andersson, Winnö.
Division VI Sydöstra
Degeberga GoIF
In: Daniel Nilsson, Åsum, Peter Gerdin, Åhus IF, Peter Alexsson, Östra Sönnarslöv, Johan Åberg, Östra Sönnarslöv.
Ut: Jimmy Oskarsson, Hanaskog, Oliver Hallin, Everöd, Oskar Sjöberg, Huaröd.
Huaröds IF
In: Emil Svensson, Wä, Viktor Paulsson, Wä, Emil Lundin, Östra Sönnarslöv, Oskar Sjöberg, Degeberga.
Ut:
Division VI Norra
Bjärnums GoIF
Ut: Aldin Duratovic, Ignaberga, Mats Svensson, Vankiva.
Broby IF
In: Sebastian Johansson, Sibbhult, Johan Persson, Östanå Bruk, David Johnsson, Hanaskog, Robin Ivarsson, Bjärlöv, Jakob Fröjdh, Gärds Köpinge, Linus Isaksson, Glimåkra, Alfred Olsson, Hanaskog, Robin Johansson, Hanaskog, Lukas Nilsson, Glimåkra, Henric Fröjdh, tränare Gärds Köpinge.
Ut: Per Nilsson, tränare, klubb ej känd, Jens Bertilsson, Glimåkra, Cristoffer Jönsson, Knislinge, Andrija Lucic, Glimåkra, Rasmus Jönsson, Hanaskog.
Farstorps GoIF
In: Josef Ander, Vankiva.
Ut: Besnik Vilanca, Vankva, Robert Järkeborn, slutar.
Hjärsås/Värestorps IF
In: Jonas Bladh, Åhus IF.
Ut: Oscar Hall, Viby, Philip Isaksson, Hanaskog, Adnan Avdic, Glimåkra.
Rykten ut: Kim Bladh, Glimåkra.
Hästveda IF
Ut: Filip Reimers, Ballingslöv, Krister Andersson, tränare Tyringe.
Hörja IF
In: Marko Tikkanen, tränare Nävlinge/Vinslövs damer.
Ut: Martin Avander, Treby.
Jägersborgs IF
In: Johan Nilsson, Osby, Robin Lundin, Hallaryd, Jonathan Jönsson, klubblös, Daniel Wendel, Strömsborg, Oyebanji Ebire, Strömsborg, Daniel Johnsson, tränare Verum.
Ut: Tobias Reimer, Treby, Federico Marenco, Panamericano.
Sibbhults IF
In: Jonathan Svensson, Vittsjö, Bertil Skarp, tränare.
Ut: Sebastian Johansson, Broby, Fredrik Hansson, Östanå Bruks IF, André Johannesson, Hanaskog, Sebastian Persson, Hanaskog, Kenan Güner, juniortränare Bromölla.
Strömsborgs IF
Ut: Morgan Nilsson, ny klubb ej känd, Cristian Herbertsson, Treby, Oyebanji Ebire, Jägersborg, Daniel Wendel, Jägersborg, Johan Holmen, Osby.
Treby IF
In: Cristian Herbertsson, Strömsborg, Tobias Reimer, Jägersborg, Ivan Susak, Älmhult, Akram Abdulkarim, Älmhult, Alexander Johansson, Virestad, Martin Avander, Hörja, Kristoffer Bramwehl, Wisseltofta, Sonny Dzabic, Älmhult, André Spång, Älmhult.
Tyringe IF
In:
Ut: Ömer Demir, Ballingslöv.
Vittsjö GIK
In: Martin Johansson, tränare Hässleholms IF.
Ut: Jonathan Svensson, Sibbhult.
Division VII
Balkan United IK
Ut: Anes Salemovic, Yngsjö.
Edenryds IF
In: Tim Holmqvist, Tosteberga, Fredrik Högstedt, comeback, Victor Herdmo, comeback, Henrik Ericsson, comeback, Daniel Söderberg, comeback, Johan Nyberg, Sölve, Martin Malmberg, Tosteberga/Nymölla IF, Daniel Holmqvist, comeback, senast i Bromölla, Robin Nilsson, Bromölla, Torbjörn Björk, tränare Bromölla.
Ut: Niklas Hafström, Tosteberga, Andreas Olsson, Näsum, Emil Alm, Kamp, Joakim Wendelsson, Gualöv, Daniel Strid, Gualöv, Sebastian Wahlman, Gualöv, Riadh Ouachi, Gualöv, Khaled Ouachi, Gualöv, Johan Rosenquist, Gualöv, Christian Larsson Hedberg, Kamp.
IFK Knislinge
In: Cristoffer Jönsson, Broby.
Ut: Vanja Hadrovic, Fjälkinge.
Gualövs GoIF
In: Markus Turtoft, spelande tränare Tollarp, Timmy Erlandsson, Kamp (ass tränare), Tobias Erlandsson, Kamp, Erik Ohliv, Kamp, Joakim Wendelsson, Edenryd, Daniel Stridh, Edenryd, Sebastian Wahlman, Edenryd/Tosteberga, Riadh Ouachi, Edenryd, Khaled Ouachi, Edenryd, Johan Rosenquist, Edenryd, Thimmy Nielsen, Kamp.
Rykten in: Björn Johnsson, Vittskövle.
Ut: Stefan Nord, Tosteberga, Tobias Torstensson, Tosteberga, Björn Svensson, Tosteberga, Christian Westberg, Fjälkinge, Kristian Persson, Kamp, Daniel Bohlin, Tosteberga, Henrik Busk, Tosteberga, Christian Skoog, Kamp, Mikael Ivarsson, Kamp, Patrik Persson, Kamp, Mikael Ekdahl, Winnö, Elvis Puzar, Tosteberga/Nymölla IF, Ricki Hallberg, Tosteberga/Nymölla IF, André Petersson, Tosteberga/Nymölla IF, Johan Lindfors, Tosteberga/Nymölla IF, Anders Åberg, Linderöd, Niklas Andersson, Kamp, Elvin Jakus, tränare Tosteberga/Nymölla IF.
Österslövs IS
In: José Alvarez, Kristianstad BoIS, Francisco Feiva, Kristianstad BoIS, Leopoldo Silva, Kristianstad BoIS.
Ut: Viktor Jönsson, Borrby, Fredrik Trulsson, Everöd, Tony Caplander, tränare slutar/uppehåll.
Rykte ut: Carlos Bobrovnikov, Fjälkestad, Dario Olguin, Fjälkestad.
IK Kamp
In: Kristian Persson, Gualöv, Henrik Ljungkvist, comeback, senast i Gualöv, Ali Alaskari, Bromölla, Ghaith Jabbar, Bromölla, Taha Saleh, Bromölla, Emil Alm, Edenryd, Thomas Bengtsson, comeback, Mikael Ivarsson, Gualöv, Christian Skoog, Gualöv, Anton Westesson, Bromölla, Marcus Ruuska, Bromölla, Jimmy Pedersen, comeback senast i Edenryd, Tony Flood, Gammalstorp, Patrik Persson, Gualöv, Christian Larsson Hedberg, Edenryd, Håkan Rubin, comeback, Stefan Carlsson, comeback, Glenn Johansen, comeback, Mikael Hassesson, Tosteberga/Nymölla, Ola Karlsson, Tosteberga/Nymölla, Axel Tullgren, comeback, senast i Bromölla, Niklas Andersson, Gualöv, Henrik Hansson, comeback, senast i Belganet/Hallabro, Niklas Hafström, Tosteberga/Nymölla, Björn Johansson, comeback, senast i Trolle Ljungby IF, Jonas Olofsson, comeback, Robert Hafström, Jämshög, Hussam Abdulkarim Taha, klubb okänd, Pierre Colbrand, tränare.
Ut: Timmy Erlandsson, Gualöv, Tobias Erlandsson, Gualöv, Jens Barsegård, Vanneberga, Erik Ohliv, Gualöv, Thimmy Nielsen, Gualöv.
Fjälkestads IF
Rykte in: Carlos Bobrovnikov, Österslöv, Dario Olguin, Österslöv.
Ut: Omar Abdulrazzay, Östra Sönnarslöv.
Bjärlövs IF
In: Tomas Serban, Venestad, André Danielsson, klubb okänd, Robin Palmblad, klubb okänd, Andreas Holmgren, klubb okänd, Tobias Jönsson, tränare.
Rykten in: Patrik Andersson, Östra Sönnarslöv, Jimmy Rubin, Östra Sönnarslöv, Mads Oster, Bröndby J, Claus Sivertsen, Bröndby J, Björn Bakke, Brann J.
Ut: Robin Ivarsson, Broby, Henrik Nygren, Yngsjö, Gylfi Sigurdsson, Yngsjö, Mikael Olsson, Winnö, Bakhtiar Ibrahim, Winnö, Joacim Wennberg, Östra Sönnarslöv.
Östra Sönnarslövs IF
In: Joacim Wennberg, Bjärlöv, Omar Abdulrazzay, Fjälkestad, Aws Alhilali, Kristianstad BoIS, Naser Ismael.
På väg in: Johan Hansson, Venestad.
Ut: Simon Roth, Linderöd, Daniel Johansson, Linderöd, Joakim Jönsson, Linderöd, Anton Andersson, Everöd, Alexander Andersson, Everöd, Emil Lundin, Huaröd, Peter Alexsson, Degeberga, Johan Åberg, Degeberga, Per-Ola Johannesson, slutar.
Rykten ut: Patrik Andersson, Bjärlöv, Jimmy Rubin, Bjärlöv.
Vankiva IF
In: Fredrik Svensson, Ballingslöv, Besnik Vilanca, Farstorp, Christopher Szuls, IFK Hässleholm U, Dennis Lundström, KFF U, Robin Zymek, Hässleholm Freeflow, Mattias Gustavsson, comeback, Andrej Jugovic, comeback, Robin Vendel, Ignaberga, Peter Karlsson, IFK Hässleholm U, Mats Svensson, Bjärnum, Andreas Karlsson, IFK Hässleholm U, Jan Vendel, tränare Ignaberga.
Ut: Morgan Lindgren, Vinslöv, Josef Ander, Farstorp, Emil Olsson, Ballingslöv, Jörgen Thurn, tränare Nävlinge.
Finja IF
In: Bo Ekström, tränare.
Wisseltofta IF
Ut: Kristoffer Bramwehl, Treby.
Hässleholm Freeflow
Ut: Robin Zymek, Vankiva, Simon Kromolicki, Nävlinge.
Verums GoIF
Ut: Daniel Johnsson, tränare Jägersborg.
Östanå Bruks IF
In: Fredrik Hansson, Sibbhult, Mikael Törneklint, comeback, Josip Raic.
Ut: Johan Persson, Broby.
Kristianstads DFF
In: Hedvig Lindahl, Kopparbergs/Göteborg, Elin Nilsen, Öster, Anna Persson, Öster, Hanna Persson, Ovesholm, Julia Persson, Sölvesborgs GIF, Lisa Gustavsson, Sölvesborgs GIF, Franziska Brüggemann, Sölvesborgs GIF, Matilda Nilsson, Asarum.
På väg in: Frida Olsson, Svängsta.
Ut: Sandra Wahldén, trappar ner, Sofie Andersson, Vittsjö, Kirsty Yallop, inget nytt kontrakt, Katie Kelly, inget nytt kontrakt, Frida Parkhagen, Vittsjö, Johanna Rosén, Vittsjö, Thomas Mårtensson, tränare Vittsjö.
Rykte ut: Therese Björck, slutar.
Vittsjö GIK
In: Sofie Andersson, Kristianstads DFF, Johanna Rosén, Kristianstads DFF, Frida Parkhagen, Kristianstads DFF, Josefine Mårtensson, Ovesholm, Vlora Bajraktaraj, Salamis, Cypern, Thomas Mårtensson, tränare Kristianstads DFF.
Ut: Robyn Decker, QBIK.
Ovesholms IF
In: Zacki Gojak, tränare Balkan United.
Ut: Hanna Persson, Kristianstads DFF, Josefine Mårtensson, Vittsjö, Maria Nilsson, Fjälkinge, Jessica Hultén, Wä, Emma Persson, Wä, Desiree Tiittanen, Wä, Marie Berntsson, Fjälkinge, Peter Mårtensson, tränare, ny klubb ej känd.
Glimåkra/Knislinge
In: Linnea Bjerre, Önnestad, Sandra Brattenhof, Stattena.
Ut: Erika Lindstrand, Hanaskog, Kristina Persson, Hanaskog, Johanna Persson, Hanaskog.
Wä IF
In: Jessica Hultén, Ovesholm, Emma Persson, Ovesholm, Desiree Tiittanen, Ovesholm, Malin Wallvik, Umeå, Cornelia Nylander, Åsum, Klara Nylander, Åsum, Donjeta Breznicca, Åsum, Emelie Björkman, Hanaskog, Carina Mårtensson, tränare.
Rykten in: Rebecka Almquist, Åhus IF.
Ut: Tony Kajrup, tränare.
Åhus IF
In: Nellie Karlsson, Degeberga, Fanny Henriksson, Hästveda.
Ut: Marie Williamsson, Näsby, Sarah Mustafa, Fjälkinge.
Rykten ut: Rebecka Almguist, Wä.
Ifö/Bromölla IF
Ut: Elin Rubin, Näsum.
Osby
Ut: Frida Lind, Treby.
Näsums IF
In: Elin Rubin, Bromölla, Tobias Tufvesson, tränare Treby.
Ut: Per Leviné, tränare Sölvesborg.
Önnestads BI
Ut: Linnea Bjerre, Glimåkra/Knislinge, Cecilia Nordahl, Näsby, Stefan Bjerre, tränare sabbatsår.
Treby IF
In: Frida Lind, Osby, Ana Jankovic, Älmhult, Sandra Karlsson, comeback, Erika Eriksson, comeback, Anne-Lie Nilsson, comeback, Hanna Kroon, comeback, Madeleine Persson, comeback, Pernilla Staxered.
Ut: Mia Roslund, Fjälkinge, Tobias Tufvesson, tränare Näsum.
Fjälkinge IF
In: Maria Nilsson, Ovesholm, Sarah Mustafa, Åhus IF, Marina Nilsson, Degeberga, Mia Roslund, Treby, Anette Martinsson, Kristianstads DFF, Malin Rindvik, Åsum, Marie Berntsson, Ovesholm.
Näsby IF
In: Marie Williamsson, Åhus IF, Cecilia Nordahl, Önnestad, Charlotte Nordahl, Degeberga, Petra Andersson, Hanaskog, Sofia Hansson, klubb okänd.
Hästveda IF
Ut: Fanny Henriksson, Åhus IF.
Hanaskogs IS
In: Erika Lindstrand, Knislinge, Kristina Persson, Knislinge, Johanna Persson, Glimåkra.
Ut: Petra Andersson, Näsby, Emelie Björkman, Wä.
Degeberga GoIF
In: Sanna-Li Lövgren, Gärds Köpinge.
Ut: Charlotte Nordahl, Näsby, Nellie Karlsson, Åhus IF, Marina Nilsson, Fjälkinge.
Åsums BK
Ut: Malin Rindvik, Fjälkinge, Cornelia Nylander, Wä, Klara Nylander, Wä, Donjeta Breznicca, Wä.
Gärds Köpinge IF
Ut: Sanna-Li Lövgren, Degeberga, Rolf Persson, tränare Tollarp.
Tollarps IF
In: Rolf Persson, tränare Gärds Köpinge.