Fotbollsbloggen presenterar i sedvanlig stil försäsongens matcher och här är nu programmet för ytterligare en rad klubbar. För en del inleds DM-gruppspelet första helgen i mars och samma helg kickar även Göingecupen i Glimåkra igång.
Jag behöver er hjälp – så skicka gärna in försäsongsmatcherna (träningsmatcher och diverse cupmatcher) för 2019 via mejlen patrik.persson@kristianstadsbladet.se, twitter@kbpersson eller på Facebook – KB-Persson.
Försäsong: Första matcherna redan i januari.
Försäsong: Bromölla inleder mot seriekonkurrenten.
Försäsong: Åhus IF i startgroparna.
Försäsong: KDFF:s alla cupmatcher.
Försäsong: Alliansen-trean smyger igång i kväll.
***
Sölvesborgs GoIF
23 februari: Sölvesborg–Älmhult (11.00).
2 mars: Svenskfast Cup.
9 mars: Asarum–Sölvesborg (14.00).
22 mars: Sölvesborg–Mjällby U19 (18.30).
30 mars: Sölvesborg–Älmeboda/Linneryd (13.00).
6 april: Sölvesborg–Saxemara (14.00).
Winnö IF
23 februari: Sibbhult–Winnö (12.00, Sibbhult).
3 mars: Wä–Winnö, DM (14.00, Arenaområdet plan 1).
10 mars: Ballingslöv–Winnö, DM (13.00, Österås).
17 mars: Winnö–Östra Sönnarslöv, DM (12.00, Arenaområdet plan 2).
Sibbhults IF
23 februari: Sibbhult–Winnö (12.00, Sibbhult).
1 mars: Glimåkra–Sibbhult, Göingecupen (18.00, Glimåkra).
2 mars: Knislinge–Sibbhult, Göingecupen 14.30. Glimåkra).
8 mars: Sibbhult–Hanaskog, Göingecupen (20.30, Glimåkra).
16 mars: Sibbhult–Åsum (14.00, Sibbhult).
30 mars: Sibbhult–Rinkaby (14.00, Sibbhult).
Vinslövs IF
9 mars: Åhus IF–Vinslöv (11.00, Furehov).
16 mars: Yngsjö–Vinslöv (15.00, Furehov).
23 mars: Åhus HBK–Vinslöv (13.00).
30 mars: Sösdala–Vinslöv (13.00).
Nävlinge IF
23 februari: Hästveda–Nävlinge (11.00, Bjärnum).
2 mars: Mala–Nävlinge (11.00, Österås).
9 mars: Nävlinge–Everöd (12.00, Österås).
30 mars: Ballingslöv–Nävlinge (16.00, Österås).
Huaröds IF
9 mars: Huaröd–Kiaby (12.00, Kristianstad Arena konstgräs 2).
16 mars: Huaröd–Venestad (16.00, Maxilandia Fjälkinge).
23 mars: Huaröd–Viby (16.00, Kristianstad Arena konstgräs 2).
Balsby SK
3 mars: Kiaby–Balsby (10.00, Kristianstad Arena konstgräs).
16 mars: Knislinge–Balsby (14.00, Glimåkra).
23 mars: Svensköp–Balsby (12.00, Hörby).
30 mars: Winnö–Balsby.
Farstorps GoIF
24 februari: Askeröd–Farstorp (14.00, Hörby).
9 mars: Strömsborg–Farstorp (14.00, Osby).
16 mars: Strömsnäsbruk–Farstorp (12.00, Markaryd).
30 mars: Norra Rörum–Farstorp (14.00, Höör).
Jägersborgs IF
23 februari: Jägersborg–Virestad (14.00, Killeberg).
2 mars: Jägersborg–Liatorp/Eneryda (14.00, Killeberg).
17 mars: Strömsborg–Jägersborg (14.00, Osby).
23 mars: Jägersborg–Häradsbäck (14.00, Killeberg).
30 mars: Virestad–Jägersborg (15.00, Höganäs).
Hörja IF
3 mars: Norra Rörum–Hörja (14.00, Höör).
10 mars: Tjörnarp–Hörja (14.00, Höör).
15 mars: Hörja–Skånes Fagerhult (19.00, Österås).
23 mars: Hörja–Nävlinge (11.00, Österås).
30 mars: Hörja–Tyringe (15.00, Mala).
Degeberga GoIF
23 februari: Viby–Degeberga (16.00, Kristianstad Arena konstgräs).
23 mars: Vanneberga FF–Degeberga.
30 mars: Degeberga–Venestad.
FC Hessleholm
25 februari: Osby–FC Hessleholm (19.00).
3 mars: Hanaskog/Knislinge–FC Hessleholm, DM (14.00, Glimåkra).
10 mars: FC Hessleholm–Lunds BoIS, DM (11.00, Österås).
23 mars: FC Hessleholm–Wä (14.00, Österås).
7 april: FC Hessleholm–Röke (11.00, Österås).
Hanaskogs IS/IFK Knislinge Dam
23 februari: BK Union–Hanaskog/Knislinge (10.00, Kyrkhult).
3 mars: Hanaskog/Knislinge–FC Hessleholm, DM (14.00, Glimåkra).
9 mars: Sibbhult–Hanaskog/Knislinge (14.00, Sibbhult).
17 mars: Lunds BoIS–Hanaskog/Knislinge, DM (14.00).
Broby IF Dam
2 mars: Olofström–Broby (12.00).
10 mars: Broby–Wä (14.00, Glimåkra).
24 mars: Broby–Vinslöv (14.00, Glimåkra).
6 april: Broby–Farstorp (14.00).
14 april: Broby–Hällaryd (14.00).